Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

Recomandare laptop ~3000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
celdinscaun

celdinscaun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.05.2008
1. Cand se va face achizitia
Saptamana aceasta
2. La ce va fi folosit laptop-ul
Browsing, vizionare filme, light gaming (nu am pretentia sa joc ultimele jocuri aparute cu toate setarile pe high, de exemplu unul din jocurile pe care-l joc mai des e Football Manager)
3. Bugetul maxim
3000 lei (+200 daca chiar merita)
4. Marci sau serii preferate
Nu
5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda)
Nu
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti)
In tara

As vrea sa aiba totusi macar 8 GB ram si 512 SSD (desi nu ma deranjeaza nici HDD). In rest nu pot spune ca sunt la curent cu ultimele noutati ca sa ma pot pronunta :D.

Din ce am "investigat" eu am gasit urmatoarele optiuni:
1- https://www.pcgarage...-stealth-black/
2 - https://www.emag.ro/...m/pd/DHLLKWBBM/
3 - https://www.emag.ro/...a/pd/DFVVFWBBM/
4 - https://altex.ro/lap...APFX505DDAL062/, care pare fratele mai mic al optiunii 1.

Din ce observ primul model, care ar fi si cu cel mai mare pret are placa video superioara. Nu stiu acum daca diferenta dintre GTX 1050 si GTX 1650 isi merita banii in plus
Stiu ca am pus doar laptop-uri de gaming si asta in mare parte pentru ca au componente bunicele si pentru ca la munca folosesc un ASUS TUF similar daca nu chiar identic cu cele de mai sus (nu ii stiu specificatiile exacte din pacate) care pare la ani lumina fata de laptopul meu curent, un ASUS X550DP ramas putin in urma.
Va rog sa ma ajutati cu o recomandare, din ce am gasit eu mai sus sau chiar si alte modele pe care nu le-am gasit eu. Din nou, nu trebuie sa fie neaparat de gaming dar avand in vedere ca o sa vreau sa ma si joc din cand in cand ma gandesc ca modelele de genul ar fi cele mai bune optiuni.

Multumesc anticipat. :)

#2
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,232
  • Înscris: 23.10.2013
As alege TUF-ul de la Altex pentru pret si ecran - refresh rate de 120Hz.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am fratele mai mare a aluia de la pcgarage, FX705DT, daca vrei ceva teste la placa video pot sa fac :)
I-am mai pus un HDD si inca o placuta de ram identica daca tot am gasit-o pe OLX la pret decent.
Ce nu-mi place la al meu e placa de retea wireless, e doar 1x1, adica link maxim 150Mbps pe 2.4GHz si maxim 433Mbps pe 5GHz, noroc ca-l tin pe cablu..

#4
oByL

oByL

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.03.2020
Salut,un laptop elegant,din aluminiu,porturile ce sunt o problema,in rest se descurca la toate,tu alegi
https://altex.ro/lap...pd/LAP53010UAJ/

#5
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postcristian-p, on 16 martie 2020 - 09:46, said:

As alege TUF-ul de la Altex pentru pret si ecran - refresh rate de 120Hz.

E teapa ala de la altex. Nu e modelul cu 120Hz. Scrie gresit

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce esti asa de sigur?

#7
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View PostMembruAnonim, on 16 martie 2020 - 15:02, said:

De ce esti asa de sigur?

View PostMembruAnonim, on 16 martie 2020 - 15:02, said:

De ce esti asa de sigur?
Cauta oriunde altundeva FX505DD-AL062. Sa vezi ca are 60Hz

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu era nevoie sa dai de doua ori quote la postarea imediat anterioara.
In concluzie, nu esti sigur. Si al meu pe multe site-uri aparea cu panel de 60Hz, daca nu primeste ceea ce scrie ii poate face retur, nu? :)

#9
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
De ce sa treaca prin toate astea cand poate da un search pe google cu modelul sa verifice specificatiile si sa nu mai mearga de 2 ori la magazin, sa nu instaleze degeaba windows-ul si sa nu desigileze un laptop degeaba?

Cauta modelul scris sub laptop. Daca zice ca are 60Hz pe mai multe site-uri, dar al tau are 120Hz, ai un bax de bere de la mine.

#10
celdinscaun

celdinscaun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.05.2008
Revin si cu decizia. Pana la urma am mai cautat putin si am gasit urmatorul laptop: https://www.pcgarage...-freedos-black/ pe care, cu reducerea de 10% de pe pcgarage la laptopuri lenovo, l-am scos la 3285 lei, deci putin peste bugetul maxim pe care-l stabilisem. :D

Multumesc pentru sfaturi si raspunsuri. :)

#11
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
Ai facut o alegere inteleapta, pe acela voiam sa ti-l recomand si eu. Asteptam un review, sa-l folosesti cu placere!

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAstroNoot, on 16 martie 2020 - 16:18, said:

[...]
Cauta modelul scris sub laptop. Daca zice ca are 60Hz pe mai multe site-uri, dar al tau are 120Hz, ai un bax de bere de la mine.
Aparent nu se prea gaseste exact al meu pe alte site-uri, (FX705DT-H7150), oricum e gresita partea cu wireless pe altex, citind acum descrierea la sfarsit e specificat un modul wireless 2x2 iar al meu e doar 1x1, dupa cum am zis si mai sus.
Pacat ca n-am salvat detaliile de pe pagina la cumparare..
Altele din seria FX705DT par sa aiba totusi si panel de 60Hz
Posted Image
Cheers.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate