Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Tencuială vs rigips

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Postbelogerer, on 29 martie 2020 - 15:54, said:

sa ma ierti dar daca nimeresti pe langa esti prost. rau. tare prost. inseamna ca nu poti sa masori 60 cm sau 40 cm de la perimetral functie de cum ai pus profilele. sau nu ai ruleta. sau metru. sau esti prost. fa altceva.

edit - cumpara un magnet. unde tine dai gaura. daca ai gasit 220V bingo...nu te mai chinui...
mai nimeresti o laie dupa zugraveala si dupa trei ani de la manopera

#20
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Cu diblurile Molly poti agata 40kg/ml,  doar ancorate in placa.

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postserse, on 29 martie 2020 - 14:40, said:

Pentru posibilitatea de a reconfigura instalatiile electrice sau de orice fel din spatele peretilor/tavanului as alege oricand gips cartonul.
Asta e cea mai mica problema daca inaite de tencuire lasi in perete tuburi kopecs. Asta nu e un motiv sa renunti la tencuiala.

View PostEMPP, on 29 martie 2020 - 16:03, said:

mai nimeresti o laie dupa zugraveala si dupa trei ani de la manopera
Am gasit suruburile dupa 12 ani de la montarea placilor, sub tapet gofrat, zugravit de cel putin 6-7 ori.asa ca fii linistit.

Edited by myshyk, 29 March 2020 - 16:08.


#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018

View Postmyshyk, on 29 martie 2020 - 16:08, said:

Asta e cea mai mica problema daca inaite de tencuire lasi in perete tuburi kopecs. Asta nu e un motiv sa renunti la tencuiala.


Am gasit suruburile dupa 12 ani de la montarea placilor, sub tapet gofrat, zugravit de cel putin 6-7 ori.asa ca fii linistit.
de gasit le gasesti dar nu zici ca aici este prinsa placa numai daca se vad urme de imbinare,crapaturi sau vestita decolorae a zugravelii in zona de imbinare a placilor

#23
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016

View PostEMPP, on 29 martie 2020 - 16:56, said:

de gasit le gasesti dar nu zici ca aici este prinsa placa numai daca se vad urme de imbinare,crapaturi sau vestita decolorae a zugravelii in zona de imbinare a placilor
"vestita decolorae a zugravelii in zona de imbinare a placilor" Este doar can-can sau o intamplare nefericita cauzata de un "meserias".
Ca si raspuns la topic:
Rigips lipit direct pe BCA este mai rapid mai curat si poate chiar mai ieftin fata de tencuiala.

#24
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postbelogerer, on 29 martie 2020 - 15:54, said:

sa ma ierti dar daca nimeresti pe langa esti prost. rau. tare prost. inseamna ca nu poti sa masori 60 cm sau 40 cm de la perimetral functie de cum ai pus profilele. sau nu ai ruleta. sau metru. sau esti prost. fa altceva.

edit - cumpara un magnet. unde tine dai gaura. daca ai gasit 220V bingo...nu te mai chinui...
Șîn ce faci dacă ai un corp suspendat de 45 sau 50 cm? Ca , mai nou, mai ales bucătăriile,  corpurile de mobilier esențiale fac la comanda.
Da, știu,  tragi profilele cu magnetul pana se apropie/depărtează la distanta dorită.

#25
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,443
  • Înscris: 13.02.2006
Daca vrei sa fii mai catolic decat Papa, diblu lung si prindere in zidarie,

#26
kcostica

kcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 21.10.2008

pimi, on 29 martie 2020 - 11:05, said:

placile le poti pune singur ceea ce inseamna din start o reducere mare la manopera
Asa este.

View Postabac, on 29 martie 2020 - 11:09, said:

Invers. Daca pui placile de gips prinse cu suruburi pe rigle de lemn, iar intre rigle pui ceva material termoizolant (vata de sticla, vata minerala, polistiren), practic dublezi izolatia termica a casei.

Placile de gips nu merg puse direct pe perete, trebuie prinse pe niste profile instalate in poloboc, ca daca peretii sunt strambi, si placile tot strambe vor fi.  

Si merge si treaba mult mai repede, nu mai stai sa se usuce maglavaisul de pe pereti.



Cum le pui singur pe tavan?
Cu macara pentru placi, se pot pune si pe tavan si pe pereti, o singura persoana.

#27
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,375
  • Înscris: 28.10.2018

View Postkcostica, on 30 martie 2020 - 10:27, said:

Cu macara pentru placi, se pot pune si pe tavan si pe pereti, o singura persoana.


Aaaa, deci trebuie firma care sa detina asa ceva. Deci s-a cam terminat cu pusul singur.

O sa imi spui ca se poate inchiria. Iar eu o sa iti raspund ca iti inchiriaza dracul asa ceva.

Edited by abac, 30 March 2020 - 13:38.


#28
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postabac, on 29 martie 2020 - 11:09, said:

........
Cum le pui singur pe tavan?
Cu suport special , daca vrei singurel , sau cu un prieten ...ca berea este mai ieftina . https://www.okazii.r...WMaAlhcEALw_wcB

Edited by 3matrix, 30 March 2020 - 17:09.


#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
La mine la atelier le-a pus singur până am ajuns eu să îl ajut. Placa pe cap, cu stânga o ținea în echilibru și cu dreapta băga șuruburi. Mă uitam la om ce tehnică are. După câteva placi am urcat pe schelă și l-am ajutat sa meargă mai repede.

#30
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View PostEMPP, on 29 martie 2020 - 16:56, said:

de gasit le gasesti dar nu zici ca aici este prinsa placa numai daca se vad urme de imbinare,crapaturi sau vestita decolorae a zugravelii in zona de imbinare a placilor
Asta la cine nu respecta tehnologia si nu o intelege .

#31
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Si peste gips carton ce vine ? Pune bre izolație si apoi tencuială.

#32
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008

View Postcristobob, on 30 martie 2020 - 07:24, said:

Șîn ce faci dacă ai un corp suspendat de 45 sau 50 cm? Ca , mai nou, mai ales bucătăriile,  corpurile de mobilier esențiale fac la comanda.
Da, știu,  tragi profilele cu magnetul pana se apropie/depărtează la distanta dorită.

din ciclul unii nu inteleg si pace.

sistemele de ancorare in rigips sunt facut pentru rigips - NU pentru profile. daca citesti mai sus pe prima pagina vezi si ce greutate poate sustine o "molie" de rigips.

#33
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postbelogerer, on 12 aprilie 2020 - 08:54, said:


sistemele de ancorare in rigips sunt facut pentru rigips - NU pentru profile. daca citesti mai sus pe prima pagina vezi si ce greutate poate sustine o "molie" de rigips.
Cind faci prinderi in rigips , prima oara se da gaura cu un burgiu subtire . daca intra usor si se duceeeee , este rigips , deci pui molie sau ce ai ...daca nu intra si dai de montant , autofiletant sau merge chiar molie daca dai gaura corect .

#34
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
La 5 ani de cand m-am mutat incep sa apara fisuri in tavanul de rigips. Montarea corecta a rigipsului nu poate fi verificata la mm de catre un simplu benficiar. Tencuiala este sfanta, din punctul meu de vedere.

De asemenea, corectarea greselilor de executie este aproape imposibila la rigips. Tencuiala mai poate fi reparata local, rigipsul nu.

Daca insa pui tapet sau faianta, cred ca rigipsul e mai ok decat tencuiala

Edited by godaro, 12 April 2020 - 11:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate