Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Încălzire electrică în pardoseală

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
58 răspunsuri în acest subiect

#55
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.785
  • Înscris: 23.09.2005
Prerea mea,  izolatie insuficienta. Pe fatada mergea cel putin 15 cm, sub pardoseala cel putin 10 si in tavan minim 35 (preferabil direct pe placa de la ultimul etaj).
10cm pe fatada este izolatie pentru cei cu gaz.

Cei care ti-au proiectat instalatia au facut cumva si un necesar termic al casei? daca nu ai poti sa iti faci singur, sunt o multime de programe care iti calculeaza necesarul termic in functie de materialele de constructie si temperaturile interior/exterior, daca necesarul asta seamana cu consumul tau atunci e ok.

Poti sa bagi si niste aere conditionate, la un cop de ~3 vei plati doar o treime din factura Posted Image

Editat de relu_24, 17 februarie 2020 - 15:50.


#56
vnw

vnw

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 22.02.2016

View Postgeo_stroi, on 16 februarie 2020 - 19:36, said:

Bună seara,
Am instalat un sistem de încălzire electrică în pardoseală pe care l-am pus în funcțiune din noiembrie 2019. Până azi, 16.02.2020, consumul mediu nu a scăzut sub 20wh/mp/oră, asta în condițiile în care casa e din cărămidă porotherm de 30cm, pereții izolați cu vată bazaltică de 10cm pe Sud, Est și Vest și de 15cm pe Nord, ferestre tripan de calitate pardoselile izolate conform indicațiilor, pod izolat, soclu izolat cu extrudat de 5cm. Iarna asta a fost foarte blândă iar temperatura setată în camere a fost de 20-21 de grade.
Vă rog, cine mai are instalat un astfel de sistem să comunice un consum real lunar, pentru a face o comparație. Vă mulțumesc!
Pentru dimensionarea unei instalatii de incalzire  electrica prin pardoseala CORECTA aveti nevoie de 150w - 200w/mp.
Cablul (rezistenta) are 17w- 20w - 30w / ml.Posted Image

#57
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.308
  • Înscris: 07.05.2020

View Postcspot, on 16 februarie 2020 - 22:12, said:

  Ei nu mai spune ! Si daca ai calorifere ce randament de transfer ai ?
  Ai dreptate . Uite asa ii pacalesc vanzatorii de "incalziri electrice" - le vand randamente fantastice de parca ar avea vreo importanta !  Si uite ca prinde !  Oameni buni o casa are nevoie de un nr de KW pt a fi incazita. Acei KW nu conteaza cum ii obtineti : gaz,electric,lemn,gazeificarea lemnului,peleti etc.  Ce este important este costul cand platiti acei KW !
Spre exemplu 100 m3 de gaz ofera 1,07-1,1 MW la pret de aprox 180 Ron. Aceiasi 1,1 MW din electric costa 800 Ron !  Faceti diferenta si lasati randamentele vietii... Posted Image

View Postgeo_stroi, on 16 februarie 2020 - 22:27, said:

Ok. Passila și zolak ce consum lunar aveți? Ce suprafață?

Chiar nu mai are nimeni încălzire electrică în pardoseală?
Au multi dar nu o mai folosesc !  Posted Image  Dupa prima iarna au adaugat alt sistem de incalzire ! firele de sub parchet someaza  Posted Image

Editat de ADAMCLISI-2020, 20 iunie 2021 - 19:58.


#58
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.308
  • Înscris: 07.05.2020

View Postgeo_stroi, on 16 februarie 2020 - 22:41, said:

   ....
Vreau doar să îmi dau seama dacă am eu o problemă cu izolația sau am o problemă cu instalația de încălzire. Atât.

Ai izolatia casei relativ buna !  Problema este instalatia de incalzire !  Renunta la electric . E atat de simplu ... toti incearca sa-ti explice si tu cred ca vrei sa fii convins si inca te indoiesti... bafta  Posted Image

View Postkreyonel, on 17 februarie 2020 - 13:34, said:

Salutare.
Casa pereti 38+20 polistiren. Acoperis tip terasa cu 30 vata la interior si 25 polistiren deasupra+sapa panta+hidroizolatie cauciucata alba.
Am montat cu sotia incalzire cu fire (fibra carbon) luate de pe aliexpress + termostat in fiecare incapere. Investitie initiala 700 euro.
Suprafata utila incalzita 100mp. Consum strict pt incalzire cca 1000kW, deci 656 ron in cea mai grea luna (deja sunt in anul al 2-lea)
Sunt f multumit datorita comoditatii si lipsei stressului ca se strica ceva la vreo instalatie.
Ai ajuns la un consum aproape de casa pasiva investind f mult in izolatie si apoi cumperi fire de pe Aliexpress... Cine iti garanteaza ca tin o viata firele alea sa nu ai stress ?  Iar daca aveai alta sursa de caldura ce mai conta ca odata la 8-10 ani aveai vreun defect la centrala pe gaze si te costa  100 Euro ?  Posted Image

Editat de ADAMCLISI-2020, 20 iunie 2021 - 20:50.


#59
ggoogg

ggoogg

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 23.09.2021

 geo_stroi, on 16 februarie 2020 - 21:44, said:

Deci: eu am spus o medie de 20w/mp/oră, adică am luat consumul pe o lună, l-am împărțit la numărul de ore dintr-o lună și apoi la suprafața încălzită (în cazul meu 172mp). Că să ne înțelegem: consumul lunar a fost 2600-2700kwh

Topicul este adresat celor care au și folosesc încălzire electrică în pardoseală și care pot comunica un consum lunar.

Noi avem o casa 150 mp si centrala este serata pe 25 grade si max am platit 500 rom

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate