Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Tencuială vs rigips

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
kcostica

kcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.10.2008
Buna ziua,
Construcție la rosu bca, nu stiu ce variantă să aleg tencuita sau rigips?
Am tot intrebat diverși constructori și fiecare vin cu anumite argumente, intrebare ce variantă este ieftină și buna?
Multumeec.

Rigipsul lipit direct pe bca.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Mai rapid și mai curat, gips-carton, dar pe profile, ca să fie mai ușor cu instalația electrică.

ps. Rigips e o subsidiară a Saint-Gobain.

#3
kcostica

kcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.10.2008
Nu este problema instalatia electrica, eu o fac ideia este costul cat mai mic, daca pun profile apar costuri suplimentare.

#4
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Cred că tencuiala oferă o inerție termică mai mare pentru spațiul interior.

#5
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
placile le poti pune singur ceea ce inseamna din start o reducere mare la manopera

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,383
  • Înscris: 28.10.2018
Invers. Daca pui placile de gips prinse cu suruburi pe rigle de lemn, iar intre rigle pui ceva material termoizolant (vata de sticla, vata minerala, polistiren), practic dublezi izolatia termica a casei.

Placile de gips nu merg puse direct pe perete, trebuie prinse pe niste profile instalate in poloboc, ca daca peretii sunt strambi, si placile tot strambe vor fi.  

Si merge si treaba mult mai repede, nu mai stai sa se usuce maglavaisul de pe pereti.

 pimi, on 29 martie 2020 - 11:05, said:

placile le poti pune singur ceea ce inseamna din start o reducere mare la manopera

Cum le pui singur pe tavan?

#7
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 19.03.2006

 kcostica, on 29 martie 2020 - 10:21, said:

Buna ziua,
Construcție la rosu bca, nu stiu ce variantă să aleg tencuita sau rigips?
Am tot intrebat diverși constructori și fiecare vin cu anumite argumente, intrebare ce variantă este ieftină și buna?
Multumeec.

Rigipsul lipit direct pe bca.
la clima din Romania recomand  tencuiala pe viata
mai tarziu iti vei da seama de ce

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,383
  • Înscris: 28.10.2018
Tie iti intra clima in casa? Sau care e treaba?

Placarea cu gips facuta de meseriasi cu tehnologie (hidro izolare, antifungi, antivapori, etc) este net superioara unei tencuieli cu canciocul.

#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Tencuiala.

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 abac, on 29 martie 2020 - 11:09, said:

...
Placile de gips nu merg puse direct pe perete, trebuie prinse pe niste profile instalate in poloboc, ca daca peretii sunt strambi, si placile tot strambe vor fi.  

Se pare ca meseriașul ce mi-a pus "rigips-ul" pe 3 pereți (mici, ce-i drept, cam 2,5 +3 + 2,5 m) la casa scarii nu a știut ăsta.  A ieșit foarte bine, drept, pus pe mămăligi . Dar... la o casa NU recomand. Gandeste-te dacă vei avea de pus un dulap suspendat, etcetera. ..

#11
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Tencuiala .

#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 abac, on 29 martie 2020 - 12:00, said:

Tie iti intra clima in casa? Sau care e treaba?

Placarea cu gips facuta de meseriasi cu tehnologie (hidro izolare, antifungi, antivapori, etc) este net superioara unei tencuieli cu canciocul.
Vorbești din experiență sau ... ca sa te afli în treaba?  Te întreb,  așa,  ca sa mă aflu , și eu, în treaba.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 abac, on 29 martie 2020 - 11:09, said:

Invers. Daca pui placile de gips prinse cu suruburi pe rigle de lemn, iar intre rigle pui ceva material termoizolant (vata de sticla, vata minerala, polistiren), practic dublezi izolatia termica a casei.

Placile de gips nu merg puse direct pe perete, trebuie prinse pe niste profile instalate in poloboc, ca daca peretii sunt strambi, si placile tot strambe vor fi.  

Si merge si treaba mult mai repede, nu mai stai sa se usuce maglavaisul de pe pereti.



Cum le pui singur pe tavan?
Riglele de lemn, se deformeaza in timp, apar fisuri intr placi, prin care se strecoara in casa praf de vata minerala ori de cate ori trantesti sau inchizi/deschizi usa.
De ce ai impresia ca trebuie o "haita" de montatori ca sa monteze 8-10 placi de rigips pe tavan? E suficient un om indemanatic, care stie sa-si incropesca niste dispozitive ajutatoare.

#14
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 cristobob, on 29 martie 2020 - 12:07, said:

Gandeste-te dacă vei avea de pus un dulap suspendat, etcetera. ..

pe profilele de rigips puse corect dau in scris ca fac tractiuni ca la bara la cele 90+ kg din dotare. tavan sau perete. nu conteaza. mai cititi si voi o fisa tehnica ceva ca de meseriasi care citeaza din folclor e plina Romania.

peretele din placi de rigips de 12.5 tine peste 40 kg pe punct de ancorare. peste 120 kg pe metru liniar. evident pus ca la carte si cu sisteme de ancorare speciale pentru rigips.

Edited by belogerer, 29 March 2020 - 12:43.


#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,383
  • Înscris: 28.10.2018

 cristobob, on 29 martie 2020 - 12:09, said:

Vorbești din experiență sau ... ca sa te afli în treaba?  Te întreb,  așa,  ca sa mă aflu , și eu, în treaba.

Pai pare ca tu vorbesti ca sa te afli in treaba.

Adica lasa-ne cu sfaturi d-astea secrete si misterioase:

Quote

mai tarziu iti vei da seama de ce

Edited by abac, 29 March 2020 - 12:42.


#16
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 belogerer, on 29 martie 2020 - 12:38, said:

pe profilele de rigips puse corect dau in scris ca fac tractiuni ca la bara la cele 90+ kg din dotare. tavan sau perete. nu conteaza. mai cititi si voi o fisa tehnica ceva ca de meseriasi care citeaza din folclor e plina Romania.

peretele din placi de rigips de 12.5 tine peste 40 kg pe punct de ancorare. peste 120 kg pe metru liniar. evident pus ca la carte si cu sisteme de ancorare speciale pentru rigips.
Da-da , mai ales dacă nimerești fix ... pe lângă.

#17
serse

serse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 18.07.2007
Rigips = gips carton mai corect spus. Stiu ca s-a impamantenit termenul de rigips + a mai aparut meseria/specialitatea de "rigipsar" Posted Image,
dar facem o nedreptate restului producatorilor. Cel putin Knauf este superior Rigips, la absolut toate componentele sistemului.

Acuma, on topic eu as alege tencuiala, cred, numai pentru faptul ca elimin posibilitatea aparitiei crapaturilor.

Acasa am gips carton pe 100% din peretii interiori si oricat de atent si ca la carte s-a lucrat (componente montate corect, la distante corecte, ancorate conform normelor, benzi de dilatare etc) tot am ajuns sa am cateva liniute fine de crapaturi. Orice structura  - manmade sau nu - lucreaza in timp, asta e.
In alta ordine de idei am ajuns sa nu ma mai deranjeze deloc crapaturile acelea.
In cazul meu gips cartonul a fost solutia cea mai buna, pe langa faptul ca in spatele lui am o izolatie de 25 cm de vata minerala, dar am avut nevoie sa trag diverse fire prin spatele gips cartonului, pt. anumite nevoi / preferinte pe care nu aveam cum sa le prevad la momentul constructiei.
Pentru posibilitatea de a reconfigura instalatiile electrice sau de orice fel din spatele peretilor/tavanului as alege oricand gips cartonul.

Edited by serse, 29 March 2020 - 14:42.


#18
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

 cristobob, on 29 martie 2020 - 13:48, said:

Da-da , mai ales dacă nimerești fix ... pe lângă.

sa ma ierti dar daca nimeresti pe langa esti prost. rau. tare prost. inseamna ca nu poti sa masori 60 cm sau 40 cm de la perimetral functie de cum ai pus profilele. sau nu ai ruleta. sau metru. sau esti prost. fa altceva.

edit - cumpara un magnet. unde tine dai gaura. daca ai gasit 220V bingo...nu te mai chinui...

Edited by belogerer, 29 March 2020 - 15:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate