Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Rugaciunea Tatal nostru

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
238 replies to this topic

#55
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 16:02, said:

nu le poti cataloga ca povesti pana nu le-ai experimentat. Le poti considera ca atare ca o optiune personala dar nu poti sustine ca altii se inseala pt ca tu nu cunosti ceva. Daca te consideri o persoana inteligenta nu ai crede ca universul si viata au luat parte la intamplare. Desigur, un mijloc initial (ca un big bang sau ceva de genul poate sa se fi produs) dar nu este primul impuls. Acuma, asa se poate spune si despre de-al de noi, daca ati fi persoane inteligente nu ati crede basmele religiei, nu?
Nu, nu cred ca viata pe pamant a aparut la intamplare. Cred intr-o fiinta(e) superioare care au pus umarul la tot ce este pe planeta terra. Acuma ca tu ii spui Dumnezeu, altii Budha, Mahomed, Zeus si compania. Ceea ce nu cred este religia. Pana la urma este doar o forma de ai jecmani pe cei multi si....

#56
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postlupini, on 23 februarie 2020 - 16:00, said:

Vindecările miraculoase ca şi fenomenele paranormale, sunt miraculoase şi paranormale, la fel cum...miraculos şi paranormal ar fi fost de exemplu, ca doi oameni din anul...1246, să vorbească ceva unul cu altul deşi s-ar fi aflat la o distanţă de 1 000 de kilometri unul de altul. Atunci aşa ceva nu doar că nu era posibil dar...era şi diavolicesc, pentru simplul motiv că...nu se cunoaşteau undele electromagntice.

Orice civilizaţie ce se situează pe o treaptă inferioară de dezvoltare şi cunoaştere, faţă de altă civilizaţie, îi priveşte pe cei de la nivel superior ca...făcând fapte miraculoase din cauză că încă nu au ajuns să le înţeleagă mecanismele de funcţionare.
logic dar lacunar. Nu se aplica chiar pt orice. Stiinta are fundamente certe in ce cunoaste, dar e limitata la timpul ei. Peste 50 de ani se vor afla altele si atunci vom spune ca am evoluat din punctul asta de vedere. Ba chiar se poate ajunge la a se nega ce s-a afirmat ca fiind stiintific in anii precedenti. Practic daca nu era aceasta contestare in stiinta, nu evolua. Vindecarea pe loc a unui demonizat sau bolnav ramane fapt supranatural. Ca si indracirea lui. Dar pt ca de-al de tine nu ati vazut (eu din intamplare am intalnit) un demonizat si ce poate sa spuna (la nivel de detalii ascunse despre el sau cei din jurul lui) credeti ca demonizarea e doar o boala psihica. Asta nu inseamna ca aveti si dreptate. O bolnava psihica, spre exemplu, nu tremura si nici nu zbiara cu voce animalica atunci cand i se citesc rugaciuni sau e stropita cu agheazma.

View Postbarbu78, on 23 februarie 2020 - 16:03, said:

De Dumnezeu, de Dumnezeul Dumnezeului, de Dumnezeul Dumnezeului Dumnezeului,...
pai si dumnezeul din inceput, el ce origine are?

#57
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 15:51, said:

a avea duh nu e totuna cu a fi purtator de Duh Sfant.
Daca Dumnezeu cu toate Duhurile Lui si-ar data atita osteneala pe cit isi dau duhurile intunericului, mult mai putini oameni ar cadea in pacat.

#58
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postlupini, on 23 februarie 2020 - 16:04, said:

Se observă că "fapte miraculoase" erau atunci când nu existau aparate de filmat, de fotografiat, de înregistrat, şi aşa mai departe. Toate miracolele au avut loc demult, şi nu mai trăieşte nimeni care să le confirme.

Cum au apărut aparatele de înregistrat imagini şi sunete, au dispărut şi miracolele. Posted Image

ba din contra, s-au inmultit marturiile. Gasesti pe youtube o gramada. Unele sunt falsuri sau exagerate, e drept. Acuma ce vrei, nu sunt asa de multe camere sa cuprinda toate miracolele :)

#59
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 16:07, said:

pai si dumnezeul din inceput, el ce origine are?
Nu pot cuprinde cu mintea mea acel infinit...
Daca as dezlega acea enigma, fie n-as mai exista, fie as fi Un Mare Sfint.

Edited by barbu78, 23 February 2020 - 16:19.


#60
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postnico99900, on 23 februarie 2020 - 16:07, said:

Pana la urma este doar o forma de ai jecmani pe cei multi si....
nu contest ca poate fi si asta, istoria ne-a demonstrat-o. Dar fara o dogmatica, ar fi haos. Tu nu poti fi doar un om (fara plusuri, minusuri si forma fizica pe care o ai). Si n-ai aprecia/iubi un alt om daca n ar fi ceva de apreciat la el (fizic, spiritual, samd).

View Postbarbu78, on 23 februarie 2020 - 16:10, said:

Nu pot cuprinde cu mintea mea acel infinit...
Daca as deslega acea enigma,
pai si eu ce ti-am zis pana acuma?

#61
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

View Postbarbu78, on 23 februarie 2020 - 16:08, said:

Daca Dumnezeu cu toate Duhurile Lui si-ar data atita osteneala pe cit isi dau duhurile intunericului, mult mai putini oameni ar cadea in pacat.
Nu avem loc toti , de aia nu isi dau interesul. acolo in rai vreau sa zic.
Sau nu is destul de bine platiti.

Edited by nico99900, 23 February 2020 - 16:12.


#62
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 16:11, said:

pai si eu ce ti-am zis pana acuma?
Ce ai zis?

#63
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postbarbu78, on 23 februarie 2020 - 16:08, said:

Daca Dumnezeu cu toate Duhurile Lui si-ar data atita osteneala pe cit isi dau duhurile intunericului, mult mai putini oameni ar cadea in pacat.

raul se savarseste mai usor. Nu presupune mare efort. Ca sa construiesti o casa iti trebuie mai mult/e decat pt a o darama. Daca este vointa, se pot face amandoua, fiecare alege.

#64
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postnico99900, on 23 februarie 2020 - 16:11, said:

Nu avem loc toti , de aia nu isi dau interesul. acolo in rai vreau sa zic.
Sau nu is destul de bine platiti.
Sau se ocupa cu osanale...

#65
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postbarbu78, on 23 februarie 2020 - 16:12, said:

Ce ai zis?
ca nimeni nu stie cine este Dumnezeu ca sa poti spune ca are la randul lui arbitru sau e comandat de cineva.

View Postnico99900, on 23 februarie 2020 - 16:11, said:

Nu avem loc toti , de aia nu isi dau interesul. acolo in rai vreau sa zic.
Sau nu is destul de bine platiti.
daca si-ar da osteneala tu acuma ai fi fost un fierbinte rugator isihast, fara familie, in niste zdrente, intr-o pestera izolata unde inaltai slava lui Dumnezeu si vedeai lumina necreata. Nu-mi pare ca ti s-ar fi potrivit. Chiar ai vrea asa ceva?

#66
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,246
  • Înscris: 29.12.2006

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 16:08, said:

ba din contra, s-au inmultit marturiile.

Şi eu pot avea mărturii. Oricine poate avea, dacă e plătit bine. Posted Image

Mărturia fără probe, valorează cât o ceapă digerată.

Edited by lupini, 23 February 2020 - 16:15.


#67
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 16:12, said:

raul se savarseste mai usor. Nu presupune mare efort. Ca sa construiesti o casa iti trebuie mai mult/e decat pt a o darama. Daca este vointa, se pot face amandoua, fiecare alege.
Dumnezeu alege sa-si imparta creatia cu raul? Dumnezeu nu-si apara proprietatea?

Asta este una dintre caracteristicile care Il aduc pe Dumnezeu in rind cu toate duhurile.

#68
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,246
  • Înscris: 29.12.2006

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 16:08, said:

Acuma ce vrei, nu sunt asa de multe camere sa cuprinda toate miracolele

Nu vreau toate ci numai un miracol: să cunosc pe unul faţă către faţă, care a înviat...a treia zi..."după Scripturi". Posted Image

Edited by lupini, 23 February 2020 - 16:17.


#69
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postlupini, on 23 februarie 2020 - 16:15, said:

Şi eu pot avea mărturii. Oricine poate avea, dacă e plătit bine. Posted Image

Mărturia fără probe, valorează cât o ceapă digerată.
tot presupui chestiile care se presupun primele. Nu vorbesc de astea. Dar daca ti s-ar prezenta astfel de documente, n-ai spune si despre ele ca-s false?

#70
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 16:14, said:

ca nimeni nu stie cine este Dumnezeu ca sa poti spune ca are la randul lui arbitru sau e comandat de cineva.
Daca ne-a facut, a ales sa aiba liber arbitru.

#71
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View Postbarbu78, on 23 februarie 2020 - 16:16, said:

Dumnezeu alege sa-si imparta creatia cu raul? Dumnezeu nu-si apara proprietatea?

Asta este una dintre caracteristicile care Il aduc pe Dumnezeu in rind cu toate duhurile.
fiecare om are un inger pazitor care-l povatuieste la bine. Asa se face ca sunt si oameni care se arunca in foc pt a-i salva pe altii sau fac bine altora, in sens larg. Altfel ar fi  lume numai de puscariabili.

--


Mărturia medicului Liviu Tivadar, aprilie 2014
"In 2012 am fost diagnosticat cu cancer pulmonar. Am avut ocazia unei discuţii cu preotul mănăstirii din Aiud*, părintele Augustin.
Am trecut de operaţie şi de tratamentul ulterior, ca de o întâmplare neplăcută dar nedureroasă.
Sunt bine, lucrez, analizele sunt foarte bune... iar eu vizitez când pot bisericuţa şi acum şi mănăstirea din Aiud.
Cred că vindecarea mea a început în acea discuţie cu preotul, la bisericuţa din Aiud".


Mărturia Doinei Priparu, aprilie 2014
"Ma numesc Dorina Priparu şi locuiesc în Abrud. Pe scurt, am fost bolnavă cu coloana vertebrală (zona lombară) încât la un moment dat am rămas imobilizată. M-am târât cu greu până la măsuţa cu mir şi cărţi de rugăciune. M-am uns cu ulei de la acest osuar, în semnul Sfintei Cruci, aşa cum am putut, pentru că eram singură acasă, dar având credinţa şi disperarea că mă va tămădui. Nu am luat niciun medicament dar m-am uns de mai multe ori şi durerea a început din chiar seara zilei să mai cedeze. M-am uns în continuare, m-am rugat la Sfinţii care au pătimit în închisori cu toată credinţa şi a treia zi de la întâmplare nu mă mai durea nimic.
Slavă lui Dumnezeu pentru toate!"

Edited by odastramosilor, 23 February 2020 - 16:22.


#72
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postodastramosilor, on 23 februarie 2020 - 16:20, said:

fiecare om are un inger pazitor care-l povatuieste la bine. Asa se face ca sunt si oameni care se arunca in foc pt a-i salva pe altii sau fac bine altora, in sens larg. Altfel ar fi  lume numai de puscariabili.
Si eu sper sa-L motivez pe Dumnezeu sa se trezeasca si sa puna osul la treaba in ajutorul oamenilor si al Lui nu al satanei.

Edited by barbu78, 23 February 2020 - 16:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate