Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Discutie serioasa despre Coronavirus / COVID-19 (partea a II-a)

* * * - - 18 votes
  • This topic is locked This topic is locked
12636 replies to this topic

#5977
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postdan1980_25, on 16 martie 2020 - 10:02, said:


Asa e la noi.
Unii de pe forum pareau ca au ajuns la orgasm cand au aparut primele cazuri in Romania si cand a inceput bulucul in magazine, starea de urgenta etc...

Cine s-ar fi asteptat?

#5978
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View Postepetroiu, on 16 martie 2020 - 10:08, said:



Ei nu poti...gandeste-te ca au fost epidemii de boli infectioase si la...1300 cand faceai 2 saptamani de la un colt al tarii la celalalt
Exact cum spuneam. Daca umbli de prost e normal sa te infectezi.
Acasa, in patratul tau nu ti se intampla nimic chiar daca ai casa in mijlocul satului.

#5979
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postgeorge_alexandru, on 16 martie 2020 - 10:07, said:

Si eu sper ca mulți d-astia sa ia țeapă, sa le fie învățare de minte.
Crezi ca nu mai mananca zaharul sau orezul daca e expirat de 2 saptamani? crezi ca pateste cineva ceva de la asta?

#5980
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013

View Postmarius.bunu, on 16 martie 2020 - 10:10, said:



acum daca te duci sa iei un sapun lichid -ce vrei tu, protex, igienol,etc- nu o sa gasesti nici la magazinul din colt.

dar dove sau ceva de genul pt piele fina?

#5981
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostAlecsgz, on 16 martie 2020 - 10:14, said:

Nu are rost sa comparam cifre pana nu testam la fel
Da cred ca momentan stam mai bine dar nu uitati s-au intors cu sutele de mii din tarile infectate in decurs de cateva zile. Oameni de calitate care au vrut sa ne aduca si ei ceva cadouri din tarile civilizate

E chestie de disperare si panica, sa stii ca intotdeauna ala care se ineaca are tendinta de a trage pe altii dupa el....

View Postsandu222, on 16 martie 2020 - 10:15, said:

Crezi ca nu mai mananca zaharul sau orezul daca e expirat de 2 saptamani? crezi ca pateste cineva ceva de la asta?

Stiu cel putin unul de pe forum care e mancat dupa chestii expirate...

Edited by daniMMM, 16 March 2020 - 10:15.


#5982
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,035
  • Înscris: 14.01.2009

View PostdaniMMM, on 16 martie 2020 - 10:16, said:

E chestie de disperare si panica, sa stii ca intotdeauna ala care se ineaca are tendinta de a trage pe altii dupa el....

De multi ani se lauda ca tot salveaza Romania .....

#5983
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View Postsandu222, on 16 martie 2020 - 09:56, said:

NU a explodat nimic comparativ cu Europa, sunt tari care au doar cateva cazuri si cred ca nu vor trece de 1000 maxim vreodata
Si eu traiesc cu speranta asta.
DIn pacate aia sunt cam tolomaci si nu prea poti pune baza pe numerele lor (sunt si saraci si-i mai doare si-n lula).
Prin August asa vom vedea cum a fost la ei datorita evolutiei de la noi. Daca scade viteza de raspandire la noi (Europa) inseamna ca la aia (africani) e lux si va ramane lux. Iar noi vom fi avut ceva timp de organizare mai serioasa.

Ma gandesc sa-mi mai cumpar ceva da' nu zic ce sa nu ia bisnitarii si aia. Oricum, circula pe aici pe forum vorbe despre tipul de produs asa ca incet incet poate-si cumpara lumea (pana prind de veste jmekerii si cumpara tot).

#5984
Cagula

Cagula

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 29.06.2009
Rezistă doar cei puternici acum fizic şi psihic au şanse mai mici să păţească ceva grav la o posibilă infectare cu coronavirus frica şi starea de stres nu aduce nimic bun nu face decât să slăbească sistemul imunitar frica creşte nivelul de cortizol şi şansele de boala trebuie să fim conştienţi acum şi calmi să nu ne panicăm aiurea pentru că mai mult rău ne facem singuri eu sunt conştient că mă pot îmbolnăvi infecta oricât m-aş feri de coranavirus dar nu stau în stare de frica şi stres constant  să îmi fac mai mult rău singur

#5985
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006
Flat

statul ar trebui- avand in vedere starea de urgenta -sa intervina in aceste cazuri de specula.

pai du-te-n pln(noastra) de bisnitar, iei 20-30 de produse si altul nu prinde nici macar 1?

statul are toate parghiile sa previna bisnita.

Cand l-am vazut ieri pe Orban "dragi romani, fiti decenti, luati cat va trebuie, lasati si la altii, bla bla" nu stiam daca sa rad sau sa plang.

Cojita, in caz de urgenta, tb sa impui reguli, nu sa astepti sa le respecte toti ,facand apel la bun simt si cumpatare.

Mai ales la noi, campioni la "respectat" reguli in viata de zi cu zi

#5986
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View PostdaniMMM, on 16 martie 2020 - 10:12, said:

Corect, prostie sustinuta de..?
Acuma da, dar cum am zis, mai vedem peste vreo 3 saptamani. O sa ii invidiem pe aia care si-au facut stocuri, asta cred eu.

#5987
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdaniMMM, on 16 martie 2020 - 10:12, said:

Corect, prostie sustinuta de..?
S-ar putea ca peste o saptamana-doua rationalizarea sa fie o decizie buna, daca persista bisnitarii si panicarzii care golesc rafturile.

#5988
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

View Postiladi, on 16 martie 2020 - 09:59, said:



Good bye corona, wellcome antrax, malaria, ebola? Esti constient ca inainte de a pleca in Africa iti faci curu sita cu vreo 20 de vaccinuri si nici asa nu e sigur?
doar unul sau doua sunt obligatorii.

#5989
Alecsgz

Alecsgz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,035
  • Înscris: 14.01.2009

View Postsandu222, on 16 martie 2020 - 10:20, said:

Acuma da, dar cum am zis, mai vedem peste vreo 3 saptamani. O sa ii invidiem pe aia care si-au facut stocuri, asta cred eu.

Recunosc Mona e bunatate dar o sa vanda unii spirtul cum vindeau aia ochelarii de eclipsa imediat dupa ce a fost eclipsa
La un moment dat aia care si-au facut stocuri nu o sa mai cumpere ca nu au de ce si asa avem si restul.

Deci stai linistit ca nu ramanem fara mancare. Cu slujbele va fi greu ... aia e partea nasola
O sa ramana multi din diaspora fara servici si o sa fie multi in tara fara locuri de munca ..... iar ii fac pe patroni cu puta mare.

O sa avem cel putin 3 ani de "poi nu am cum sa dau salarii mai mari din cauza crizei cu coronavirusul"  Criza din 2008 a fost bagata la inaintare si prin 2010, 2011 ... astea sunt problemele viitorului aia cu ramasul fara mancare nu exista

Edited by Alecsgz, 16 March 2020 - 10:32.


#5990
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015

View Postavnero, on 16 martie 2020 - 10:09, said:



Astia fac vanzari record pe seama prostiei oamenilor.

Adevarul e ca numai din prostie se castiga bani multi.
Nu e chiar prostie, ci preventie. Daca transportul de marfuri o sa fie interzis la nivel european...stocurile locale se vor epuiza in cateva zile si va trebui sa ne bazam pe rezervele strategice si ratiile de tip MRE ( care lipsesc cu desavarsirse chiar si pentru soldati).
Virusul Covid19 are potential sa produca o grava criza alimentara la nivelul continentului, cred ca multi dintre voi nu realizati amploarea primejdiei.

#5991
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostMembruAnonim, on 16 martie 2020 - 10:20, said:


S-ar putea ca peste o saptamana-doua rationalizarea sa fie o decizie buna, daca persista bisnitarii si panicarzii care golesc rafturile.
O gluma de pe net
https://m.facebook.c...100001107978839

#5992
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006
Aia care au stat ca sardelele , in aglomeratie , ca sa-si faca stocuri ca boii,cel mai probabil vor fi primii si cei mai afectati de virus.
Mai ales ca sunt in categoriile cele mai vulnerabile.

#5993
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postmarius.bunu, on 16 martie 2020 - 10:18, said:

statul ar trebui- avand in vedere starea de urgenta -sa intervina in aceste cazuri de specula.

Păi a intervenit. Au ieșit și au strigat "BĂĂĂĂĂ!!!! URGENȚĂĂĂĂ!". Ce-i aia? Cum? Ce e diferit? "A, păi nu știm, dar e grav.". Mersi, statule, că îți calmezi cetățenii.

#5994
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View Postdoxan, on 16 martie 2020 - 10:26, said:



Nu o sa oprească nimeni in Europa producția de bunuri alimentare și nici transportul de mărfuri. Nimeni. Iar Covid 19 nu e Ebola ca sa provoace un număr semnificativ de decese care sa ducă la blocarea definitivă a activității economice în UE.

Nu mai fi atât de prăpăstios că nu e cazul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate