Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Netemeinicia Sectelor "crestine"

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
521 replies to this topic

#487
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008

View PostPaco_ste1, on 05 septembrie 2022 - 10:15, said:

Nici nu ai idee ce influenta aveau fariseii si preotii. Daca aia erau impotriva lui Pilat atunci era detronat instant.

Absolut! Chiar așa a sfârșit Pilat - pârât de evrei, chemat la Roma și destituit.


View Postdark, on 05 septembrie 2022 - 10:23, said:

Oricum, ca o curiozitate, dragă Logic, acum, tu încă mai crezi că Sihar-ul era "patria" lui Isus? Posted Image

Nu am spus că Siharul a fost patria lui Isus, dar văd ca foarte probabil ca atât el cât și Ioan B. să fi fost samariteni. (Sinonimul religios nazareeni fiind folosit probabil pentru distincție față de termenul etnic.)

Edited by logic1, 05 September 2022 - 20:13.


#488
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 05 septembrie 2022 - 20:12, said:

Nu am spus că Siharul a fost patria lui Isus, dar văd ca foarte probabil ca atât el cât și Ioan B. să fi fost samariteni. (Sinonimul religios nazareeni fiind folosit probabil pentru distincție față de termenul etnic.)

Atunci, discrepanța prezentată ... rămâne validă! Căci Isus așa zice, când părăsește Siharul, că un profet nu-i prețuit în patria Sa...Posted Image

Acuma...nu-mi vine a crede... zici că Isus și Ioan B., erau.... samariteni? Posted Image

#489
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Cel puțin nu iudei.

#490
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 05 septembrie 2022 - 19:45, said:

Ai mai fâsâit ceva până la urmă?
Miile de admiratori au reacționat și ei cumva?

Nu, nu a fost nimeni prezent la premieră. Doar colegul Logic a comentat ceva, dar nu am înțeles. Că era suficient să-l fi cunoscut Barnaba...:habarnam:, nu știu ce a vrut să zică...
Oricum, nu mai fac premiere, că nu vine nimeni! Cert este următorul lucru: ai avut vreodată în brațe un pepene roșu, umed, care să-ți scape pe asfalt? S-a făcut ... bucățele și a murdărit tot locul, așa este? E, la fel se va întâmpla când voi veni, zilele viitoare, pe Debunked, cu o demonstrație...atât de simplă, încât lumea care nu va fi prezentă, va zice: ”bah, cum ... de nu ne-am gândit până acum la asta????”, așa, și, pe viitor, cartea Faptelor va deveni în ochii lor, ceea ce este de fapt, adică o aiureală... așteaptă doar și o să vezi, tu și miile de abonați!Posted Image Cartea Faptelor va fi acel pepene roșu spart pe trotuar! :lol:

View Postlogic1, on 06 septembrie 2022 - 06:52, said:

Cel puțin nu iudei.

Isus zice că mântuirea vine de la iudei! Ioan B. era iudeu, Isus era galileean. Eu așa știu. Dar îmi place cum gândești, radical! :lol:

[ https://c.tenor.com/3tVrzQ5IWywAAAAM/watermelon-head.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://c.tenor.com/ri47QddMrQYAAAAM/watermelon-prank.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.gifer.com/8Vr0.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#491
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 06 septembrie 2022 - 06:59, said:

Nu, nu a fost nimeni prezent la premieră. Doar colegul Logic a comentat ceva, dar nu am înțeles. Că era suficient să-l fi cunoscut Barnaba...:habarnam:, nu știu ce a vrut să zică...
Isus zice că mântuirea vine de la iudei! Ioan B. era iudeu, Isus era galileean. Eu așa știu. Dar îmi place cum gândești, radical! :lol:

Păi tu ai alocat 5%, presupun că înseamnă mai mult decât unul singur, Barnaba. Deci fă un efort să înțelegi... :)


Propoziția "mântuirea vine de la iudei" contrazice cuvintele lui Isus din context, deci poate fi o interpolare din partea unui copist care nu a înțeles nimic despre închinarea "nici în Ierusalim". În Ioan, Isus este în conflict etern cu iudeii, care-l acuză că este samaritean.

Edited by logic1, 06 September 2022 - 07:25.


#492
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Vin elev nou, la o clasă nouă pentru mine! Intru în clasă. Nimeni nu mă știe. Poate mă cunoaște unul sau doi, dar...la 30 elevi, 5% înseamnă 1,5 elevi... deci...oricum, colectivul nu mă cunoaște.Posted Image
Dar dacă eu sunt elevul care a vărsat călimara cu cerneală pe paltonul profesorului de fizică, imposibil să nu mă știe toată lumea în școala respectivă. A apărut poza mea și în ziar, am fost scos la careu, în fața școlii, am avut nota 2 la purtare, tras de urechi, chemat părinții la școală etc. Orice elev mă știe că eu sunt ... ăla...Posted Image

View Postlogic1, on 06 septembrie 2022 - 07:23, said:

În Ioan, Isus este în conflict etern cu iudeii, care-l acuză că este samaritean.

Așa ziceau ei, în derâdere... nu e o dovadă suficientă! Dealtfel, biblia arată că Isus s-a născut în Nazaretul Galileei. Era galileean, ce să mai discutăm? Deci cum ar fi, Xlander se căsătorește cu o fată frumoasă și inteligentă, tot din Oradea, fac nunta în Oradea, dar...primește o ofertă de a fi pastor la biserica Elim penticostală din Timișoara. Omul acceptă imediat, salariu foarte bun, se mută cu familia în Timișoara. Se naște copilul, un băiat. Ce va fi băiatul?? Bănățean, chiar dacă rădăcinile nu sunt acolo...băiatul e bănățean! La fel și Isus. Nu contează că ...strămoșul lui Iosif era iudeu, respectiv regele David. Dacă Isus se născuse în Galileea și acolo plătea taxă, atunci aparținea de ... Vulpea, de Irod Antipa. O spune inclusiv Pilat, care zice: bah, ăsta nu-i de aici, e de la Irod.Posted Image

View Postlogic1, on 05 septembrie 2022 - 20:12, said:

Absolut! Chiar așa a sfârșit Pilat - pârât de evrei, chemat la Roma și destituit.

La Roma s-a analizat totul, nu doar că au pârât evreii! :facepalm:
De fapt, Pilat era mult prea despotic, chiar și pentru romani.

[ https://i.ibb.co/3sTw834/Clipboard01.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#493
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 06 septembrie 2022 - 06:59, said:

Nu, nu a fost nimeni prezent la premieră.
Păi io zic să încerci pe feisbuc sau pe tictoc că p'acilea ioc! Posted Image

View Postdark, on 06 septembrie 2022 - 06:59, said:

Cartea Faptelor va fi acel pepene roșu spart
Da, spart de d'ăștia ca tine.
Cu capu'... Posted Image

Edited by Sfantul Jakob, 06 September 2022 - 07:52.


#494
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 06 septembrie 2022 - 07:46, said:

Păi io zic să încerci pe feisbuc sau pe tictoc că p'acilea ioc! Posted Image

Nu am facebook. Nu-mi pierd vremea cu mesaje prostești/copilărești...

#495
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007
Eu cred că acolo te-ai potrivi mai bine și ai avea mai mult succes.
Pe tictoc și mai și! :yes:

#496
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Tictoc prezintă material sub orice nivel, este pentru copii de 10 ani, puberi, materiale pentru ei, cu tentă sexuală.

#497
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Da, Jake, vom sparge pepenele roșu, dar să se epuizeze discuțiile aflate în curs. Nu vin cu ceva nou până nu se termină discuțiile aflate deja pe rol... Ai și tu răbdare! :lol: Dar chiar e ceva strong, adică îți pierzi imediat încrederea în valoarea istorică și religioasă a cărții Faptelor apostolilor! E ca și cum am rupe Faptele în două, de ies ...semințele afară afară! [ https://yoursmiles.org/msmile/fun/m0170.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] E citită, nu-i a mea! Merge cu brio și pe Discrepanțe, dar eu o voi posta pe Debunked, că nu pot același mesaj de două ori, este interzis prin Regulament, se numește eroarea ”flood”. Eu respect Regulamentul!Posted Image
Nici discrepanța: Pavel, în scrierile lui Luca, se fereau toți ierusalimitenii de el, încât bietul om nu se putea integra deloc, în scrierile lui personale, ce crezi, Pavel se simte singur, nebăgat în seamă, necunoscut de nimeni dintre iudeii creștinați...Posted Image... da, deci nici asta nu-i a mea, e preluată. Nici nu mai știu de la cine, că le am pe caiet, trecute. Dar nu-s ale mele, nu nu...Posted Image

Așteaptă... și ai să-ți primești ”porția”...
[ https://media1.giphy.com/media/PnaEQKNjsLePC9M1A7/giphy.gif?cid=ecf05e47hf0e0eu4zm900wddozw0x9h66xasb4470ldu2m0u&rid=giphy.gif&ct=g - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#498
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Va fi o detonare... cum nici nu gândești!Posted Image  Și vei zice atunci (ca și mine dealtfel...Posted Image Posted Image ),  bah, chiar am fost tâmpit de nu am văzut asta...oare am fost tâmpiți cu toții...Posted Image ....nucleara vine, vine.... iar dacă ți se pare că întârzie, așteapt-o...Habacuc 2:3...se va împlini negreșit...nu poți scăpa...Posted Image ... oricât ai vrea...te voi prinde într-un Clește teologic, și nu vei avea scăpare...voi fi Rechinul care vă va mușca de fund! Nu puteți scăpa!
Posted Image
Nu uita, că eu am studiat la picioarele celor mai înțelepți cărturari... nu vin cu ceva de la mine, ci cu chestii tari, verificate de alții înaintea mea...Posted Image... că dacă era să concep eu, singur, Discrepanțe și Debunked... păi nu scriam nici 2 pagini...Posted Image
Dar va fi o detonare... mega nucleară!! încât veți fugi ca potârnichile, după cum scrie:

si veti fugi cum ati fugit de cutremurul de pamant de pe vremea lui Ozia, imparatul lui Iuda. Si atunci va veni Domnul Dumnezeul meu, si toti sfintii, impreuna cu El! Zaharia 14:5)

E atât de tare bomba asta, că rupe în două cartea Faptelor! Posted Image Posted Image Sunt îngrozit chiar și acum, deși sunt avizat de problema asta demult, că doar nu m-am declarat ”jmt” de flori de cuc...Posted Image
Credeți că o să vă salveze Logic? Hmm... păi totul e țăndări... cine ce să mai repare? Posted Image nu mai poți! gata!Posted Image
Până atunci, un vechi blues liniștitor...:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cma0uB04oos?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by dark, 06 September 2022 - 13:25.


#499
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 06 septembrie 2022 - 11:31, said:

Eu respect Regulamentul!Posted Image
Da, ai bubuit o discrepanță acum, prima. :yes:
În sfârșit!

View Postdark, on 06 septembrie 2022 - 13:14, said:

bah, chiar am fost tâmpit
Da, uneori ești sincer!
Asta s-ar putea să te ajute să te trezești din marasmul jemetist.

#500
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 06 septembrie 2022 - 13:14, said:

Credeți că o să vă salveze Logic?
Logic e un tip foarte fain. E inteligent, cunoaște Biblia, are îndelungă răbdare și multe alte virtuți.
Dar e un eretic :habarnam:
Nu are cum să salveze el pe cineva. El însuși trebuie să fie salvat.

View Postdark, on 06 septembrie 2022 - 13:14, said:

Hmm... păi totul e țăndări... cine ce să mai repare?
Nu are nimeni ce să »repare" pentru că toate sunt întregi, neafectate și în siguranță în brațul puternic al Marelui nostru Dumnezeu și Mântuitor, Isus Hristos.
Cerul și pământul vor trece dar cuvintele Lui NU vor trece.

#501
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 07 septembrie 2022 - 07:39, said:

Logic e un tip foarte fain. E inteligent, cunoaște Biblia, are îndelungă răbdare și multe alte virtuți.

Da, e prietenul meu nr.1 aici pe forum!Posted Image

View PostSfantul Jakob, on 07 septembrie 2022 - 06:59, said:

Asta s-ar putea să te ajute să te trezești din marasmul jemetist.

Oamenii nu citește Biblia cu atenție, nu are ținere de minte, că altfel ar trece în masă la jemetiști...Posted Image

#502
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,191
  • Înscris: 26.01.2007

View Postdark, on 07 septembrie 2022 - 07:51, said:

Da, e prietenul meu nr.1 aici pe forum!
Credeam că eu sunt! Posted Image

#503
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSfantul Jakob, on 07 septembrie 2022 - 07:39, said:

Cerul și pământul vor trece dar cuvintele Lui NU vor trece.

Nici discrepanțele mele nu vor trece! :lol: Mega nucleara e și făcută deja. Eu în caiet am trecute numai ideile principale, când le pun pe topic, normal, le dezvolt și apoi aștept feedback-ul, care... vine sau nu prea vine... :unsure: E făcută deja, compusă, e destul de mult la nivel de scris, am intercalat și un capitol întreg din Fapte, ca să înțeleagă tot omul...
Așteaptă doar lansarea...Posted Image
O să mori de râs... adică ori noi suntem tâmpiți, ori apostolii chiar erau tâmpiți... căci da, despre apostoli e vorba...Posted Image

View PostSfantul Jakob, on 07 septembrie 2022 - 07:54, said:

Credeam că eu sunt! Posted Image

Tu ești cel mai bun prieten al băiatului din Oradea! Posted Image Cum era... le meilleur ami virtuel...deci ar trebui să-ți fie de ajuns!Posted Image

#504
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Postlogic1, on 05 septembrie 2022 - 08:00, said:

Problema apărea dacă îi dădea drumul lui Isus, în acest caz nu era "prieten cu Cezarul", acest lucru se afla și își pierdea funcția.

”Cezarul” avea probleme serioase cu perșii, cu migratorii care veneau și jefuiau, nu cu... ”profeții” galileeni! [ https://yoursmiles.org/tsmile/no/t2645.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate