Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a II-a)

* * * - - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12636 replies to this topic

#5941
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postdan1980_25, on 16 martie 2020 - 09:48, said:

In cuptorul cu microunde se deterioreaza?

Teoretic, bancnotele nu ar trebui să se încălzească la cuptorul cu microunde. N-ar avea suficientă umezeală.

#5942
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Circula pe Facebook o poza cu un "antreprenor" roman cu 3 cărucioare pline cu spirt la Mega Image. Fmm de nesimțit.

Edited by george_alexandru, 16 March 2020 - 09:55.


#5943
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Post41ex, on 16 martie 2020 - 09:43, said:

ma intreb daca n-ar trebui sa plec intr-o vacanta ieftina si draguta prin africa.


Eu am spus de Africa acum vreo saptamana. Inca sunt convins ca acolo este cel mai bun loc de plecat, pentru cine poate. Au sarit vreo 2 colegi ca sunt diverse boli pe acolo, de parca turismul nu era in floare pana acum cu tot cu acele boli

#5944
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,701
  • Înscris: 29.10.2017

View PostCagula, on 16 martie 2020 - 09:42, said:

Voi realizați că este aproape imposibil să nu fiți infectați cu COVID-19? Noul coronavirus supraviețuiește până la 3 ore în aer, după ce o persoană contaminată a trecut prin zonă. COVID-19 se poate transmite de la o distanță de 4,5 metri de „sursa” infecției și rezistă pe diferite suprafețe până la 2-3 zile. Te poți spăla de 100 de ori pe zi, e imposibil să nu iei contact cu virusul de undeva. Mai devreme sau mai târziu, cu toţii vom lua contact cu acest virus. Este doar o chestiune de timp.
Din păcate ,ăsta e adevarul. Ieri am fost la Lidl în Bucureşti  nimeni nu păstra distanta mulţi tuşeau peste tot contaminau produsele alimentare până şi paznicul era bolnav şi tusea de parcă trăgea să moară din tot magazinul doar eu şi maxim 5 persoane aveam masca de protecţie pe faţă şi mănuşi foarte greu să nu iei mizeria  asta de virus dacă tot ce cumperi riscă să fie contaminat de oameni inconştienţi prin magazine

Nu e chiar imposibil, daca ai o casa la tara cu teren mult..eventual la munte unde e aerul curat si casele rasfirate, la distanta una de alta
cu provizii, congelatoare, panouri solare pentru curent si apa, si eventual cativa porci, gaini si sa plantezi legume in curte
bineinteles sa nu fi nevoit sa muncesti in perioada asta

ai gresit din start ca te-ai dus la saracia aia de Lidl, ieri am fost in carrefour grand arena.. o ora cat am stat pe acolo am auzit doar 1 tuse

#5945
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postleusteanul, on 16 martie 2020 - 09:45, said:

Vezi ca si in Africa au explodat cazurile.
NU a explodat nimic comparativ cu Europa, sunt tari care au doar cateva cazuri si cred ca nu vor trece de 1000 maxim vreodata

#5946
avnero

avnero

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,475
  • Înscris: 10.02.2020

View Postgeorge_alexandru, on 16 martie 2020 - 09:54, said:

Circula pe Facebook o poza cu un "antreprenor" român cu 3 cărucioare pline cu spirt la Mega Imagine. Fmm de nesimțit.

Ala e genul de om care a facut foamea in comunism si a ramas cu saracia in cap ca atunci cand lumea strangea mancare sa aiba ca nu se gasea.

#5947
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006
@Mega-karatistul 5 secunde


In Africa deja au 21 de state unde este prezent coronavirusul, basca in altele au o forma agresiva de Ebola.

Daca iei si toata redactia Antenei 3 in concediu poate primesti si o reducere :)

#5948
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017

View Postsandu222, on 16 martie 2020 - 09:56, said:

NU a explodat nimic comparativ cu Europa, sunt tari care au doar cateva cazuri si cred ca nu vor trece de 1000 maxim vreodata
Cred ca habar nu aveti ce sisteme medicale au aia din tarile africane, Romania pare la ani-lumina fata de ei!
Nu stiti ce vorbiti.

#5949
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postdan1980_25, on 16 martie 2020 - 09:48, said:

In cuptorul cu microunde se deterioreaza?

Au firul de siguranta metalizat, posibil sa se deterioreze cuptorul

#5950
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008
nu o sa inteleg niciodata apetitul multora dintre noi legat de scenarii apocaliptice..
Care e de fapt de acu mii de ani, e si in biblie.
care e ideea? "mor io dar macar mor toti"?
capra vecinului extinsa la un nivel superior?

in plus, imi place ca unii sunt experti in orice. Unii gen Lucian Mandruta.
Sunt experti criminalisti in cazul caracal, acum sunt experti in virusi, in metode de izolare a populatiei.

Edited by andreibb, 16 March 2020 - 10:01.


#5951
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Postsandu222, on 16 martie 2020 - 09:55, said:



Eu am spus de Africa acum vreo saptamana. Inca sunt convins ca acolo este cel mai bun loc de plecat, pentru cine poate. Au sarit vreo 2 colegi ca sunt diverse boli pe acolo, de parca turismul nu era in floare pana acum cu tot cu acele boli


Good bye corona, wellcome antrax, malaria, ebola? Esti constient ca inainte de a pleca in Africa iti faci curu sita cu vreo 20 de vaccinuri si nici asa nu e sigur?

#5952
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postgeorge_alexandru, on 16 martie 2020 - 09:54, said:

Circula pe Facebook o poza cu un "antreprenor" roman cu 3 cărucioare pline cu spirt la Mega Image. Fmm de nesimțit.

Dar pe-asta ai văzut-o?

https://www.facebook...213112028714594

Explicație pentru cei fără Facebook, PSD Lumina au cumpărat sute de dezinfectanți și săpun să le distribuie, pentru că "LOR LE PASĂ". Mai că mi-a curs o lacrimă...

Edited by SmurfK, 16 March 2020 - 10:01.


#5953
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Poststalker2142, on 16 martie 2020 - 09:55, said:



Nu e chiar imposibil, daca ai o casa la tara cu teren mult..eventual la munte unde e aerul curat si casele rasfirate, la distanta una de alta
cu provizii, congelatoare, panouri solare pentru curent si apa, si eventual cativa porci, gaini si sa plantezi legume in curte
bineinteles sa nu fi nevoit sa muncesti in perioada asta

ai gresit din start ca te-ai dus la saracia aia de Lidl, ieri am fost in carrefour grand arena.. o ora cat am stat pe acolo am auzit doar 1 tuse
E suficient sa stai la casa si sa nu fi nevoit sa iesi din curte.
In principiu, daca faci agricultura si nu ai alt loc de munca, nu poti lua covid19 decat daca esti prost.

#5954
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006
Nu, ala nu e din comunism, e probabil vreun indo-roman care le vinde apoi dublu pe olx.

Speculant ordinar.

Ar trebui:

- supermarketurile sa nu mai vanda cantitati industriale .In Danemarca, primul astfel de produs il iei la 6 dolari, al doilea il iei la 120.
Asa, sa "incurajezi" bisnitarii Posted Image
- site-urile gen olx sa nu mai permita astfel de anunturi;
- romanii sa nu mai cumpere de la bisnitari

Stiu, am asteptari prea mari, dar alte solutii nu vad

Edited by marius.bunu, 16 March 2020 - 10:04.


#5955
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostSmurfK, on 16 martie 2020 - 09:59, said:

Dar pe-asta ai văzut-o?

https://www.facebook...213112028714594

Explicație pentru cei fără Facebook, PSD Lumina au cumpărat sute de dezinfectanți și săpun să le distribuie, pentru că "LOR LE PASĂ". Mai că mi-a curs o lacrimă...

Sa le distribuie intre ei? Normal trebuiau sa cumpere 3 milioane, votantii lor sunt taman in grupa cea mai mare de risc...

#5956
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View Postandreibb, on 16 martie 2020 - 09:58, said:

nu o sa inteleg niciodata apetitul multora dintre noi legat de scenarii apocaliptice..
Care e de fapt de acu mii de ani, e si in biblie.
care e ideea? "mor io dar macar mor toti"?
capra vecinului extinsa la un nivel superior?

in plus, imi place ca unii sunt experti in orice. Unii gen Lucian Mandruta.
Sunt experti criminalisti in cazul caracal, acum sunt experti in virusi, in metode de izolare a populatiei.
Asa e la noi.
Unii de pe forum pareau ca au ajuns la orgasm cand au aparut primele cazuri in Romania si cand a inceput bulucul in magazine, starea de urgenta etc...

Edited by dan1980_25, 16 March 2020 - 10:03.


#5957
ionutz72

ionutz72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 26.06.2005
157

#5958
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017

View Postavnero, on 16 martie 2020 - 09:57, said:



Ala e genul de om care a facut foamea in comunism si a ramas cu saracia in cap ca atunci cand lumea strangea mancare sa aiba ca nu se gasea.

E bișnițar nesimțitul, antreprenor de anii 90, bani din ciupeli. Si se mai întreabă uni de ce nu producem nimic.... Păi cu cine, cu astfel de indivizi?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate