Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Este normal sa astepti 10 ore?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013
Mergem frumos de manuta eu si prietena mea (aproape lesinata din cauza unor migrene si crampe grozave) la urgente. Nu mai putea sa manance calumea, vomita etc.
Eu am mai fost la acest spital si m-au trata super repede, deci un big plus. Ea cu chestii muult mai grave ca ale mele a lasat-o sa astepte 3 ore la triaj pana sa intre la remediere. Am ajuns la ora 6 seara, la ora 9 a intrat.

Pana la ora 4 dimineata nu stiu ce i-au facut si pe unde au plimbat-o si cati medici au vazut-o ( de toate felurile). Ca pe la ora 4 30 sa vad ca o scoate pe carut si spune ca o interneaza ca are apendicita.

Side Story: Ea are migrenele astea urat de vreo 5 ani cu voma cu dureri de cap cu amorteli uneori si burta. A facut analize cat pt 10 vieti si nu e nimic concret. Acum am zis ca ba, de 3 zile e ceva neobisnuit plus ca isi revenea dupa ce vomita ; acum nu.

Asa. Acum cu apendicita. Eu nu ma pricep. Ia chiar asa mult sa depistezi problema asta? Chiar ia atat de mult timp? ( apx 10 ore) pentru toate analizele si toate cele).
Ma bucur ca au gasit o solutie, dar cat timp am stat acolo mi s-a parut groaznic de mult.

Voi ce spuneti? Sa ma obisnuiesc cu treaba asta si sa merg la privat?

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Obisnuieste-te. Cam asa e si afara.  Si noi am stat 8 ore pt ceva,nu-mi aduc aminte. Dar modul in care astepti face diferenta.

#3
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Dupa primele 2 ore ori incepeati cu scandal, ori chemati vreo televiziune.

#4
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

View Posttrollerul_de_serviciu, on 26 februarie 2020 - 13:51, said:

Dupa primele 2 ore ori incepeati cu scandal, ori chemati vreo televiziune.
SI asa ma gandeam cum putem eclipsa pe Vulpita.

#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Trecut prin asa ceva intr-o vacanta in Bg cu niste amici. Dureri, voma, migrene.

Am mers la 2 spitale, am venit si in Ro la Mangalia la urgenta, era 2 am.

Verdict, apendicita.

Ne-am intors acasa la Buc, a mers la 2 spitale in Buc, unul privat. Verdict, apendicita.

Ghici ce a avut? intoleranta grava la gluten, nici pe dracu apendicita. Ahahaha, what a fucking joke, medicii din spitale.

Inainte de orice, fa un test de alergeni, ai test inclusiv pt gluten, simplu de facut acasa.

Edited by Deenman, 26 February 2020 - 13:56.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postyulyk666, on 26 februarie 2020 - 13:43, said:

Mergem frumos de manuta eu si prietena mea (aproape lesinata din cauza unor migrene si crampe grozave) la urgente.
Daca e multa lume si nu e cod rosu-galben... se asteapta.

Edited by andreic, 26 February 2020 - 14:00.


#7
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
sunt prea putini medici si prea multi bolnavi, de aia astepti asa mult.
si privatii nu prea se baga la urgente, ei is cu programari deci tot aia e, doar ca platesti mai mult :)

View Posttrollerul_de_serviciu, on 26 februarie 2020 - 13:51, said:

Dupa primele 2 ore ori incepeati cu scandal, ori chemati vreo televiziune.
sa fie rromeala!

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttrollerul_de_serviciu, on 26 februarie 2020 - 13:51, said:

Dupa primele 2 ore ori incepeati cu scandal, ori chemati vreo televiziune.
Daca e cod verde, albastru sau alb degeaba. Exista niste limite stiplaate acolo dar cand toata lumea e prinsa cu ceva nu are cine sa te vada...

Edited by andreic, 26 February 2020 - 13:57.


#9
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Am chemat ambulanta la 11 dimineata si am ajuns pe targa la spital la h 20.00, aveam hernie de disc rupta cu dureri atroce.
Din garda am mai stat 2 ore cel putin, pe targa, pana m-a preluat cineva, a zis ca nu sunt caz grav.
Dupa 2 perfuzii si 2 injectii, care nu m-au calmat, m-au trimis acasa, fara internare si fara a-mi face RMN sa vada ce dracu am.

Am ajuns la operatie, in final, dupa ce mi-am platit a 2-a zi RMN la o clinica privata.
Pe foaia de internare, inca aveam la incadrare Salariat Spital Universitar, unde lucrasem mai demult si culmea ma aflam fix in acel spital. I-a durut in 14....

#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Postyulyk666, on 26 februarie 2020 - 13:43, said:

Voi ce spuneti? Sa ma obisnuiesc cu treaba asta si sa merg la privat?
Nu stiu.
Nevasta-mea a facut ceva criza de rinichi. Mergem la spital, acolo dam din intamplare de un cunoscut care era ceva stagiar. Nu ne datora nimic, dar il vad dintr-o data cum se agita, se baga in seama, se rastea in stanga si in dreapta. Am intrat la doctor destul de repede. Cred a numai asa functioneaza.
Asta a fost acum vreo 12-13 ani.

#11
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postyulyk666, on 26 februarie 2020 - 13:43, said:

Asa. Acum cu apendicita. Eu nu ma pricep. Ia chiar asa mult sa depistezi problema asta? Chiar ia atat de mult timp? ( apx 10 ore) pentru toate analizele si toate cele).
Ma bucur ca au gasit o solutie, dar cat timp am stat acolo mi s-a parut groaznic de mult.

Voi ce spuneti? Sa ma obisnuiesc cu treaba asta si sa merg la privat?

La UPU e după cum ai noroc. Poți să aștepți 15 minute, că se întâmplă să nu fie nici dracu' acolo, mă gândesc că dacă te prinde să te duci pe la 4 dimineața e liber, sau poți să ai ghinionul să vină mai mulți, cu lucruri mai grave decât tine. La UPU nu se păstrează ordinea, se triază strict în funcție de caz. Dacă ajungi ultimul, înjunghiat fiind, te bagă în față, normal, nu o tratează pe baba cu puseu de tensiune înaintea ta, chiar dacă aia a așteptat de cinci ore.

În orice caz, așteptarea a trecut, acum vă internați, vă operează, aia e.

UPU e și a fost mereu o secție specială. Acolo nu e ca pe o secție normală, unde sunt bolnavi internați. Pot ajunge șapte care au fost implicați într-un accident rutier, și au de sudat la ăia de le vine rău, sau poate ajunge un copil căruia-i curg mucii pe care-l rezolvă într-un minut.

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Locuiam la 200 mt de Molinette pronto soccorso.  8 ore.    La munca prin VicentaOro ani multi in urma mi-a taiat(l-ar dreaq) un coleg ceva bucata de deget gros mana stg.   Dus la urgente de Italian(la recomandarile lui a trebuit sa apas pe rana>sa iasa sange>sa dau ochii in galeata).30 min. intrat>cusut> auguri!    Deci da,sant coduri de prioritate pe culori.

Diana,nu stii ca rasaritul e in est??

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Daca nu ai o pila ceva in spital asa astepti.
Mai nasol daca esti in varsta si nu gasesti loc pe scaune.

Legat de apendicita... am fost la vreo 6 doctori - eu le ziceam ca ma supara apendicita ei ba ca am jardia la ficat, ba ca am colita...
Dupa vre-o 3 luni m-am dus la un chirurg direct. M-a palpat ala - apendicita, maine te operam. Cica daca mai stateam vreo saptamana se spargea. Mi-a dat si apendicita intr-un borcan sa le-o arat la prostii aia la care am fost inainte.

#14
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

View PostDeenman, on 26 februarie 2020 - 13:55, said:

Trecut prin asa ceva intr-o vacanta in Bg cu niste amici. Dureri, voma, migrene.

Am mers la 2 spitale, am venit si in Ro la Mangalia la urgenta, era 2 am.

Verdict, apendicita.

Ne-am intors acasa la Buc, a mers la 2 spitale in Buc, unul privat. Verdict, apendicita.

Ghici ce a avut? intoleranta grava la gluten, nici pe dracu apendicita. Ahahaha, what a fucking joke, medicii din spitale.

Inainte de orice, fa un test de alergeni, ai test inclusiv pt gluten, simplu de facut acasa.
In momentu asta probabil deja o opereaza. Teoretic asta are fiindca a zis ca de dimineata a venit medicul si  a apasat pe burta si a zis ca nu mai poate astepta operatia ca s-a umflat sau s-a intarit, nu stiu exact.

Bun -sau rau este faptul ca noi am venit pentru migrene naspa care dateaza de multi ani si i-au gasit altceva.

#15
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Daca are starea asta de rau, dureri, febra, leucocite crescute, VSH mare, echo modificat si sugestiv, e posibil apendicita.
Sanatate multa!

#16
yulyk666

yulyk666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 06.01.2013

View PostMikeSpike, on 26 februarie 2020 - 14:05, said:

Locuiam la 200 mt de Molinette pronto soccorso.  8 ore. La munca prin VicentaOro ani multi in urma mi-a taiat(l-ar dreaq) un coleg ceva bucata de deget gros mana stg.   Dus la urgente de Italian(la recomandarile lui a trebuit sa apas pe rana>sa iasa sange>sa dau ochii in galeata).30 min. intrat>cusut> auguri! Deci da,sant coduri de prioritate pe culori.

Diana,nu stii ca rasaritul e in est??

Am auzit si prin italia niste oameni care au stat mult prea mult la urgente. Eu inteleg ca e prioritate si ca e pe culori ca numai asta am citit vreo 3 ore (baterie 0 telefon). Dar simptomele pe care le-am zis eu nu sunt grave? adica nu stiu, credeam ca apendicita e caz de urgenta, adica urgenta pe loc.

#17
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Foarte mult 10 ore . Apendicita acută ți-o diagnostichează  ușor și o asistentă medicală cu vechime  din chirurgie . Dacă îți fac rapid și analize de laborator înfectia  se sesizeaza  cu acuratețe imediat .
În 10 ore ai șanse mari să dea in peritonita și atunci banala apendicita  devine un pericol mortal .

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Apendicu se scoate asa pe baza de preventie la noi... mai iese o spaguta. Pe urma te mai cauti tu si in alte parti :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate