Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Accesare Dosar Medical Electronic

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 tytysor, on 10 aprilie 2020 - 15:20, said:

In UK a durat un minut, sa semnez ca sint de acord sa-mi acceseze datele medicale, deci nu pare a fi o problema asta!

   Un prieten medic, afirma ca tinind cont de anii petrecuti de el pentru invatatura si specializari, este foarte normal ca restul vietii sa primeasca salariu fara ca sa mai faca absolut nimic! este suficient ca ne onoreaza cu prezenta lui! si nu cred ca este singurul care gindeste asa! nici acum nu ma crede ca in UK medicii de familie (GP) nu au asistente, fac totul singuri, inclusiv conduc pacientul in hol si invita in cabinet pe urmatorul! asistentele au cabinete si sarcini proprii! dar sint absolvente de facultate, nu postliceala de bloc!
asta unde, in Ro, UK?

#20
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,516
  • Înscris: 02.09.2006
cel care e cu ideea ca deja a muncit prea mult, este aici, in RO! In trei zile jumate de spital in UK, nu am vazut o asistenta stind pe scaun, tot timpul aveau ceva de facut, iar cind nu aveau treaba cu pacientii dezinfectau prin salon. Am mai povestit, lenjeria de pat se schimba in fiecare dimineata, mai putin ziua externarii, pijamalele la fiecare doua zile, cind primeai si un prosop mare de dus, plus un set cu cele necesare pentru dus! si povestesc de UK, pentru ca acolo am s-a intimplat sa ajung la un spital, nu am cum sa povestesc de franta sau belgia! La externare am primit tratamentul pentru o luna de zile, gratuit desigur!

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 tytysor, on 10 aprilie 2020 - 15:43, said:

cel care e cu ideea ca deja a muncit prea mult, este aici, in RO! In trei zile jumate de spital in UK, nu am vazut o asistenta stind pe scaun, tot timpul aveau ceva de facut, iar cind nu aveau treaba cu pacientii dezinfectau prin salon. Am mai povestit, lenjeria de pat se schimba in fiecare dimineata, mai putin ziua externarii, pijamalele la fiecare doua zile, cind primeai si un prosop mare de dus, plus un set cu cele necesare pentru dus! si povestesc de UK, pentru ca acolo am s-a intimplat sa ajung la un spital, nu am cum sa povestesc de franta sau belgia! La externare am primit tratamentul pentru o luna de zile, gratuit desigur!
Ei... da, in Ro, da... Ce vrei...

Edited by aaaa4567, 10 April 2020 - 15:48.


#22
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019

 pasilla, on 10 aprilie 2020 - 14:54, said:

Functionarea DES ar fi o bomba nucleara pentru mafiotii din sistemul de sanatate.
Cum sa stie pacientul de ce boli fictive sufera si ce tratamente scumpe i-au fost prescrise ?
Mituri. De fiecare dată când mergi la medic, ți se eliberează documente medicale. Acele documente medicale sunt introduse și în DES așa că cine vrea să știe ce i-a făcut medicul poate să citească. DES-ul are trebui să fie pentru doctori, când te duci la unul nou, să nu trebuiască să ai sacoșa cu hârtii după tine. A devenit obligatoriu pentru prestatorii de servicii medicale să încarce datele în sistem în vara lui 2017 dar sistemul nu e funcțional, în sensul că nu se pot încărca acele date.

#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 exqusit_drunk, on 10 aprilie 2020 - 15:59, said:

Mituri.
Nu e nici un mit. O stiu din experienta personala.

#24
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Un exemplu concret de document medical tipărit care diferă de versiunea electronică?

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De unde, daca versiunea electronica nu e ?

Am fost internat o saptamana la un spital din B.
Dupa 5 zile, timp in care nu am primit nici macar o aspirina/consultatie medic, in timpul unei "vizite" am "furat" fisa medicala si i-am facut poza.
Am citit acolo ca aveam perfuzii, ca primeam o tona de medicamente.
M-am speriat si am cerut insistent sa fiu externat la cerere.
Chiar si cand am fost externat, m-a alergat o asistenta la iesirea din spital, ca sa imi scoata branula. Eu nu aveam branula pentru ca nu mi s-a pus niciodata. Nu ii venea sa creada si m-a controlat.

#26
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Și în biletul de externare/scrisoarea medicală ce scrie? Că ai dormit la ei pentru că nu ai găsit loc la hotel sau tot ce scria în FOG?

#27
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 exqusit_drunk, on 10 aprilie 2020 - 16:21, said:

Și în biletul de externare/scrisoarea medicală ce scrie? Că ai dormit la ei pentru că nu ai găsit loc la hotel sau tot ce scria în FOG?
Nu se specifica daca doar am dormit, sau a mai fost si altceva. Doar diagnostic si recomandari de tratament pentru dupa externare.

#28
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,798
  • Înscris: 17.12.2019
Eu n-am mai văzut de mulți ani bilet de externare/scrisoare medicală atât de sumar întocmite. Dar chiar dacă sunt așa în DES tot doar aia găseai. Știi că pe site-ul spitalului ai chestionar privind satisfacția? L-ai completat după externare?

Edited by exqusit_drunk, 10 April 2020 - 16:39.


#29
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 exqusit_drunk, on 10 aprilie 2020 - 15:59, said:

Mituri. De fiecare dată când mergi la medic, ți se eliberează documente medicale. Acele documente medicale sunt introduse și în DES așa că cine vrea să știe ce i-a făcut medicul poate să citească. DES-ul are trebui să fie pentru doctori, când te duci la unul nou, să nu trebuiască să ai sacoșa cu hârtii după tine. A devenit obligatoriu pentru prestatorii de servicii medicale să încarce datele în sistem în vara lui 2017 dar sistemul nu e funcțional, în sensul că nu se pot încărca acele date.
Serios? Citește dumneata mituri aici!

Eliberează fix nimic. Cu ureche înfundată am fost la medic de familie care mi-a dat trimitere la orl cu "dop ceară". La orl mi-a dat o schemă de tratament pe care nu scria diagnostic, o rețetă compensată care mi-a fost oprită la farmacie și alta necompensată pe care nu scria diagnostic. A, da, și recomandarea verbală să mestec gumă.Posted Image
La a 3-a vizită de control am întrebat: "Ce afecțiune am avut?"   EA - "Un canal înfundat."  Merci, știam și eu că a fost ceva înfundat.Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate