Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

De ce propovaduiesc neoprotestantii in Asia?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
458 replies to this topic

#343
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostXlander, on 18 februarie 2020 - 14:19, said:


Credeam ca doresti sa-ti aduc contra-argumente la "rationament". C-asa e moda pe aici, unul lanseaza o gogoasa dupa care zice "adu contra-argumente". Asa ca m-am relaxat si-ti zic: predicarea Evangheliei lui Hristos este cel mai inaltator lucru pe care il poate face un om in viata lui.
Evanghelia lu Hristos fiind? :)
Ca dupa ce-I canta la Secta ca el e singuru Imparat, de la amvon le spune sa mearga sa voteze imparatii pamantului ridicati de Diabolu prin votu demoNcratic al maselor fara Dumnezeu. :)


Edited by Dude_2nd, 18 February 2020 - 21:08.


#344
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 20:56, said:


Bine ma Dorel, da pana la urma or murit si aia 70  pt ca nu erau neumuritori... de atunci s-au nascut miliarde pe lumea asta .. cum sa le zici la toti pt ca ...vezi tu internetu si tv-ul s-au descoperit in ultimele cateva decenii....

Dumnezeu si-a ales un popor dintre neamuri, ca sa-i poarte numele. Dupa ce l-a format, acest popor trebuia doar sa se inmulteasca si copiii lui se nasc curati si apartin inca din momentul conceperii de Imparatia lui Dumnezeu. Si fiecare parinte este dator sa propovaduiasca Imparatia si Cuvantul in propria casa. Dar in nici un caz sa se duca la pagani si sa o faca pe apostolul fara sa-l trimita Hristos.

#345
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postmario_bril, on 18 februarie 2020 - 20:58, said:

Bineînțeles că se continuă, că de aia sunt împreună în Biblie. Numai că scrierile veterotestamentare au o foarte puțină importanță în cadrul creștinismului.
Iar Dumnezeu apare diferit descris în cele două Testamente, întrucât a fost perceput greșit de evrei, lucru de altfel menționat de Hristos.


Dacă dai dovadă de rea voință, nu prea am cum, să știi. Iar reaua voință se manifestă și este percepută imediat astfel, când ți se spune un lucru și nu cauți nici măcar negru sub unghie să-l înțelegi.
Stai putin, perceput sau ascultat sunt doua lucruri total diferite... iti au exemplu. Cand poporul lui dumnezeu a fost condus prin desert si pe urma a inceptu sa cucereasca cu ajutorul lui Dumnezeu diferite alte popoare, acesta, adica iudeii il ascultau cand dumnezeu zicea omorati toti barbatii mai putin copii si luati-va neveste sau robi din randul lor....Un dumnezeu crud si fara mila... Alt ex, tot cu poporul ui, cand i-a scos din Egipt cu cele 7 plagi, urgii... pai ce treaba au avut unii egipteni care probabil ca se comportau chair ok cu unii israeliti... ? samd..

Hei, eu de aia pun interbari ca sa inteleg un lucru... faptul ca intrebarile mele sunt inconfortabile arata limita adevarului provenita din ceea ce urmeaza a fii dovedit.

Edited by Fluk3, 18 February 2020 - 21:03.


#346
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 21:02, said:

Stai putin, perceput sau ascultat sunt doua lucruri total diferite... iti au exemplu. Cand poporul lui dumnezeu a fost condus prin desert si pe urma a inceptu sa cucereasca cu ajutorul lui Dumnezeu diferite alte popoare, acesta, adica iudeii il ascultau cand dumnezeu zicea omorati toti barbatii mai putin copii si luati-va neveste sau robi din randul lor....Un dumnezeu crud si fara mila... Alt ex, tot cu poporul ui, cand i-a scos din Egipt cu cele 7 plagi, urgii... pai ce treaba au avut unii egipteni care probabil ca se comportau chair ok cu unii israeliti... ? samd..


Dumneata doar filosofezi, dar esti convins ca acest ”Dumnezeu crud si fara mila” nici macar nu exista.

Edited by Dorel666, 18 February 2020 - 21:03.


#347
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostDorel666, on 18 februarie 2020 - 21:01, said:

Dumnezeu si-a ales un popor dintre neamuri, ca sa-i poarte numele. Dupa ce l-a format, acest popor trebuia doar sa se inmulteasca si copiii lui se nasc curati si apartin inca din momentul conceperii de Imparatia lui Dumnezeu. Si fiecare parinte este dator sa propovaduiasca Imparatia si Cuvantul in propria casa. Dar in nici un caz sa se duca la pagani si sa o faca pe apostolul fara sa-l trimita Hristos.
E foarte foarte ciudat.... dumnezeu site totyul de la inceputurile timpului... dar se pare ca cu cat trece timpul si in istorie se tot bate cu capul de chestii pe care nu le-a prevazut.. pana si de faptul cum ca poporul lui ales o sa-l "tradeze" si o sa se indeparteze de la el...

View PostDorel666, on 18 februarie 2020 - 21:03, said:

Dumneata doar filosofezi, dar esti convins ca acest ”Dumnezeu crud si fara mila” nici macar nu exista.
Pai aici filosofam pe o tema data de tine. Daca iti propuneam un alt subiect vorbeam de un alt subiect.
Dumnezeul crud si fara mila reiese din multe pasaje din vechiul testament, despre asta vorbeam.

#348
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 21:06, said:

E foarte foarte ciudat.... dumnezeu site totyul de la inceputurile timpului... dar se pare ca cu cat trece timpul si in istorie se tot bate cu capul de chestii pe care nu le-a prevazut.. pana si de faptul cum ca poporul lui ales o sa-l "tradeze" si o sa se indeparteze de la el...


Asa ti se pare dumitale. Dar nu te mai crede detinatorul adevarului absolut. Accepta-ti conditia de om.

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 21:06, said:


Pai aici filosofam pe o tema data de tine. Daca iti propuneam un alt subiect vorbeam de un alt subiect.
Dumnezeul crud si fara mila reiese din multe pasaje din vechiul testament, despre asta vorbeam.

Si eu vorbeam ca doar blufezi si nu crezi ca exista un astfel de Dumnezeu.

#349
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Faci o greseala si anume, daca eu iti spun ca nu se procedeaza corect imi zici... daca nu-ti convine taci si stai in banca ta pt ca oricum nu le stii tu pe toate... pe urma vine altul si zice... pai normal ca nu le stii daca nici nu cauti :))
Conditia de om nu inseamna a ingurgita orice ti se spune... eu cred ca in descrierea aceea de "liber arbitru" daca ne-a fost data, ma rog, e inclusa si partea cu ratiunea... ce faci ? Nu e tot in conditia de om ?


Pai nu blufez, doar vroiam sa-ti arat ca un astfel de dumnezeu nu exista pt ca ori se contrazice ori are toane... in ambele cazuri e un comportament uman si nu al unei fiinte eterne.

#350
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 21:25, said:

Faci o greseala si anume, daca eu iti spun ca nu se procedeaza corect imi zici... daca nu-ti convine taci si stai in banca ta pt ca oricum nu le stii tu pe toate... pe urma vine altul si zice... pai normal ca nu le stii daca nici nu cauti Posted Image)
Conditia de om nu inseamna a ingurgita orice ti se spune... eu cred ca in descrierea aceea de "liber arbitru" daca ne-a fost data, ma rog, e inclusa si partea cu ratiunea... ce faci ? Nu e tot in conditia de om ?


Nu am zis sa stai in banca dumitale, ci este foarte bine ca cercetezi, dar este gresit sa spui ca stii atunci cand este clar ca doar bajbai.

#351
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 21:06, said:

E foarte foarte ciudat.... dumnezeu site totyul de la inceputurile timpului... dar se pare ca cu cat trece timpul si in istorie se tot bate cu capul de chestii pe care nu le-a prevazut.. pana si de faptul cum ca poporul lui ales o sa-l "tradeze" si o sa se indeparteze de la el...


Pai aici filosofam pe o tema data de tine. Daca iti propuneam un alt subiect vorbeam de un alt subiect.
Dumnezeul crud si fara mila reiese din multe pasaje din vechiul testament, despre asta vorbeam.

Lumea uita ca de fapt si aici si in cer exista o batalie continua intre Dumnezeu si diavol. Sunt unii oameni care devin diavoli pe care este greu sau imposibil de recuperat. Pe aceia Dumnezeu ai anihileaza ca sa nu-i strice si pe ai lui. Sunt unii care orice minune Dumnezeeasca ar vedea si orice li s-ar promite nu pot sa merga pe calea cea buna si nu mai pot fi recuperati (vezi cum duhul sfant este trimis de doua ori si este respins de om, a treia oara nu mai este trimis).
Acesti oameni rai sunt omorati.

Edited by nico123, 18 February 2020 - 21:29.


#352
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 21:25, said:


Pai nu blufez, doar vroiam sa-ti arat ca un astfel de dumnezeu nu exista pt ca ori se contrazice ori are toane... in ambele cazuri e un comportament uman si nu al unei fiinte eterne.

Aceasta ziceam si eu, ca nu tratezi subiectul cu seriozitate, pentru ca esti convins ca acest Dumnezeu nu exista.

#353
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostDorel666, on 18 februarie 2020 - 21:28, said:

Aceasta ziceam si eu, ca nu tratezi subiectul cu seriozitate, pentru ca esti convins ca acest Dumnezeu nu exista.
La fel pot sa te acuz si eu pe tine, stii din start ca dumnezeu exista. Eu nu am suficiente dovezi si suficient de puternice pentru existenta lui, tu ?>

View Postnico123, on 18 februarie 2020 - 21:28, said:

Lumea uita ca de fapt si aici si in cer exista o batalie continua intre Dumnezeu si diavol. Sunt unii oameni care devin diavoli pe care este greu sau imposibil de recuperat. Pe aceia Dumnezeu ai anihileaza ca sa nu-i strice si pe ai lui. Sunt unii care orice minune Dumnezeeasca ar vedea si orice li s-ar promite nu pot sa merga pe calea cea buna si nu mai pot fi recuperati (vezi cum duhul sfant este trimis de doua ori si este respins de om, a treia oara nu mai este trimis).
Acesti oameni rai sunt omorati.
In cazul asta dzeu se contrazice, nu este indelung rabdator asa cum spune ca este. Bun si pt cei care daca ar vedea o minune si li s-ar pormite si ar merge pe urma pe calea cea buna de ce nu se intampa toate astea ? Mai ales acu in era tehnologizarii..

#354
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 21:34, said:

La fel pot sa te acuz si eu pe tine, stii din start ca dumnezeu exista. Eu nu am suficiente dovezi si suficient de puternice pentru existenta lui, tu ?>


Nu am stiut din start. Ani de zile am fost sub asediul lui Dumnezeu, pana sa fiu cucerit. Si inca sunt sub acest asediu. Mi s-au dat atatea dovezi ca nu mai pot nega, dar mintea omeneasca este facuta de asa natura incat chiar si acum, daca nu m-ar asedia continuu, as deveni ateu ca dumneata.

Asa ca te inteleg perfect, ca vreau sau ca nu vreau sa te inteleg...

Edited by Dorel666, 18 February 2020 - 21:41.


#355
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 18 februarie 2020 - 13:01, said:

E o figura de stil, SILIKA. E doar o metafora, o exprimare...nefericita a Sfintiei sale...Posted Image

Asta am inteles, dar vroiam sa-i vad si fățăul.

Nu stii ca fata omului ii o carte deschisa? Posted Image

View PostDude_2nd, on 18 februarie 2020 - 13:01, said:

Nigga e un individ tare simpatic care i-a deconspirat pe agentii Cornului Mic...

Eh, tu te uiti cu placere in gura oricui spune ceva de rau de neoprotestanti... le inghiti toate lăturile, pe nemestecate. Posted Image

Stiu, iti hraneste alter egoul. Posted Image

Edited by Silika, 18 February 2020 - 21:42.


#356
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostDorel666, on 18 februarie 2020 - 21:41, said:

Nu am stiut din start. Ani de zile am fost sub asediul lui Dumnezeu, pana sa fiu cucerit. Si inca sunt sub acest asediu. Mi s-au dat atatea dovezi ca nu mai pot nega, dar mintea omeneasca este facuta de asa natura incat chiar si acum, daca nu m-ar asedia continuu, as deveni ateu ca dumneata.

Asa ca te inteleg perfect, ca vreau sau ca nu vreau sa te inteleg...
Sub asediu ? Frumos spus. pai da-mi cateva dintre dovezile pentru care nu mai poti nega existenta lui.

Edited by Fluk3, 18 February 2020 - 21:44.


#357
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 21:44, said:

Sub asediu ? Frumos spus. pai da-mi cateva dintre dovezile pentru care nu mai poti nega existenta lui.

Ba o pot nega, oricand vreau eu. Doar ca nu ma  mai mananca de mult in kur sa ma joc cu asa ceva. Pentru ca nu dovezile rationale sunt mai importante, ci legatura telepatica si emotionala dintre mine si Dumnezeu. Este vorba de o dragoste pura si intensa pe care, daca nu as mai simti-o, m-as usca si ingheta in acelasi timp, as arde si as suferi de frigul cel mai cumplit. Zeci si sute de ”coincidente” anuntate, explicit sau nu, sau momente cand mi-a aratat ca ma poate invinge si-mi poate controla corpul. Gen o anumita miscare a mainii sau a corpului, pe care eu ma lupt sa nu o fac, dar El invinge si o face. M-am ”jucat” asa cu El de nenumarate ori, pana cand am renuntat si m-am convins ca, de fiecare data, El castiga. Inca mai visez la momentul cand voi castiga eu, dar nu am reusit pana acum.

Sper sa-ti ajunga aceste dezvaluiri ale ”nebuniei” mele...

Edited by Dorel666, 18 February 2020 - 22:09.


#358
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostFluk3, on 18 februarie 2020 - 21:34, said:

La fel pot sa te acuz si eu pe tine, stii din start ca dumnezeu exista. Eu nu am suficiente dovezi si suficient de puternice pentru existenta lui, tu ?>


In cazul asta dzeu se contrazice, nu este indelung rabdator asa cum spune ca este. Bun si pt cei care daca ar vedea o minune si li s-ar pormite si ar merge pe urma pe calea cea buna de ce nu se intampa toate astea ? Mai ales acu in era tehnologizarii..
Cum nu este rabdator dumnezeu? ca de 2000 de ani, necuratul provoaca razboaie si crime impotriva umanitatii,  va ajunge curand sa conduca lumea spre distrugere totala. Macar acum in ultimul ceas ,Dumnezeu trebuie sa-l opreasca.
Cine vrea sa creada, bine, cine nu vrea sa creada, i se poate arata orice minune ca nu va vedea. Care credinta ar fi mai mare? a unuia care n-a vazut nici o minune si crede sau a unuia care a vazut mai multe minuni si crede si el?

Edited by nico123, 18 February 2020 - 22:13.


#359
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View PostDorel666, on 18 februarie 2020 - 22:07, said:

Ba o pot nega, oricand vreau eu. Doar ca nu ma  mai mananca de mult in kur sa ma joc cu asa ceva. Pentru ca nu dovezile rationale sunt mai importante, ci legatura telepatica si emotionala dintre mine si Dumnezeu. Este vorba de o dragoste pura si intensa pe care, daca nu as mai simti-o, m-as usca si ingheta in acelasi timp, as arde si as suferi de frigul cel mai cumplit. Zeci si sute de ”coincidente” anuntate, explicit sau nu, sau momente cand mi-a aratat ca ma poate invinge si-mi poate controla corpul. Gen o anumita miscare a mainii sau a corpului, pe care eu ma lupt sa nu o fac, dar El invinge si o face. M-am ”jucat” asa cu El de nenumarate ori, pana cand am renuntat si m-am convins ca, de fiecare data, El castiga. Inca mai visez la momentul cand voi castiga eu, dar nu am reusit pana acum.

Sper sa-ti ajunga aceste dezvaluiri ale ”nebuniei” mele...
Dorel, dumnezeu e atotputernic nu ? Pai trebuie sa-ti demonstreze ca exista printr-o zvacnire a mainii pe care tot to o controlezi prin centrii nervosi ? De ce nu-ti scrie pur si simplu pe ecran sau pe o hartie un cuvant pe care doar tu sa-l cunosti, o dovada mai palpabila si care sa ramana sau sa fie inregistrata in direct ? Nu pun la indoiala experienta ta ci doar intreb.

View Postnico123, on 18 februarie 2020 - 22:07, said:

Cum nu este rabdator dumnezeu? ca de 2000 de ani, necuratul provoaca razboaie si crime impotriva umanitatii,  va ajunge curand sa conduca lumea spre distrugere totala. Macar acum in ultimul ceas ,Dumnezeu trebuie sa-l opreasca.
Cine vrea sa creada, bine, cine nu vrea sa creada, i se poate arata orice minune ca nu va vedea. Care credinta ar fi mai mare? a unuia care n-a vazut nici o minune si crede sau a unuia care a vazut mai multe minuni si crede si el?
Nico, asta cu i se va arata orice minune ca tot nu va crede nu tine sa stii.. eu tocmai am pomenit de cateva minuni incontestbile si care ar putea sa fie documentate si inregistrate cu tenhica actuala si care ar dovedi cum ca exista ceva dupa dimensiunea asta... Poate ca nu vrea sa fie inregistrat... nu-i place... nici tie sau altcuiva nu i-ar place sa fie filmat in timp ce explica ceva... e de inteles dar sa te intreb altceva, de ce nu a lasat in trecut dovezi incontestabile, de ex, Isus, dupa ce a inviat putea sa se arate catorva mari autoritati si oameni de la ora aceea... de pe tot globul, acestia, dupa ce ar fii vazut semnul din mainile lui si dupa ce le-ar fii spus cine este, cu siguranta ar fi conemnat in istorie iar toate aceste consemnari ari fi dus la concluzia ca pentru un om normal la ora aceea ar fii fost total imposibil sa se arate in mai multe locuri de pe pamant in acelasi timp... ma rog zi...

#360
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Adica vrei sa faca Dumnezeu minuni? A facut o groaza de minuni si unii tot nu l-au crezut sau unii l-au crezut si le-a placut mai mult minunile diavolesti.
Asteapta ca vei vedea tot felul de minuni Dumnezeesti si diavolesti, daca nu esti credincios nu vei intelege care sunt ale Domnului.
A lasat Domnul dovezi incontestabile dar tu nu vrei sa le vezi.

Edited by nico123, 18 February 2020 - 22:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate