Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Rugaciunea Tatal nostru

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
238 replies to this topic

#73
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 16:07, said:

Stiinta are fundamente certe in ce cunoaste, dar e limitata la timpul ei. Peste 50 de ani se vor afla altele si atunci vom spune ca am evoluat din punctul asta de vedere. Ba chiar se poate ajunge la a se nega ce s-a afirmat ca fiind stiintific in anii precedenti.

Unul dintre cei mai mari filosofi ai ştiinţei, Karl Popper, are o carte numită "Logica cercetării", în care a expus celebra "teorie a falsificării".

Aceasta spune aşa: "...niciun sistem ştiinţific nu poate pretinde a fi în mod absolut şi pentru toate timpurile valabil. În ştiinţă nu se pot face progrese prin acel tip de experienţe, care nu fac decât să verifice legi încă valabile, ci prin probe, care dovedesc "falsitatea" lor şi, în consecinţă, conduc la formularea de noi ipoteze.

Teoriile, care în mod sistematic nu admit nici o contradicţie, respingând probele evidente constatate empiric, sunt pseudoştiinţifice şi capătă astfel - datorită unor interese de grup, fanatismului sau nepăsării - un caracter ideologic".


Adică, de exemplu, dacă într-o perioadă s-a afirmat că Pământul e plat, singura metodă prin care se putea infirma teoria asta era să se aducă probe că nu e aşa, adică să demonstreze falsitatea primeia.

Oare la ce se gândea Karl Popper când afirma că "teoriile, care [...] nu admit nici o contradicţie, respingând probele evidente constatate empiric, aparţin unor...interese de grup, fanatismului sau nepăsării".

Care o fi acel grup ? Să fie oare grupul popilor şi al predicatorilor care câştigă bani mulţi de pe urma religiei ? Posted Image

Edited by lupini, 23 February 2020 - 16:32.


#74
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postbarbu78, on 23 februarie 2020 - 15:02, said:

Tatăl nostru Care ești în ceruri, sfin­țească-Se numele Tău, vie împărăția Ta, fie voia Ta, precum în cer așa și pe pă­mânt. Pâinea noastră cea de toate zilele dă-ne-o nouă astăzi și ne iartă nouă greșelile noastre, precum și noi iertăm greșiților noș­tri. Și nu ne duce pe noi în ispită, ci ne izbă­vește de cel rău.
Tatal - Dumnezeul nostru nu este Imparat?
Cine este Imparatul Dumnezeului nostru?
Imparatul Dumnezeului nostru este Dumnezeul Dumnezeului nostru?

Edited by barbu78, 23 February 2020 - 16:37.


#75
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postlupini, on 23 februarie 2020 - 16:27, said:

Care o fi acel grup ? Să fie oare grupul popilor şi a predicatorilor care câştigă bani mulţi de pe urma religiei ? Posted Image

asta e o placa veche. Cam uzata. Nu toti popii pretind spaga si nu toti popii is bogati. Daca la noi sistemul comunist a denaturat oarecum ierarhia bisericeasca sau daca astazi in lume este mai multa bunastare asta nu inseamna ca toti sau nici macar majoritatea sunt bogati. Stiu ca este o perceptie generalizata si intarita chiar de niste exemple concrete, dar nu este asa.

#76
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Dumnezeu, prin abilitatile pe care le promoveaza religia sa, stia dinainte sa creeze omul absolut totul despre el, inclusiv ca va pacatui mancand din pom si ca il va izgoni din paradis, inclusiv ca omul va pacatui si va trebui sa arda Sodoma si Gomora, sa dea potopul, sa inrobeasca evreii, etc. Dar a pus pomul in rai si le-a zis sa nu manance din el, stiind ca vor manca.

L-a facut pe Adam si stia dinainte ca va avea nevoie de o partenera, insa nu i-a facut-o din prima. De ce a facut-o dintr-o coasta si nu din pamant? Sunt sigur ca e subiect interesant in cercurile de studiu biblic, dar in realitate cartea mentioneaza ca femeia e facuta din coasta barbatului doar ca sa se arate dependenta si inferioritatea fata de el. Femeia trebuie sa fie umila, caci ea nu e egala barbatului, nu are voie sa invete si sa invete pe altii, etc., lucruri scrise cu negru pe alb in biblie.

Cred ca intelegeti ideea si de ce e aberant crestinismul si o pierdere de vreme pentru toti oamenii rationali sa incerce sa disece aceste fictiuni.

#77
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 16:31, said:

Nu toti popii pretind spaga si nu toti popii is bogati.

Nu am spus nicăieri că popii pretind şpagă sau că sunt bogaţi ci că, se folosesc de o poveste pentru a câştiga bani. Bravo lor ! Dacă găsesc fraieri, bravo ! Posted Image

Bine că bisericile nu plătesc nici impozite pe profit. Îi respect pentru că se descurcă. Daaa', nu se poate ca nici eu lupini să nu plătesc, dacă ele tot nu plătesc ?

Edited by lupini, 23 February 2020 - 16:37.


#78
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 15:24, said:

pai stia c-o sa castige pariul. De aia e si Absolutul in inteligenta! Posted Image
Pai un pariu din asta sa tot faci pe spinarea altora si sa castigi. Insa daca ai fi fost in locul lui iov cu siguranta ti-ai fi bagat paula in dumnezeu si in toti sfintii lui.

#79
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostMizu, on 23 februarie 2020 - 16:34, said:

Dumnezeu, prin abilitatile pe care le promoveaza religia sa, stia dinainte sa creeze omul absolut totul despre el, inclusiv ca va pacatui mancand din pom si ca il va izgoni din paradis, inclusiv ca omul va pacatui si va trebui sa arda Sodoma si Gomora, sa dea potopul, sa inrobeasca evreii, etc. Dar a pus pomul in rai si le-a zis sa nu manance din el, stiind ca vor manca.

L-a facut pe Adam si stia dinainte ca va avea nevoie de o partenera, insa nu i-a facut-o din prima. De ce a facut-o dintr-o coasta si nu din pamant? Sunt sigur ca e subiect interesant in cercurile de studiu biblic, dar in realitate cartea mentioneaza ca femeia e facuta din coasta barbatului doar ca sa se arate dependenta si inferioritatea fata de el. Femeia trebuie sa fie umila, caci ea nu e egala barbatului, nu are voie sa invete si sa invete pe altii, etc., lucruri scrise cu negru pe alb in biblie.

Cred ca intelegeti ideea si de ce e aberant crestinismul si o pierdere de vreme pentru toti oamenii rationali sa incerce sa disece aceste fictiuni.
eu inteleg cat de aberanta e interpretarea ta. De unde ai scos ca femeia este inferioara barbatului si ca nu are voie sa invete pe altii? Este alta religie pe pamant in care femeia are mai multe drepturi si mai multa demnitate decat in crestinism?

#80
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postlupini, on 23 februarie 2020 - 16:37, said:

Nu am spus nicăieri că popii pretind şpagă sau că sunt bogaţi ci că, se folosesc de o poveste pentru a câştiga bani. Bravo lor ! Dacă găsesc fraieri, bravo ! Posted Image

Bine că bisericile nu plătesc nici impozite pe profit. Îi respect pentru că se descurcă. Daaa', nu se poate ca nici eu lupini să nu plătesc, dacă ele tot nu plătesc ?
Tu lupini cand o sa ai puterea lor vei incepe sa primesti taxe si impozite, nu sa platesti.

#81
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 16:31, said:

asta e o placa veche. Cam uzata. Nu toti popii pretind spaga si nu toti popii is bogati. Daca la noi sistemul comunist a denaturat oarecum ierarhia bisericeasca sau daca astazi in lume este mai multa bunastare asta nu inseamna ca toti sau nici macar majoritatea sunt bogati. Stiu ca este o perceptie generalizata si intarita chiar de niste exemple concrete, dar nu este asa.
Trebuie sa iti dau dreptate. Nu toti sunt bogati. Dar toti fara exceptie, nu pierd nici o ocazie de te pune sa platesti, pentru orice. Ti se pare normal ca religia sa se bazeze pe bani? Si apoi de ce fiecare religie trebuie sa isi faca bisericile atat de mari si scumpe. Parca Isus zicea sa fiti umili, si sa imparttiti la cei saraci. Pana la urma toti popi incearca sa ajunga intr-o parohie(sau cum so numi) mai de doamne ajuta, cat mai sus pusa.

Edited by nico99900, 23 February 2020 - 16:43.


#82
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postpacopaco1967, on 23 februarie 2020 - 16:38, said:

Pai un pariu din asta sa tot faci pe spinarea altora si sa castigi. Insa daca ai fi fost in locul lui iov cu siguranta ti-ai fi bagat paula in dumnezeu si in toti sfintii lui.
ba eu cred ca Iov a avut genialitatea sa spuna ce s-ar fi cuvenit oricarei fiinte inferioare sa spuna, anume: „Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat”.  La fel de bine, Iov s-ar fi putut naste orb sau sa fie sarac lipit pamantului. Ori Dumnezeu l-a binecuvantat cu sanatate si spor. A avut Iov ceva de la sine fara sa nu fie primit de Sus? Dar tu cand te dai jos din pat dimineata, prin puterea ta te dai? Inima aia a ta bate cu de la sine putere?

#83
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 16:39, said:

eu inteleg cat de aberanta e interpretarea ta. De unde ai scos ca femeia este inferioara barbatului si ca nu are voie sa invete pe altii? Este alta religie pe pamant in care femeia are mai multe drepturi si mai multa demnitate decat in crestinism?
Tu nu stii in ce crezi, ca majoritatea crestinilor. Citeste Biblia, iti dau eu un exemplu:

Timotei 2:12-14
12 Femeii nu-i dau voie să înveţe pe alţii, nici să se ridice mai presus de bărbat, ci să stea în tăcere. 13 Căci întâi a fost întocmit Adam şi apoi Eva. 14 Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, fiind amăgită, s-a făcut vinovată de călcarea poruncii.

#84
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postlupini, on 23 februarie 2020 - 16:37, said:

Nu am spus nicăieri că popii pretind şpagă sau că sunt bogaţi ci că, se folosesc de o poveste pentru a câştiga bani. Bravo lor ! Dacă găsesc fraieri, bravo ! Posted Image

Bine că bisericile nu plătesc nici impozite pe profit. Îi respect pentru că se descurcă. Daaa', nu se poate ca nici eu lupini să nu plătesc, dacă ele tot nu plătesc ?

sunt scutite de la impozit anumite chestii: donatiile (toate nu numai ale Bisericii) si produsele efectuate de Biserica gen icoane, sculptura, samd, vandute la lacasul de cult (deci nu si daca sunt vandute in magazine). Intelegi?

#85
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 15:19, said:


Dumnezeu primeste vociferari din partea diavolului, cum a fost si cu Iov. „Stiu ca tii cu el, dar lasa-ma sa ma ating de carnea lui si ai sa vezi ca te va huli”. Nu asa spunea si nevasta lui Iov? „Huleste pe Dumnezeu si mori”. Deci Dumnezeu ingaduie raul datorita liberului arbitru, daca el sileste pe cineva la bine inseamna ca nu este corect fata de diavol, in sensul ca binele cu forta, nu e bine. Prin urmare noi suntem pe pamant pt a ne purifica, in sensul ca murdari nu putem fi in comuniune cu Dumnezeu. Exprimandu-ne vointa, primim rasplata dupa fapta noastra. Binele presupune un efort sustinut si constient, raul il facem si involuntar.

bun dar si liberul ala arbitru l-a creat cineva. ca doar nu s-a autocreat. mai e si alt creator decat dumnezeu?

#86
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postnico99900, on 23 februarie 2020 - 16:41, said:

Trebuie sa iti dau dreptate. Nu toti sunt bogati. Dar toti fara exceptie, nu pierd nici o ocazie de te pune sa platesti, pentru orice. Ti se pare normal ca religia sa se bazeze pe bani? Si apoi de ce fiecare religie trebuie sa isi faca bisericile atat de mari si scumpe. Parca Isus zicea sa fiti umili, si sa imparttiti la cei saraci. Pana la urma toti popi incearca sa ajunga intr-o parohie(sau cum so numi) mai de doamne ajuta, cat mai sus pusa.
voi aveti impresia (inoculata de media sau nu) ca Biserica nu plateste nimic, ba din contra, numai primeste. O biserica presupune si administrtie, trebuie incalzita, reparata, platite facturi. Cum se bazeaza pe bani? Pai cand vine factura la curent cu ce sa plateasca? Sunt tot soiul de costuri, nu e asa profitabil. Mai ales in parohiile sarace, de tara sau cu putini enoriasi. Nu e cum credeti voi. Sunt biserici chiar foarte sarace. Opulenta e mai multe la centre (unde se manifesta in toate domeniiile, ca si nivel de trai). Atat.

View PostMizu, on 23 februarie 2020 - 16:45, said:

Tu nu stii in ce crezi, ca majoritatea crestinilor. Citeste Biblia, iti dau eu un exemplu:

Timotei 2:12-14
12 Femeii nu-i dau voie să înveţe pe alţii, nici să se ridice mai presus de bărbat, ci să stea în tăcere. 13 Căci întâi a fost întocmit Adam şi apoi Eva. 14 Şi nu Adam a fost amăgit, ci femeia, fiind amăgită, s-a făcut vinovată de călcarea poruncii.

cand spune invatat se refera la predicatul in biserica sau treapta clericala. In istoria Bisericii au fost insa diaconite si chiar femei predicatoare. Olga Greceanu spre exemplu, la noi. Apoi, tot cu binecuvantarea bisericii sunt profesoare de religie sau cadre in invatamant (educatoare, invatatorare, samd).

View Postkarax, on 23 februarie 2020 - 16:47, said:

bun dar si liberul ala arbitru l-a creat cineva. ca doar nu s-a autocreat. mai e si alt creator decat dumnezeu?
l-a creat Dumnezeu, am zis la inceputul discutiei.

#87
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 16:45, said:

sunt scutite de la impozit anumite chestii: donatiile (toate nu numai ale Bisericii) si produsele efectuate de Biserica gen icoane, sculptura, samd, vandute la lacasul de cult (deci nu si daca sunt vandute in magazine). Intelegi?

Înţeleg. Nu e om să nu înţeleagă. "Domnul a dat, Domnul (n-)a luat !"

#88
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postlupini, on 23 februarie 2020 - 15:46, said:

Cea mai mare speranţă a omenrii e să progreseze până acolo încât să se învingă moartea. Poate că se va reuşi încă din acest secol 21 prin transferul conştiinţei celor care se apropie de moarte, într-un spaţiu virtual. Sau poate că viitorul mediu şi îndepărtat va aduce noi trupuri din noi materiale necunoscute, cum e cazul materiei întunecate.

Corpurile biologice bazate pe carbon, au durată limitată. E nevoie de corpuri din alte materiale.

corpurile  de roboti ce au? lipseste capacitatea descarcarii constiintei.

#89
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,245
  • Înscris: 29.12.2006

View Postpacopaco1967, on 23 februarie 2020 - 16:39, said:

Tu lupini cand o sa ai puterea lor vei incepe sa primesti taxe si impozite, nu sa platesti.

Fie ale lor. Mă descurc eu cu plata taxelor şi fără Biserică.

#90
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 16:42, said:

ba eu cred ca Iov a avut genialitatea sa spuna ce s-ar fi cuvenit oricarei fiinte inferioare sa spuna, anume: „Domnul a dat, Domnul a luat, fie numele Domnului binecuvantat”.  La fel de bine, Iov s-ar fi putut naste orb sau sa fie sarac lipit pamantului. Ori Dumnezeu l-a binecuvantat cu sanatate si spor. A avut Iov ceva de la sine fara sa nu fie primit de Sus? Dar tu cand te dai jos din pat dimineata, prin puterea ta te dai? Inima aia a ta bate cu de la sine putere?
Pai inima daca bate si bate bine atunci nu poti fi decat multumit. Daca nu mai bate findca nu vrea dumnezeu atunci e rau, adica dumnezeu e rau. Ce ai zice daca un vecin iti da un cadou si apoi dupa un timp iti cere cadoul inapoi ? Nu iti vine sa-ti bagi paula in gura lui ? Asa si la dumnezeu, daca ti-a dat ceva atunci sa nu ia inapoi, si daca iti ia cu forta , io zic ca e sugaci.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate