Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Accesare Dosar Medical Electronic

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
lost2209

lost2209

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 24.04.2008
Am citit ca sunt 2 metode de a accesa dosarul medical electronic propriu de catre pacienti
1. card sanatate si un cititor carduri
2. cnp si o matrice de la medicul de familie
La a doua varianta da eroare. Oare merge prima varianta cu un cititor de carduri de sanatate achizitionat online?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cei de la Casa de Sănătate ce zic ?

E făcut românește.

Merge dar nu acum.

Quote

Error code: SSL_ERROR_HANDSHAKE_FAILURE_ALERT
    The page you are trying to view cannot be shown because the authenticity of the received data could not be verified.
    Please contact the website owners to inform them of this problem.

Te duci cu cardul la o farmacie - au cititoare, rogi frumos dacă au o pauză să te ajute cu verificarea asta.

Dacă la ei merge, iei unul și gata.
Dacă nu, mai stai o tură.

Am așa un feeling că o să mai dureze ceva ani.
Ce dracu nu suntem în Star Trek.

Auzi dosar medical electronic.

Hologramă nu vreți ?
Posted Image

Edited by waterman, 10 April 2020 - 14:32.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu cred ca este functional DES.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Ce-i aia dosar medical electronic ?
Cumva ce trebuia sa fie cardul de sanatate, dar n-a mai fost implementat ?
Trebuiau sa fie stocate pe el datele medicale ale pacientilor ptr a putea fi accesate in timp util de spitale, medici...
Dar s-a renuntat.

Cardul actual e doar un echivalent al CI-ului, dar cu chip. E folosit doar ptr identificare.
De la anul va dispare - se inlocuieste CI-ul cu unul cu cip si nu ma ie nevoie de card.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Pfai ...
Nu ai inteles ca este vorba doar de sifonat niste bani ?

Nu functioneaza decat vreo 5% din el - partea de proba
Medicii sunt cei care ar trebui sa actualizeze fisa pacientului dar, ma scuzati, e greu tare cu calculatoarele astea
Nu vine absolut nimic (zero informatii) de la laboratoarele de analize medicale, policlinici, majoritatea spitalelor si, cel mai grav, de la unitatea primiri urgente

Pur si simplu nu este timp pentru medici sa-ti bage datele in "marele" sistem
Ar trebui mana de lucru aditionala (operatori calculator) pentru astea dar, nimeni nu a prevazut impactul asta
Crezi ca medical dupa ce te consulta pierde timpul cu actualizarea sistemului?
Asta presupune o gramada de timp si nu ar mai putea sa-si faca treaba - se muta la tastatura

Probabil ca sistemul va functiona in viitorul aproproiat
Eu zic ca prin 2999 va fi gata
Voi ce ziceti ?

#6
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Eu am incercat mai demult, cred ca peste 1 an si jumatate, citisem ca in sfarsit, se va putea verifica dosarul. Trebuia sa fie validat accesul de catre medicul de familie. Am intrebat m de f, mi0a insirat o groaza de piedici, concluzia era ca nu se poate. Nu cred ca s-a rezolvat. Traim in Romania..........

#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Pai doar manualul de utilizare pentru medici are vreo 500 de pagini
Doctorul meu de familie a fost cinstit - "cine plm are timp de pierdut cu maculatura asta" ?
N-am avut cum sa nu-i dau dreptate Posted Image

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu merge ea rețeta electronică bine, nu merg serverele de SIUI și voi vreți dosar electronic...

Timbru fiscal aveți domnu ?

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Naijax, on 10 aprilie 2020 - 14:48, said:

Pfai ...
Nu ai inteles ca este vorba doar de sifonat niste bani ?
Functionarea DES ar fi o bomba nucleara pentru mafiotii din sistemul de sanatate.
Cum sa stie pacientul de ce boli fictive sufera si ce tratamente scumpe i-au fost prescrise ?

Edited by pasilla, 10 April 2020 - 14:56.


#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Sa stii ca da
De aia nici nu va merge vreodata

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Habar n-aveți voi de câte boli v-ați tratat remote și wireless  și câte pastile gratis v-a dat statu și medicu săracu s-a dus de le-a luat el să vi le aducă.

Nerecunoscătorilor.

De pe avocatnet

Quote

Societatea Română pentru Prevenirea și Recuperarea Medicală a Persoanelor cu Accident Vascular Cerebral SRPRMPAVC Acum o săptămână
Nu funcționează de mai bine de 3ani, conectarea la DES......
Error 500: org.springframework.web.util.NestedServletException: Request processing failed; nested exception is org.springframework.transaction.CannotCreateTransactionException: Could not open Hibernate Session for transaction; nested exception is org.hibernate.exception.JDBCConnectionException: Could not open connection.
Mai pe scurt: nu merge, plus ca certificatul SSL nu este activ.


#12
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 lost2209, on 10 aprilie 2020 - 14:27, said:

Am citit ca sunt 2 metode de a accesa dosarul medical electronic propriu de catre pacienti
1. card sanatate si un cititor carduri
2. cnp si o matrice de la medicul de familie
La a doua varianta da eroare. Oare merge prima varianta cu un cititor de carduri de sanatate achizitionat online?

Nu merge ca n-ati stat la coada. Purcede in consecinta, stimabile.

Quote

Error 500: org.springframework.web.util.

E de la primavara. Toamna da eroare in consecinta. Railor.

Edited by aaaa4567, 10 April 2020 - 15:05.


#13
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 eiffel, on 10 aprilie 2020 - 14:44, said:

Ce-i aia dosar medical electronic ?


Cred ca este fisa medicala personala pe serverul casei de asigurari medicale la care esti inscris
Acesibila cu nume+parola+ID.
si unde se pot vedea analizele si se poate face programarea lor, retetele si inoirea lor, istoricul medical, diverse plati facute,
programari la medicul de familie si la doctorii cu care Casa are contract....etc....

#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 Naijax, on 10 aprilie 2020 - 14:48, said:

Pfai ...
Nu ai inteles ca este vorba doar de sifonat niste bani ?

Nu functioneaza decat vreo 5% din el - partea de proba
Medicii sunt cei care ar trebui sa actualizeze fisa pacientului dar, ma scuzati, e greu tare cu calculatoarele astea
Nu vine absolut nimic (zero informatii) de la laboratoarele de analize medicale, policlinici, majoritatea spitalelor si, cel mai grav, de la unitatea primiri urgente

Pur si simplu nu este timp pentru medici sa-ti bage datele in "marele" sistem
Ar trebui mana de lucru aditionala (operatori calculator) pentru astea dar, nimeni nu a prevazut impactul asta
Crezi ca medical dupa ce te consulta pierde timpul cu actualizarea sistemului?
Asta presupune o gramada de timp si nu ar mai putea sa-si faca treaba - se muta la tastatura

Probabil ca sistemul va functiona in viitorul aproproiat
Eu zic ca prin 2999 va fi gata
Voi ce ziceti ?
Da, ca n-au auzit de APIuri, ETL, RPA si altele asemenea. Ei chiar cred ca trebuie sa bagi manual, toate datele alea. Deja fac asta cu alte sisteme, partial redundante, pe care le au. Te ia capul cand vezi...

#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 Naijax, on 10 aprilie 2020 - 14:48, said:

Pfai ...
Nu ai inteles ca este vorba doar de sifonat niste bani ?

Nu functioneaza decat vreo 5% din el - partea de proba
Medicii sunt cei care ar trebui sa actualizeze fisa pacientului dar, ma scuzati, e greu tare cu calculatoarele astea
Nu vine absolut nimic (zero informatii) de la laboratoarele de analize medicale, policlinici, majoritatea spitalelor si, cel mai grav, de la unitatea primiri urgente

Pur si simplu nu este timp pentru medici sa-ti bage datele in "marele" sistem
Ar trebui mana de lucru aditionala (operatori calculator) pentru astea dar, nimeni nu a prevazut impactul asta
Crezi ca medical dupa ce te consulta pierde timpul cu actualizarea sistemului?
Asta presupune o gramada de timp si nu ar mai putea sa-si faca treaba - se muta la tastatura

Probabil ca sistemul va functiona in viitorul aproproiat
Eu zic ca prin 2999 va fi gata
Voi ce ziceti ?
  Nu trebuie! prin tarile unde functioneaza acest sistem, medicul scrie pe calculator, exact ce scrie acum in fisa! deci nu este munca in plus, numai ca prin alte parti nu mai exista si fisele pe hirtie!

#16
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Vezi la Intrebari si Raspunsuri

Si manual

Edited by jobist, 10 April 2020 - 15:15.


#17
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 Naijax, on 10 aprilie 2020 - 14:48, said:

Pfai ...
Nu ai inteles ca este vorba doar de sifonat niste bani ?

Nu functioneaza decat vreo 5% din el - partea de proba
Medicii sunt cei care ar trebui sa actualizeze fisa pacientului dar, ma scuzati, e greu tare cu calculatoarele astea
Nu vine absolut nimic (zero informatii) de la laboratoarele de analize medicale, policlinici, majoritatea spitalelor si, cel mai grav, de la unitatea primiri urgente

Pur si simplu nu este timp pentru medici sa-ti bage datele in "marele" sistem
Ar trebui mana de lucru aditionala (operatori calculator) pentru astea dar, nimeni nu a prevazut impactul asta
Crezi ca medical dupa ce te consulta pierde timpul cu actualizarea sistemului?
Asta presupune o gramada de timp si nu ar mai putea sa-si faca treaba - se muta la tastatura

Nu, real problema nu era cu bagatul datelor, caci au prevazut interfete (API), exista HL7, CDA, multe EHRs au asa ceva, de acum multa vreme. Programatorii nu au fost chiar prosti... Problema invocata de medici, legalisti, era legata de GPDR, transferul datelor medicale de la o insitutie la alta - n-am inteles exact ce ii impiedica sa o faca, in fine.

Si eu tind sa cred ca exista diverse interese sa nu mearga etc. Sa fim seriosi, chestia cu gdpr-ul e o chichita gasita, nu le pasa spitalelor de asta.

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
In UK a durat un minut, sa semnez ca sint de acord sa-mi acceseze datele medicale, deci nu pare a fi o problema asta!

   Un prieten medic, afirma ca tinind cont de anii petrecuti de el pentru invatatura si specializari, este foarte normal ca restul vietii sa primeasca salariu fara ca sa mai faca absolut nimic! este suficient ca ne onoreaza cu prezenta lui! si nu cred ca este singurul care gindeste asa! nici acum nu ma crede ca in UK medicii de familie (GP) nu au asistente, fac totul singuri, inclusiv conduc pacientul in hol si invita in cabinet pe urmatorul! asistentele au cabinete si sarcini proprii! dar sint absolvente de facultate, nu postliceala de bloc!

Edited by tytysor, 10 April 2020 - 15:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate