Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Dacia Spring - prima electrica Dacia

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
16555 replies to this topic

#14419
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpexic, on 05 iulie 2022 - 17:00, said:

o fi greu cand stai la semafor sa pui masina in N ? cred ca e foarte greu deoarece 99% prefera sa apese frana...
Daca și la mașini electrice s-a ajuns la "hai sa o punem în N la semafor" e clar. Teh ologia nu e pentru unii.

#14420
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017

View Postpexic, on 05 iulie 2022 - 17:00, said:

o fi greu cand stai la semafor sa pui masina in N ? cred ca e foarte greu deoarece 99% prefera sa apese frana...
Probabil nu ai fost lovit niciodata din spate cand asteptai la semafor sau la o trecere de pietoni :)
Indiferent cat e de greu sau nu, din cate tin eu minte e obligatoriu sa tii piciorul pe frana la semafor sau la trecerea de pietoni. Nu mai stiu care era articolul din lege, dar sigur era unul care zicea ca trebuie sa fie aprinse luminile de frana atunci cand esti oprit pe partea carosabila. E drept ca am facut scoala acum 25 de ani, dar n-am auzit sa se fi schimbat ceva.

#14421
CLAU03

CLAU03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 05.06.2021

View Postcostini, on 05 iulie 2022 - 18:13, said:

Din ce inteleg, ca sa obtii rezultate ok trebuie sa actionezi frana de mana suficient de mult incat sa se aprinda martorul, dar fara sa inceapa sa franeze efectiv.

Obtii aceleasi valori crescute si daca apesi foarte usor frana de serviciu? Sau modul cu martorul franei de mana e semnificativ mai puternic?

Apropo de valorile astea, 10-12 e maximul de regenerare, indiferent de viteza si cat de tare se apasa frana?

Merci!
La mine e suficient sa ridici frana la primul dinte ca sa se aprinda martorul, fara ca masina sa fie infranata.
Cred ca aceiasi regenerare obtii in ambele moduri, cu frana de servici sau frana de mana... nu am stat sa compar efectiv, dar o sa verific. Oricum, regenerea scade odata cu viteza, iar sub 12km/h regenerarea este 0.
Nu tin minte sa fi vazut valori mai mari de 11-12kw in regenerare.

#14422
AydenCJ

AydenCJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 08.05.2014
dacă vă trebuie frînare regenerativă la buton, puneţi o pedăluţă cu un întreruător NO în paralel cu cel de la frînă şi apăsaţi cu piciorul stîng... ca să nu şomeze săracu... întrebarea e: MERITĂ???poate la coborîri lungi, lungi, dar aşa.... mai bine conduci preventiv.... eu am coborît pe Calea Turzii de la dealer (CJ).. pînă în centru şi am adăugat cred că 2% în baterie, dar să mă aflu în treabă să tot "culeg" cîţiva watt ... mai bine sunt atent la drum ..
şi care e gheşeftu la semafor să pui în N? oricum, cînd maşina stă... motorul are consum zero, a.. consumă becurile de frînă dacă ţii apăsată frîna, într-adevăr...

#14423
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

View PostAydenCJ, on 05 iulie 2022 - 20:29, said:

şi care e gheşeftu la semafor să pui în N?

Banuiesc ca scopul e ca atunci cand te loveste unul din spate sa-ti strice mai putin masina. Cu riscul evident de a lua vreun pieton pe capota daca esti primul de langa trecere, sau de a te infige in ala din fata. E acelasi principiu pentru care isi pun multi carlig fara sa tracteze ceva vreodata: decat sa riste sa-i zgaraie careva bara (si sa o plateasca pe banii aluia) mai bine isi face celalalt gaura in radiator. :)

#14424
laurentiuvincze

laurentiuvincze

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 08.01.2008

View PostAydenCJ, on 05 iulie 2022 - 20:29, said:

dacă vă trebuie frînare regenerativă la buton, puneţi o pedăluţă cu un întreruător NO în paralel cu cel de la frînă şi apăsaţi cu piciorul stîng... ca să nu şomeze săracu... întrebarea e: MERITĂ???poate la coborîri lungi, lungi, dar aşa.... mai bine conduci preventiv.... eu am coborît pe Calea Turzii de la dealer (CJ).. pînă în centru şi am adăugat cred că 2% în baterie, dar să mă aflu în treabă să tot "culeg" cîţiva watt ... mai bine sunt atent la drum ..
şi care e gheşeftu la semafor să pui în N? oricum, cînd maşina stă... motorul are consum zero, a.. consumă becurile de frînă dacă ţii apăsată frîna, într-adevăr...
Da, intradevar se poate pune un buton pentru  o regenerare mai "agresiva".

#14425
Freeps

Freeps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.02.2014

View Postrobertcb, on 05 iulie 2022 - 06:09, said:

Daca era dupa colegi, si acum cantai sorcova in marsarier, vezi-ti de treaba ca nu esti deloc un pericol public. Pe mine ma retine pierderea garantiei prin violare soft, altfel as fi sugrumat demult ambele sunete.
Deci sa inteleg ca daca fac asta imi pleaca garantia... Faza este ca eu vin tarziu acasa, dupa ora 12 noaptea si cand bag in R ma gandesc numai la vecinii care sunt cu geamul deschis si ma injura. :))

#14426
AydenCJ

AydenCJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 08.05.2014
@Freeps, nu mai da cu spatele :) şi rămîi cu garanţia (bonus) :)

Edited by AydenCJ, 06 July 2022 - 07:26.


#14427
44_de_cai

44_de_cai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.05.2021

View PostFreeps, on 05 iulie 2022 - 21:36, said:

Deci sa inteleg ca daca fac asta imi pleaca garantia... Faza este ca eu vin tarziu acasa, dupa ora 12 noaptea si cand bag in R ma gandesc numai la vecinii care sunt cu geamul deschis si ma injura. Posted Image)
Modificarile soft sunt reversibile. Le pui inapoi cum erau inainte sa mergi la garantie. Dar oricum pentru dezactivarea sau inlocuirea sunetului de R nu cred ca stramba din nas pentru ca masinile livrate in ultima perioada vin deja cu aceasta modificare din fabrica.

#14428
Freeps

Freeps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 04.02.2014

View Post44_de_cai, on 06 iulie 2022 - 10:46, said:


Modificarile soft sunt reversibile. Le pui inapoi cum erau inainte sa mergi la garantie. Dar oricum pentru dezactivarea sau inlocuirea sunetului de R nu cred ca stramba din nas pentru ca masinile livrate in ultima perioada vin deja cu aceasta modificare din fabrica.
Asta stiu ca sunt reversibile, da' nu exista niste loguri? Sau... Daca stau si ma gandesc, chiar daca ar fi sa aiba loguri, nu cred ca ar sta baietii de la Dacia sa se uite in ele. Plus ca suna mult mai bine cu celalalt sunet decat cu sunetul asta de aspirator cantaret. =))
Oricum voi face o vizita in service sa verifice baietii telescoapele ca bat alea de pe spate de spui ca au peste 100k km si masina are abia 10k. O sa-i intreb atunci daca imi schimba ei sunetul.

#14429
AydenCJ

AydenCJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 08.05.2014
desigur că au să spună că nu îl schimbă... ar face şi ei un bănuţ de 2-3 beri măcar

#14430
SpanuFlorin

SpanuFlorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 02.06.2021

View Post44_de_cai, on 06 iulie 2022 - 10:46, said:

Modificarile soft sunt reversibile. Le pui inapoi cum erau inainte sa mergi la garantie. Dar oricum pentru dezactivarea sau inlocuirea sunetului de R nu cred ca stramba din nas pentru ca masinile livrate in ultima perioada vin deja cu aceasta modificare din fabrica.
Va spun cu siguranta ca si numai ca ati introdus pentru o secunda un OBD apare pe PV-ul masinii, acum depinde de cat de zelos este cel ce verifica masina, ca daca e chitit sa faca rau nu scapi nici cu resoftare de la zero.

In alta ordine de idei;
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pONOtP2KLyU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14431
44_de_cai

44_de_cai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.05.2021
Atunci majoritatea care suntem pe aici am ramas fara garantie, inclusiv cei care au pus OBD-ul doar ca sa vada date prin CanZE :))

#14432
AydenCJ

AydenCJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 08.05.2014
nu scrie nicăieri în manual că se scoate din garanţie maşina dacă se foloseşte portul OBD, este o notă dar nu se referă la garanţie! pag. 5.28:
Utilizarea prizei de diagnosticare
Utilizarea accesoriilor electronice la priza de diagnosticare poate genera perturbaţii grave asupra sistemelor electronice ale vehiculului.
Pentru siguranţa dumneavoastră, vă recomandăm să utilizaţi doar accesoriile electronice aprobate de producător; consultaţi un reprezentant al mărcii. Risc de accident grav.

Edited by AydenCJ, 07 July 2022 - 12:05.


#14433
44_de_cai

44_de_cai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.05.2021

View PostSpanuFlorin, on 06 iulie 2022 - 17:05, said:

Va spun cu siguranta ca si numai ca ati introdus pentru o secunda un OBD apare pe PV-ul masinii, acum depinde de cat de zelos este cel ce verifica masina, ca daca e chitit sa faca rau nu scapi nici cu resoftare de la zero.

In alta ordine de idei;
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pONOtP2KLyU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Misterul existentei unei legaturi dintre dvs si Dacia/Renault m-a facut sceptic. Asa ca am intrebat pe cineva care chiar lucreaza la ei (bineinteles nu pot da nume) si a confirmat ce banuiam: nu exista asa ceva precum contorizarea conectarilor la OBD. Iar modificarile de parametri in ecu nu pot fi detectate daca ii pui inapoi cum erau din fabrica Posted Image
Oricum orice modificari de parametri le face fiecare pe raspunderea proprie pentru ca da iti poti busi masina sau pune viata in pericol daca nu stii ce faci.

Edited by 44_de_cai, 08 July 2022 - 08:03.


#14434
AydenCJ

AydenCJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 08.05.2014
alaltăieri am circulat pe ploaie şi am observat că la semafor, cînd e selectată treapta cu intermitenţă, intervalul de ştergere a parbrizului e mult mai mare ca în mers, nu că în mers ar fi tare mic. oare mi s-a părut?

#14435
44_de_cai

44_de_cai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 30.05.2021
Nu ti se pare. In stationare intervalul este 8 sau 10 secunde..nu mai tin minte exact

#14436
Hordy

Hordy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 03.02.2007

View Postro_explorer, on 29 iunie 2022 - 19:36, said:


Posted Image
Mai era o vorba inteleapta: "cand esti cea mai desteapta persoana dintr-o camera probabil ca esti in camera gresita" ... asadar, va las pe voi aici cu springurile si cu plugshare-ul in cauza. Succese maxime! Posted Image

Mai este una : prostul nu e prost destul...

View Postrelu11051, on 30 iunie 2022 - 08:31, said:

Eu am folosit cu succes send message din plug share, am rugat pe cineva sa ma anunte cu 10 min inainte de plecare, astfel incat sa ajung la statie nu sa stau acolo... Functioneaza cu oameni civilizati

La fel am făcut si eu. Nu de multe ori am dat de oameni înțelepți care au înțeles ca sunt in tranzit si s-au oferit sa ma lase chiar atunci la incarcat. Erau localnici si aveau timp sa încarce oricând. Important e sa fii civilizat si vei primi raspuns pe masura.

View Postpetre69, on 04 iulie 2022 - 10:07, said:

stie cineva, au aparut oglinzile cu dejivrare la Dacia ?

Cei de la vocea clientului au amanat pt toamna montarea lor.

Eu insa le-am primit marti, la doua zile dupa plangere facuta ANPC. Cred eu ca vor tot amana pe idee ca lumea va uita de ele

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate