Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Ce se va intampla dupa carantina?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,953
  • Înscris: 15.04.2019
Întrebare practică ... Când se va finaliza perioada de carantină, cum se va rezolva situația din clasele supraaglomerate  de elevi? Să nu uităm avem clase de elevi cu o medie de 25-30! Cum se va realiza distanțarea socială? O săptămână vin jumătate din ei, săptămâna viitoare cei care nu au fost? Probabil când se va reveni la situația reală din clasele învățământului românesc ne vom confrunta cu un nou peak al infectării! Ce vor face profesorii de la clasă în condițiile în care unii dintre ei intră în contact pe zi cu minimum 100 de elevi (aici nu discut de învățători sau educatori) și în plus cu restul colegilor profesori din cancelarie? Suntem siguri că proprii noștri copii sau nepoți vor fi în siguranță? Sau în cunoscutul stil românesc ... ne infectăm și apoi găsim soluții?

#2
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020
Distantarea fizica , nu sociala

#3
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Post__Dan__, on 13 aprilie 2020 - 17:05, said:

Întrebare practică ...

Alta carantina, dar de data asta sa fie ceva serios, nu mizilicuri ca pana acum. Vad  vecini care ies zilnic din case, vad mosnegi care la fel fac.

#4
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Copii nu prea sunt afectati de virus. Doar ca risca sa devina orfani cand se intorc acasa.
Ideal ar fi lucreze scolile in 2 programe, unii elevi dimineata, unii dupa masa, la scolile la care nu se face deja asta.
In satul meu mereu scoala de abia a supravietuit cu minim de elevi, aici pur si simplu o sa stea mai rasfirati cei 13-14 elevi per clasa.
La oras e aglomeratie de regula si la licee.
Oricum e egal cu 0, daca stau in acceasi clasa cu un elev cu COvid, o sa se inbolnaveasca toata clasa...

#5
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
N-ai cum sa ii distantezi.
In momentul de fata prioritatea in invatamant sunt examenele la anii terminali.
Restul claselor este foarte posibil sa nu revina la scoala decat in septembrie.
Din cauza supraaglomerarii.
Gandeste-te ce ar inseamna 30-35 de elevi intr-o clasa, pe canicula din iulie sau august, sa faca ore...cred ca se ajunge la 40 grade plus in incinta clasei.
Daca aveai putini elevi in clasa, da, ii puteai distanta.

Edited by epetroiu, 13 April 2020 - 17:18.


#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
.

Edited by Bursul, 13 April 2020 - 17:17.


#7
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007

View PostSpeedDemon, on 13 aprilie 2020 - 17:14, said:

o sa se inbolnaveasca toata clasa...
imbolnaveasca!Posted Image  daca tot vorbim de scoala

#8
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Scoli in aer liber - au fost foarte populare intr-o perioada in Europa, pentru a preveni tuberculoza, exista si acum in Africa.
https://en.wikipedia...Open_air_school
[ https://www.sapeople.com/wp-content/uploads/2016/11/Xhentse-Secondary-School-900x507.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View Post__Dan__, on 13 aprilie 2020 - 17:05, said:

Întrebare practică ... Când se va finaliza perioada de carantină, cum se va rezolva situația din clasele supraaglomerate  de elevi? Să nu uităm avem clase de elevi cu o medie de 25-30! Cum se va realiza distanțarea socială?

Cand copii se vor intoarce la scoala, se presupune ca nu mai e nici un pericol sa stea ca pestiisorii in conserva. :)

#10
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Post__Dan__, on 13 aprilie 2020 - 17:05, said:

Sau în cunoscutul stil românesc ... ne infectăm și apoi găsim soluții?

Avind in vedere ca mai multe tari din UE, dar si din toata lumea, au sistat cursurile scolare, cum vine asta "stil romanesc" ?!

#11
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postsandu222, on 13 aprilie 2020 - 17:10, said:

Alta carantina, dar de data asta sa fie ceva serios, nu mizilicuri ca pana acum. Vad  vecini care ies zilnic din case, vad mosnegi care la fel fac.
Poate sapt asta, odata cu Ordonanta 9, vor fi masuri mai dure, macar cu ocazia Pastelui.

#12
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Greu de spus cum se vor desfășura cursurile.
Poate se va continua în mod on-line...
Dar dacă în toamnă vine al doilea val...ce se va întâmpla?

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Până pe 14 septembrie... Se rezolva.
Până atunci: școală online. ;)

#14
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
25 30 sunt multi? Dar eu ca am invatat 12 ani in clase de 36 de copii ce ar trebui sa spun?
Eu zic sa faceti clase de 12 copii, ca sa se dubleze numarul cadrelor didactice, sa manance si gura lor cate ceva! Nu?
Eu propun sa se revina la structura si organizarea invatamantului de pe vremea lui Impuscatu', mai putin la materiile asa zis "comuniste"!
Era mai bun si mai bine structurat sistemul pe atunci! Si mai corect!

#15
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostObivankenobi, on 13 aprilie 2020 - 17:48, said:

Eu zic sa faceti clase de 12 copii, ca sa se dubleze numarul cadrelor didactice, sa manance si gura lor cate ceva! Nu?


Cam atat au prin alte tari...
Se poate taia din nr de ore, sa ramana acelasi nr de profesori si clase la jumatate.
Asta daca ne-ar duce capul.

Edited by epetroiu, 13 April 2020 - 17:55.


#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu cred ca scoala va mai incepe anul acesta scolar.
Cred ca examenele finale se vor desfasura (sunt curios cum mai exact) online. Vad ca astia muta varful epidemiei, de la o saptamana la alta. Pana acum era la inceputul lui aprolie, apoi pe la jumatate, azi am auzit ca la sfarsitul luni (23 sau ceva). Niste ametiti. Eu mai bien taceam si le spuneam oamenilor sa urmareasca tendinta epidemiei.
Vad ca unii vor si mai carantina. Sa inteleg ca voi pana acum v-ati distrat, nu? Intreb asta pentru ca familia mea, trei persoane, stam incuiati in casa de cand s-a dat decretul. Eu merg la munca, dar exact la munca si apoi acasa. Nu stiu cum arata orasul. Deci, lasati-o in mama naibii de carantina si mai si, ca mie mi-a ajuns. Doamne ajuta sa nu creasca numarul de infectati/decese, si sa ni se dea voia sa iesim putin afara. Nu este vorba ca legea nu e lege. Ma voi supune oricarei decizii se va lua. Dar sa spuna unii ca ne trebuie o carantina si mai si, asta este sinuicidere. Si dpdv social, dar mai ales economic. Daca la inceputul lui iunie, lucrurile nu sunt pe fagasul potrivit, nu mai conteaza nimic, ne apucam toti de agricultura.

#17
danut100

danut100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 08.11.2014
Oare cat mai dureaza? :)

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postsandu222, on 13 aprilie 2020 - 17:10, said:

Alta carantina, dar de data asta sa fie ceva serios, nu mizilicuri ca pana acum. Vad  vecini care ies zilnic din case, vad mosnegi care la fel fac.
De la mine se vede altfel, "e pline strazile de putoi fara masti fara manus, fara treaba" care se plang ca n-au loc de mosnegii cu masti si manusi.

Edited by myshyk, 13 April 2020 - 17:57.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate