Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Fosa pentru Casa veche la tara

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Salut,

Renovez o casa la tara, in care ajung in general doar in weekend si mai mult primavara, vara si toamna.
Intentionez sa fac baie in casa si as vrea sa pun o fosa mai mica, in general suntem 2 adulti si 2 copii.
M-am gandit la o fosa de plastic, de 2000 l.
Ce parere aveti? Ce recomandari imi puteti da?
Multumesc anticipat.

#2
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Sa faci si un camp de dren .

#3
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008

 bdx100, on 10 martie 2020 - 23:05, said:

Sa faci si un camp de dren .
Am luat in calcul si acest aspect.
Daca se poate si aveti cunostinta, as avea nevoie si de o recomandare de achizitie.

#4
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Eu am luat asta  https://www.eco-tad....4-persoane/1756

#5
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Nu merge sa pun un link insa ( parerea mea ) e ca una de 1500 L vidanjabila, cu camp de drenaj bine facut este suficienta pt ce ai nevoie

#6
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008

 cumparator, on 10 martie 2020 - 23:21, said:

Nu arata rau. Am vazut ca are 1000 litri. Ai si camp de drenaj la ea? La cat timp o vidanjezi?
Nu tin neaparat sa pun una de 2000 litri, daca mi-ar fi de ajuns si una de 1000

#7
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010
ai varianta si fosa betonata cu decantor.2 incaperi.si te doare la basca cativa ani buni.depinde de pozitionarea fata de sursa de apa potabila.

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu numai o recomandare am. Fosa nu conteaza ce firma e. Sa nu folosesti la drenaj, tubul ala de ti-l dau cu fosa. Are gaurile foarte fine ( gen 2 mm ) si se infunda repede.

Am patit si eu si altii. Cumperi teava portocalie de 110 si o feliezi pe burta ( maxim un sfert din circumferinta ei ca sa nu se aplatizeze ), cu o panza de slefuit de 6mm.
Cam la 3-4 cm distanta.

#9
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
eu am statie de epurare si in aproape 4 ani nu are aproape nimic in ea la 2 ad + 2 c . teoretic ar ramane doar 2 % din solide dar am inspectat-o saptamana trecuta si nu are depus deloc namol pe fundul ei(se vidanjeaza la 60 cm namol).

zilele astea am ajutat parintii sa isi construiasca si ei o ministatie facuta din 2 cuburi de 1mc , chiar azi ma duc sa le montez compresorul de aer de 30l/min.

#10
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
nu uita că orice tip de fosă iei, ai nevoie și de prafuri/gângânii care halesc rahatul și-l transformă-n lichid
dacă nu bagi astfel de „tratament pt fose septice”, ORICE tub de dren se va-nfunda
(nu te zgârci, că altfel o pățești dacă se-nfundă drenul...)

altă regulă: cel puțin 10 metri de tub pt fiece persoană
pt că mergi ocazional, 20 de metri ar fi suficienți

nu uita să privești filme de montare fose, ca să știi ce să ceri doreilor la montare!

PS: era să uit, fosa nu trebe să fie un butoi de plastic..., tre să aibă compartimente, trecerea dintr-un compartiment în altul se face prin niște țevi parțial scufundate sub lichid, astfel încât să nu treacă dintr-o parte-n alta DECÂT lichid și nu ceea ce plutește la suprafața primului compartiment (altfel zis: să se respecte principiul sifonării!)

#11
speedyspeed

speedyspeed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 12.02.2008
Multumesc de sfaturi. Sambata vorbesc cu mesterii si vadcce decizoe de achizitie iau

#12
Costinzx6r

Costinzx6r

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 07.02.2017
Salut! Eu o am pe aceasta https://www.eco-tad....co6-montaj/1763 . Diferenta intre Eco Tad 4 si 6 este foarte mica, insa pe viitor te poate scuti de multe probleme. De asemenea, vidanjarea te va costa la fel :). Noi suntem 2 adulti si 2 copii mici si crede-ma ca folosim apa la greu. Daca esti atent la ce arunci in ea, o vidanjezi la cativa ani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate