Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

motosapa mac alister 150cc, motor B&S, patineaza ambreiajul?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Salut,


Am luat aceasta unealta, https://www.bricodep...sapa-150cc.html

Are 2-3 ore de functionare, in 2 ocazii . Si la prima folosire am observat, spre sfarsit, ca cutitul se opreste relativ frecvent in pamant (pamantul nu este foarte tare). Acum insa, dupa un start bun, usor-usor, pe parcursul unei ore, a devenit practic nefolosibila ( cutitele nu se mai rotesc decat in aer).

Eu ma gandesc ca poate ambreiajul nu actioneaza suficient, mai ales ca ambele dati problema a aparut dupa ce carcasa s-a incalzit, si presupun ca dilatarea din cauza caldurii isi are un cuvant de spus. Pentru ca sunt incepator, fireste iau in calcul si o greseala de exploatare, asa ca va cer si parerea voastra:

1 aceasta problema putea fi cauzata de lipsa mea de experienta.? Am prins la un moment dat o radacina, dar atat de usor intra ambreiajul in patinare incat nu cred ca asta ar fi putut cauza ceva. Tind sa cred ca inca de la inceput a fost predispus la patinare.

2 la prima alimentare cu benzina mi-a scapat mana si s-a varsat peste tot, pe motor, ar putea fi o cauza?

3 are sens sa incerc sa modific reglajul ambreiajului? experienta mea in mecanica este limitata. ideea este ca daca este intr-adevar un reglaj gresit din fabrica prefer sa-l reglez eu decat sa-l las intr-un service cine stie pe unde, mai ales si situatia data cu coronavirusul....

#2
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Desfa capacul care acopera cureaua de transmisie (partea din spate sa vad 4 suruburi daca nu ma insel..) si observa ce se intimpla cind actionezi maneta care cupleaza rola presoare...(sau poate ai ambreiaj conic si de la benzina luneca..)

Edited by cristian68n, 30 March 2020 - 20:21.


#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,417
  • Înscris: 08.02.2011
Ce transmisie are asta, pe curea si apoi pe lant ?    Lantul ala l-ai uns ? Nu are un orificiu pe acolo ?

#4
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 modoran, on 30 martie 2020 - 20:12, said:

Ce transmisie are asta, pe curea si apoi pe lant ? Lantul ala l-ai uns ? Nu are un orificiu pe acolo ?

nu stiu ce transmisie este dar pare a avea un ax, este diferit de cele care au o curea sau lant pe lateral.
[ https://www.bricodepotcdn.ro/files/product/upload/57605_62754.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 cristian68n, on 30 martie 2020 - 20:12, said:

Desfa capacul care acopera cureaua de transmisie (partea din spate sa vad 4 suruburi daca nu ma insel..) si observa ce se intimpla cind actionezi maneta care cupleaza rola presoare...(sau poate ai ambreiaj conic si de la benzina luneca..)

O sa desfac maine cele 4 susuburi, cum se vad in poza si revin. Acolo este o curea? transmisia pare un ax vertical
Fireste ca acolo ar trebui sa existe o curea.

Edited by Bumble Bee, 30 March 2020 - 20:36.


#5
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
E transmisie pe ax melcat... cea mai slaba dintre transmisii. Motosapa se foloseste in principal in solare si sere, mai putin prin curte pe unde mai intalneste cate o radacina mai rezistenta.
Problema intradevar pare sa fie la ambreiaj daca motorul merge frumos.

#6
cristian68n

cristian68n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 01.06.2012
Dupa cum arata carcasa alungita ai o fulie pe axul motorului si alta pe axul care actioneaza pinionul (melc)de la transmisia finala  aceste fulii sunt actionate de o curea pe care apasa o rola presoare...Sau poate ai ambreiaj ??Dar nu prea  cred la pretul acesta..Ceva de genul Honda GCV190
Attached File  Ambreiaj Honda GCv.jpg   69.73K   19 downloads

Edited by cristian68n, 30 March 2020 - 20:42.


#7
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 spinname, on 30 martie 2020 - 20:39, said:

E transmisie pe ax melcat... cea mai slaba dintre transmisii. Motosapa se foloseste in principal in solare si sere, mai putin prin curte pe unde mai intalneste cate o radacina mai rezistenta.
Problema intradevar pare sa fie la ambreiaj daca motorul merge frumos.

fir-ar sa fie. m-a speriat cineva ca motorul trebuie sa fie de calitate si am ignorat restul ansamblului. ar fi trebuit probabil sa iau ce ia toata lumea. Asta inseamna ca dupa cei doi ani de garantie o sa am probleme serioase cu piesele de schimb? Eu pentru gradina am luat-o

 cristian68n, on 30 martie 2020 - 20:39, said:

Dupa cum arata carcasa alungita ai o fulie pe axul motorului si alta pe axul care actioneaza pinionul (melc)de la transmisia finala  aceste fulii sunt actionate de o curea pe care apasa o rola presoare...Sau poate ai ambreiaj ??Dar nu prea  cred la pretul acesta..Ceva de genul Honda GCV190
Ambreiaj Honda GCv.jpg

Mi-am facut in minte o imagine. Maine desfac si vin cu poze.

Multumesc pentru lamuriri.


da, asta e transmisia. pare o mizerie.. francezii se plang de acelasi lucru.


[ https://photos-eu.bazaarvoice.com/photo/2/cGhvdG86Y2FzdG9yYW1h/bf47bb05-217e-5992-a56d-814bc76e0d45 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Bumble Bee, 30 March 2020 - 21:00.


#8
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Una peste alta pe cat am inteles din ce a spus pe forumul de unde am luat poza, francezul zice ca motosapa merge dupa schimbarea curelei cu una de calitate. Oare merita sa incerc sa fac asta? unde as putea gasi o asemenea curea?

#9
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004
Revin cu amanunte pentru ca am rezolvat si pentru a lasa scris si altora care cumpara acest echipament vandut de bricodepot (Motosapa benzina Mac Allister, 150 cc, 3.2 cp, 3600 rpm):

pana la urma am reusit sa-l desfac si am strans cablul care actiona rola presoare care joaca rol de ambreiaj. Dupa aceasta operartie a mers chiar frumos, am putut sa lucrez bine cu el. Din cate am citit si pe alte forumuri, este o problema generalizata. Pacat pentru ca un detaliu strica o unealta care pare ok. Un mare semn de intrebare despre profesionalismul vanzatorului bricodepot care nu trebuia sa vanda un echipament cu un viciu de fabricatie despre care sunt convins ca stia. Macar daca aveau bunul simt la informatii sa-mi spuna asta.

Sper sa nu mai am probleme cu el, mai mult de atat. Oricum mi-am facut treaba in primavara asta cu el.

Edited by Bumble Bee, 04 April 2020 - 20:53.


#10
winstonn33

winstonn33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.06.2013

 Bumble Bee, on 04 aprilie 2020 - 20:50, said:

Revin cu amanunte pentru ca am rezolvat si pentru a lasa scris si altora care cumpara acest echipament vandut de bricodepot (Motosapa benzina Mac Allister, 150 cc, 3.2 cp, 3600 rpm):

pana la urma am reusit sa-l desfac si am strans cablul care actiona rola presoare care joaca rol de ambreiaj. Dupa aceasta operartie a mers chiar frumos, am putut sa lucrez bine cu el. Din cate am citit si pe alte forumuri, este o problema generalizata. Pacat pentru ca un detaliu strica o unealta care pare ok. Un mare semn de intrebare despre profesionalismul vanzatorului bricodepot care nu trebuia sa vanda un echipament cu un viciu de fabricatie despre care sunt convins ca stia. Macar daca aveau bunul simt la informatii sa-mi spuna asta.

Sper sa nu mai am probleme cu el, mai mult de atat. Oricum mi-am facut treaba in primavara asta cu el.

--- Acest tip de motosapa foloseste o curea destul de subtire (anemica). are latime 9,7mm si grosime cam de 5mm.
codul ei original este: 3LXA668.
curele sinonime care se gasesc mai peste tot ar fi:10/6/xxx. (cost curea aprox. 20 lei).
Cred totusi ca, daca problema cu patinarea persista ar fi si mai buna schimbarea fuliilor ca sa poata permite montarea unei curele de 13/8/xxx.
reglajul ambreiajului se face chiar de pe cablu. are un fel de intinzator asemanator cumva cu cel de la biciclete.
am si eu una dar nu am avut probleme cu ea.
oricum, la cat a costat, nu ma pot plange.

Attached Files



#11
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 winstonn33, on 21 august 2020 - 01:11, said:


Cred totusi ca, daca problema cu patinarea persista ar fi si mai buna schimbarea fuliilor ca sa poata permite montarea unei curele de 13/8/xxx.
reglajul ambreiajului se face chiar de pe cablu. are un fel de intinzator asemanator cumva cu cel de la biciclete.
am si eu una dar nu am avut probleme cu ea.
oricum, la cat a costat, nu ma pot plange.


Am reusit sa sap cam 1000mp de cand am strans cureaua. nu au mai fost probleme. Nu pot spune ca la 1000 lei a fost chiar ieftina, mai ales ca acum este la acelasi pret (e drept - la promitie) un model cu acelasi motor dar cu mecanica mult mai buna (2 curele dintate si tot tacamul)
Dar din greseli invatam..

#12
winstonn33

winstonn33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.06.2013

 Bumble Bee, on 31 august 2020 - 19:59, said:

Am reusit sa sap cam 1000mp de cand am strans cureaua. nu au mai fost probleme. Nu pot spune ca la 1000 lei a fost chiar ieftina, mai ales ca acum este la acelasi pret (e drept - la promitie) un model cu acelasi motor dar cu mecanica mult mai buna (2 curele dintate si tot tacamul)
Dar din greseli invatam..

Nu te intrista prea tare. chiar daca ai dat mai mult pe ea, ai facut o afacere destul de buna cu motosapa. eu le am testat pe amandoua.
Mac allister -ul cel cu 2 curele de 5cp are un motor ceva mai mare dar are si el problemele lui.
Una din ele este pinionul de mers inapoi care este (ca si fulia mare) din plastic si se strica mult mai repede decat ai crede.
Ar mai fi si greutatea care e simtitor mai mare. Nu te ajuta absolut deloc pe teren mic unde trebuie sa intorci si sa cotesti des.
   Mac alister-ul asta mic de 150cc, a fost la promotie pana acu vre-o saptamana doua, cu 550 lei. pret care zic eu, e mai mult decat decent iar calitatea si puterea motosapei e peste asteptari.
PS. ai gasit reglajul ambreiajului de pe cablu?

Edited by winstonn33, 31 August 2020 - 20:56.


#13
Bumble Bee

Bumble Bee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 09.09.2004

 winstonn33, on 31 august 2020 - 20:42, said:

PS. ai gasit reglajul ambreiajului de pe cablu?

Nu, am facut o improvizatie, care ca orice improvizatie ramane definitiva. Am scurtat artifical lungimea cablului de ambreiaj cu circa 5mm prin atasarea inaintea bilei de capat a unui "plumb".
Acum sunt sigur ca sunt solutii mai bune decat asta, dar la asta m-am gandit si se pare ca a mers.
Eu am dat 1000 lei in primavara pe ea... stiam ca e cam scumpa dar aveam nevoie.
Stii cum e...
Oricum, bafta celor care au luat-o la 550

#14
liviuciora

liviuciora

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.11.2023
Buna ziua . Am un motocultor mac allister model MTP750B&S -80 DE 163 CC SI MI SA DUS CUREAUA MARE DE LUCRU , CE MODEL SA CAU , MARIMEA CACI AM INCERCAT MAI MULTE TIPURI DAR LE TOPESTE . Multumesc frumos

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate