Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Netemeinicia Sectelor "crestine"

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
525 replies to this topic

#451
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 01 septembrie 2022 - 08:36, said:

Poate tu nu știi dar colega Grateful chiar e o doamnă sensibilă.

Da, uite ce scrisese bietul Paco...

View PostPaco_ste1, on 31 august 2022 - 16:37, said:

Nu ai cum sa "umbli" cu Dumnezeu si sa nu faci ce e placut lui Dumnezeu.
Parerea mea e ca tu nu intelegi ce citesti.
Si zici ca isus a facut intotdeauna ce era placut inaintea lui Dumnezeu ?
Pai el nu s-a defecat ?Nu a urinat ? Nu a scuipat ? Nu s-a maniat/enervat ?Nu a lovit pe altii ? Nu le-a vorbit urat altora ?

Scuipat, defecat, urinat, ...cum să folosești asemenea termeni? Posted Image
Este... revoltător...Posted Image

#452
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,229
  • Înscris: 26.01.2007
1. Nu e vorba de termeni.
2. Nu o mai face pe prostul!

#453
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
https://ro.wikipedia..._de_substanță

Exemplu:
  • Ion: Ce rost are să aștept atât la trecerea de cale ferată? Eu trec. Oricum sunt atâția care trec cu lumina roșie.
  • Gheorghe: Băi, ești tâmpit? Dacă vine trenul? Vrei să ne omori pe amândoi?
  • Ion: Vezi că vorbești urât și nu-mi place, te dau jos din mașină.

Se observă că indiferent dacă Gheorghe l-a făcut tâmpit pe Ion, nu se schimbă faptul că traversând calea ferată pe roșu există un real pericol de fi tamponat de un tren.

#454
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Iată, Jake, am ascultat o disertație, Robert M Price, cele 28 de contradicții, dintre cele mai importante, după părerea lui Price. Ce să zic... slăbuț, slăbuț de tot...numai banalitățiPosted Image . Eu, dar cred că și tu, am fi putut veni cu un top 28 mult mai interesant, te asigur de asta!Posted Image

... oricum, peste Bart Ehrman!

Robert M Price, ...e peste Bart Ehrman!Posted Image

Uite, Price are o carte:

[ https://m.media-amazon.com/images/I/414DUwiMyFL.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

”când Evangheliile se ciocnesc”

#455
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Robert M Price, învingător cu mare ușurință, al pămpălăului William Lane Craig:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cLEBqU3D2TU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#456
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,229
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 02 septembrie 2022 - 11:36, said:

Iată, Jake, am ascultat o disertație, Robert M Price, cele 28 de contradicții, dintre cele mai importante, după părerea lui Price.
Ce să zic... slăbuț, slăbuț de tot...numai banalități.

Robert M Price, ...e peste Bart Ehrman!
Aici putem fi de acord, Darkule!

#457
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Am o discrepanță babană, e subliniată în caietul meu cu roșu, bubuie urât, știi cum face, e bombă murdară, de-abia aștept să o detonez, dar după ce o dau, fug repede, deci, ție cam când ți-ar fi mai convenabil, ca să fii prezent și tu la premieră?Posted Image Hmm..., Jake? E o adevărată nucleară, nu ... cioace ca la Ehrman... sau chiar Price.Posted Image

Tick tick tick... time bomb!

[ https://media3.giphy.com/media/OMPqWQVhND9Vm/giphy.gif?cid=ecf05e47xnsubb9ave0rr0tdxrnu3aeddx8gvv9b4lzp5rop&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O să fugiți precum șoarecii!

[ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0170.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#458
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
[ https://media2.giphy.com/media/iGx2wVjYzpazS/giphy.gif?cid=ecf05e47qeg4ax2u0x6ommdlxu99muvvz0uuvltjtfbg27ia&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Vă aștept pe toți la spectacol, în ziua în care Jake va da undă verde discrepanței...

[ https://media2.giphy.com/media/PnaEQKNjsLePC9M1A7/giphy.gif?cid=ecf05e47rv822r13cyct0r7sppajx82a5g0dhpr73u0ow0du&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 02 September 2022 - 17:48.


#459
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,229
  • Înscris: 26.01.2007
Eu zic să o pui luni, Darkule!
Azi și mâine sunt foarte ocupat cu diferite activități curate.

#460
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Am înțeles, luni dimineața. OK. Posted Image

[ https://media0.giphy.com/media/pY8voAzRfTOso/giphy.gif?cid=ecf05e47y8j2e4k6i2udfza91t9td58ksr5f2ivevuaiwtzg&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://media3.giphy.com/media/sCLoIqugsMZu8/giphy.gif?cid=ecf05e475phxwd36vkp4nl8ji4jxihlklufpf5tetfwtvh3k&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 03 September 2022 - 07:25.


#461
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,229
  • Înscris: 26.01.2007
Păi ce să mai zic, așteptăm cu drag luni dimineața, la ora 10.00, BMP- ul tău!
Bomba cu Murdării Porcoase.

#462
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Ora 10? 10 va fi!
[ https://media1.giphy.com/media/pXyL3rwFnxUT6/giphy.gif?cid=ecf05e47kkampi2gk5fvnob1q4nxwmq1umoc5uodg31ck9qb&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#463
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,229
  • Înscris: 26.01.2007
Adică nu știu dacă au noimă asemenea fraze dar sunt îndeplinite normele corectitudinii politice.

#464
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Îți dai seama că nu puteam scrie toate discrepanțele, la foc automat. Să zic, luna asta, stau 24 ore din 24, și scriu, scriu, scriu. Sau cum a sugerat colegul Logic, să pun o listă aici. Ce listă? tot caietul? :facepalm: Discrepanțele trebuie discutate îndelung, până se epuizează subiectul. Uite, discrepanța la care ai lipsit, Evanghelia lui Dumnezeu, cu atâtea implicații, a durat o lună până la epuizarea discuțiilor! O lună! Dar era și o temă importantă. La fel, vreo 2 săptămâni, adică nu știu exact, dar știu că am scris mult mult mult, a fost discrepanța în care demonstram că Irod Antipa era un băiat bun, el dorea demult să-L vadă pe Isus, și când i-a picat în mână Isus, ce crezi, s-a bucurat, crezând că-L va vedea făcând o minune, și i-a dat drumul, achitându-L. Dar acest Irod Antipa a fost numit ”vulpe” de către Isus, când fariseii i-au spus că Irod dorea să-L omoare pe El, pe Isus. Nu dorea să-L omoare! Deci ori fariseii mințeau și Isus nu s-a prins, ori autorul confundă cu alt Irod, Agripa, care acest Irod a guvernat Iudeea, unde era Isus atunci când a discutat cu fariseii. Adică Isus este sfătuit de farisei să plece ”de aici”, adică din Ierusalim, în condițiile în care Irod Antipa, vulpea, nici nu stăpânea la Ierusalim, el fiind tetrarh al Galileei și Pereei? :huh:
În fine... au fost niște discuții, nu-ți spun, pe pagini întregi. A venit atunci colegul Logic cu niște explicații ...ezoterice, vorba colegei Grateful, de... rămâneai mască, de unde le tot scotea...:)

#465
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,096
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 03 septembrie 2022 - 07:36, said:

autorul confundã cu alt Irod, Agripa, care acest Irod a guvernat Iudeea, unde era Isus atunci când a discutat cu fariseii. Adicã Isus este sfãtuit de farisei sã plece ”de aici”, adicã din Ierusalim, în condițiile în care Irod Antipa, vulpea, nici nu stãpânea la Ierusalim, el fiind tetrarh al Galileei și Pereei? :huh:

Asta a eșuat! Nu din Ierusalim sã plece, ci din teritoriul lui Irod. La care Isus îi transmite prin ei lui Irod
cã oricum pleacã în trei zile, pentru cã este în drum spre Ierusalim, locul unde trebuie sa fie omorât ca profet.

#466
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Nu, e discrepanță perfect valabilă. Iată pericopa:

BTF2015

Luca 13: 31 În acea zi au venit unii dintre farisei, spunându-i: Ieși și pleacă de aici, pentru că Irod dorește să te ucidă.
32 Iar el le-a spus: Mergeți și spuneți acelei vulpi: Iată, eu scot draci și fac vindecări astăzi și mâine și a treia zi voi fi făcut desăvârșit.
33 Totuși, eu trebuie să umblu astăzi și mâine și poimâine, pentru că nu este posibil ca un profet să piară afară din Ierusalim.
34 Ierusalime, Ierusalime, care ucizi profeții și arunci cu pietre în cei trimiși la tine; cât de des am voit să strâng pe copiii tăi, așa cum își strânge o găină puii sub aripi și ați refuzat!
35 Iată, casa vă este lăsată pustie; și într-adevăr vă spun: Nu mă veți mai vedea, până vine timpul când veți spune: Binecuvântat este cel ce vine în numele Domnului.


Cui se adresează Isus? Ierusalimului, evident! Ierusalime, Ierusalime, și zice: un proroc nu poate pieri afară din Ierusalim!
Deci cât se poate de clar, problema era persecuția din Ierusalim! Iar Irod ”Vulpea” dorea să-l omoare? Oare?Posted Image


BTF 2015

Luca 23:6Când a auzit Pilat de Galileea, a întrebat dacă omul este galileean.
7Și înțelegând că este din jurisdicția lui Irod, l-a trimis la Irod, care era și el în Ierusalim în acele zile.
8Iar când Irod a văzut pe Isus, s-a bucurat foarte mult, fiindcă demult dorea să îl vadă, pentru că auzise multe despre el; și spera să vadă vreun miracol făcut de el.
9Atunci l-a întrebat cu multe cuvinte; dar el nu i-a răspuns nimic
...
14Le-a spus: Mi-ați adus pe acest om ca pe unul care pervertește poporul; și iată, eu, cercetându-l înaintea voastră, nu am găsit în acest om nicio vină din cele ce îl acuzați;
15Nu, nici chiar Irod; fiindcă v-am trimis la el; și iată, nimic demn de moarte nu i s-a făcut.


Irod Antipa, guvernator al Galileei și Pereei (n-avea treabă cu Ierusalimul, orașul unde Isus a fost persecutat și omorât), era un băiat bun. A nu se confundat cu persecutorul creștinilor, Irod Agripa, care era într-adevăr rău și care... guverna Iudeea, la Ierusalim!Posted Image

BTF 2015

Fapte 12:21 Și într-o zi anume, Irod, înveșmântat în haină împărătească, ședea pe tronul său și le ținea un discurs.
22 Și poporul a strigat spunând: Vocea unui dumnezeu și nu a unui om.
23 Și îndată, îngerul Domnului l-a lovit, pentru că nu a dat lui Dumnezeu gloria; și a fost mâncat de viermi și și-a dat duhul.

În Iudeea dintotdeauna au fost problemele lui Isus, și ale bisericii creștine, nu în Galileea! În nicio evanghelie nu-L găsim pe Isus persecutat în Galileea!

Dupa aceea Isus strabatea Galileea; nu voia sa stea in Iudeea, pentru ca iudeii cautau sa-L omoare. (Ioan.7:1)

Irod era fanul Lui:

Luca 9:9 Și Irod spunea: Pe Ioan eu l-am decapitat, dar cine este acesta, despre care aud eu astfel de lucruri? Și dorea să îl vadă.

Uciderea lui Ioan Botezătorul, nu fusese voia lui!

Imparatul s-a intristat foarte mult; dar, din pricina juramintelor sale si din pricina oaspetilor, n-a vrut sa zica nu. (Marc.6:26)

caci Irod se temea de Ioan, fiindca il stia om neprihanit si sfant; il ocrotea si, cand il auzea, de multe ori statea in cumpana, nestiind ce sa faca; si-l asculta cu placere. (Marc 6:20)


... pe când Irod Agripa, era foarte rău și prigonitor, el merita numit ”vulpe”:

Cam in aceeasi vreme, imparatul Irod a pus mainile pe unii din biserica, pentru ca sa-i chinuiasca; (Fapte 12:1)

Edited by dark, 04 September 2022 - 07:20.


#467
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândutã nu se schimbã!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,572
  • Înscris: 16.03.2004
Luca 13:33. Dar trebuie sa umblu astazi, maine si poimaine, fiindca nu se poate ca un proroc sa piara afara din Ierusalim.

De aici nu rezultă că Isus era în Galileea/Pereea și că mai avea 2 zile până la Ierusalim! Isus nu zice: mai am de mers 2 zile până la Ierusalim. Dimpotrivă, Isus era în Iudeea, zicând că mai trebuie să propovăduiască vreo 2 zile! Iudeea nu era în jurisdicția „Vulpii”! Fariseii erau localizați în Iudeea!
Deci indiferent cum ai lua-o, discrepanța există, cel puțin la nivelul faptului că fariseii informează pe Isus că Irod Antipa, guvernatorul Galileei, dorește să-l omoare, iar Isus nu zice: băi, mult mai periculoși sunteți voi și preoții de la Templul din Ierusalim, căci ăștia mă vor omorî, nu Irod din Tiberiada!Posted Image  Este discrepanță, și din toate calculele rezultă că Luca îl avea în minte pe Irod Agripa, despre care el, Luca, urma să scrie foarte mult, în cartea Faptele apostolilor!Posted Image
Și, ți-am spus, Logic, nu poți demonstra că Isus nu era pe teritoriul Iudeei, în drum spre Ierusalim, când s-a întâlnit cu fariseii. Tu vrei ca Isus să fi vorbit cu fariseii, pe teritoriul Pereei, păi puțin probabil să întâlnească farisei acolo și El oricum avea fața îndreptată spre Ierusalim, deci ce rost mai avea avertismentul fariseilor de a părăsi Galileea și Pereea?Posted Image Oricum, dacă era pe teritoriul Pereei și fariseii erau pereeni, ce rost avea să se lamenteze Isus cu privire la Ierusalim, că omoară pe profeți, din moment ce El fusese avertizat să plece ...din Pereea și Galileea???!! Este clar: Isus era în Iudeea, avea fața îndreptată spre Ierusalim, și fariseii din Iudeea îi zic: bah, pleacă de aici, că Irod (confundat cu Agripa), vrea să te omoare. Iar Isus zice de Ierusalim, cetatea omorâtoare de proroci! Așa da, are sens!

p.s.: discrepanțele acestea, toate sunt ca ”copiii mei”, deci nu pot lăsa să fie atins vreunul cu ceva! totul este perfect valabil și corect, expus fără greșeli!Posted Image

Edited by dark, 04 September 2022 - 07:37.


#468
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,096
  • Înscris: 10.09.2008
Luca a plasat aici pasajul în care Isus deplânge Ierusalimul, făcând legătura cu cuvintele „pentru că nu se poate ca un profet să piară în afara Ierusalimului.” Dar aceste cuvinte aparțin unei fraze care arată de ce este sigur că va părăsi teritoriul lui Irod în două sau trei zile.

Matei 23:37
Ierusalime, Ierusalime, cetate care omoară pe profeţi şi ucide cu pietre pe cei trimişi la ea! De câte ori am vrut să adun pe copiii tăi cum îşi adună o găină puii sub aripi, şi n-aţi vrut!


Luca 13:34
Ierusalime, Ierusalime, care omori pe profeţi şi-i ucizi cu pietre pe cei trimişi la tine, de câte ori am vrut să-i adun pe copiii tăi cum îşi adună o găină puii sub aripile sale, şi n-aţi vrut!



Mai sunt două probleme pe care trebuie să le iei în calcul:

1. Conform Evangheliilor sinoptice Isus a vizitat o singură dată Ierusalimul, în ultima săptămână.

2. Contextul mai larg la Luca 13:31 arată că Isus se afla în drum spre Ierusalim, deci nu putea fi acolo când l-au abordat fariseii.

22 Isus umbla prin cetăţi şi prin sate, învăţând pe norod şi călătorind spre Ierusalim.

31 În aceeaşi zi, au venit câţiva farisei şi I-au zis: „Pleacă şi du-Te de aici, căci Irod vrea să Te omoare.”



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate