Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Jurnalul unui dezvoltator - preturi, sfaturi, avertizari!

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
245 replies to this topic

#19
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016
Abordarea este urmatoarea: iti faci casa pentru tine, lasa fierul ca in proiect..o faci pentru vanzare, baga "optimizare". Repet, totul se face legal. Se modifica proiectul initial, se fac alte planuri, totul ok. Cam toate firmele care iti sugereaza procedura au si un proiectant de rezistenta gata sa semneze orice, cum vrei tu si cat vrei tu. Toata procedura se face inainte de obtinerea autorizatiei de construire.

#20
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Posttechuser, on 11 aprilie 2020 - 20:44, said:

Lowrider, un bloc p+2, fara subsol, este cu vreo 15% mai ieftin la mp fata de o casa. Investitia pentru un astfel de imobil de 600mp e de vreo 250.000e fara tva, doar pentru cladire. Am niste cunostinte care au preferat acest gen de investitii in imobile mici prin centru, facute pentru inchiriat. Din calculele lor, au un randament anual cu vreo 25% mai mare fata de achizitionat apartament si inchiriat. Ca investitie pe termen lung, este o idee buna, cu conditia sa ai fondurile necesare din start!
Exact asta era ideea discutiei cu amicul respectiv: mai bine construiesti singur, dai la inchiriat toata cladirea si faci o combinatie unele long term si unele Booking/Airbnb, astfel incat sa nu depinzi de vecini & shit. Cladirea ta, regulile tale. Cat adauga la pret un garaj subteran cu cate un loc de parcare pt fiecare apartament?

#21
motor-v8

motor-v8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 03.11.2019
Aporturile lui Bobitoi ar aduce  plusvaloare subiectului.

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,429
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă e legal, insemna ca e conform normativului. Deci, nu văd o problemă ca optimizează. Poate vrei sa zici ca e acoperit dezvoltatorul cu semnătura proiectantului, care proiectant semnează pe modificări ce încalcă normativul. Da, așa e, dar tot nu e legal. Din păcate clientul nu are cum sa se prindă ca e o problemă acolo.

Edited by george_alexandru, 11 April 2020 - 22:05.


#23
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,812
  • Înscris: 26.02.2010
@tif, este pe strada Mirăslău, spre centură.

#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,845
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmeme10, on 11 aprilie 2020 - 20:43, said:

stiu un p+2+Mansarda, un apartament pe etaj, 4 garaje la subsol.
Terenul a fost max 90keuro (300 euro/mp) Cere 170k euro pe 90mp utili+garaj.
Cum vi se pare pretul?
Nu poti sa iti dai cu parerea despre un pret fara sa ai o locatie ... una e sa fie casa aia intr-o comuna la 10 km de un oras mare, alta e sa fie in centrul unui oras mare. In Cluj ce zici tu, intr-o zona buna (nu premium), e un pret normal. In Gherla deja e super scump ... iar in Zurich ar fi de vreo 5 ori sub pretul pietei.

Edited by utopium, 11 April 2020 - 22:16.


#25
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013

View Posttifrazvan, on 11 aprilie 2020 - 21:56, said:

Abordarea este urmatoarea: iti faci casa pentru tine, lasa fierul ca in proiect..o faci pentru vanzare, baga "optimizare". Repet, totul se face legal. Se modifica proiectul initial, se fac alte planuri, totul ok. Cam toate firmele care iti sugereaza procedura au si un proiectant de rezistenta gata sa semneze orice, cum vrei tu si cat vrei tu. Toata procedura se face inainte de obtinerea autorizatiei de construire.
Gresala majora!Rusine celor ce fac asa ceva!Sunt si prosti!Chipurile fac economie la 2-3 t de fier, la o locuinta unifamiliala, adica 10.000 lei.Halal cost saving!Cine dracului semneaza, asta e intrebarea mea?

#26
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016
George, la asta m-am referit, ca se incalca normativele.

Lowrider, nu stiu exact sa iti spun un pret pt locul de parcare subteran, estimez undeva intre 5-7000e/loc pentru o parcare cu un singur nivel.

Aris, din cate vad pe google maps, strada este locuita, o recomandare de pret ti-as putea face doar dupa o vizionare. Din cate am inteles, dezvoltatorii de case de prin zona se orienteaza la terenuri de 30-40e/mp maxim, probabil un 70-80e/mp intr-o zona buna din Magurele nu e departe de adevar.

Utopium, reperul dat de meme cu 300e/mp este suficient pentru mine. M-am raportat la ce zona din Bucuresti s-ar incadra la acel pret, de asta mi-am permis sa imi dau cu parerea legat de pretul imobilului.

Raducut, daca faci 20 de case, aia 10.000lei devin 200.000lei. Peste 40.000e pastrati de dezvoltator in buzunar. De semnat, se gasesc o gramada! Mie mi-au propus 2 firme, fara sa intreb eu nimic. Iti dai seama ca procedura e comuna, nu se fereste nimeni de ea!

#27
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Pai atunci scuza-ma.Si tu esti ca ceilalti...gasiti-va frate prostii, va meritati!Destul timp pierdut cu mentalitati bolnave

Edited by raducut123, 11 April 2020 - 22:31.


#28
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016
Raducut, eu nu am apelat la "optimizare". Am descris procedura pe larg pentru ca o cunosc si mi-a fost propusa.

#29
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
https://www.facebook...82081932447747/

Majoritatatea nu veți înțelege mai nimic din pozele astea , dar aici e optimizare criminala, de genul pușcărie..
Ansamblul e  relativ in aceeași zona in care construiește și inițiatorul ...
Avem suficienți proiectanti pe partea de structura pe forum care pot confirma  ceea ce spun..

Edited by Bobitoi, 11 April 2020 - 22:41.


#30
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View Posttechuser, on 11 aprilie 2020 - 20:41, said:

stai sa vezi ce urmeaza .... piata imobiliara a facut pur si simplu stop cardiac

baietii au intrat in panica si situatia nu pare deloc ca se va rezolva prea curand



aia care fura, samsarii de imobile si masini samd

oamenii cinstiti angajati la stat sau privat pe un salar de 500-600E/luna cu greu isi pot permite sa plateasca asemenea sume
uite eu de exemplu vand ocazional masini dar tot nu imi permit mare lucru ca deh, am de platit taxe.

#31
tifrazvan

tifrazvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 356
  • Înscris: 08.05.2016

View PostBobitoi, on 11 aprilie 2020 - 22:38, said:

https://www.facebook...82081932447747/

Majoritatatea nu veți înțelege mai nimic din pozele astea , dar aici e optimizare criminala, de genul pușcărie..
Ansamblul e  relativ in aceeași zona in care construiește și inițiatorul ...
Avem suficienți proiectanti pe partea de structura pe forum care pot confirma  ceea ce spun..

Aici intervine primul sfat..ca individ fara pregatire, te uiti la poze si te gandesti ca e in regula, doar au pus atatea poze. Apoi vine un inginer/diriginte si iti spune ca e jale, fierul s-a cam evaporat din proiect..
Revin: apelati/platiti un inginer/diriginte care sa va consulte!

#32
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Excelent post TifRazvan.

Edited by drq, 11 April 2020 - 22:56.


#33
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,812
  • Înscris: 26.02.2010
Pentru casă este recomandat sa contactezi un profesionist pentru expertiza în construcții. Mulți nu respecta nici măcar adâncimea minimă de fundare, ce să mai vorbim de celelalte. La orice casă vei găsi defecte, acu depinde ce defecte sunt. Gasisem un P+1E+M, dezvoltatorul făcuse de 4 camere, la primărie nu i-au dat autorizație, au darmat partial din ea. În fine, colac peste pupăză au construit și din bca de 35 cm. În fine, când cumperi un lucru, trebuie sa investigheze multe, începând cu adâncimea de fundare, îți dai seama cât de serios este dezvoltatorul.

#34
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
In loc sa se laude cu cati bani au făcut, sau ce căcaturi au mai cumpărat, unii useri de pe aici ar putea urma exemplul lui @tifrazvan, care le zice lucrurilor verde în fata.

Am un prieten care și-a renovat o casa, a pomenit toți sfinții lucrând cu tot felul de oameni ca să iasă ieftin. Altul și-a făcut casa, și cu meșteri, și cu firme, de i-au ieșit peri albi. Greșeală comuna, amândoi s-au uitat la preț, în loc sa se uite la seriozitate.

#35
Merdiso

Merdiso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,038
  • Înscris: 19.03.2008

View PostBobitoi, on 11 aprilie 2020 - 22:38, said:

https://www.facebook...82081932447747/

Majoritatatea nu veți înțelege mai nimic din pozele astea , dar aici e optimizare criminala, de genul pușcărie..
Ansamblul e  relativ in aceeași zona in care construiește și inițiatorul ...
Avem suficienți proiectanti pe partea de structura pe forum care pot confirma  ceea ce spun..

In cazul ala, as zice ca optimizarea a inceput cu amplasarea a 4 case pe 5 metri patrati, inca putin si ieseau siameze. :roflmao:.

#36
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008

View Postct10dre, on 11 aprilie 2020 - 23:25, said:

In loc sa se laude cu cati bani au făcut, sau ce căcaturi au mai cumpărat, unii useri de pe aici ar putea urma exemplul lui @tifrazvan, care le zice lucrurilor verde în fata.

Am un prieten care și-a renovat o casa, a pomenit toți sfinții lucrând cu tot felul de oameni ca să iasă ieftin. Altul și-a făcut casa, și cu meșteri, și cu firme, de i-au ieșit peri albi. Greșeală comuna, amândoi s-au uitat la preț, în loc sa se uite la seriozitate.
Mie mi s-a comentat pe alt subiect ca mi-am cumparat un apartament scump in provincie si mic(nu vorbim de cluj ci de oradea...); 1000 euro mp cu 37 util...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate