Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Jurnalul unui dezvoltator - preturi, sfaturi, avertizari!

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#37
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016
Ammaus, banuiesc ca achizitia ai facut-o in functie de nevoile si posibilitatile tale, nu dupa recomandari de pe forum. Prin urmare, ai luat cea mai buna decizie, pentru tine! Restul nu conteaza!

#38
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
daca tot esti in domeniu te rog daca imi poti spune un pret real de vanzare al unui teren de 400mp pe strada ispravnicului in bucuresti.consideri ca este gol.este ceva casuta pe el.eventual si un pret si din partea dezvoltatorului interesat sa construiasca ceva pe el multumesc.oferta este cat se poate de reala

Edited by EMPP, 12 April 2020 - 06:07.


#39
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020
@tif, felicitari pentru onestitate, mai rar asa ceva. Asteapta-te sa fi "scuipat" de catre asa zisii dezvoltatori si agenti imobiliari de aici, care stiu ei mai bine cum merge treaba. Partea cu pozele de la structura de rezistenta nu o stiam, astfel, este un sfat foarte bun, mai ales cand mergi la vizionat o casa/apartament. AStfel iti poti face o idee de pret a "turcescului" construit de acesti indivizi.
Multumesc.

#40
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
cumparati acum! cumparati acum! ..... cresc preturilii!!!!

in picaj .... direct in cap Posted Image

Edited by techuser, 12 April 2020 - 06:50.


#41
meme10

meme10

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 02.01.2011

View Postutopium, on 11 aprilie 2020 - 22:11, said:


Nu poti sa iti dai cu parerea despre un pret fara sa ai o locatie ... una e sa fie casa aia intr-o comuna la 10 km de un oras mare, alta e sa fie in centrul unui oras mare. In Cluj ce zici tu, intr-o zona buna (nu premium), e un pret normal. In Gherla deja e super scump ... iar in Zurich ar fi de vreo 5 ori sub pretul pietei.
Cum explici tu ca Tifrazvan a inteles exact ce am zis, iar tu divaghezi ca de obicei?

#42
14mircea

14mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 03.01.2009
@tifrazvan felicitari pentru postare!

cine are minima inteligenta sa discearna informatiile va avea o idee despre ce inseamna un pret corect pentru o casa finisata

sau sa faca un calcul invers, plecand de la pretul de  vanzare foarte atractiv al unor dezvoltatori. sa scada 30% marja medie dezvoltator (parerea mea), pret teren, cost utilitati si sa imparta apoi la mp construiti. si o sa aiba o idee despre ce casa isi iau

in ce zona construiesti?

ce parere ai, care este marja cu care un dezvoltator onest o poate avea pe un astfel de proiect? pt a evita confuziile pe care le-am mai vazut pe forum, prin marja inteleg diferenta dintre pret si total costuri (teren, constructie, proiectare, autorizatii, utilitati, etc)  


#43
Fxlx

Fxlx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 20.04.2019

View Postmeme10, on 12 aprilie 2020 - 06:51, said:


Cum explici tu ca Tifrazvan a inteles exact ce am zis, iar tu divaghezi ca de obicei?

Este dezvoltator /agent imobiliar. Cum sa ii zici asa ceva? :) :)

#44
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View Postajax2854, on 12 aprilie 2020 - 06:39, said:

@tif, felicitari pentru onestitate, mai rar asa ceva. Asteapta-te sa fi "scuipat" de catre asa zisii dezvoltatori si agenti imobiliari de aici, care stiu ei mai bine cum merge treaba. Partea cu pozele de la structura de rezistenta nu o stiam, astfel, este un sfat foarte bun, mai ales cand mergi la vizionat o casa/apartament. AStfel iti poti face o idee de pret a "turcescului" construit de acesti indivizi.
Multumesc.
Este bine cand poti vedea partea de structura dar ce te faci dupa ce casa este tencuit si imbracata? Nu mai poti vedea nimic.

#45
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

View Postammaus, on 12 aprilie 2020 - 07:52, said:

Este bine cand poti vedea partea de structura dar ce te faci dupa ce casa este tencuit si imbracata? Nu mai poti vedea nimic.

Sunt 2 variante: 1. dezvoltatorul are poze din timpul constructiei
                          2. apartament din timpul lui nenea nicu. cel putin esti sigur ca, constructia a respectat normele de constructie in caz de cutremur.

#46
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,070
  • Înscris: 22.06.2004

View PostBobitoi, on 11 aprilie 2020 - 22:38, said:

https://www.facebook...82081932447747/

Majoritatatea nu veți înțelege mai nimic din pozele astea , dar aici e optimizare criminala, de genul pușcărie..
Ansamblul e  relativ in aceeași zona in care construiește și inițiatorul ...
Avem suficienți proiectanti pe partea de structura pe forum care pot confirma  ceea ce spun..


mda, sunr vecinii mei, ne despart cam 200 m, am trecut zilnic pe acolo cat s a construit si am tot zis sa fac poze cu armatura de la stalpi. 4 fire de maxim 14. nu am apucat sa fac poze dar atasez una de la  grinda pozata acum cativa ani la vecinii mei si care se gaseste pe jurnalul meu de casa.

din cauza serviciului stiu cum construiesc multi dezvoltatori, am avut placerea sa stiu cum construieste chiar razvan, initiatorul acestui topic.

nu ma consider un om rau asa ca m am dus la cel care voia sa cumpere casa din poza si i am spus sa isi vada de drum ca are fier in casa cat am eu in trotuare iar fundatia aveam maxim 40cm adancime cam cat aveam eu la gard. omul a crezut ca imi este ciuda ca isi cumpara el casa smechera si s a dus la cel care facea duplexul si i a spus: vezi bai ca iti poarta vecinul tau sambetele. cand ai prea multi bani sti nu stii ce sa faci cu ei... iti meriti soarta.

casele construite de razvan sunt construite conform proiect, am fost de multe ori pe santier si am vazut fierul care se baga in case. de cand am avut prima discutie despre ferestre mi a spus ca doreste ceva calitativ clasa a cu tripan executat corect pentru ca vrea sa faca casele corect chiar daca nu va avea profit sau va fi foarte mic.

am mai cunoscut 4 dezvoltatori care au vrut sa faca casele si blocurile corect, unul dintre ei este tot pe acest forum iar doua ansambluri de blocuri au topic aici deschis. atat!

toti vor cat mai ieftin, plastic clasa b, armatura subtire, bipan, feronerie turceasca ca sa castige cat mai mult.

pe partea de case este mult mai simplu sa umblii la fier decat la blocuri. la vecinul meu s au turnat toti stalpii la galeata(facuti cu betoniera) si doar placile au fost turnate de la statie si asta din cauza ca i se usca repede betonul si intra in priza mai repede decat il turnau ei.

este greu in ziua de astazi sa cumperi o casa(razvan v a dat o gramada de ponturi cu privire la ce trebuie intrebat) si sa stii ca nu ti ai luat o mare teapa.


Bobitoi, mi ai inseninat ziua cand am vazut postarea ta. tifrazvan are casele la cativa km de acest loc, in schimb sunt eu vecin cu cei pe care i ai aratat:)))

tin minte ca erau la vanzare la 69k euro pe vremea cand se construiau si ma busea rasul cum isi cumpara lumea casa la pret de apartament:)))

pe aceeasi strada a mai construit un dezvoltator un ansamblu foarte frumos si surprinzator a fost construit corect: Family Villas. erau la 87k euro si acum au scazut la 81.9k euro.

razvan este un tip corect care vrea sa construiasca ceva corect. m am gandit ca o sa vanda extrem de greu dar uite ca a avut succes si aproape a vandut tot.

Attached Files


Edited by conu71, 12 April 2020 - 09:27.


#47
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Felicitari si ma bucur ca ai luat decizia de a prezenta totul aici! Daca vreodata vei construi ceva in zona de pret superioara, considera-ma client, 100%. Felicitari si pentru rabdarea cu care ai raspuns unui anumit gen de posturi. Nu ma mir ca toti au calculat cat costa o casa, dar niciunul nu s-a obosit sa calculeze cu cate zeci de mii de euro esti minus acum, pana cand se vand toate. Asa e cand nu ai administrat niciodata o afacere si nu intelegi ce inseamna investitia initiala si cum factori externi afacerii tale pot afecta semnificativ calculele.

Edited by figo1988, 12 April 2020 - 10:45.


#48
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016

View PostEMPP, on 12 aprilie 2020 - 06:06, said:

daca tot esti in domeniu te rog daca imi poti spune un pret real de vanzare al unui teren de 400mp pe strada ispravnicului in bucuresti.consideri ca este gol.este ceva casuta pe el.eventual si un pret si din partea dezvoltatorului interesat sa construiasca ceva pe el multumesc.oferta este cat se poate de reala

Este greu sa iti spun un pret fara o vizionare a terenului. Inclusiv in zona unde construiesc sunt terenuri la 80euro/mp si la 200e/mp, in functie de suprafata, forma terenului, acces la utilitati, apropiere fata de drumul principal samd.

#49
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020
Eu comentez doar atat de proiectul asta - asa fundatii NU vezi la altii. E foarte bine facut ce se vede in poze.

https://forum.softpe...4#entry25243813

#50
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016

View Post14mircea, on 12 aprilie 2020 - 07:00, said:

@tifrazvan felicitari pentru postare!

cine are minima inteligenta sa discearna informatiile va avea o idee despre ce inseamna un pret corect pentru o casa finisata

sau sa faca un calcul invers, plecand de la pretul de  vanzare foarte atractiv al unor dezvoltatori. sa scada 30% marja medie dezvoltator (parerea mea), pret teren, cost utilitati si sa imparta apoi la mp construiti. si o sa aiba o idee despre ce casa isi iau

in ce zona construiesti?

ce parere ai, care este marja cu care un dezvoltator onest o poate avea pe un astfel de proiect? pt a evita confuziile pe care le-am mai vazut pe forum, prin marja inteleg diferenta dintre pret si total costuri (teren, constructie, proiectare, autorizatii, utilitati, etc)  

Mircea, eu am calculat 15%/proiect in cazul meu. De la alte cunostinte care construiesc am aflat ca ei urmaresc intre 30% si 50% pe proiect, proiecte de cca 2 ani.
Dpmdv, acel 30% pe proiect pentru un investitor care se ocupa doar cu asta (dezvoltare imobiliara) este onest, atat timp cat el este obtinut fara compromisuri ale constructiei realizate.
Pe viitor, am de gand sa raman undeva la 15-20% la proiect, tinand cont ca fac aceste investitii ca alternativa la tinut banii in banca.
Desigur, sunt zone in orice oras unde cererea e mult mai mare decat oferta, iar dezvoltatorii profita de acest aspect si isi maresc marja. Problema e acolo unde marja e crescuta prin "optimizari". Nu pot judeca pe nimeni ca are un castig prea mare, atat timp cat produsul finit are o calitate buna. Magariile se fac de regula la periferia oraselor, unde dezvoltatorii stiu ca nu pot vinde foarte scump, dar isi propun totusi niste marje enorme.

Coane, multumesc frumos! Te chem la masuratori in curand si pentru restul caselor!

Figo, multumesc! Urmatorul proiect va fi intr-o zona superioara de pret mai mult ca sigur, noi sa fim sanatosi pana atunci!

#51
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Razvan, intr-adevar pozele inseamna mult.Pot fi hotaratoare pentru un client.Nu vreau sa fiu rau, dar niciodata ce vezi cu ochiul liber nu vei vedea in poza!Ce vreau sa spun este ca daca s-a respectat proiectul si normativele e totul perfect!

Edited by raducut123, 12 April 2020 - 11:24.


#52
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016
Total de acord, pozele nu sunt decat o metoda prin care poti verifica anumite etape, daca stii la ce te uiti, bineinteles!
Chiar si asa sunt o gramada de nereguli care pot trece neobservate, turnat stalpi la galeata, nerespectarea grosimii placilor de beton, a adancimii fundatiei etc.



#53
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmeme10, on 12 aprilie 2020 - 06:51, said:

Cum explici tu ca Tifrazvan a inteles exact ce am zis, iar tu divaghezi ca de obicei?
Poti avea 300 de euro/mp la marginea unui oras mare sau in zona ultra-centrala a unui oras mic. Intre cele doua scenarii, costul cu forta de munca poate sa difere cu 40-50%, si, inevitabil, si costul pe mp. Acelasi angajat te costa 2.500 de lei in Zalau si 3.500 de lei in Cluj/Bucuresti. Nu e rocket-science ...

Edited by utopium, 12 April 2020 - 12:25.


#54
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016
Eu am presupus ca este vorba despre Bucuresti, daca nu e asa atunci Utopium are dreptate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate