Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Cum montez/setez un sistem Focussat?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mssoft88

mssoft88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.04.2020
Ma aflu in aceasta locație, și as dori sa îmi spună cineva cu experiența cum sa captez semnalul Thor. Am nevoie sa mi se spună pas cu pas, pentru ca este prima oară când montez așa ceva. Mulțumesc
Locația și INFO https://i.postimg.cc...CD3-F34-A00.png

#2
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 09.01.2010
De ce antena, lnb, receiver dispui?

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
Cu un satfinder de 5 euro, o aplicatie de indicat satelitii pe telefon,
mana cat mai FINA si multa rabdare. Eventual si tutun...

#4
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
Ai bani sau ai timp :


- ai bani- chemi un instalator de antene ( pt orice operator local) si il pui sa orienteze pe satelitul Thor la 0.8 grade- eventual verifici cu lista de traspondere a focussat

- ai timp - stand in spatele antenei orientate spre sud , cu suruburile de prindere a antenei slabite cat sa poti roti stanga dreapta , sus jos antena, si cu lnb-ul conectat prin cablu la satfinder ( ideal ) sau la receiver pe pagina de setari satelit care arata semnalul : invarti foarte usor antena pana vezi o modificare cat de cat a semnalului ( de la nimic catre ..ceva ) - atentie , daca n-ai mai facut asta- poate dura cateva ore/zile ...iar rabdarea va fi pusa la grea incercare
- dupa ce ai gasit ceva semnal, misti f putin lnb-ul strangi suruburile in pozitia finala ...( desi suna usor - asta nu un job pt doar 1 persoana...crede-ma )

daca deja te abonasei la focussat, pana reglezi antena , te poti uita la canalele distribuite de focussat online

Edited by marmota_vasi, 05 April 2020 - 08:27.


#5
alinushus

alinushus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 05.01.2004
Eu am reușit din prima sa montez un multifocus  cu 4 sateliți, m-am documentat pe net, m-a ajutat fiica-mea, prin apel video îmi arată nivelul de semnal din casa, eu cocoțat pe casa la peste 30m de receiver. E prima antena de satelit pe care am pus mana, in doua ore montasem antena și găsisem satelitul central, apoi iar câteva ore să găsesc și să reglez ceilalți sateliți in parte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate