Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Cer un sfat ptr achizitie masina de 7 locuri

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Bună ziua. M-am decis. Așa cum scriam și pe alt topic o să renunț la Dacia Lodgy actuală și o să trec la VW Sharan.
Limita superioară a bugetului este de 15 000 euro.
Doresc motorizare diesel.
Îmi puteți da ceva sfaturi vis a-vis de câteva nelămuri pe care le am?
- către ce linie de dotări să mă orientez? cheală, medie sau full options? Menționez că nu  caut neapărat briz-brizuri, luminițe și dotări aiurea ptr mine ( gen keyless etc ) ci mă interesează fiabilitatea. Vreau totuși climatronic și cameră de marșarier
- pe diesel există motorizări cu probleme de care să mă feresc?
- trapă panoramică sau nu?
- înafară de distribuție, filtre ulei, ar mai trebui ceva schimbat obligatoriu când iau mașina?
- cutia automată. Nu am condus până acum dar mă tentează. Sunt fiabile DSG-urile? Are rost să mă complic sau să iau manuală? ( asta dacă există pe modele respective, eu caut ultima generație de Sharan).

  Cam acestea în mare. Mulțumesc.

#20
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Referitor la dotari,trebuie sa faci concesii,e greu de gasit masina care sa le aiba pe toate si sa se incadreze si in buget.Cele "full" la bani mai putini pot ascunde alte probleme,tine cont ca e o masina foarte scumpa de noua si ca nu se devalorizeaza chiar foarte repede.

Cutia DSG e ok atat timp cat esti constient ca poti baga oricand 2000 E in reparatia ei.Si la una manuala poti baga 800-900 pentru un kit ambreiaj si volanta.

#21
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 bolo, on 06 martie 2020 - 12:07, said:

Cutia DSG e ok atat timp cat esti constient ca poti baga oricand 2000 E in reparatia ei.
De ce dai asemenea informatii total absurde?
Explica-te cu aia 2000 de euro, ca batand in taste toti stim sa facem asta.

#22
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Ce sa-ti explic ? O cutie automata prezinta un risc in plus iar o eventuala reparatie poate ajunge usor la 2000 Euro.
Am am dus la reparat cateva masini automate pe care le-am condus,nu vorbesc din povesti,ultima a fost A6 2015 120.000km cu dublu ambreiaj deci tot un DSG.

Edited by bolo, 06 March 2020 - 15:17.


#23
jeany

jeany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 13.01.2011
Mai bine ia un VW T5 de 8+1 locuri, să fie euro 5 după 2009.
Am vecini care au milion de kilometri și sunt foarte mulțumiți.
Ideal în concedii ,scoți canapelele și o faci garsonieră

#24
A_Ionut

A_Ionut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 05.08.2007
La Sharan ca si la caddy o sa ai problema bagajelor. Cu 7 insi in masina nu o sa ai spatiu pentru ele.
Mergi pe caddy maxi sau t5,t6, poate chiar t5 multivan.
Vorbesc ca si fost posesor care m-am lovit de problemele astea.
Acum am luat caravelle long dar din alte motive.
Si intre caady maxi si transporter as lua transporter oricand.

Edited by AMembruAnonimut, 12 April 2020 - 10:07.


#25
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Vw caddy maxi. 7 locuri+spatiu pt.bagaje+multe altele. Din punctul meu de vedere cea mai completa masina de familie la ora actuala,comercializata in Europa.
Transporter se incadreaza totusi la alta categorie. Sau daca ai familie foarte numeroasa.

Edited by DDuras, 10 May 2020 - 22:01.


#26
valimoraru

valimoraru

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 25.03.2018

 Pisoic, on 18 februarie 2020 - 10:30, said:

Eu am un Ford Galaxy, din 2015. Am avut de ales intre Zafira Tourer si Sharan insa am ramas la Galaxy datorita spatiului mare din spate si portbagajului ceva mai incapator. Copiii au crescut si stau mult mai bine acum. Plus ca scaunele intra complet in podea si poti face mai mult loc pt bagaje.
E diesel, cutie manuala, consum f bun (7.4 % mixt), cu 2/3 din drumuri in oras. In aprilie vom iesi prima oara la drum f lung cu ea.

Alte detalii...astept intrebari. Am avut si Zafira A si a doua masina a familiei este Zafira B.
ce motor ai pe galaxy?cum este?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate