Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Este normal sa astepti 10 ore?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

 GingisHan2015, on 26 februarie 2020 - 14:16, said:

Foarte mult 10 ore . Apendicita acută ți-o diagnostichează  ușor și o asistentă medicală cu vechime  din chirurgie . Dacă îți fac rapid și analize de laborator înfectia  se sesizeaza  cu acuratețe imediat .
În 10 ore ai șanse mari să dea in peritonita și atunci banala apendicita  devine un pericol mortal .
Mna asa gandesc si eu. Inteleg ca erau oameni cu probleme acolo dar si prietena mea avea probleme destul de mari. Nu inteleg cum functioneaza asta.. Nu ca as fi dat vreodata, dar acum nici cu spaga nu mai merge :))

#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 eiffel, on 26 februarie 2020 - 14:06, said:

Cica daca mai stateam vreo saptamana se spargea.

Ăsta cred că-i text de șpăgar. Pe cuvânt că așa mi-a zis și mie la apendicită, și bănuiesc că zic așa ca să le dai mai mulți bani, în ideea "vai, dom' doctor, mi-ai salvat viața!".

#21
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Io dau la spitale, de la intrare, daca e nevoie/spaga/de frica.

Am abonament privat la Regina Maria, satula de cazuri de asteptare exagerata la usile spitalelor de stat, dar nici aici nu curge lapte si miere, daca esti abonat astepti 2-3-4-5 saptamani un loc la un medic.
Am sunat pe 21 febr si am gasit programare la 3 martie, neurochirurg, timp in care in momentul de fata nu ma pot misca din pat.
Nu mai zic ca la medicul care m-a operat, era loc abia la sfarsitul lui Aprilie.
Daca e sa mori, mori, iti face familia si pomana pana la programare.

Edited by -Diana-, 26 February 2020 - 14:27.


#22
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Doamne, Diana, atât de grav ești? Îmi pare foarte rău .

#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,039
  • Înscris: 23.09.2005
Mi-a zis un prieten ca a mers si el odata in Anglia la urgente, era angajat, a asteptat sa-l vada medicul pana i-a crescut barba.

#24
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
@GingisHan2015
Nu-s pe moarte, din fericire!

M-a luat hernia lombara in primire din nou, ca nu-s de ajuns 3 interventii, se mai cere una, cred. Posted Image
Ale mele probleme vechi cu spatele....

Edited by -Diana-, 26 February 2020 - 14:35.


#25
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Îmi pare foarte rău ... Credeam că ești bine după operație . Știu cât e de rău . Periodic mai fac și eu cure de Movalis și alte bazaconii .
Am  incercat până și crema pentru cai, de la farmacia veterinara, celebrul Equagel .  
O lună, două, nouă, e cum e, dar revine durerea . Dimineața e cel mai rău, câteodată îmi durează o eternitate luatul șosetelor sau al încălțămintei .
Fii tare, după operație o să fie totul bine .

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si eu si tata suntem cu lumbago. Mosu meu are 86 de ani si alearga prin oras ca un cal - nu a mers la operatie si vad ca il tine. Isi fereste spatele si merge inainte

#27
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
GingisHan2015,

multumesc, sanatate maxima si tie si tuturor care au nevoie!

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sanatate si sa nu aveti nevoie de doctori!

#29
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 MembruAnonim, on 26 februarie 2020 - 14:16, said:

Apendicu se scoate asa pe baza de preventie la noi... mai iese o spaguta. Pe urma te mai cauti tu si in alte parti :D
Serios că nu întotdeauna . Apendicită este tratată cu jemanfise  în general, dar așa banala cum e ea tratată că urgență chirurgicala de lumea întreagă să știi că e destul de periculoasă .
Netratata cu seriozitate maxima  te dă cu rotile in sus cat ești de tare .


#30
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Topicul
"
Este normal sa astepti 10 ore?

"

Realitatea :

 yulyk666, on 26 februarie 2020 - 13:43, said:

Ea cu chestii muult mai grave ca ale mele a lasat-o sa astepte 3 ore la triaj pana sa intre la remediere. Am ajuns la ora 6 seara, la ora 9 a intrat.

În alea 3 ore dacă căscai ochii pe pereți vedeai afișele ălea cu explicațiile modalității de triaj. Este evident că unu cu stop cardiac intră mai repede, un accidentat grav mai repede, o problemă pulmonară la fel, nu compari un cuțît
înfipt în cap cu vărsăturile.

#31
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 alx42, on 26 februarie 2020 - 13:56, said:

sa fie rromeala!

Stiu la prima mina, cu RDS, ca altfel nu se rezolva.
Cind e vorba de viata / sanatatea ta, faci orice, si tiganeala.

#32
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Se referă că a durat până la 4 jumătate dimineață până au pus diagnosticul . După care au decis că necesită intervenție chirurgicală .
Când ești bolnav sau aparținător timpul se dilată  extraordinar . Mie mi s-a părut un veac  când buna mea mama a făcut un  doilea Avc acum câțiva ani .
Din clipa când am sunat la 112 și până când a ajuns în mâinile medicului la upu a trecut cam 30 de minute .
Am tremurat pentru fiecare minut din astea și am albit de îngrijorare .

#33
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010

 SmurfK, on 26 februarie 2020 - 14:20, said:

Ăsta cred că-i text de șpăgar. Pe cuvânt că așa mi-a zis și mie la apendicită, și bănuiesc că zic așa ca să le dai mai mulți bani, în ideea "vai, dom' doctor, mi-ai salvat viața!".
Pai daca asa evolueaza boala... ce vroiai sa spuna, ca mai traiai 10 ani cu apendicita, ca nu era graba...?
Normal ca daca stai cu apendicul inflamat prea mult, se ajunge la infectie, puroi si apoi alte complicatii

Edited by INVISSIS, 26 February 2020 - 15:17.


#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 waterman, on 26 februarie 2020 - 14:55, said:

Topicul
"
Este normal sa astepti 10 ore?

"

Realitatea :



În alea 3 ore dacă căscai ochii pe pereți vedeai afișele ălea cu explicațiile modalității de triaj. Este evident că unu cu stop cardiac intră mai repede, un accidentat grav mai repede, o problemă pulmonară la fel, nu compari un cuțît
înfipt în cap cu vărsăturile.
Dar o hemoragie interna cum o compari cu un cui infipt in cap?

#35
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

 eiffel, on 26 februarie 2020 - 14:06, said:

Legat de apendicita... am fost la vreo 6 doctori - eu le ziceam ca ma supara apendicita ei ba ca am jardia la ficat, ba ca am colita...
Dupa vre-o 3 luni m-am dus la un chirurg direct. M-a palpat ala - apendicita, maine te operam. Cica daca mai stateam vreo saptamana se spargea. Mi-a dat si apendicita intr-un borcan sa le-o arat la prostii aia la care am fost inainte.
nu recomand nimanui diagnosticarea pe internet, dar sotia avea o pata pe piele si a mers la dermatolog. asta i-a zis ca-i alergie si i-a dat tratament. n-a avut nici un efect. a mai mers de doua ori si aia continua ca-i alergie. la un moment dat sotia a intrebat si daca n-ar putea fi de la capusa, ca am fost cu o perioada inainte la iarba verede, la care dermatologa a spus ca nu, ca trebuia sa ramana capul capusei. de aiurea s-a intalnit cu o prietena asistenta medicala si i-a aratat pata, aia a zis ca a mai vazut asa ceva si s-a dovedit a fi borelioza, a vanit acasa, mi-a spus si mie, am cautat pe internet care-s analizele care pun in evidenta borelioza, am trimis-o la centru de analize, a venit rezultatul pozitiv, cu el a mers la infectioase si a internat-o direct. doctorita de la infectioase spunea ca o sa vorbeasca cu dermatologa si ca pacienta a trebuit sa se diagnosticheze singura...

Edited by Fane, 26 February 2020 - 15:32.


#36
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
În alea 3 ore dacă căscai ochii pe pereți vedeai afișele ălea cu explicațiile modalității de triaj. Este evident că unu cu stop cardiac intră mai repede, un accidentat grav mai repede, o problemă pulmonară la fel, nu compari un cuțît
înfipt în cap cu vărsăturile.

Asta nu înseamnă că sunt de acord cu așteptatul, personal m-am lovit de asta, am stat cu mama care avea șoldul rupt de la 19:30 până la 00:30, a stat pur și simplu pe targă, repet cu fractură de șold, i-au dat un algocalmin după ce am intrat peste ei cu frate-meu și le-am spus că dacă nu îi fac ceva să nu mai urle de durere măturăm cu ei pe jos, au chemat gardienii ăia să ne dea afară, au venit ăia, eu am 1.93, frate-meu cam 1.98, gardianu se uita de jos la noi.

Noaptea minții, asta e România.

Repet am stat 5 ore în care pur și simplu am stat ca boii pe acolo, odată pe oră venea o dobitoacă, o punea să se ridice în  capul oaselor cu șoldul rupt , o întreba cum o cheamă și dacă știe în ce an suntem.

 MembruAnonim, on 26 februarie 2020 - 15:29, said:

Dar o hemoragie interna cum o compari cu un cui infipt in cap?

Aia n-o compar eu că nu sunt medic. Așa empiric, m-aș ghida după debitul de sânge. La care bușnește mai tare ?

Hai să fim și corecți. Una e să ai grețuri și să te duci la UPU, alta e să ai infarct miocardic.

Edited by waterman, 26 February 2020 - 15:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate