Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Cer un sfat ptr achizitie masina de 7 locuri

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Buna ziua. Doresc sa achizitionez o masina sh cu 7 locuri. Preponderent 10-15 km pe zi in oras, 2-3 ori pe luna cate un drum de 300-400 km plus 4-5 concedii pe an.

Ma gandeam la Renault Grand Scenic sau VW Sharan motorizare diesel.
Ce recomandari ati avea? Ma intereseaza fiabilitatea, nu consum etc si nu vreau cutie automata, am auzit multe probleme si mi-e frica...
  Ca buget 10-12 k euro, nu mai mult.
  Multumesc

#2
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
daca fiabilitatea e pe primul loc atunci te uiti la autoturismele derivate din utilitare
mai simple mai primitive dar 100% mai rezistente in timp
caddy , jumpy ,transit conect, etc

#3
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Zafira

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdrndcg, on 18 februarie 2020 - 08:36, said:

Ma gandeam la Renault Grand Scenic sau VW Sharan motorizare diesel.
Ce recomandari ati avea? Ma intereseaza fiabilitatea, nu consum etc si nu vreau cutie automata, am auzit multe probleme si mi-e frica...
Mai bine te-ai gandi la benzina, la kilometrii aia.
Cutiile automate la masinile din gama de pret la care te-ai gandit (deci destul de noi) sunt fiabile.

View PostTaxon, on 18 februarie 2020 - 09:44, said:

Zafira
Nu-i rea masina (am avut una) insa locurile alea doua de pe randul trei sunt extrem de inghesuite, un adult nu rezista acolo mai mult de jumatate de ora.

#5
Pisoic

Pisoic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.11.2009
Eu am un Ford Galaxy, din 2015. Am avut de ales intre Zafira Tourer si Sharan insa am ramas la Galaxy datorita spatiului mare din spate si portbagajului ceva mai incapator. Copiii au crescut si stau mult mai bine acum. Plus ca scaunele intra complet in podea si poti face mai mult loc pt bagaje.
E diesel, cutie manuala, consum f bun (7.4 % mixt), cu 2/3 din drumuri in oras. In aprilie vom iesi prima oara la drum f lung cu ea.

Alte detalii...astept intrebari. Am avut si Zafira A si a doua masina a familiei este Zafira B.

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Sharan si Galaxy sunt liderii clasei. Vezi si tu ce gasesti in stare mai buna la banii tai. Am un amic care a avut Galaxy Titanium X si e mare frate, e ditamai duba altul cu Sharan la fel, prefera sa mearga cu motorul pe cat de mult ca e complicat cu parcarile prin Bucuresti cand ai o dubita :).

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Peugeot 5008 sau Citroenul echivalent

c4 grand picasso parca...

#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Prieten bun de-al meu este la al doilea Grand Scenic(2011 sau 2012,nu mai stiu exact care din acesti 2 ani).Primul a fost benzina si ultimul si actualul este diesel 1.5,el ar fii vrut 1.6 diesel dar nu a gasit.Tatal lui este la fel la al doilea, dar doar Scenic.Primul a fost benzina si al doilea 1.9 diesel.Toate au fost si sunt second aduse din Franta sau Germania.Au fost multumiti,in timp au avut defectiuni dar minore si ieftine,motiv pentru care au optat si pentru a 2-a masina de acelasi model dar mai mult sau mai putin recenta.Cu rugina nu au avut probleme niciunul la nici una din masinile descrise anterior.

Edited by PiticVerde, 18 February 2020 - 14:58.


#9
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.05.2007
Ford Grand C-Max, 7 locuri 2013. Am avut unul 1.6 diesel, manual si am fost foarte multumit. Problema cu locurile 6 si 7. Doar pt copii.
Renault Grand Scenic 2005, origine Olanda, 1.5 diesel manual. F ok. L-am dat dupa 2 ani la 400k km in stare f buna. La fel, loc mic la scaunele 6-7
Pt un loc mai decent in spate din cate am studiat se incadreaza doar Ford Galaxy si cred ca si VW Sharan. Dar cum s-a spus...criminal cand vrei sa parchezi

Edited by kreyonel, 19 February 2020 - 14:25.


#10
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
S-max!

#11
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 04.08.2008
Dacia Lodgy - surprinzator de capabilă... fără pretenții. Does the job.

#12
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postkuniva, on 19 februarie 2020 - 14:28, said:

Dacia Lodgy - surprinzator de capabilă... fără pretenții. Does the job.

Greu de facut concedii la drum lung cu Lodgy. Sunt convins ca nu se rupe, dar am dubii ca e f comoda.

#13
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 05.05.2007
Ford S-max e o alegere foarte ok, dar pretul e destul de mare. Si asigurarea si impozitul la fel

#14
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Daca vrei 7 locuri reale atunci Zafira/Galaxy/Alhambra/Sharan in ordinea preturilor sau sa intri in categoria utilitarelor.

#15
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
La 12.000 iei Lodgy nou, cu 7 locuri. Am mers ca pasager într-una și vreau să zic că e imensă la interior. Mașina avea cam 180.000 km și mergea foarte bine. Referitor strict la spațiu, e peste concurență. Alt avantaj ar fi ca e nouă. Dar sunt banii tăi și tu hotărăști, noi doar îți dăm sugestii!

#16
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Mulțumesc ptr sfaturi. Ca să lămuresc situația, eu am deja un Lodgy Stepway 1.5 dCi ( am scris asta pe alt topic ) dar nu îmi plac anumite lucruri la ea, care se cuprind per total în finisarea finală a mașinii. Le-am scris pe topicul respectiv ( însonorizarea, finisajele chederelor, etc ), lucruri pe care mi le-am asumat când am cumpărat mașina.
Dar aveam o ofertă să iau vreo 11 k euro pe ea și mă gândeam să mai pun 4-5 k euro și să iau un sh bun. La Sharan rămăsesem cu gândul dar rămâne să mai studiez...la 15 000 euro nu găsesc un Sharan diesel la sub 130 k km.

#17
marius8se6

marius8se6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 07.02.2014
Am eu un grand scenic 2008 iar locurile 6 si 7 le-am scos definitiv sunt pt copii, in schimb caroseria este rezistenta si nu rugineste iar motorul de 1.9 dci e puternic precizez că stau la țară și car diverse lucruri deseori punând 800, 900, kg în ea.

#18
MeVeryHigh

MeVeryHigh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 12.09.2005
Poti sa arunci un ochi si la Mazda 5.
E mai rara pe piata din Romania, dar poate gasesti una care sa raspunda criteriilor tale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate