Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

De ce propovaduiesc neoprotestantii in Asia?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
458 replies to this topic

#397
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai nu ai auzit ce a spus ... a vorbit cu fiintele alea supranaturale in inima lui si alea l-au sfatuit sa fie... cel putin asa am inteles din ce a scris aici.

#398
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Eu cred ca cel mai fair play ar fi sa-l intrebam pe el, in mod direct:


- Frate Dorele, poti sa ne spui care este motivul ascuns pentru care îi invidiezi atat de mult pe protestanti?


Edited by penticostalul, 19 February 2020 - 15:37.


#399
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 15:20, said:

Nu am auzit o astfel de expresie.... stiu doar ca gandurile sunt rezultatul unor expresii neurologice si nu ale inimii...
Iti pot spune insa ca Stomacul si sistemul digestiv are mai multe celule de gen neuronal decat inima, asta cu siguranta, care comunica si ele cu sistemul nervos... gandim si cu stomacul, cu burta ?

De unde stii ca nu sunt doar niste dracusori care-ti joaca feste ? Iti spun sa te pui cu tot felul de crestini pe aici si pe urma rad de tine ?

Eu zic ca daca un om ar avea un asemena dar, adica sa arate omenirii valul lumii asteia fizice l-ar da in secunda urmatoare pentru ca este un dar  prea greu de suportat si de tinut doar pt el, le-ar arata in secunda urmatoare tuturor necredinciosilor care ii spun in fiecare zi ca nu exist nimic altceva decat ceea ce vezi... dar la fel e bine s-ar putea sa nu ai o astfel de pastila...

Ce fel de idei sunt atat de greu de suportat incat ai putea sa mori ?

Atunci putem incepe de la ”gandurile inimii”:

Geneza 8:21 Domnul a mirosit un miros plăcut şi Domnul a zis în inima Lui: „Nu voi mai blestema pământul din pricina omului, pentru că întocmirile gândurilor din inima omului sunt rele din tinereţea lui, şi nu voi mai lovi tot ce este viu, cum am făcut.
Ieremia 4:14 Curăţeşte-ţi inima de rău, Ierusalime, ca să fii mântuit! Până când vei păstra gânduri nelegiuite în inima ta?
Daniel 7:28 Aici s-au sfârşit cuvintele. Pe mine, Daniel, m-au tulburat nespus de mult gândurile mele şi mi s-a schimbat culoarea feţei, dar am păstrat cuvintele acestea în inima mea.
Matei 15:19 Căci din inimă ies gândurile rele, uciderile, preacurviile, curviile, furtişagurile, mărturiile mincinoase, hulele.
Marcu 7:21 Căci dinăuntru, din inima oamenilor, ies gândurile rele, preacurviile, curviile, uciderile,
Luca 1:51 El a arătat putere cu braţul Lui; a risipit gândurile pe care le aveau cei mândri în inima lor.
Luca 24:38 Dar El le-a zis: „Pentru ce sunteţi tulburaţi? Şi de ce vi se ridică astfel de gânduri în inimă?


Psalmii 49:3 Gura mea va vorbi cuvinte înţelepte şi inima mea are gânduri pline de judecată.

#400
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostDonald_Duck, on 19 februarie 2020 - 13:25, said:

"Nu oricine imi zice: Doamne, Doamne va intra in imparatia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu celui din ceruri"





Exact reluam again cu voia lui Dumnezeu


Daca va robeste cineva, daca va mananca cineva, daca pune cineva mana pe voi, daca va priveste cineva de sus, daca va bate cineva peste obraz, suferiti! (2Cor.11:20)


Ai obiectii  la acest Dumnezeu de 100 de ori drept ?

Sau varianta 2 cu islamul.. .ii rad pe toti poate vareianta 3 cu hinduismul....nu misca nimeni.


Onorabile ma lasi ?

Edited by husand, 19 February 2020 - 15:40.


#401
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpenticostalul, on 19 februarie 2020 - 15:35, said:

Eu cred ca cel mai fair play ar fi sa-l intrebam pe el, in mod direct:


- Frate Dorele, poti sa ne spui care este motivul ascuns pentru care îi invidiezi atat de mult pe protestanti?



Nici Dracu nu va invidiaza, doar va asteapta...

View Posthusand, on 19 februarie 2020 - 15:26, said:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Njb1qfbvO78?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


2 Tesaloniceni 2:9 Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase

#402
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostDorel666, on 19 februarie 2020 - 15:40, said:



Nici Dracu nu va invidiaza, doar va asteapta...



2 Tesaloniceni 2:9 Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase


Aha numai ca mai scrie si asta amabile


daca Eu scot afara dracii cu Duhul lui Dumnezeu, atunci Imparatia lui Dumnezeu a venit peste voi. (Mat.12:28)

orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor; dar hula impotriva Duhului Sfant nu le va fi iertata. (Mat.12:31)



Go ahead

#403
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDorel666, on 19 februarie 2020 - 15:40, said:

Nici Dracu nu va invidiaza, doar va asteapta...
Tu si Dracu nu sunteti in aceeasi echipa dar daca nu poti spune motivul ascuns, e in regulă.

Edited by penticostalul, 19 February 2020 - 15:46.


#404
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postpenticostalul, on 19 februarie 2020 - 15:31, said:

Nu stiu de ce fratele Dorel este asa de invidios pe protestanti Posted Image


N-are cu protestanti si mai stiu eu ce-o fi, care  sunt zero.

Altceva e

Oricine uraste pe fratele sau este un ucigas; si stiti ca niciun ucigas n-are viata vesnica ramanand in el. (1Ioan.3:15)

Crima  onorabile.

View Postpenticostalul, on 19 februarie 2020 - 15:46, said:

Tu si Dracu nu sunteti in aceeasi echipa dar daca nu poti spune motivul ascuns, e in regulă.


Voila n-ai dreptuil sa lovesti  , in replica , inca odate stimabile ,penticostal sau cei fi

Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc, (Luc.6:27)

Parca erai crestin nu ?

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 15:33, said:

Pai nu ai auzit ce a spus ... a vorbit cu fiintele alea supranaturale in inima lui si alea l-au sfatuit sa fie... cel putin asa am inteles din ce a scris aici.


Pai nu e pe ocolite...e  pe direct .



Nimeni nu poate veni la Mine, daca nu-l atrage Tatal, care M-a trimis; si Eu il voi invia in ziua de apoi. (Ioan.6:44)


Da asta e, multi se declara ei crestini de doua mi de ani  ,faptelel lor devoaleaza lupul.

N-au cum ,aici scrie clar in cartea mea.

27. Dar Eu va spun voua care Ma ascultati: Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc,
28. binecuvantati pe cei ce va blestema, rugati-va pentru cei ce se poarta rau cu voi.
29. Daca te bate cineva peste o falca, intoarce-i si pe cealalta. Daca iti ia cineva haina cu sila, nu-l opri sa-ti ia si camasa.
30. Oricui iti cere, da-i; si celui ce-ti ia cu sila ale tale, nu i le cere inapoi.
31. Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel.

35. Voi insa iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine si dati cu imprumut, fara sa nadajduiti ceva in schimb. Si rasplata voastra va fi mare si veti fi fiii Celui Preainalt; caci El este bun si cu cei nemultumitori si cu cei rai.


Aici nu se poate sari gardul ca se vede rapid la primul val.
Aaa  ca tine masca multi ani ..?
Posibil.

Edited by husand, 19 February 2020 - 16:02.


#405
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016

View Postpenticostalul, on 19 februarie 2020 - 15:35, said:

Eu cred ca cel mai fair play ar fi sa-l intrebam pe el, in mod direct:

- Frate Dorele, poti sa ne spui care este motivul ascuns pentru care ĂŽi invidiezi atat de mult pe protestanti?

Incoerenta. Motivele pot fi multe, incepand cu modul in care citeste si interpreteaza, lipsa acuta de informare pana la aspecte mai subtile, probabil experiente reale neplacute din viata reala cu "protestanti".

Toate ca toate, dar cand vad si aud amenintari generalizatoare cu flacari si chinuri... :puke:


#406
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Posthusand, on 19 februarie 2020 - 15:43, said:

Aha numai ca mai scrie si asta amabile


daca Eu scot afara dracii cu Duhul lui Dumnezeu, atunci Imparatia lui Dumnezeu a venit peste voi. (Mat.12:28)

orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor; dar hula impotriva Duhului Sfant nu le va fi iertata. (Mat.12:31)



Go ahead

Da, si? Poti sa fii mai explicit?

View Postpenticostalul, on 19 februarie 2020 - 15:46, said:

Tu si Dracu nu sunteti in aceeasi echipa dar daca nu poti spune motivul ascuns, e in regulă.

De cand Hristos i-a zis ”Inapoia mea, Satano”, adevarat este ca eu si Dracu suntem in aceeasi echipa.

View Posthusand, on 19 februarie 2020 - 15:54, said:

N-are cu protestanti si mai stiu eu ce-o fi, care  sunt zero.

Altceva e

Oricine uraste pe fratele sau este un ucigas; si stiti ca niciun ucigas n-are viata vesnica ramanand in el. (1Ioan.3:15)

Crima  onorabile.




Voila n-ai dreptuil sa lovesti  , in replica , inca odate stimabile ,penticostal sau cei fi

Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc, (Luc.6:27)

Parca erai crestin nu ?




Pai nu e pe ocolite...e  pe direct .



Nimeni nu poate veni la Mine, daca nu-l atrage Tatal, care M-a trimis; si Eu il voi invia in ziua de apoi. (Ioan.6:44)


Da asta e, multi se declara ei crestini de doua mi de ani  ,faptelel lor devoaleaza lupul.

N-au cum ,aici scrie clar in cartea mea.

27. Dar Eu va spun voua care Ma ascultati: Iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine celor ce va urasc,
28. binecuvantati pe cei ce va blestema, rugati-va pentru cei ce se poarta rau cu voi.
29. Daca te bate cineva peste o falca, intoarce-i si pe cealalta. Daca iti ia cineva haina cu sila, nu-l opri sa-ti ia si camasa.
30. Oricui iti cere, da-i; si celui ce-ti ia cu sila ale tale, nu i le cere inapoi.
31. Ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel.

35. Voi insa iubiti pe vrajmasii vostri, faceti bine si dati cu imprumut, fara sa nadajduiti ceva in schimb. Si rasplata voastra va fi mare si veti fi fiii Celui Preainalt; caci El este bun si cu cei nemultumitori si cu cei rai.


Aici nu se poate sari gardul ca se vede rapid la primul val.
Aaa  ca tine masca multi ani ..?
Posibil.

”Floricele pe campii” nu inseamna totdeauna dragoste. Cateodata inseamna nepasare si pazirea propriului spate. Inseamna ”eu imi vad de treaba mea, ca sa ma rasplateasca Doamne, Doamne”. Dragostea inseamna, daca este nevoie, sa tai in carne vie. De aceea nu prin fapte se vor  mantui oamenii, ci prin ceea ce ii motiveaza sa faca acele fapte.
In cazul dumitale, crezi ca daca arunci vorbe frumoase si faci sluj fata de oricine te scuipa, iti vei mantui sufletul. Dar Hristos ii avertizeaza pe oportunistii ca dumneata ca si-l vor pierde!

Ti se pare ca-i urasc, daca-i cert? Da, ii urasc, ca sa le salvez sufletul. Sa nu mai rataceasca si sa vina la adevar. Daca pentru aceasta trebuie sa-i fierb in ulei incins... s-ar putea sa o fac. Daca nu gasesc alta solutie! Dumneata, daca ai un buboi, te duci la descantatoare, sau la bisturiu?

Edited by Dorel666, 19 February 2020 - 16:16.


#407
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Mai Dorele... scuza-ma ca-ti spun dar tu, daca ti-ar spune vocile alea sa tai in carne vie chiar ai face-o... asa din dragoste.
Astea dupa mine sunt schizofrenii mai, intelegi de ce nu cred eu in asa ceva ? Pt ca foarte multi oameni au facut magarii pt ca asa le-a spus o voce pe care o credeau...

Husand are dreptate si eu am citit in biblie cele scrise... adica intoarce cu bine raului ... mai ales Isus are invataturile astea in noul T, ca in vechiul T exista legea talionului ... tu pe aia vrei sa o aplici ?
Poti sa le arati ca gresesc si cu spiritul blandetii sau poate-ti lipseste spiritu asta...
Eu pana la urma, din tot ce am vazut ca vorbiti voi, ca si spectator devin din ce in ce mai confuz... nu mai stiu cine are dreptate... si v-am zis ca asta e de fapt problema.

#408
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 16:45, said:

Eu pana la urma, din tot ce am vazut ca vorbiti voi, ca si spectator devin din ce in ce mai confuz... nu mai stiu cine are dreptate... si v-am zis ca asta e de fapt problema.
Eu din tot ce am ascultat, am observat si am analizat, ateii au cea mai dihai dreptate.

#409
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,099
  • Înscris: 24.11.2016
Fluk3, ar fi cazul sa te auto-extragi de pe acest topic si de la alte discutii ulterioare.
Este sfatul cel mai competent pe care il poti primi vreodata.


#410
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Ai perfecta dreptate, daca chiar crede ce zice.
Ceea ce eu nu prea cred...

#411
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostXlander, on 19 februarie 2020 - 17:07, said:

Fluk3, ar fi cazul sa te auto-extragi de pe acest topic si de la alte discutii ulterioare.
Este sfatul cel mai competent pe care il poti primi vreodata.
Multumesc pt sfaturi, sa inteleg ca este un topic cu bilet si doar cei invitati au voie sau cei calificati.. sau... te oftici iara ca am venit cu concluzii gen crestinii aud voci ? Posted Image
Am sa te anunt numaidecat daca o sa am nevoie de sfaturile tale competente.

View Postpenticostalul, on 19 februarie 2020 - 17:03, said:

Eu din tot ce am ascultat, am observat si am analizat, ateii au cea mai dihai dreptate.
Imi pare rau dar pt cineva care vede discutiile astea dintre crestini, il bagati si mai tare in ceatza.

Edited by Fluk3, 19 February 2020 - 17:26.


#412
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostFluk3, on 19 februarie 2020 - 17:17, said:

Imi pare rau dar pt cineva care vede discutiile astea dintre crestini, il bagati si mai tare in ceatza.
Ai dreptate in ce-i priveste pe cei cautatori. Dar nu e cazul tau, precum ai fi dorit sa interpretam.

Edited by penticostalul, 19 February 2020 - 17:25.


#413
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Clar ca nu e cazul meu, inca mai pot sa filtrez anumite chestii ce tin de discernamant.

#414
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Da, pentru mine era clar ca incercai sa induci anumite sentimente de vinovatie.
"Dom'le eu astau aici si ascult si citesc si observ dar devin din ce in ce mai confuz. Uite in ce stare îi aduceti pe sarmanii cautatori!"

Dar daca zici ca de fapt nu e cazul tau ci unul ipotetic, mi-a mai venit inima la loc!

Edited by penticostalul, 19 February 2020 - 17:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate