Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Vacanta cu Coronavirus

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Pana la vara garantat se vor relaxa masurile. Si vom merge in vacante. Chiar si eu!
La tv, pe digi un tembel propunea ca la vara sa fie distanta de 3 m intre sezlonguri! Asta probabil nu a masurat plajele din Romania. de unde o sa aiba atata plaja? Si ce vom face la restaurant la masa? Mancam cate 5, maxim 10 persoane o data? Ceilalti vor astepta?

De obicei eu mergeam la mare. Anul acesta cred ca voi renunta.
Ca vacanta, ma gandesc sa merg undeva la munte. Sa imi pun pe ATV un cort, mancare, si sa merg intr-un loc izolat. Unde nu pot ajunge cei cu masinile. Undeva fara vecini, fara alti turisti! Acolo sa stau o saptamana intreaga. Am echipament de camping: cort, saltea, dus portabil, toaleta portabila, cort pentru dus/toaleta, aragaz, etc! Mancarea va fi ingropata in pamant (conserve), cat mai departe de cort (pentru diminuarea riscului de urs).
Sau ma gandesc la alta solutie.

Voi ce solutii alegeti? Sau unde veti merge?

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu va exista vacanta cu distanta de 3m. Ori va fi liber, ori nu va fi vacanta.

#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 12.02.2008
Anul acesta mergem mai aproape de casa: Bulgaria si Turcia

#4
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Si eu tot pt munte optez. In nici un caz cu cortul. 4* la Predeal. Posted Image

#5
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
De ce ingropi conservele?
Pentru tot echipamentul acela iti trebuie si o remorca la ATV, plus un drum care sa suporte => au si altii acces.
Altfel, e o idee buna!

Eu vreau cam la fel, dar la mare sau in Delta.

Edited by byteworks, 20 April 2020 - 12:25.


#6
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Probabil ca va trebui in primul rand sa evitam all inclusive-ul, cu restaurantele aglomerate si piscinele pline. Apoi, transportul in comun va fi o problema. De evitat iarasi marile focare (Spania, Italia, Germania, UK, US, Rusia) cu toate destinatiile iubite de catre turistii respectivi. Dupa ce am bifat toate astea, spre sfarsitul verii/inceputul toamnei, probabil Grecia, pensiuni mici/apartamente.

#7
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostXL700VA, on 20 aprilie 2020 - 12:05, said:

Pana la vara garantat se vor relaxa masurile. Si vom merge in vacante. Chiar si eu!
La tv, pe digi un tembel propunea ca la vara sa fie distanta de 3 m intre sezlonguri! Asta probabil nu a masurat plajele din Romania. de unde o sa aiba atata plaja? Si ce vom face la restaurant la masa? Mancam cate 5, maxim 10 persoane o data? Ceilalti vor astepta?

De obicei eu mergeam la mare. Anul acesta cred ca voi renunta.
Ca vacanta, ma gandesc sa merg undeva la munte. Sa imi pun pe ATV un cort, mancare, si sa merg intr-un loc izolat. Unde nu pot ajunge cei cu masinile. Undeva fara vecini, fara alti turisti! Acolo sa stau o saptamana intreaga. Am echipament de camping: cort, saltea, dus portabil, toaleta portabila, cort pentru dus/toaleta, aragaz, etc! Mancarea va fi ingropata in pamant (conserve), cat mai departe de cort (pentru diminuarea riscului de urs).
Sau ma gandesc la alta solutie.

Voi ce solutii alegeti? Sau unde veti merge?
Nu le da idei facatorilor de ordonante. Cine stie ce masuri tampite ne mai pregatesc.

#8
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014

View Postbyteworks, on 20 aprilie 2020 - 12:23, said:

De ce ingropi conservele?
Pentru tot echipamentul acela iti trebuie si o remorca la ATV, plus un drum care sa suporte => au si altii acces.
Altfel, e o idee buna!

Eu vreau cam la fel, dar la mare sau in Delta.
Intre orele 12-16 este soare, se incalzesc de la metal. Imi e teama sa nu se strice. Am mai procedat asa: facut o groapa mica, bagat conservele si astupat cu un capac, plus crengi verzi ... sa le tina la racoare.
Incape linistit echipamentul pe portbagajul din fata + cel din spate. Am mai mers asa. Cele doua corturi (cel de dormit si cel de dus) nu sunt asa mari.
Le si eu as vrea la mare. Dar nu stiu daca gasesc un loc salbatic de campare (situat relativ aproape de plaja pustie) unde sa intru cu masina, si pe o raza de 20-30 de metrii sa nu mai fie nimeni. Exista asa ceva?

View Postrim80, on 20 aprilie 2020 - 12:41, said:

Nu le da idei facatorilor de ordonante. Cine stie ce masuri tampite ne mai pregatesc.
Adica? S-ar putea sa dea vreo ordonanta de genul, nu ai voie sa mergi in locuri izolate, numai la hotel!

View Postpaco rabanne, on 20 aprilie 2020 - 12:21, said:

Si eu tot pt munte optez. In nici un caz cu cortul. 4* la Predeal. Posted Image
Si daca in alea 4* a stat o famile cu Guvid? Care pleaca exact cand intri tu in sejur?

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View PostXL700VA, on 20 aprilie 2020 - 12:05, said:

Sau ma gandesc la alta solutie.
Voi ce solutii alegeti? Sau unde veti merge?
Eu nicaieri, am blocat planurile de achizitii vacanta de vara la inceput de martie cand era deja clar ca nu va fi bine. Vara nu mergem decat la tara la rude, nimic in public.
La toamna/iarna probabil undeva la munte, daca nu va fi mare second wave-ul.

#10
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View PostXL700VA, on 20 aprilie 2020 - 12:05, said:

Pana la vara garantat se vor relaxa masurile. Si vom merge in vacante. Chiar si eu!
La tv, pe digi un tembel propunea ca la vara sa fie distanta de 3 m intre sezlonguri! Asta probabil nu a masurat plajele din Romania. de unde o sa aiba atata plaja? Si ce vom face la restaurant la masa? Mancam cate 5, maxim 10 persoane o data? Ceilalti vor astepta?.......................

Nu știu unde voi merge în concediu sau dacă voi mai merge.
Va fi totuși interesant de văzut ce se va întâmpla pentru că, fie că vrem să acceptăm, fie că nu, viața se desfășoară pe baza interacțiunii între oameni :
-la mare în sezon sunt o grămadă de oameni unii lângă alții în apă, la restaurant, în parcurile de distracții etc.;
-la munte în plin sezon la fel;
-la concerte gen Neversea, Untold etc. iar sunt o grămadă de oameni unii lângă alții;
-la facultăți sunt oameni din toată țara câte 3 - 4 într-o cameră, sute de oameni într-o clădire, zeci de oameni la aceleași cursuri.
Exemplele ar putea continua, dar este evident că, cel mai probabil, viața nu va mai fi la fel ca  până acum.

Edited by spider8, 20 April 2020 - 13:38.


#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postnicu131, on 20 aprilie 2020 - 12:20, said:

Anul acesta mergem mai aproape de casa: Bulgaria si Turcia
Nu te primesc bulgarii... la aia carantina e beton. Nu au ajuns inca la 1000 de infectati si deci nu ai sa vezi turism vara asta acolo.
La turci poti sa mergi linistit (cu avionu sau barcuta) ca aia oricum sunt plini de COVID

Edited by MembruAnonim, 20 April 2020 - 13:41.


#12
mad_dogg

mad_dogg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 19.04.2020
Daca nu se amelioreaza situatia nu te lasa nici drequ sa pleci. S-apoi chiar si asa eu n-am de gand sa ma risc, nu se intampla nimic daca astept un an.

Edited by Dany_Darke, 20 April 2020 - 14:01.


#13
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003

View PostXL700VA, on 20 aprilie 2020 - 13:22, said:

Le si eu as vrea la mare. Dar nu stiu daca gasesc un loc salbatic de campare (situat relativ aproape de plaja pustie) unde sa intru cu masina, si pe o raza de 20-30 de metrii sa nu mai fie nimeni. Exista asa ceva?

Exista si la noi la N de Navodari, si (mai ales la) la bulgari intre frontiera si Capul Caliacra.

#14
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View PostXL700VA, on 20 aprilie 2020 - 12:05, said:

Pana la vara garantat se vor relaxa masurile. Si vom merge in vacante.
O laie.

Anul asta ii dus cu totul. Cehia de exemplu au spus ca e foarte posibil sa interzica sectorul turistic un an.

Polonia spun ca masurile vor dura pana la aparitia vaccinului, chiar daca dureaza si 2 ani.

Saptamana viitoare trebuia sa plec in US pentru vreo 2 saptamani si... am mutat pentru Septembrie - Octombrie. Acum cu apocalipsa, cred ca nici atunci nu mai pot merge tinand cont de numarul de cazuri.

In Turcia e jale si acolo.

Italia, Spania, jale

Franta, jale.

Restul tarilor de prin asia au impus restrictii drastice europenilor la intrare (adica nu mai intra deloc).

Marile companii aeriene prin statele de mai sus trec, nu o sa aimba unde sa te duca.

Anul asta s-a dus.. strangem bani pentru anul viitor sau calatorim local.


Cea mai naspa chestie in Polonia de ex e ca trebuie, obligatoriu, sa iti iei 2 saptamani concediu neintrerupt.. acum iei 2 saptamani si stai acasa in pat ca nu ai ce sa faci.

#15
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nu numai la poloni, ci si la noi, la unele companii. De exemplu la mine la firma tot asa e. Din tot concediul trebuie sa imi iau o bucata de 10 zile neintrerupt. Daca nu iau 10 zile neintrerupt, nu beneficiez de prima de vacanta. E trecut in regulamentul intern al fabrici si chiar se respecta.

Edited by XL700VA, 20 April 2020 - 14:13.


#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postandreic, on 20 aprilie 2020 - 13:25, said:

Eu nicaieri, am blocat planurile de achizitii vacanta de vara la inceput de martie cand era deja clar ca nu va fi bine. Vara nu mergem decat la tara la rude, nimic in public.
La toamna/iarna probabil undeva la munte, daca nu va fi mare second wave-ul.
O, da, ca primul ne-a nimicit de-a dreptul...

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru anu acesta ceva de genul....

Attached Files



#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostXL700VA, on 20 aprilie 2020 - 12:05, said:

Pana la vara garantat se vor relaxa masurile. Si vom merge in vacante. Chiar si eu!
La tv, pe digi un tembel propunea ca la vara sa fie distanta de 3 m intre sezlonguri! Asta probabil nu a masurat plajele din Romania. de unde o sa aiba atata plaja? Si ce vom face la restaurant la masa? Mancam cate 5, maxim 10 persoane o data? Ceilalti vor astepta?

De obicei eu mergeam la mare. Anul acesta cred ca voi renunta.
Ca vacanta, ma gandesc sa merg undeva la munte. Sa imi pun pe ATV un cort, mancare, si sa merg intr-un loc izolat. Unde nu pot ajunge cei cu masinile. Undeva fara vecini, fara alti turisti! Acolo sa stau o saptamana intreaga. Am echipament de camping: cort, saltea, dus portabil, toaleta portabila, cort pentru dus/toaleta, aragaz, etc! Mancarea va fi ingropata in pamant (conserve), cat mai departe de cort (pentru diminuarea riscului de urs).
Sau ma gandesc la alta solutie.

Voi ce solutii alegeti? Sau unde veti merge?

Hristos a Inviat!

noi nu ne AMAGIM ca sa nu fim DEZAMAGITI.

Repet = optimism NU ESTE EGAL CU   INCONSTIENTA.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate