Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Ford focus mk2 1.6 tdci

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
322 replies to this topic

#307
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Asa arata un flitru dupa 9000 de km. Nu cred ca am vazut sa fie mai murdar de atat. Chiar nu ma asteptam.
In rest, i-am schimbat uleiul, filtrele, cureaua de accesorii, un bec… si cam atat. Ciudat pentru un Ford vechi de 12 ani, asa-i? 😁
Am ajuns la 223xxx km.

Attached Files



#308
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Noutati:
-azi am reinnoit polita rca. Mi s-a parut un pret ok, mai ales ca de la 1 ianuarie se vor scumpi. Avand experinta anului trecut, cand pe 7ianuarie am luat salariul si pe 8 s-a scumpit si am platit cam 400 de lei in plus pentru o zi 🙄, am zis sa fiu prevazator cat pot. Asadar am trecut la B7 (ieri s-a facut un an de la accident), 1300 de lei la Grawe cu decontare directa.
-in februarie tre sa schimb discurile + placutele pe spate (placutele mai duc, dar de discuri nu prea mai pot sa trag), lichidul de frana (a fost schimbat de cumnatul meu in urma cu 4 ani… pur si simplu am uitat de el pana acum) si bucsele de la basculele mari de pe fata. Acu’ nu stiu daca sa schimb doar bucsele, bucse + coliere sau bratul cu totul. Parerile sunt impartite, mecanicul mi-a zis sa fac cum vreau. Mai vedem. Un brat ok e cam 400-500 de lei, o bucsa buna e 60-70, dar va fi mult mai mult de munca. Parca nu vreau nici sa ma razbun” pe mecanic.
-in rest… mergem mai departe.
Ramane de vazut daca mai trag de ea un an si apoi o dau la rabla pentru un Logan 3 (astept faceliftul) sau o tin mai mult. Deocamdata nu prea ma intereseaza altceva.
224 xxx km

#309
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Azi am facut itp-ul. Nimic deosebit, totul e in regula cu masina.
As vrea sa schimb bucsele mari de la bascule, discurile + placutele spate si lichidul de frana. Sper sa am timp sapt viitoare, ca deja le-am cumparat.
Intre timp am cumparat si uleiul pt revizia care ar trebui sa fie undeva prin aprilie. Am prins o oferta la emag si am luat 4 litri cu 180 de lei (LM toptec 4300 5w30)
Am ajuns la aproape 226000 km.

Nu stiu de ce mi s-a pus pata pe Logan 3. Nu am apucat sa-l conduc, dar vad ca primeste laude din toate partile. Tare mi-e teama ca la anul va scrie Remat pe Ford. 💀

#310
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Ramai la fordul acela,nu lua Logan 3.
Intra pe forumul monomarca si citesti acolo problemele.
Masina ta e tanc,merge bine,de ce sa o dai?

A mai facut greseala asta MasinaPotrivita de pe youtube,isi luase FF 1,6 ca al tau,il reconditionase in cateva episoade si cand s-a hotarat sa il vanda il luase saracii de pe olx sa le mai lase la pret ca n-aveau ei bani sa o cumpere,masina fiind tzipla.

#311
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Si eu as mai tine-o un an, doi. Daca masina nu mai are cine stie ce valore iti fa vi oricum greu s-o vinzi la un pret mai mare decat ce-ti da rematul...

#312
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001
Daca merge bine si eu as tine-o, mai ales daca trece ITP fara probleme. Eu pe a mea cu care mergea sotia a trebuit sa o dau, o omora in oras, doar drumuri scurte. Daca poti sa o mai scoti la drum intins e foarte buna. DPF-ul tine bine la astea, e cDPF, nu e cu aditiv ca si la prefacelift.

Logan si Sandero noi sunt faine de tot in exterior, dar ma cam indoiesc ca se simt la fel de bine la condus ca asta.

Cu toate astea, cred ca daca incerci sa o vinzi iei mai bine pe ea decat daca o dai la casat. Eu am luat vouchere de la dealer cu 2000 de lei bucata, iar pe olx cel mai ieftin era 3000 de lei.

#313
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Ideea e sa o tin pana face cat un tichet rabla. Chiar nu vreau sa ma complic cu olx. 😁
Iar in privinta modului cum o folosesc, f rar merg in trafic aglomerat. De obicei o folosesc sa merg la ceva cumparaturi o data pe saptamana, la munca in weekend cand e mai lejer si am si unde sa parchez (in rest merg cu metroul), o data pe saptamana o scot pe A3, apoi autostrada bucuresti, dn1, acasa si vede talpa grav!  😈Si o data pe luna un drum de Galati pe A2, pana la mare sau la munte eventual… din astea.


#314
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View PostLauCalin, on 08 februarie 2024 - 11:43, said:

Ideea e sa o tin pana face cat un tichet rabla. Chiar nu vreau sa ma complic cu olx. 😁
Iar in privinta modului cum o folosesc, f rar merg in trafic aglomerat. De obicei o folosesc sa merg la ceva cumparaturi o data pe saptamana, la munca in weekend cand e mai lejer si am si unde sa parchez (in rest merg cu metroul), o data pe saptamana o scot pe A3, apoi autostrada bucuresti, dn1, acasa si vede talpa grav!  😈Si o data pe luna un drum de Galati pe A2, pana la mare sau la munte eventual… din astea.
o poti da la buyback la dealer Dacia,daca te hotarasti sa iti iei Jogger,Duster 4x2 sau ce vrei.

Edited by DannyHuwe, 16 February 2024 - 18:21.


#315
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Cumpăra ei masini mai vechi de 10 ani?

#316
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postcloschkutza, on 16 februarie 2024 - 23:14, said:

Cumpăra ei masini mai vechi de 10 ani?
Dacoserv cumpara ,am vazut expuse la gard,cu pretul de vanzare in parbriz, sa se vada din strada. Si nu erau Dacii.

#317
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Daca ma hotarasc la o Dacie noua, mai bine pastrez Fordul pana face cat un tichet rabla. Bine, nu mai e asa mult pana acolo. 😂

#318
grabitul

grabitul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 13.05.2020
Probabil il cumpara cu 5-600 E , ca sa l vanda eu cu 1500, si daca nu se vinde il fac ei tichet rabla

#319
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Prima data cand mecanicii ridica din umeri.😂
De cateva zile, atunci cand virez se aude un huruit ca al unui tramvai care ia curba:)) . Huruitul ala se aude si cand merg drept, dar mult mai putin.
S-au verificat flansele, etrierii, rulmentii, ceva pe la placute. Nu s-a gasit nimic in neregula.
In rest merge bine.
Hai, ca dupa 4 ani incep sa simt si eu ca e un Ford. 😂😂

#320
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007
Aproape sigur este un rulment. In faza de cedare incipienta e greu de replicat/depistat pe loc, cu rotire la mana si fara sarcina.

#321
andrey23

andrey23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 11.07.2007
Asa a ajuns a mea la remat pentru tichet, anul trecut , din 2007 am avut-o noua, trend collection dar 1.6 benzina. Am luat un spring pentru oraș :D

#322
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Cred ca am gasit problema. Am o uzura cam mare un brat pe spate… o bucsa e f uzata si se freaca metal pe metal. Cel putin alta explicatie nu vad.
Cu ocazia asta am vazut ca si rulmentul spate ar trebui schimbat.

#323
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Eu aveam niste batai ciudate pe spate si cand colo, atingea cricul de rezerva fiindca nu statea calumea in suport:).

Imi aduc aminte de mseriasul de maddog mi-a tinut ditai teoria ca trebuie sa dea toata puntea spate jos si sa schimbe toate brațele/bucșele si ca e o operațiune tare complicată...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate