Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

Constructie gard paralel cu al vecinului

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postsmoke, on 20 aprilie 2020 - 19:36, said:

nu exista gardul meu gardul tau cand e vorba de hotar comun. se teme ca ii ceri sa constribuie la constructie cu bani...ceea ce poti sa faci prin lege :

codul civil articolul 561/art 662

(1) Oricare dintre vecini, poate obliga pe proprietarii fondurilor invecinate sa contribuie la construirea unei despartituri comune.
.

Am gard comun cu drumul Primariei, (ca si multi altii), si m-a costat ceva.. Pot cere bani Primariei, dar , oare, ii voi si primi ? (veci-pururi).

#20
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View Postcristobob, on 20 aprilie 2020 - 20:55, said:

Am gard comun cu drumul Primariei, (ca si multi altii), si m-a costat ceva.. Pot cere bani Primariei, dar , oare, ii voi si primi ? (veci-pururi).
Dar nu cred ca Primaria te-a fortat sa faci gard . l-ai facut ca asa ai ales tu Posted Image

#21
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View Postcristobob, on 20 aprilie 2020 - 20:55, said:



Am gard comun cu drumul Primariei, (ca si multi altii), si m-a costat ceva.. Pot cere bani Primariei, dar , oare, ii voi si primi ? (veci-pururi).

Adică ti ai făcut gard la stradă pt a ți delimita proprietatea și întrebi dacă să ceri bani pt asta ?
Ăla nu e drumul primăriei mă, e drum public. Puteai să faci așa, un open space, a venit careva de la primărie să ți dea amendă că n ai gard la drum ?
Mă, grădina lui Dumnezeu e mare și se sărea gardul si înainte, dar acum parcă o faceți in grupuri organizate, așa v ați înmulțit...

#22
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View PostCovertTwo, on 20 aprilie 2020 - 22:39, said:

Adică ti ai făcut gard la stradă pt a ți delimita proprietatea și întrebi dacă să ceri bani pt asta ?
Ăla nu e drumul primăriei , e drum public.
"ma" sa-i zici lui taica-tău.

Ceea ce am arătat este ca poți sa faci gard, sau, cum ziceai, sa nu faci, dar nu poți fi obligat sa plătești. Da' n-ai cu cine.

#23
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostCovertTwo, on 20 aprilie 2020 - 22:39, said:

Adică ti ai făcut gard la stradă pt a ți delimita proprietatea și întrebi dacă să ceri bani pt asta ?
Ăla nu e drumul primăriei mă, e drum public. Puteai să faci așa, un open space, a venit careva de la primărie să ți dea amendă că n ai gard la drum ?
Mă, grădina lui Dumnezeu e mare și se sărea gardul si înainte, dar acum parcă o faceți in grupuri organizate, așa v ați înmulțit...
Da , MA , gradina este mare si multi au internet acolo .....
Ma MA , poti cere chiar si primariei bani pt gard , sa contribuie la cheltuieli comune ! Ca nu se practica , este alta poveste , dar legea permite , MA .
Art. 560 (CC)
Obligaţia de grăniţuire
Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligaţi să contribuie la grăniţuire prin reconstituirea hotarului şi fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.
....
Cu un avocat bun si o actiune facuta cu cap , poti reusi .

#24
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Ai arătat un drac. Ai găsit cel mai prost exemplu si l ai trântit pe forum.
Dă tu exemple aiurite și vaită te apoi că n ai cui explica, ce să spun.

Matrixe, spor la treabă cu judecata ta, bine că te bagasi în seamă.
Ce să granituiasca primăria mă ? Drumul public ? Așa ai vazut tu, că in afara localităților sunt drumurile inchise cu gard ? Sau alea sunt ale nimănui ?
Citiți un articol dintr un cod civil, îl interpretați brambura si aveti impresia că ati pus coada la prună.

Edited by CovertTwo, 21 April 2020 - 06:56.


#25
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Brambura interpretezi tu . Eu am scris clar " ca nu se practica " , dar daca " tragi " de lege , poti rezolva .
Invatati ca legea nu este ceva ce interzice , ci ceva ce permite ....

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostEMPP, on 20 aprilie 2020 - 20:54, said:

pune pe aceiasi stalpi plasa pe patea ta si nu-ti mai bate capul al cui e gardul in acte ca nu are nicio relevanta

   Are relevanta pentru ca se poate alege  cu dosar penal. Nu e  gardul lui. E ca  si cum as veni eu sa-ti vopsesc masina in galben. Cum ar fi ?

#27
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

View Post3matrix, on 21 aprilie 2020 - 06:49, said:

Da , MA , gradina este mare si multi au internet acolo .....
Ma MA , poti cere chiar si primariei bani pt gard , sa contribuie la cheltuieli comune ! Ca nu se practica , este alta poveste , dar legea permite , MA .
Art. 560 (CC)
Obligaţia de grăniţuire
Proprietarii terenurilor învecinate sunt obligaţi să contribuie la grăniţuire prin reconstituirea hotarului şi fixarea semnelor corespunzătoare, suportând, în mod egal, cheltuielile ocazionate de aceasta.
....
Cu un avocat bun si o actiune facuta cu cap , poti reusi .
Vai de capul tau , esti dus rau de tot in eroare : articolul se refera la delimitarea proprietatilor prin masurare topografica si baterea tarusilor in punctele determinate , nu inseamna sa contribuie la executarea gardului propriu-zis !
Sa-ti mai zic una poate intelegi si tu in ceasul al 12-lea : daca eu vreu gard din aur batut cu diamante , vecinul meu nu e obligat sa plateasca jumatate !
Hai lasa forumeala ca nu e de tine Posted Image

Edited by bdx100, 21 April 2020 - 07:39.


#28
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Asa este , vai de tine . Incerca sa nu citesti " pe litere " si sa intelegi si ce scrie printre rinduri ....iar gardul cu " diamante " este imaginatia ta . https://almamediator..._20102012_1.pdf ti-am pus si lectura ...

Edited by 3matrix, 21 April 2020 - 07:43.


#29
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018

View Postcspot, on 21 aprilie 2020 - 07:28, said:

   Are relevanta pentru ca se poate alege  cu dosar penal. Nu e  gardul lui. E ca  si cum as veni eu sa-ti vopsesc masina in galben. Cum ar fi ?
el ar face gardul baba îl lasă DAR VREA SĂ FIE AL LUI după reparație

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate