Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Sfat laptop

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Mauricio92

Mauricio92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.07.2019
Hai salutare la toata lumea. De foarte multa vreme ma tot uit si nu ma pot decide ce laptop sa achizitionez. O sa l folosesc in general pentru multimedia.. Netflix..filme si doar atat...
Voi ce ati alege dintre un Asus Zenbook duo sau zenbook 14? Stiu ca sunt scumpe dar imi plac prea mult asa ca altele nu ma intereseaza ptr moment. Asus zenbook duo desii are 2 ecrane bla bla il stiti si voi are acelasi pret ca si cu zenbook 14..adica in jur de 1300 lire aici in Anglia.. Problema e ca zenbook 14 are si touchscreen iar cel duo are touchscreen doar pe ecranul secundar...

Ma uitasem azi pe un asus zephyrus g14 de gaming..foarte bun.. Este si portabil.. Ptr specificatiile care le are este mic si puternic dar cand am vazut ca nu are camera deloc m am razgandit.. Nu sunt gamer inrait momentan dar mna.. Mai ma gandeam sa mai trag un frag doua pe la cs go..

Ma rog.. Imi puteti spune si mie ce sa aleg dintre cele 2 laptop uri? Zenbook duo il are cineva? Cat este de greu? Am vazut ca este maricel.. Este usor portabil?

Multumesc frumos.

#2
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,450
  • Înscris: 28.10.2018
...si nu...ai ... putut ... sa dai ... si tu ... un scroll... putin mai jos...sa ... vezi...greutatea...?

Attached File  asus.PNG   182.2K   74 downloads

#3
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Pentru ce vrei tu e mai bună o tabletă

#4
Mauricio92

Mauricio92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.07.2019
Abac: Pai am vazut eu dar doream sa aflu parerea de la cineva care il detine deja sau ma rog daca au atins vreodata un asa laptop.

BloodRa:Stiu dar numai am nici un laptop si imi trebuie unul. Momentan am terminat un curs de 1 an si cevs cat a durat... In curand o sa incep alte cursuri si am nevoie sa lucrez in word.. Cele 2 ecrane dupa asus duo m ar ajuta enorm sa numai dau inapoi tot timpul...

#5
Mauricio92

Mauricio92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.07.2019
Dar sunt indecis.. Ptr ca zeenbook 14 e touchscreen si il mai pot folosii in pat so ptr filme.. Din ce am vazut zenbook duo e mai greu sa scrii fara suport din cauza tastaturii unde nu ai cum sa ti sprijini mana..si cans lucrez in word n o fac numai pe masa.. De aceea sunt indecis ca e cam acelasi pret si ma gandesc ca m ar ajuta mai mult cel cu 2 ecrane.. Dar nu e asa usor de folosit in pat etc

#6
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
De vreo 2 luni tot iti iei laptop. Ai mai primit pareri. Decide-te odata si aia e.
Pentru Netflix si Word e exagerat sa dai 1300 lire pe un laptop. Pana la urma i-al pe cel care iti place ca design si gata.

Edited by mannyx92, 20 April 2020 - 08:57.


#7
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Pentru filme e mai bun un smart tv.
Va fi obositor să te uiți la filme pe un ecran mic.
Duo e o găselniță de marketing cvasi inutilă.
Pentru activități portabile mai bine vezi de un asus pro. Modelul de 14" are carcasă din magneziu si e impresionant de rigidă.

#8
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Aici poti cauta laptop. https://altex.ro/laptopuri/cpl/

#9
Mauricio92

Mauricio92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.07.2019
Mannyx92 : Am mai facut un topic dar nu am primit nici o parere. Au mai raspuns unii asa inutil ca tine dar in rest.. Doar atat..
Zic sa dau un ban si sa ma tina laptop ul cativa ani buni.. Ca la ce am avut pana acum.. Nu prea ma tineau..
Aici in Anglia un laptop chiar si de 600 lire ei il considera slab. Ca si la un telefon midrange de exemplu..sa zicem samsung A urile... Asa si n cazul meu aici. Am vrut sa mi iau un Huawei D 14 cu casti incluse care ele separat sunt doar 130 lire sau ceas ul ala..dar mna am zis ca decat sa dau un 600 lire pe un asa laptop mai bine mai pun 400 si mi oau unul mai bun dar stiu ca ma tine sigur un minim 3 ani.. Intelegi?

BloodRa :Momentan sunt blocat la munca din cauza la virus si n as vrea sa mi iau un TV plus ca mi trebuie laptop..numai am deloc



#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ok, notebook atunci
https://www.asus.com...specifications/

#11
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View PostMauricio92, on 20 aprilie 2020 - 15:30, said:

Am vrut sa mi iau un Huawei D 14 cu casti incluse care ele separat sunt doar 130 lire sau ceas ul ala..dar mna am zis ca decat sa dau un 600 lire pe un asa laptop mai bine mai pun 400 si mi oau unul mai bun dar stiu ca ma tine sigur un minim 3 ani.. Intelegi?

Oho pai scuza-ma dar Huawei-ul ala n-are cum sa nu te tina minim 3 ani. Nu inteleg la ce te referi prin "tinut" ca daca ai grija de el nu pateste nimic.
Laptop-ul actual este un Lenovo pe care il am de 5 ani si functioneaza absolut perfect; de pe el lucrez zilnic de acasa, pus in dock cu monitor separat. Ce-i drept are CPU i7 / 16GB Ram / SSD etc. dar la vremea respectiva n-am dat pe el mai mult de 4000 lei parca.

Edited by mannyx92, 20 April 2020 - 18:24.


#12
Mauricio92

Mauricio92

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.07.2019
Deci eu am avut numai probleme cu laptop urile care le am avut
Nu erau cele mai bune.. Adica am avut probleme cu un toshiba.. Dupa cu un lenovo care l am si acum de 4 ani dar din 4 ani a mers nici un an. Am multi prieteni care nu le a mers deloc bine cu lenovo. Ptr mine a fost o experienta nefericita.. Nu zic ca nu e buna firma.. N a fost sa fie...

Sunt indecis ptr ca m am uitat si la chromebook uri dar costq mult si am zis ca de banii aia iau un laptop.. Si dupq cum am zis.. Eu ma uit sa mi iau un laptop care sa fie usor sa mi fac cursurile stand in pat si sa urmaresc filme etc.. Ceva gen asus zenbook 14 care e cu touchscreen si pad ul cel nou.. Care pur si simplu as vrea sa l. Incerc.. Chestia e ca este cam scump.. 1300 ptr 512 gb si 16gb ram.. Este daca nu ma insel si versiunea mai ieftina la. 800 900 lire cu mai putini rami sau memorie dar nu stiu daca are touchscreen.

Pe deasupra eu am telefon huawei. Si de aceea ma gandeam la acel huwei matebook d 14 ptr ca au aplicatia aiq prinncare pot transferq usor fisiere poze etc...

#13
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,011
  • Înscris: 15.04.2011
Eu as lua ASUS ROG Zephyrus G15 https://www.pcgarage...gb-no-os-black/ sau G14
Are unul dintre cele mai bune procesoare.

Ca sa iti faci o idee de performantele noilor procesoare de la AMD.
AMD’s Mobile Revival: Redefining the Notebook Business with the Ryzen 9 4900HS (A Review)
https://www.anandtec...4900hs-a-review

Pe langa performanta bruta pe baterie in filme si browsing tine peste 12 ore fata de 6 la Intel.

Edited by Papillon_, 20 April 2020 - 20:33.


#14
luca2054

luca2054

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.04.2020
Nah zenbookul e destul de scump, plus ca multi o considera o copie ieftina a MacBook-ului, dar asta depinde de parerile fiecaruia. Mie mereu mi s-a cam parut obositor sa ma uit la netfilx pe laptop, sincer mai bine o tablet sau pe tv chiar. Calculatoarele sunt cele mai bune pt gaming, laptopurile de gaming de multe ori se supraincalzesc si componentele lor sunt destul de compacte si prost optimizate, daca vrei gaming adevarat iti recomand un ibuypower (uita-te la cele care au processor i7 sau i9 si placa video sa fie peste 890 sau chiar 900), dar evident acestea sunt din pacate peste 4500 sau char 5000 de lei...

#15
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Renunta la Asus.Au mari probleme cu service,si nici nu au produse calitative.

#16
Cristian18

Cristian18

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.04.2020
Salut, daca nu ai reusit sa iei o decizie , eu personal as merge pe Huawei Matebook x Pro , are un pret bun la pachet cu freebuds3 si sincer chiar este foarte ok, https://www.huaweimo...m-h-shark-white , sau daca vrei ceva mai ieftin ar alege D14 de la ei pentru portabilitate.

#17
Cristian18

Cristian18

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.04.2020
Mai devreme ziceam ca ar fi ok si acel Huawei Matebook d14, uite si un articol interesant poate te ajuta https://daytrend.ro/...-romana-pareri/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate