Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a IV-a)

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9220 replies to this topic

#9109
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postcumparator, on 09 aprilie 2020 - 21:01, said:

Asta din experienta ta la terapie intensiva?

nu, din informatiile pe care le primesc de la prietenii din spitale.
pun stampila covid fara sa stabileasca cauzalitatea. tot ei mi-au spus ca testele sunt foarte slabe, astfel ca pun si stampila pozitiv fara sa fie siguri.
autoritatile ignora in mod intentionat aceste aspecte in comunicarile lor.

Edited by morenno, 09 April 2020 - 21:09.


#9110
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018

View Postpasilla, on 09 aprilie 2020 - 21:04, said:

Un ventilator nu poate fi printat 3D
Te referi la tot ventilatorul sau doar la anumite părți?

#9111
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,856
  • Înscris: 22.05.2011

View Postremvirg, on 09 aprilie 2020 - 21:06, said:

Lăsatul liber e mai mult o figura de stil. Lăsatul liber trebuia sa presupună izolarea cât se poate a celor la risc și masuri medii pt restul. Adică fără carnaval, fără meciuri, masuri de distanțiere, spălat pe mâini, fără crâșme și bodegi, fără cinematografe și concerte, fără cluburi, fără grupuri mai mari de 3-5 oameni, purtat masca, masuri cam ca acum în magazine, dezinfectare zilnice la locurile de munca, fără piscine și săli de fitness, etc. Dar fără sa închizi de'a valma tot. Fără declarație ca să duc gunoiul.
Nu se putea asa ceva? Ce anume era în neregula? Altceva decât cretinismele cu discriminarea.
Nu aveai cum sa aplici asa ceva in Romania.

#9112
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018
Unii zic că o variantă se află-n teste.

#9113
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post_______, on 09 aprilie 2020 - 21:09, said:

Te referi la tot ventilatorul sau doar la anumite părți?
Citeste asta, daca ai rabdare si ar trebui sa ai:
Spoiler


#9114
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018

View Postpasilla, on 09 aprilie 2020 - 21:04, said:

Un ventilator nu poate fi printat 3D


#9115
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007

View PostChriss_Summer, on 09 aprilie 2020 - 21:09, said:


Nu aveai cum sa aplici asa ceva in Romania.
Ce anume nu puteai? Sa închizi cluburile și bodegile? Sa impui masurile care acum sunt în magazine? Sa obligi purtarea măștii (fular, pânză, batic, ce vrei)? Sa dai amenda dacă găsești grupuri mai mari de 3?
Punctual, ce nu puteai face și de ce?

#9116
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postlstefanescu14, on 09 aprilie 2020 - 19:42, said:

Ar fi interesant sa stim din 30 000 de teste , efectiv cati oameni au fost testati?
Ma refer la faptul ca pe unu care l gasesti pozitiv mai folosesti minim 2 teste PCR care trebuie sa iese negative.
Deci din 30 000 de tesyte au fost cumva testati mai mult de 10 sau 15 mii de oameni?
Si in final din 15 000 de testati avem 5000 de pozitivi , asta o fi testare masiva?
In conditii de lockdown, testarea face sens doar pe cei care ajung la spital, de bunavoie sau in regim de urgenta, eventual si cei care au afectiuni din sfera comorbiditatilor covid, dar si pentru cei care doresc testare. De exemplu, eu as obliga firmele sa-si testeze angajatii care nu pot fi tinuti in lockdown.
Nu stiu ce metodologie au ei la teste, pe ce criterii, insa daca testeaza random atunci sunt resurse consumate deampulea. Personal medical ocupat fara rost si teste aruncate. O fi relevant pentru statistici, dar nu e pragmatic, optim.
In principiu ar trebui testati doar cei care nu pot sta in lockdown. Si carantinati a la long, pana se elibereaza populatia mobila de infectati. Dupa care relaxare treptata a lockdown-ului, in paralel cu testarea celor din primele valuri relaxate.

#9117
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,856
  • Înscris: 22.05.2011

View Postremvirg, on 09 aprilie 2020 - 21:12, said:

Ce anume nu puteai? Sa închizi cluburile și bodegile? Sa impui masurile care acum sunt în magazine? Sa obligi purtarea măștii (fular, pânză, batic, ce vrei)? Sa dai amenda dacă găsești grupuri mai mari de 3?
Punctual, ce nu puteai face și de ce?
Priveste ce se intampla cu toate ordonantele militare si amenzile aplicate. Nu avem disciplina in sange. Nu suntem un popor de razboinici.

Edited by Chriss_Summer, 09 April 2020 - 21:23.


#9118
_______

_______

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,497
  • Înscris: 01.08.2018

View Postremvirg, on 09 aprilie 2020 - 21:12, said:

Punctual, ce nu puteai face și de ce?
Eu unul punctual nu cred că se va putea face ceva concret pentru a opri zecile de credincioși în fața blocurilor, pentru a lua lumină.

#9119
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,265
  • Înscris: 27.07.2006

View Post_______, on 09 aprilie 2020 - 20:49, said:

Aș discuta despre un singur ventilator de fabricație specială, pus Ă®n afara spitalului, cu un rezervor de oxigen pe măsură, cu alimentare continuă, care să alimenteze absolut toate paturile dintr-un spital, indiferent de numărul lor.
Ar fi ceva imposibil de creat?
De-ar fi atat de simplu...In spitale exista deja circuite de oxigen care deservesc mai multe paturi - oxigenarea pe nari.

Ventilarea mecanica nu inseamna doar niste oxigen pompat in plamani. Este extrem de complicat si trebuie individualizat pentru fiecare pacient - volume Tidal, IPPV, PEEP, CPAP, ventilatie controlata, ventilatie asistata, etc, etc.
Stiu ca prin diverse locuri s-au conectat doi pacienti la un singur ventilator - in lipsa de altceva, se poate. Dar e la noroc, sa nu zici ca n-ai incercat...:(

LE: acum am vazut raspunsul lui @xzy, este acelasi lucru.

Edited by ergon, 09 April 2020 - 21:20.


#9120
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007

View PostChriss_Summer, on 09 aprilie 2020 - 21:15, said:


Priveste ce se intampla cu toate ordonantele militare si amenzile aplicate. Nu avem disciplina in sange.
Din ce am văzut, în cele mai multe cazuri tocmai cei la risc nu respecta. Ok, care nu respecta ii băgai în carantina. Dădeai câteva exemple sa le vadă toți. Sa vada ca dacă nu stau în casa merg 14 zile la mama naibii în carantina. Dădeai bonusuri sa se dea în gat între ei. Îți garantez eu ca babele alea de stau toată ziua cu ochii pe vizor și care știu de câte ori ai dus gunoiul în septembrie 2015, ar fi raportat orice ieșire.
Pt restul, bombardieri și alte orătănii, idem. Carantina în cele mai proaste condiții posibile. Îți garantez ca s-ar fi cumințit. Aia de amenda ii doare'n papuci, au sute neplătite. Dacă însă ar ști ca merg 2 saptamani într-o baraca cu 2 felii de salam pe zi le-ar trece șmecheria instant.
Aia compara cu pușcăria. În pușcărie însă primesc pachete, sunt smardoi în camera, etc. În carantina nu le dădeai dreptul la nimic. Le taiai și netul la nevoie. Iar care încerca să fuga ii mai dădeai 2 saptamani într-o cușcă gen gradina zoologica. Puteai sa faci și filmulețe cum le arunci banane printre gratii. La fel, dădeai câteva exemple și se cuminteau bombardierii instant. Îți manca literas din palma.

Edited by remvirg, 09 April 2020 - 21:35.


#9121
Chriss_Summer

Chriss_Summer

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,856
  • Înscris: 22.05.2011

View Postremvirg, on 09 aprilie 2020 - 21:21, said:

Din ce am văzut, în cele mai multe cazuri tocmai cei la risc nu respecta. Ok, care nu respecta ii băgai în carantina. Dădeai câteva exemple sa le vadă toți. Sa vada ca dacă nu stau în casa merg 14 zile la mama naibii în carantina. Dădeai bonusuri sa se dea în gat între ei. Îți garantez eu ca babele alea de stau toată ziua cu ochii pe vizor și care știu de câte ori ai dus gunoiul în septembrie 2015, ar fi raportat orice ieșire.
Pt restul, bombardieri și alte orătănii, idem. Carantina în cele mai proaste condiții posibile. Îți garantez ca s-ar fi cumințit. Aia de amenda ii doare'n papuci, au sute neplătite. Dacă însă ar ști ca merg 2 saptamani într-o baraca cu 2 felii de salam pe zi le-ar trece șmecheria instant.
Inteleg perfect, dar dupa cum poti constata si singur, din pacate, autoritatile noastre nu-s in stare sa aplice ce propui tu. Cate un militian mai trage suturi in cur cate unui betiv, dar cam atat.

#9122
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postmorenno, on 09 aprilie 2020 - 19:58, said:

care e explicatia pentru faptul ca majoritatea celor testati pozitiv sunt asimptomatici?

E o gripă nițel mai contagioasă. Eu personal nu am mai luat antibiotice de 15 ani, sunt răcit maxim o zi și îmi trece.

#9123
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007

View PostChriss_Summer, on 09 aprilie 2020 - 21:26, said:


Inteleg perfect, dar dupa cum poti constata si singur, din pacate, autoritatile noastre nu-s in stare sa aplice ce propui tu. Cate un militian mai trage suturi in cur cate unui betiv, dar cam atat.
Mda.
Exact chestia aia cu teoria și practica.

#9124
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Alexandru Rafila, a afirmat joi seara, într-un interviu la Mediafax, că în lunile noiembrie-decembrie vom avea un alt vârf de infectări cu COVID-19, însă speră ca până atunci să existe medicația necesară.
https://www.hotnews....ri-covid-19.htm

#9125
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007

View Postl_dan, on 09 aprilie 2020 - 21:32, said:

Alexandru Rafila, a afirmat joi seara, Ă®ntr-un interviu la Mediafax, că Ă®n lunile noiembrie-decembrie vom avea un alt vârf de infectări cu COVID-19, Ă®nsă speră ca până atunci să existe medicația necesară.
https://www.hotnews....ri-covid-19.htm
Mi se pare absolut normal. Dacă faci Pastele în carantina musai și Crăciunul. Altfel se pierde tot farmecul.
Toată magia sărbătorilor.

Edited by remvirg, 09 April 2020 - 21:34.


#9126
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postl_dan, on 09 aprilie 2020 - 21:32, said:

Alexandru Rafila, a afirmat joi seara, într-un interviu la Mediafax, că în lunile noiembrie-decembrie vom avea un alt vârf de infectări cu COVID-19, însă speră ca până atunci să existe medicația necesară.
https://www.hotnews....ri-covid-19.htm
Suntem in Aprilie. Pana in noiembrie e drum lung. Extrem de lung.

Edited by pasilla, 09 April 2020 - 21:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate