Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Este normal sa astepti 10 ore?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai daca e interna nu bușnește deloc :)

#38
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Se observă și-aia la puls ceva, scade tensiunea, te decolorezi probabil.

Repet, văd ei cum o depistează, bănuiesc în mintea mea că pentru un medic cu experiență, care nu e plictisit, nu e extrem de greu să depisteze așa ceva.

#39
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

 waterman, on 26 februarie 2020 - 15:39, said:

În alea 3 ore dacă căscai ochii pe pereți vedeai afișele ălea cu explicațiile modalității de triaj. Este evident că unu cu stop cardiac intră mai repede, un accidentat grav mai repede, o problemă pulmonară la fel, nu compari un cuțît
înfipt în cap cu vărsăturile.

Asta nu înseamnă că sunt de acord cu așteptatul, personal m-am lovit de asta, am stat cu mama care avea șoldul rupt de la 19:30 până la 00:30, a stat pur și simplu pe targă, repet cu fractură de șold, i-au dat un algocalmin după ce am intrat peste ei cu frate-meu și le-am spus că dacă nu îi fac ceva să nu mai urle de durere măturăm cu ei pe jos, au chemat gardienii ăia să ne dea afară, au venit ăia, eu am 1.93, frate-meu cam 1.98, gardianu se uita de jos la noi.

Noaptea minții, asta e România.

Repet am stat 5 ore în care pur și simplu am stat ca boii pe acolo, odată pe oră venea o dobitoacă, o punea să se ridice în  capul oaselor cu șoldul rupt , o întreba cum o cheamă și dacă știe în ce an suntem.



Aia n-o compar eu că nu sunt medic. Așa empiric, m-aș ghida după debitul de sânge. La care bușnește mai tare ?

Hai să fim și corecți. Una e să ai grețuri și să te duci la UPU, alta e să ai infarct miocardic.
Si daca era peritonita nu era la fel de grav? In 10 ore putea doamne fereste sa se sparga apendicele de 10 ori, tinand cont ca durerile au inceput de sambata seara.
Are sens?

#40
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 yulyk666, on 26 februarie 2020 - 13:43, said:

Asa. Acum cu apendicita. Eu nu ma pricep. Ia chiar asa mult sa depistezi problema asta?
Eu timp de o saptamana am fost cu fi-miu la 3 spitale de stat si 1 particular pana i-au depistat apendicita, aproape de peritonita. Inventau cele mai dubioase explicatii pentru starile de rau, cand eu il vedeam din zi in zi cum se duce. A fost o super usurare cand am aflat ca are apendicita si nu altceva.

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 yulyk666, on 26 februarie 2020 - 15:50, said:

Si daca era peritonita nu era la fel de grav? In 10 ore putea doamne fereste sa se sparga apendicele de 10 ori, tinand cont ca durerile au inceput de sambata seara.
Are sens?

Ălea 10 ore au fost de fapt 3. NU zic că e ok așteptarea, dacă ești chiar supărat de asta poate face plângeri unde dorești. Casa de Sănătate, Colegiul Medicilor, etc.
Doar că mi se pare o chestie extrem de subiectivă.

Îți înțeleg nemulțumirea, dar consider că părerea mea sau a lui X nu te ajută cu nimic, mai bine faci ce consideri tu.

Edited by waterman, 26 February 2020 - 15:54.


#42
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cu o simplă analiză  banala le reiea numărul crescut de leucocite dar nu le-a păsat .

#43
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

 waterman, on 26 februarie 2020 - 15:52, said:

Ălea 10 ore au fost de fapt 3. NU zic că e ok așteptarea, dacă ești chiar supărat de asta poate face plângeri unde dorești. Casa de Sănătate, Colegiul Medicilor, etc.
Doar că mi se pare o chestie extrem de subiectivă.

Îți înțeleg nemulțumirea, dar consider că părerea mea sau a lui X nu te ajută cu nimic, mai bine faci ce consideri tu.
Iti inteleg punctul de vedere. Au fost 10 ore fiindca ea a venit cu dureri la 6 ok? ea la ora 3 30 inca avea durerile alea. abia pe la 4 si ceva au sigur ca ba o internam.

Nu vreau sa fac plangere fiindca oamenii de bine de rau si-au facut treaba. VOiam sa mai aflu pareri sa vad cat de bine si-au facut-o. De curiozitate. Mai ales din pricina faptului ca ea avea migrene si greturi de ani de zile. Pe alea nu le-au rezolvat. Si sa ai migrene si greturi si dureri in fiecare luna nu e ceva normal si ma gandesc ca e tratabil

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 waterman, on 26 februarie 2020 - 15:48, said:

Se observă și-aia la puls ceva, scade tensiunea, te decolorezi probabil.

Repet, văd ei cum o depistează, bănuiesc în mintea mea că pentru un medic cu experiență, care nu e plictisit, nu e extrem de greu să depisteze așa ceva.
Aia observa mai repede data si ora decesului...

Edited by MembruAnonim, 26 February 2020 - 16:00.


#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ăsta cred că-i text de șpăgar. Pe cuvânt că așa mi-a zis și mie la apendicită, și bănuiesc că zic așa ca să le dai mai mulți bani, în ideea "vai, dom' doctor, mi-ai salvat viața!".   
Nu era cazul. Si oricum mi-a dat-o sa le-o arat si alora care ziceau ca nu e de la ea, a fost ideea lui, cica sa vada si aia ce prosti au fost.
Oricum dupa operatie au disparut instant toate problemele/durerile de care ma plangeam.

Din pacate nici medicii nu mai sunt ce au fost candva.
O groaza de idioti au ramas pe-aici. Pana gasesti unul bun...

#46
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018

 -Diana-, on 26 februarie 2020 - 14:23, said:

Io dau la spitale, de la intrare, daca e nevoie/spaga/de frica.

Am abonament privat la Regina Maria, satula de cazuri de asteptare exagerata la usile spitalelor de stat, dar nici aici nu curge lapte si miere, daca esti abonat astepti 2-3-4-5 saptamani un loc la un medic.
Am sunat pe 21 febr si am gasit programare la 3 martie, neurochirurg, timp in care in momentul de fata nu ma pot misca din pat.
Nu mai zic ca la medicul care m-a operat, era loc abia la sfarsitul lui Aprilie.
Daca e sa mori, mori, iti face familia si pomana pana la programare.
dacă plăteai consultația separat aveai pe mâine programarea

#47
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

 EMPP, on 26 februarie 2020 - 16:16, said:

dacă plăteai consultația separat aveai pe mâine programarea

Posibil.
Politica e proasta, pt ca si la abonament platesti, nu e gratis. Mai ales ca e ala full, ca sa zic asa.

#48
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 trollerul_de_serviciu, on 26 februarie 2020 - 13:51, said:

Dupa primele 2 ore ori incepeati cu scandal, ori chemati vreo televiziune.

Da sigur . Si se rezolva imediat. Vezi sa nu ....

#49
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
10 ore nu este normal, dar de asteptat se asteapta cam oriunde. Bugetul este scurtat an de an exact acolo unde este nevoie.
In Austria spre exemplu la urgente ai 1 doctor si 4 asistente intr-un cabinet. Deja asistentele sunt trimise la cursuri sa preia cat mai multe lucruri care in trecut erau facute doar de doctori. Asta pentru ca asistentele castiga de 4-10 ori mai putin ca un doctor. In ziua de astazi asistentele pot lua analize, pot pune chemioterapii, diferite bandaje mai complexe si asa mai departe.

Am fost la spitalul principal din Viena cu o urgenta dupa ce m-am taiat destul de urat la deget. Am ajuns la intrare le-am spus problema si aia de acolo ma intreaba, dar este grav, aveti dureri? Eu zic, cam da, ea zice bine atunci ca trec ca v-ati amputat degetul ca altfel asteptati aici cel putin 2-3 ore (si mie imi curgea sange prin bandajul provizoriu pus de mine). Dupa 3 minute vine doctorul ma preia imi da bandajul jos, observa ca nu este amputat si zice, de ce scrie aici ca e amputat, ca daca stiam ca doar v-ati taiat o bucata din carne atunci nu va mai luam asa repede.

#50
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 yulyk666, on 26 februarie 2020 - 13:43, said:

Voi ce spuneti? Sa ma obisnuiesc cu treaba asta si sa merg la privat?

La privat zici?Pai acolo dai exact de aceiasi figuranti ca la stat,eventual altfel imbracati.

#51
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 yulyk666, on 26 februarie 2020 - 15:59, said:

Mai ales din pricina faptului ca ea avea migrene si greturi de ani de zile. Pe alea nu le-au rezolvat. Si sa ai migrene si greturi si dureri in fiecare luna nu e ceva normal si ma gandesc ca e tratabil

Cum te aștepți să rezolve niște medici de la UPU în câteva ore niște migrene și grețuri de ani de zile?
Acolo e medicină de urgență, nu te duci că ți-e greață și ai migrenă.

Uite de-asta se așteaptă, că lumea se duce anapoda.

Doi la mână

Quote

sa ai migrene si greturi si dureri in fiecare luna nu e ceva normal si ma gandesc ca e tratabil
O fi ceva de la vreo menstruație mai ciudată combinată cu vreo metroanexită. Prea e un patern dacă zici că e în fiecare lună.

Greața aia poate să fie și de la fiere, etc, trebuie făcute analize.

Mergeți și faceți niște controale amănunțite, mergeți la un ginecolog bun la privat și găsiți buba.

Edited by waterman, 27 February 2020 - 11:33.


#52
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

 waterman, on 27 februarie 2020 - 11:32, said:

Cum te aștepți să rezolve niște medici de la UPU în câteva ore niște migrene și grețuri de ani de zile?
Acolo e medicină de urgență, nu te duci că ți-e greață și ai migrenă.

Uite de-asta se așteaptă, că lumea se duce anapoda.

Doi la mână

O fi ceva de la vreo menstruație mai ciudată combinată cu vreo metroanexită. Prea e un patern dacă zici că e în fiecare lună.

Greața aia poate să fie și de la fiere, etc, trebuie făcute analize.

Mergeți și faceți niște controale amănunțite, mergeți la un ginecolog bun la privat și găsiți buba.
Te rog eu sa te opresti ca mai repede te faci de ras. Nu vreau sa te jignesc ca vad ca iti dai cu parerea. Dupa 5 ani de migrene grave cu rmnuri si zeci de alte analize crezi ca o doare capu ca a tras curent?

Am fost la urgente fiindca a vomitat mult timp de 3 zile si nu a mancat nimic, plus ca a durut-o capul incontinuu.

Daca ai ceva cunostinte in medicina, iti apreciez sfatul dar nu sunt de acord cu tine, daca nu ai cunostinte in medicine, te rog sa nu mai faci greseala sa iti dai cu parerea ca Nea Vasile de la bodega din colt.

#53
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 yulyk666, on 27 februarie 2020 - 16:17, said:

Daca ai ceva cunostinte in medicina, iti apreciez sfatul dar nu sunt de acord cu tine, daca nu ai cunostinte in medicine, te rog sa nu mai faci greseala sa iti dai cu parerea ca Nea Vasile de la bodega din colt.
Acum sincer tu ce credeai că vine SMURDUL pe topicul tău? E drept că avem probabil specialiști pe aici, sunt sigur că e și un medic, dar nu poate nimeni să-și dea cu părerea destpre timpul tău de așteptare.
Nu știu de ce interpretezi ca ceva rău ce spun eu, faptul că nu suntem perfect de acord nu înseamnă că ne putem bălăcări pe aici.


 yulyk666, on 27 februarie 2020 - 16:17, said:

Nu vreau sa te jignesc ca vad ca iti dai cu parerea.
Ești liber s-o faci. Riscul e să-ți iei niște puncte și poate ceva pauză. Ia în considerare că nu te-a jignit nimeni, doar ne-am spus părerea.

 yulyk666, on 27 februarie 2020 - 16:17, said:

... daca nu ai cunostinte in medicine, te rog sa nu mai faci greseala sa iti dai cu parerea ca Nea Vasile de la bodega din colt.

Trebuia să scrii de la început că vrei păreri doar de la medici și nu mă băgam să discut.

Dar, ca idee de final, dacă nu ești mulțumit de actul medical - și aici te înțeleg, am așteptat și eu în diferite cazuri de la 2-3 la 7-8-9 ore, faci o plângere la conducerea spitalului, la Colegiul Medicilor.
Nu ceri părerea pe aici că nu te ajută cu nimic. Nu poate ști nimeni de aici situația concretă din noaptea / ziua aia de la spitalul unde ați fost.

Ai dreptate și tu, dacă ăia erau la cafele și la Solitaire da au fost niște gunoaie că v-au ținut pe acolo atâtea ore.
Dacă secția era plină și ei nu făceau față, e de înțeles.

Îmi pare rău pentru problemele voastre, ciudat e că după cei 5 ani de migrene și RMN-uri și zeci de analize, toți medicii la care probabil ați fost nu au găsit problema și implicit să ofere un remediu.

Spune-ne că prietena e bine acum, s-a operat ? În ce stare e ? Tot internată ?

Sănătate, și nu mai interpreta totul așa agresiv  nu te combate nimeni, doar am spus un punct de vedere.

Edited by waterman, 28 February 2020 - 08:45.


#54
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

 waterman, on 28 februarie 2020 - 08:45, said:

Acum sincer tu ce credeai că vine SMURDUL pe topicul tău? E drept că avem probabil specialiști pe aici, sunt sigur că e și un medic, dar nu poate nimeni să-și dea cu părerea destpre timpul tău de așteptare.
Nu știu de ce interpretezi ca ceva rău ce spun eu, faptul că nu suntem perfect de acord nu înseamnă că ne putem bălăcări pe aici.



Ești liber s-o faci. Riscul e să-ți iei niște puncte și poate ceva pauză. Ia în considerare că nu te-a jignit nimeni, doar ne-am spus părerea.



Trebuia să scrii de la început că vrei păreri doar de la medici și nu mă băgam să discut.

Dar, ca idee de final, dacă nu ești mulțumit de actul medical - și aici te înțeleg, am așteptat și eu în diferite cazuri de la 2-3 la 7-8-9 ore, faci o plângere la conducerea spitalului, la Colegiul Medicilor.
Nu ceri părerea pe aici că nu te ajută cu nimic. Nu poate ști nimeni de aici situația concretă din noaptea / ziua aia de la spitalul unde ați fost.

Ai dreptate și tu, dacă ăia erau la cafele și la Solitaire da au fost niște gunoaie că v-au ținut pe acolo atâtea ore.
Dacă secția era plină și ei nu făceau față, e de înțeles.

Îmi pare rău pentru problemele voastre, ciudat e că după cei 5 ani de migrene și RMN-uri și zeci de analize, toți medicii la care probabil ați fost nu au găsit problema și implicit să ofere un remediu.

Spune-ne că prietena e bine acum, s-a operat ? În ce stare e ? Tot internată ?

Sănătate, și nu mai interpreta totul așa agresiv  nu te combate nimeni, doar am spus un punct de vedere.
Okay, poate ca sunt si eu subiectiv, poate chiar era foarte aglomerat acolo. Ce m-a suparat tare e ca dupa 8 ore in care a stat acolo si i-au facut zeci de analize tot se simtea super naspa si avea dureri de cap si de stomac etc. Astazi o externez, operatia a decurs bine, era apendicita. Nu ma plang de ce s-a intamplat dupa urgente, chiar am fost foarte incantat de cat de repede si de bine s-au miscat. Dar la urgente a fost alta treaba.

Nu zic ca nu vreau sfaturi de la persoane care nu sunt medici. Doar ca sfaturile pe care mi le-ai dat is fumate de ani de zile, nu are nicioo treaba cu ciclul menstrual, la ginecolog a fost de multe ori si la fier nu are nimic. Acum ca am scapat de asta vreau sa mai facem un rmn complet poate poate apare ceva acum. Poate era chiar asta (apendicita) cine stie ce complitatii au fost de ani de zile. Nu stiu. Tot ce vreau e sa gasesc o solutie pentru migrenele ei.

Multumesc de ajutor!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate