Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

De ce propovaduiesc neoprotestantii in Asia?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
458 replies to this topic

#361
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 22:21, said:

Dorel, dumnezeu e atotputernic nu ? Pai trebuie sa-ti demonstreze ca exista printr-o zvacnire a mainii pe care tot to o controlezi prin centrii nervosi ? De ce nu-ti scrie pur si simplu pe ecran sau pe o hartie un cuvant pe care doar tu sa-l cunosti, o dovada mai palpabila si care sa ramana sau sa fie inregistrata in direct ? Nu pun la indoiala experienta ta ci doar intreb.


Dumnezeu nu are nevoie sa ne demonstreze ca exista, ca si dracii stiu ca exista si tot draci raman, ci sa ne demonstreze ca ne este Stapan, chiar daca ne este si Tata. Asa iti va demonstra si dumitale, la momentul  potrivit.

Si stai si mediteaza, inainte de a raspunde. Mana aceea, adevarat, eu o controlez prin centrii nervosi. Dar El zice si eu fac ce zice El, nu pentru ca ma forteaza, ci pentru ca El este Cel care da si vointa si infaptuirea. Adica eu vreau ceea ce nu vreau, daca El vrea ca eu sa vreau ceea ce nu vreau. Dar nici aceasta nu este o violare a vointei mele, pentru ca eu sunt cel care am cerut sa-mi demonstreze ca este in mine si poate sa faca tot ce vrea cu mine. Adica Dumnezeu mi-a facut ce mi-a facut numai si numai dupa ce eu am cerut aceasta dovada, deplin constient si fara a fi silit de nimeni si nimic.

Edited by Dorel666, 18 February 2020 - 22:41.


#362
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 21:02, said:

Stai putin, perceput sau ascultat sunt doua lucruri total diferite... iti au exemplu. Cand poporul lui dumnezeu a fost condus prin desert si pe urma a inceptu sa cucereasca cu ajutorul lui Dumnezeu diferite alte popoare, acesta, adica iudeii il ascultau cand dumnezeu zicea omorati toti barbatii mai putin copii si luati-va neveste sau robi din randul lor....Un dumnezeu crud si fara mila... Alt ex, tot cu poporul ui, cand i-a scos din Egipt cu cele 7 plagi, urgii... pai ce treaba au avut unii egipteni care probabil ca se comportau chair ok cu unii israeliti... ? samd..

Hei, eu de aia pun interbari ca sa inteleg un lucru... faptul ca intrebarile mele sunt inconfortabile arata limita adevarului provenita din ceea ce urmeaza a fii dovedit.
Întrebările dumitale nu sunt inconfortabile, ci doar apedeute, atâta timp cât ți se spune ceva și continui în aceeași manieră, ca și cum nu ți s-ar fi oferit răspunsul respectiv. Evreii nu au avut un dialog cu Dumnezeu, ci Dumnezeu S-a revelat incomplet, evreii percepându-L greșit. Dacă vrei să înțelegi asta bine, dacă nu, a continua în aceeași manieră ca și până acum devine imposibil pentru mine.

Edited by mario_bril, 18 February 2020 - 22:51.


#363
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostDorel666, on 18 februarie 2020 - 22:36, said:

Dumnezeu nu are nevoie sa ne demonstreze ca exista, ca si dracii stiu ca exista si tot draci raman, ci sa ne demonstreze ca ne este Stapan, chiar daca ne este si Tata. Asa iti va demonstra si dumitale, la momentul  potrivit.

Si stai si mediteaza, inainte de a raspunde. Mana aceea, adevarat, eu o controlez prin centrii nervosi. Dar El zice si eu fac ce zice El, nu pentru ca ma forteaza, ci pentru ca El este Cel care da si vointa si infaptuirea. Adica eu vreau ceea ce nu vreau, daca El vrea ca eu sa vreau ceea ce nu vreau. Dar nici aceasta nu este o violare a vointei mele, pentru ca eu sunt cel care am cerut sa-mi demonstreze ca este in mine si poate sa faca tot ce vrea cu mine. Adica Dumnezeu mi-a facut ce mi-a facut numai si numai dupa ce eu am cerut aceasta dovada, deplin constient si fara a fi silit de nimeni si nimic.
Corect, dumnezeu nu are nevoie sa demonstreze ca exista, noi cativa avem nevoie, faptul ca iti demonstreza in moduri incoerente, neclare sau dubioase da dovada ca ori nu ii pasa sa-ti demonstreze ori nu iti demontreza si tu de fapt poti sa crezi ce doresti sa crezi.

Explica-mi cum adica el zice.... adica auzi o voce care iti zice ceva ? Asta iti spuneam, de ce nu-ti scrie pe o hartie, eu sunt dumnezeul tau ...etc... ?

#364
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 18 februarie 2020 - 22:50, said:

Întrebările dumitale nu sunt inconfortabile, ci doar apedeute, atâta timp cât ți se spune ceva și continui în aceeași manieră, ca și cum nu ți s-ar fi oferit răspunsul respectiv. Evreii nu au avut un dialog cu Dumnezeu, ci Dumnezeu S-a revelat incomplet, evreii percepându-L greșit. Dacă vrei să înțelegi asta bine, dacă nu, a continua în aceeași manieră ca și până acum devine imposibil pentru mine.
Adica in aceeasi maniera din perspectiva ateistica de inexistenta a divnitatii ? Tu crezi ca daca eu as fii crestin te-as mai intreba aceleasi intrebari in aceeasi maniera ? :)  Tocmai asta e problema, tu incerci sa-mi impui sa iti pun intrebarile din modul tau de gandire crestin. Revin asupra ideii.. daca ti-as pune intrebari despre dumnezeu din acel mod de gandire, crestin, cu siguranta ar fii mult mai confortabile. Mai bine m-ai acuza de un alt set de valori si nu de ignoranta... aceasta din urma insemnand ca mi se rupe din start si stiu ca nu exista... eu in schimb am intrebat de ce crezi ca exista cand uite... ex cutare, si ex cutare...
Una din intrebarile mele era de ce dzeu este atat de misterios si nu se arata pe intelesul tuturor oamenilor, daca este atotputernic si atotstiutor, de ce unora li se "arata" si altora nu, unii il percep altii nu... daca e imposibil nu e nici o suparare... e doar o discutie.
Unul dintre procedeele de a pune in aplicare o Ipoteza si a o tranforma intr-o Teorie este aceea de a incerca sa o falsifici... daca aceasta nu se poate falsifica inseamna ca este adevarata.

Si ca sa nu fac chiar atata offtopic, eu cred ca atat neoprotestantii cat si ortodocsi ar avea inca de lamurit multa lume de aici din Europa, asta pana sa ajunga in Asia... Ce vreau sa spun e ca,. cu cat stiinta evolueaza mai mult cu atat tot mai multi oameni inteleg cum ca unele miracole pot fii explicate.

#365
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 23:15, said:

Adica in aceeasi maniera din perspectiva ateistica de inexistenta a divnitatii ?
Da. În definitiv, ce ai dori să ți se spună?

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 23:15, said:

Tocmai asta e problema, tu incerci sa-mi impui sa iti pun intrebarile din modul tau de gandire crestin.
Nu. Doar încerc să te fac să gândești și dumneata refuzi cu obstinație.

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 23:15, said:

Revin asupra ideii.. daca ti-as pune intrebari despre dumnezeu din acel mod de gandire, crestin, cu siguranta ar fii mult mai confortabile
Nu am nevoie de întrebări confortabile, ci doar de un partener de discuție serios, mai ales atunci când explic ceva și după aceea revine din nou și din nou cu aceeași întrebare.

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 23:15, said:

Mai bine m-ai acuza de un alt set de valori si nu de ignoranta... aceasta din urma insemnand ca mi se rupe din start si stiu ca nu exista... eu in schimb am intrebat de ce crezi ca exista cand uite... ex cutare, si ex cutare...
Ignoranța la dumneata apare când încerci, în ciuda pregătirii dumitale teologice precare, să îmi explici mie ce este creștinismul, precum și valorile și rațiunile acestuia.
E foarte bine că întrebi, dar de vreme ce ai primit un răspuns la întrebarea respectivă, de ce o tot reiei?

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 23:15, said:

Una din intrebarile mele era de ce dzeu este atat de misterios si nu se arata pe intelesul tuturor oamenilor, daca este atotputernic si atotstiutor, de ce unora li se "arata" si altora nu, unii il percep altii nu... daca e imposibil nu e nici o suparare... e doar o discutie.
Și ți-am explicat clar că atunci când vorbim de Dumnezeu, fiind o Ființă infinită iar noi ființe limitate, nu-L putem cuprinde sau înțelege. Cât privește percepția, aceasta este în funcție de abilitățile fiecărui individ. E ca și cum ai întreba de ce dumneata nu poți înțelege medicina, așa precum o face un medic. Pentru că ești limitat, de asta.

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 23:15, said:

Unul dintre procedeele de a pune in aplicare o Ipoteza si a o tranforma intr-o Teorie este aceea de a incerca sa o falsifici... daca aceasta nu se poate falsifica inseamna ca este adevarata.
Chestia asta nu are nicio noimă, pentru mine.

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 23:15, said:

Si ca sa nu fac chiar atata offtopic, eu cred ca atat neoprotestantii cat si ortodocsi ar avea inca de lamurit multa lume de aici din Europa, asta pana sa ajunga in Asia... Ce vreau sa spun e ca,. cu cat stiinta evolueaza mai mult cu atat tot mai multi oameni inteleg cum ca unele miracole pot fii explicate.
Hristos nu Și-a trimis apostolii Săi în lume cu scopul de a-i lămuri pe oameni, ci pentru cu totul altceva.

Edited by mario_bril, 18 February 2020 - 23:23.


#366
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
De fiecare data cand eu sau altcineva pune o intrebare inconvenienta raspunsul este nu ai inteles sau stie dumnezeu de ce, sau alt raspuns neutru.Clar ca discutam din doua puncte de vedere diferite doar ca eu nu am pretins ca tu sa gandesti altfel decat o faci acum.

Defineste ce inseamna "sa gandesc" in paradigma dumitale :)

Poate ca revine din cauza ca explicatia ce o dai nu arata in nici un fel raspunsul la ce te-a intrebat...

O reiau pt ca mi se pare de multe ori stupida atat intamplarea cat si expliatia... posibil ca o reiau din speranta de a primi un raspuns mai concret si logic...

Perfect de acord ca noi niste fiinte limitate nu putem intelege o fiinta nelimitata, tocmai de asta intrebam de ce prin infinitatea dumnezeiasca nu are capacitatea de a se face inteles unor fiinte limitate.. ma refer tuturor nu doar unora...

Normal ca nu are ... tocmai ti-am explicat cum functoneaza si cum se trateaz o ipoteza intr-un cerc stiintific, posibil ca exact asa imi explici pe limba ta cum intelegi tu divinitatea si eu nu inteleg :)

Dezvolta idea, poate asa intelegem si noi aia prostii de ce propovaduiesc neoprotestantii in Asia...
(hai sa o discutam doar pe ultima)

#367
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 23:47, said:

Defineste ce inseamna "sa gandesc" in paradigma dumitale Posted Image
Să raționezi conform logicii, să faci inferențe corecte, respectiv valide.

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 23:47, said:

Poate ca revine din cauza ca explicatia ce o dai nu arata in nici un fel raspunsul la ce te-a intrebat...
Nu. Un om care nu înțelege ceva, pune întrebări ajutătoare, pentru a căuta să înțeleagă, să elimine din nelămuririle sale. A reveni cu obstinație din punctul din care ai plecat, înseamnă altceva. Rea-voință, sau o capacitate intelectuală extrem de redusă. Pe dumneata nu te pot bănui de cea din urmă, așa că rămâne reaua voință.

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 23:47, said:

Perfect de acord ca noi niste fiinte limitate nu putem intelege o fiinta nelimitata, tocmai de asta intrebam de ce prin infinitatea dumnezeiasca nu are capacitatea de a se face inteles unor fiinte limitate.. ma refer tuturor nu doar unora...
Păi S-a făcut, atât cât S-a făcut. Că unii dintre semeni nu reușesc să înțeleagă, nu e vina lui Dumnezeu. Nu poate fi făcut Dumnezeu vinovat de prostia oamenilor, să știi.

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 23:47, said:

Normal ca nu are ... tocmai ti-am explicat cum functoneaza si cum se trateaz o ipoteza intr-un cerc stiintific, posibil ca exact asa imi explici pe limba ta cum intelegi tu divinitatea si eu nu inteleg Posted Image
Nu funcționează deloc așa. Absolut deloc. De asta nu are nicio noimă, pentru mine.

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 23:47, said:

Dezvolta idea, poate asa intelegem si noi aia prostii de ce propovaduiesc neoprotestantii in Asia...
(hai sa o discutam doar pe ultima)
E simplu, Hristos i-a trimis să vestească Evanghelia. Știi ce este aia?

#368
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Tocmai tu spui ca dzeu este deasupra universului real, fizic si in acelasi timp te astepti sa-i demonstram existenta sau inexistenta prin logica omeneasca, care se supune legilor fizicii ale acestui univers fizic. Revenim la idea, ori pur si simplu credem, ori dzeu ne da o mana de ajutor..

Pai tocmai ca de fiecare data cand am revenit cu intrebari de completare tu mi-ai zis ca de fapt nu am inteles si ca sunt ignorant :) cum vine asta ? De multe ori am zis ok , explica-mi... Rea vointa ar fii fost daca ti-as fii spus din start ca sunteti niste besmetici dusi cu pluta, fapt ce nu l-am mentionat si nu o sa-l mentionez niciodata pt ca nu e asa.

Adica pui in carca unor fiinte limitate neintelegerea unei fiinte nelimitate ? Eu zic ca e mai usor pt o fiinta atotputernica sa-i faca sa inteleaga decat pt niste fiinte neputincioasa sa incerce sa inteleaga.

Pai eu iti explicam cum niste oameni de stiinta ajung la o concluzie de adevar, cum testezi o ipoteza nu cum iti imaginezi doar... Probabil ca in cazul descoperirii adevarului transcendental e valabila o alta procedura, care este aceasta ?

Banuiesc ca este cuvantul lui dumnezeu, posibilitatea fiecaruia de a fii mantuit. Ma refeream la termenul "lamurit" ca un sinonim pentru a propovadui nu neaparat a convinge si asta din perspetiva in care, repet, lumea de azi e mult mai convinsa de existenta tehnologiei si mai putin de existenta lui Dzeu.

#369
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 00:35, said:

Tocmai tu spui ca dzeu este deasupra universului real, fizic si in acelasi timp te astepti sa-i demonstram existenta sau inexistenta prin logica omeneasca, care se supune legilor fizicii ale acestui univers fizic. Revenim la idea, ori pur si simplu credem, ori dzeu ne da o mana de ajutor..
Nu poți infera existența lui Dumnezeu. Poți construi logic tot ce vrei după, dar numai dacă pleci de la axioma că Dumnezeu există. Existența lui Dumnezeu este crezută de creștini. Creștinii nu au nevoie ca să o demonstreze, să știi.

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 00:35, said:

Pai tocmai ca de fiecare data cand am revenit cu intrebari de completare tu mi-ai zis ca de fapt nu am inteles si ca sunt ignorant Posted Image cum vine asta ? De multe ori am zis ok , explica-mi... Rea vointa ar fii fost daca ti-as fii spus din start ca sunteti niste besmetici dusi cu pluta, fapt ce nu l-am mentionat si nu o sa-l mentionez niciodata pt ca nu e asa.
Nu, nu a fost așa. Ai venit cu interpretările dumitale apedeute despre creștinism și Biblie.

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 00:35, said:

Adica pui in carca unor fiinte limitate neintelegerea unei fiinte nelimitate ? Eu zic ca e mai usor pt o fiinta atotputernica sa-i faca sa inteleaga decat pt niste fiinte neputincioasa sa incerce sa inteleaga.
Da, exact așa. Asta o spune însuși Dumnezeu:

9. Şi Eu zic vouă: Cereţi şi vi se va da; căutaţi şi veţi afla; bateţi şi vi se va deschide.
10. Că oricine cere ia; şi cel ce caută găseşte, şi celui ce bate i se va deschide.
11. Şi care tată dintre voi, dacă îi va cere fiul pâine, oare, îi va da piatră? Sau dacă îi va cere peşte, oare îi va da, în loc de peşte, şarpe?
12. Sau dacă-i va cere un ou, îi va da scorpie?
13. Deci dacă voi, răi fiind, ştiţi să daţi fiilor voştri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El!


View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 00:35, said:

Pai eu iti explicam cum niste oameni de stiinta ajung la o concluzie de adevar, cum testezi o ipoteza nu cum iti imaginezi doar... Probabil ca in cazul descoperirii adevarului transcendental e valabila o alta procedura, care este aceasta ?
Iar eu îți spun că lucrurile nu funcționează așa, în știință. Studiază filosofia, să vezi.

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 00:35, said:

Banuiesc ca este cuvantul lui dumnezeu, posibilitatea fiecaruia de a fii mantuit. Ma refeream la termenul "lamurit" ca un sinonim pentru a propovadui nu neaparat a convinge si asta din perspetiva in care, repet, lumea de azi e mult mai convinsa de existenta tehnologiei si mai putin de existenta lui Dzeu.
Ceva în genul ăsta, însă ești mai mult ambiguu.

Edited by mario_bril, 19 February 2020 - 00:43.


#370
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Bun, axioma asta poate sa functioneze pentru orice fiinta suprema transcendentala, multidimensionala care nu are legatura cu lumea noastra, de unde stim ca e dumnezeul despre care se vorbeste in biblie si nu altul ? Allah de ex..

Interpretarile mele cum le numesti sunt doar reflexia intelegerii mele asupra subiectului, daca tu intelegi altceva te-am rugat sa explici nu sa acuzi ca altu intelege altceva....

Tu esti constient ca pe lumea asta poti sa gasesti orice lucru imaterial daca il cauti ... ideea este daca ai si o dovada materiala a acelui lucru imaterial, tocmai despre asta vorbim.
iti dau un exemplu ca sa intelegi la ce ma refer. Noi nu am intelege niciodata o fiinta multidimensionala care ar intra in lumea noastra pentru ca nu avem capacitatea de a intelege mai mult de 3 dimensiuni spatiale doar ca, aceasta fiinta multidimensionala sau cum vrei sa-i spui, ar lasa niste urme in aceasta lume tridimensionala daca ar interactiona cu ea. O explicatie.. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N0WjV6MmCyM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce legatura are filosofia cu stiintele exacte demonstrabile ? Eu ma refeream la Peer review. Esenta demonstratiei unui adevar este critica.

Edited by Fluk3, 19 February 2020 - 01:10.


#371
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 01:10, said:

Bun, axioma asta poate sa functioneze pentru orice fiinta suprema transcendentala, multidimensionala care nu are legatura cu lumea noastra, de unde stim ca e dumnezeul despre care se vorbeste in biblie si nu altul ? Allah de ex..
Allah este tot Dumnezeu. Dacă discutăm de religiile monoteiste, toate se referă la un singur Dumnezeu, același.

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 01:10, said:

Interpretarile mele cum le numesti sunt doar reflexia intelegerii mele asupra subiectului, daca tu intelegi altceva te-am rugat sa explici nu sa acuzi ca altu intelege altceva....
Faptul că ți-am atras atenția că greșești și dumneata continui pe aceeași pantă, nu e de apreciat deloc. Absolut deloc. Îți spun ceva, nu ai decența să verifici, ci îmi vii cu propriile interpretări apedeute. Te corectez, vii cu altele, contrazicându-mă din nou și tot așa...

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 01:10, said:

Tu esti constient ca pe lumea asta poti sa gasesti orice lucru imaterial daca il cauti ... ideea este daca ai si o dovada materiala a acelui lucru imaterial, tocmai despre asta vorbim.
iti dau un exemplu ca sa intelegi la ce ma refer. Noi nu am intelege niciodata o fiinta multidimensionala care ar intra in lumea noastra pentru ca nu avem capacitatea de a intelege mai mult de 3 dimensiuni spatiale doar ca, aceasta fiinta multidimensionala sau cum vrei sa-i spui, ar lasa niste urme in aceasta lume tridimensionala daca ar interactiona cu ea.
Tocmai că am întâlnit această Ființă multidimensională (deși în realitate are zero dimensiuni, dar în fine...) și am înțeles-o foarte bine.Și a lăsat și urme, dar voi, ateii, tot nu le credeți, că deși aveți ochi, nu vedeți.

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 01:10, said:

Ce legatura are filosofia cu stiintele exacte demonstrabile ?
Mare de tot. Numai că dumneata habar nu ai. :coffee_happy:

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 01:10, said:

Eu ma refeream la Peer review.
Ai schimbat-o acum... Nicio problemă. Ce e cu peer-review-ul?

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 01:10, said:

Esenta demonstratiei unui adevar este critica.
O aiureală. Ca să demonstrezi că toți lupii au canini, trebuie să îi critici?

#372
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Daca allah e acelasi dumnezeu cu cel al evreilor de ce aceste doua popoare se cearta exact din aceasta problema ?

Se pare ca nu intelegi nici o iota din ce-ti explic, cand cineva are un alt inteles asupra aceleiasi situatii degeaba il trimiti sa citeasca si sa reciteasca pentru ca va avea acelasi inteles, daca nu ii propui tu intelesul tau si il faci din start ignorant clar ca discutia se invarte exact in acelasi cerc.

Ok, ai intalnit-o, a lasat urme, noi nu le credem si nu le vedem. Care sunt aceste urme, care e aceasta fiinta ? Cum arata, cum ai intalnit-o cum ai "vazut-o". Sa inteleg ca tu ai ochi si ai vazut...
Dimensiune e o figura de stil... ma refeream la ceva in afara realitatii noastre, ceva ce noi nu putem vedea, atinge, masura etc.

Mda, aceeasi aura de superioritate care nu duce discutia abslut nicaieri.. dar nah... caracteristic ?

Peer-review-ul foloseste critica pentru a testa o ipoteza nu o ia de buna din start si pe urma aduce toate motivele pentru care e buna acea ipoteza.

Hmm..
Pai hai domle sa vedem : tu vii si spui ca toti lupii au canini, eu iti spun ca nu au canini pt ca nu le-ar folosi la nimic, incerc sa-ti distrug ipoteza, pe urma tu vii si-mi arati cum ca lupii au canini, eu iti spun ca exemplul tau e unul particular si nu e vorba de toti, pe urma tu imi arati la ce folosesc acei canini si de ce toti lupii au nevoie de acei canini... etc. Pana eu nu mai am nici o dovada cum ca lupii nu au canini.
Demonstreaza-mi in felul asta in cazul existentei lui dzeu... evident nu vorbim de canini Posted Image

Edited by Fluk3, 19 February 2020 - 01:44.


#373
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 01:44, said:

Daca allah e acelasi dumnezeu cu cel al evreilor de ce aceste doua popoare se cearta exact din aceasta problema ?
Se ceartă pe ce? Eu știam că problema lor este una de natură teritorială, mai puțin sau de fapt foarte puțin de natură religioasă, câtă vreme islamismul are aceiași profeți ca și evreii, ambele popoare fiind semite, adică având o origine comună.

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 01:44, said:

Ok, ai intalnit-o, a lasat urme, noi nu le credem si nu le vedem. Care sunt aceste urme, care e aceasta fiinta ? Cum arata, cum ai intalnit-o cum ai "vazut-o". Sa inteleg ca tu ai ochi si ai vazut...
Foarte rău că nu le credeți și este și mai rău că nu le vedeți. Câtă vreme Ființa respectivă noi, creștinii, o numim Iisus Hristos.

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 01:44, said:

Peer-review-ul foloseste critica pentru a testa o ipoteza nu o ia de buna din start si pe urma aduce toate motivele pentru care e buna acea ipoteza.
Eu știam că peer-review-ul este punctul de vedere al unor oameni de știință asupra unor teorii noi. Dar ce știu eu...

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 01:44, said:

Hmm..
Pai hai domle sa vedem : tu vii si spui ca toti lupii au canini, eu iti spun ca nu au canini pt ca nu le-ar folosi la nimic, incerc sa-ti distrug ipoteza, pe urma tu vii si-mi arati cum ca lupii au canini, eu iti spun ca exemplul tau e unul particular si nu e vorba de toti, pe urma tu imi arati la ce folosesc acei canini si de ce toti lupii au nevoie de acei canini... etc. Pana eu nu mai am nici o dovada cum ca lupii nu au canini.
Demonstreaza-mi in felul asta in cazul existentei lui dzeu... evident nu vorbim de canini Posted Image
Incredibil...

#374
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai daca stiai asa atunci de ce musulmanii stiu ca Isus e un simplu profet si nimic mai mult... ?

Eu te intrebam de dovezi nu de ce crezi ci de ce ai vazut, in fine cred ca vorbim de doua lucruri total diferite...

peer review
/ˌpɪə rɪˈvjuː/
noun
evaluation of scientific, academic, or professional work by others working in the same field.
"we submit our findings to rigorous peer review"

Ma gandeam eu..

#375
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostDorel666, on 18 februarie 2020 - 17:33, said:

Chiar Scriptura le interzice sa faca acest lucru. Asa ca toata lumea trebuie sa stie ca nu-i trimte Hristos, ci ei propovaduiesc de la ei putere.

Matei 10:5 Aceştia sunt cei doisprezece pe care i-a trimis Isus, după ce le-a dat învăţăturile următoare: „Să nu mergeţi pe calea păgânilor şi să nu intraţi în vreo cetate a samaritenilor ,
   6 ci* să mergeţi mai degrabă la oile** pierdute ale casei lui Israel.
   7 Şi* pe drum, propovăduiţi şi ziceţi: ‘Împărăţia** cerurilor este aproape!’


Inchipuieste-ti ca-ti trimiti servitorii sa-ti  invite fratii la masa, iar ei iti invita vecinii sau, mai rau, pe cei care iti vor raul. Nu crezi ca asemenea servitori ori trebuiesc batuti, ori dati afara?  Dupa cum vezi, Imparatia este destinata doar ”oilor pierdute ale casei lui Israel”. In nici un caz tuturor si in nici un caz paganilor! Neoprotestantii ori n-au minte, ori ii mana dracu.

Sau poate isi vad doar propriul interes si nu pentru Hristos vor ucenici ci pentru ei fiindca, de fapt, nici ei nu fac parte din Imparatia lui Dumnezeu.


Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfarsitul. (Mat.24:14)
Adevarat va spun ca oriunde va fi propovaduita Evanghelia aceasta, in toata lumea, se va spune si ce a facut femeia aceasta, spre pomenirea ei." (Mat.26:13)
Adevarat va spun ca, oriunde va fi propovaduita Evanghelia aceasta, in toata lumea, se va istorisi si ce a facut femeia aceasta, spre pomenirea ei." (Marc.14:9)

Edited by husand, 19 February 2020 - 10:23.


#376
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View PostDude_2nd, on 18 februarie 2020 - 21:01, said:

Evanghelia lu Hristos fiind? :)
Ca dupa ce-I canta la Secta ca el e singuru Imparat, de la amvon le spune sa mearga sa voteze imparatii pamantului ridicati de Diabolu prin votu demoNcratic al maselor fara Dumnezeu. :)
Evanghelia lui Hristos fiind Evanghelia lui Hristos. Unica, singura veste care trebuie predicata oamenilor de pretutindeni, care nu au auzit de ea.
Deci si voua care n-ati auzit de ea. E, limbajul tau sofisticat si ermetic care are nevoie de o legenda la subsol pentru a fi comprehensibil muritorilor de rand nu face obiectul cercetarilor mele. E un bun comun al ariei, lasat de tine pentru posteritate, pentru a fi descifrat si analizat in ansamblul stiintelor neuro.

Romani 1:16
Caci mie nu mi-e rusine de Evanghelia lui Hristos; fiindca ea este puterea lui Dumnezeu pentru mantuirea fiecaruia care crede: intai a iudeului, apoi a grecului

Matei 6:23-24
dar daca ochiul tau este rau, tot trupul tau va fi plin de intuneric. Asa ca, daca lumina care este in tine este intuneric, cat de mare trebuie sa fie intunericul acesta!
Nimeni nu poate sluji la doi stapani. Caci sau va uri pe unul si va iubi pe celalalt; sau va tine la unul si va nesocoti pe celalalt; nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona.

#377
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostDorel666, on 18 februarie 2020 - 13:28, said:

Ai uitat cateva ”amanunte”:

Marcu, 16:
14 În sfârşit*, S-a arătat celor unsprezece, când şedeau la masă, şi i-a mustrat pentru necredinţa şi împietrirea inimii lor, pentru că nu crezuseră pe cei ce-L văzuseră înviat.
Trimiterea celor unsprezece
15 Apoi* le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea şi** propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.
16 Cine* va crede şi se va boteza va fi mântuit, dar** cine nu va crede va fi osândit.
17 Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în* Numele Meu vor scoate draci, vor vorbi în** limbi noi,
18 vor lua în mână şerpi* , dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma, îşi** vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşi.”
19 Domnul Isus, după* ce a vorbit cu ei, S-a** înălţat la cer şi a† şezut la dreapta lui Dumnezeu.


Vezi tu, Satan tot cu Scriptura l-a ispitit pe Iisus si tot cu aceeasi metoda, de a scoate franturi din ea. Dar, dupa cum vezi, Hristos nu a trimis pe oricine in toata lumea, ci doar pe cei alesi strict de El, pe cei unsprezece! Si vezi ca dadea si semnele pe care le vor face, nu apostolii, ci cei care vor crede. Pentru ca apostolii sa nu se insele si sa nu boteze cumva pe vreun mincinos! Astfel, daca cel care credea scotea draci,  vorbea in limbi noi, lua in mana serpi sau bea ceva vatamator si nu murea, sau punea mainile peste bolnavi si ei se insanatoseau, aceia si numai aceia erau botezati. Restul erau doar ”chemati” si erau botezati numai si numai cand incepeau sa faca aceste semne!!!

Dar daca si la propovaduirile voastre aveti ucenici care fac astfel de semne, te rog sa ne spui.



Caci de oricine se va rusina de Mine si de cuvintele Mele, se va rusina si Fiul omului de el, cand va veni in slava Sa si a Tatalui si a sfintilor ingeri. (Luc.9:26)

Pentru un moment am avut impresia ca esti un crestin  insa doar tam tam..

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 02:34, said:

Pai daca stiai asa atunci de ce musulmanii stiu ca Isus e un simplu profet si nimic mai mult... ?

Eu te intrebam de dovezi nu de ce crezi ci de ce ai vazut, in fine cred ca vorbim de doua lucruri total diferite...

peer review
/ˌpɪə rɪˈvjuː/
noun
evaluation of scientific, academic, or professional work by others working in the same field.
"we submit our findings to rigorous peer review"

Ma gandeam eu..

Pt Islam Isa e nimic.

Aa ca va fi ceva ..to late.

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 01:44, said:

Daca allah e acelasi dumnezeu cu cel al evreilor de ce aceste doua popoare se cearta exact din aceasta problema ?



Quote

de unde stim ca e dumnezeul despre care se vorbeste in biblie si nu altul ? Allah de ex..


Din manuscript stiu , nu este

Si a adaugat: "Eu sunt Dumnezeul tatalui tau, Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac si Dumnezeul lui Iacov." Moise si-a ascuns fata, caci se temea sa priveasca pe Dumnezeu. (Exod.3:6)

se pare ca lipseste Ismael nu ?

sorry !

Insa nu am pretenti de la cineva care nu citeste Scriptura

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 00:35, said:

.. lumea de azi e mult mai convinsa de existenta tehnologiei si mai putin de existenta lui Dzeu.


Corect, insa o parte din oameni nu au gasit salvarea in tehnologie  si nici nu o vor gasi vreodata.

Daca nu ai deschiderea spre  lumea spirituala  nici se pune problema pt tine despre salvare , Dumnezeu , judecata, adevar....o sa pleci pe tehnologie pentru cat timp ..?

Edited by husand, 19 February 2020 - 10:34.


#378
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Posthusand, on 19 februarie 2020 - 10:42, said:


Daca nu ai deschiderea spre  lumea spirituala  nici se pune problema pt tine despre salvare , Dumnezeu , judecata, adevar....o sa pleci pe tehnologie pentru cat timp ..?

si tu ai legatura directa la hocus-pocus?

in ceea ce-i priveste pe musulmani:

"Cuvântul arab ilah este corespondentul românesc al lui Dumnezeu, amândouă însemnând lucrul sau entitatea venerată. Cuvântul persan khuda, cel latin deus și cel turcesc tanrı au conotații și înțelesuri similare.
Cuvântul „Dumnezeu” nu este termenul echivalent al lui „Allah”, deși îl folosim din motive practice în această carte. Mai bine zis, acest cuvânt este mai apropiat de concepția islamică a cuvântului ilah. În arabă, Allah este numele folosit pentru „Dumnezeu” și cuprinde toate numele Sale frumoase (asma al-husna). Când este pronunțat numele Allah, vin în minte toate numele și atributele Sale manifestate în creație: Unicul, Fiinșa Supremă, Creatorul, Deținătorul, Susținătorul, Atotputernicul, Atotștiutorul. Acest termen se mai referă și la Unicitatea Lui, dar și la faptul că El nu are niciun defect sau partener. Numele Dumnezeu, folosit de către non-musulmani denotă mai multe concepții și conotații pe care musulmanii nu le pot accepta.1
Allah este un nume propriu caracteristic Celui Suprem; noi spunem la ilaha illa Allah („nu există dumnezeu în afară de Allah”), în loc să spunem la Allah illa Allah. Prin la ilaha illa Allah , în primul rând negăm existența altor zeități și apoi Îl afirmăm pe Cel Unic cunoscut sub numele de Allah. Cu alte cuvinte, doar Allah este Allah și doar El este demn de venerare."

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate