Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Încălzire electrică în pardoseală

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
58 răspunsuri în acest subiect

#37
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.594
  • Înscris: 10.01.2019
Eu cred ca temerea initiatorului cum ca ar consuma mult este legata pe de o parte de lipsa de comparatie, incercand sa afle cum stau altii cu instalatii relativ similare si pe de alta parte de suma relativ mare pe care o plateste (probabil in jur de 1500 lei/luna). Pentru cea din urma are multe alte exemple disponibile dar, de la cei care incalzesc cu gaz si, fata de care, cu toate ca are un sistem performant, plateste  mai mult sau oricum mult fata de investitia in izolatie pe care a facut-o. Asa cum au spus unii colegi este greu de facut o comparatie privind consumul, dar eu cred ca un audit energetic l-ar putea lamuri in mod real cum sta, unde sunt pierderile si ce ar putea face ca sa scada factura

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 39.921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdanpet, on 16 februarie 2020 - 21:40, said:

O centrala termica pe gaz (clasica) are maxim 93% iar una cu condensare se apropie de 99%...
Hmm...
Acum vreo 4 ani a venit echipa eOn la ISCIR-izare,
Au băgat sonda de aparatul de măsură în kit-ul de avacuare, mi-a zis unul dintre ei să dau drumul la apa caldă la maxim la una din chiuvete și rezultatul a fost 97% randament.

Centrala era Ferroli Domicompact F24 D, între timp am înlocuit-o cu Bosch Condens 2000 W ZWB24-1RE care clar e superioară la randament.

#39
geo_stroi

geo_stroi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 08.07.2009

View PostAlexD2, on 16 februarie 2020 - 23:18, said:

Eu cred ca temerea initiatorului cum ca ar consuma mult este legata pe de o parte de lipsa de comparatie, incercand sa afle cum stau altii cu instalatii relativ similare si pe de alta parte de suma relativ mare pe care o plateste (probabil in jur de 1500 lei/luna). Pentru cea din urma are multe alte exemple disponibile dar, de la cei care incalzesc cu gaz si, fata de care, cu toate ca are un sistem performant, plateste  mai mult sau oricum mult fata de investitia in izolatie pe care a facut-o. Asa cum au spus unii colegi este greu de facut o comparatie privind consumul, dar eu cred ca un audit energetic l-ar putea lamuri in mod real cum sta, unde sunt pierderile si ce ar putea face ca sa scada factura
Exact, AlexD2. Mulțumesc de înțelegere. Am făcut o analiză cu camera de termoviziune, cu firma care mi-a livrat și instalat sistemul, chiar lucrez la îmbunătățirea izolației, unde se poate. Doar că am văzut pe alte forumuri că sunt utilizatori care plătesc facturi mult mai mici și vroiam să aflu cum reușesc, că mie nu-mi iese...


Motivul pentru care am ales încălzire electrică în pardoseală este că nu am gaze în zonă.

#40
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postericmario, on 17 februarie 2020 - 01:48, said:

Hmm...
Acum vreo 4 ani a venit echipa eOn la ISCIR-izare,
Au băgat sonda de aparatul de măsură în kit-ul de avacuare, mi-a zis unul dintre ei să dau drumul la apa caldă la maxim la una din chiuvete și rezultatul a fost 97% randament.

Centrala era Ferroli Domicompact F24 D, între timp am înlocuit-o cu Bosch Condens 2000 W ZWB24-1RE care clar e superioară la randament.
De-aia votam cum votam...ca credem tot ce ne mint unii...:(...Inteleg ca tu esti convins ca centrala ta clasica Ferroli avea randamentul de 97%...Nu exista centrala clasica cu randament mai mare de 93%, specificatii date de producatori!!!
Probabil crezi si ca noua centrala cu condensare are randament de 110%...:)

View Postgeo_stroi, on 17 februarie 2020 - 08:10, said:

Motivul pentru care am ales încălzire electrică în pardoseală este că nu am gaze în zonă.
Am presupus asta din start, pentru ca nu cred ca exista om normal, care avand gaz natural la poarta, sa-si puna incalzire electrica...Reiterez:
O anumita locuinta are nevoie pentru incalzire de un anumit nr de kW. Indiferent cu ce e incalzita, asta e puterea necesara si consumata (in kW). Diferenta de pret vine de la combustibilul utilizat, combustibilii avand preturi diferite...1kWh de energie electrica e mai scump decat (tot) 1kWh de gaz metan...de aprox 3 ori.
Daca vrei sa reduci consumul ai cateva posibilitati:
-Reducu temperatura din locuinta, sau doar in anumite incaperi - scade confortul, dar e cea mai ieftina solutie.
-Maresti gradul de izolare termica al locuintei - costuri suplimentare
-Combini cu un sistem de panouri solare...Atentie: nu renteaza sa pui panouri fotovoltaice pentru incalzire electrica, deci...panouri cu apa -foarte costisitor.
-etc (nu-mi mai vine in minte nimic pe moment)

#41
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostBloodRa, on 16 februarie 2020 - 19:55, said:

E foarte greu de crezut că a avut un asemenea consum. O dimensionare de 50W/mp E considerată "curajoasă".
Pai daca-ti spun ca eu iarna asta am bagat 3600 kWh energie termica in 123 de zile, in 125 mp, ce o sa mai zici?

View Postpasilla, on 16 februarie 2020 - 21:02, said:

Incalzirea cu EE e de vreo 5 ori mai scumpa decat pe GN.
0.15 lei/Kwh VS 0.75 lei/Kwh.
Cred ca cei 0.15 RON / kWh sunt fara TVA si cu randament 100%.
Eu am masurat randament de 75% la o centrala clasica si 90% la o centrala in condensare (ambele raportate la Pcs a gazului). Am masurat energia termica produsa cu contor de energie termica (gigacalorimetru) la iesirea din centrala si am raportat la citirea contorului de gaz.
In aceste conditii, 1 kWh energie termica din gaz ajunge 0.24 RON / kWh cu centrala clasica si 0.20 RON / kWh cu centrala in condensatie.

#42
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostFluk3, on 16 februarie 2020 - 21:12, said:

Voi vorbiti despre rezistente electrice incastrate in sapa sau folii radiante cu carbon? (kaleo de ex) E vre-o diferenta intre cele doua ca si randament si consum ?

     Cand vine vorba de încălzire cu electricitate nu se pune problema de randament. O rezistenta electrică furnizeaza 100% energia pe care o consumă.
    Costurile suplimentare vin de la picăturile de pus in ochi. Cand vine factura iti dau lacrimile.

#43
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Haha picaturi deci :) Bun stiu ca o rezistenta electrica furnizeaza 100% energia pe care o consuma dar asta e in conditii perfecte. Ma gandesc ca si rezistentele alea degaja intr-un mediu care la randul lui preia inertia termica mai mult sau mai putin eficient... ca omu nu are in casa rezistente radiante pe jos le are in sapa probabil.

#44
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.578
  • Înscris: 01.03.2007
Ei...nu chiar 100% ca ar fi perpetuum mobile :)...mai lasa si tu de la tine, hai, intre 99 si 99.9% :)

#45
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai vorbim de energie degajata nu de energie produsa :) cu toate astea cred ca doar in vid s-ar apropia de 100%...

Probabil ca initiatorul poate in timp sa compenseze aceste costuri mari de electricitate cu un aport de generare solar ? panouri, acumulatori, invertor... tot tacamu ? Sau nu merita din start investitia ?

#46
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postdanpet, on 17 februarie 2020 - 10:33, said:

Ei...nu chiar 100% ca ar fi perpetuum mobile :)...mai lasa si tu de la tine, hai, intre 99 si 99.9% :)

     Nu are treaba cu perpetuum mobile. O rezistenta electrica de 1kW furnizeaza 1kW de caldura.
     In alte aparate se poate pierde energie in alte scopuri: motoare, ventilatoare, pompe, etc.

#47
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostFluk3, on 17 februarie 2020 - 10:43, said:

Probabil ca initiatorul poate in timp sa compenseze aceste costuri mari de electricitate cu un aport de generare solar ? panouri, acumulatori, invertor... tot tacamu ? Sau nu merita din start investitia ?

    In unele tari primesti subvenție de la stat pentru panouri solare.
    Din punctul meu de vedere nu merita investitia.
    Ai nevoie de panouri +invertor+baterii + o suprafață de teren unde sa montezi panourile.
    Costurile nu se vor amortiza niciodata.
    Investiția ar fi de vreo 5 000 de euro cel putin. Obții vreo 2-3 hwh pe zi in functie de capacitatea bateriilor.
     Deci obții energie cam de 500 de lei pe an maxim.  Daca ninge sau e înnorat posibil sa nu obții nimic.
      După 4 ani trebuie sa schimbi bateriile pentru ca vor crapa.



#48
geo_stroi

geo_stroi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 08.07.2009
În ce privește panourile fotovoltaice, am aplicat în cadrul programului Casa Verde - Fotovoltaice, dar nu am niciun răspuns și, la situația politică  actuală, nici nu sper la vreun răspuns în viitorul apropiat. În afară acestui program Electrică nu aprobă branșarea fotovoltaicelor la rețea (on grid), iar varianta autonomă cu acumulatori este mult prea scumpă și nerentabilă

#49
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postgeo_stroi, on 17 februarie 2020 - 12:50, said:

În afară acestui program Electrică nu aprobă branșarea fotovoltaicelor la rețea (on grid), iar varianta autonomă cu acumulatori este mult prea scumpă și nerentabilă

    Decizia Electrica este una corecta.

#50
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 107
  • Înscris: 05.05.2007
Salutare.
Casa pereti 38+20 polistiren. Acoperis tip terasa cu 30 vata la interior si 25 polistiren deasupra+sapa panta+hidroizolatie cauciucata alba.
Am montat cu sotia incalzire cu fire (fibra carbon) luate de pe aliexpress + termostat in fiecare incapere. Investitie initiala 700 euro.
Suprafata utila incalzita 100mp. Consum strict pt incalzire cca 1000kW, deci 656 ron in cea mai grea luna (deja sunt in anul al 2-lea)
Sunt f multumit datorita comoditatii si lipsei stressului ca se strica ceva la vreo instalatie.

#51
geo_stroi

geo_stroi

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 08.07.2009

View Postkreyonel, on 17 februarie 2020 - 13:34, said:

Salutare.
Casa pereti 38+20 polistiren. Acoperis tip terasa cu 30 vata la interior si 25 polistiren deasupra+sapa panta+hidroizolatie cauciucata alba.
Am montat cu sotia incalzire cu fire (fibra carbon) luate de pe aliexpress + termostat in fiecare incapere. Investitie initiala 700 euro.
Suprafata utila incalzita 100mp. Consum strict pt incalzire cca 1000kW, deci 656 ron in cea mai grea luna (deja sunt in anul al 2-lea)
Sunt f multumit datorita comoditatii si lipsei stressului ca se strica ceva la vreo instalatie.

Mulțumesc. Eu am izolat doar cu 10cm vată bazaltică, mai puțin pe Nord unde am pus de 15cm. Și acoperișul tau este mult mai bine izolat

#52
kreyonel

kreyonel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 107
  • Înscris: 05.05.2007

View Postgeo_stroi, on 17 februarie 2020 - 14:00, said:

Mulțumesc. Eu am izolat doar cu 10cm vată bazaltică, mai puțin pe Nord unde am pus de 15cm. Și acoperișul tau este mult mai bine izolat
Am stiut de la inceput ca voi merge pe curent astfel ca am gandit izolatia foarte bine inca din faza de proiect.

#53
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postgeo_stroi, on 17 februarie 2020 - 12:50, said:

În afară acestui program Electrică nu aprobă branșarea fotovoltaicelor la rețea (on grid)
Ba da, aproba.
Sunt obligati sa accepte, in limita a 30% din capacitatea transformatorului MT / JT din care esti alimentat.

#54
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.150
  • Înscris: 19.05.2005
Cred ca mai ieftin iesi daca te incalzesti cu aparate de aer conditionat, din acelea cu eficienta mare pe incalzire, COP de 4. Desigur mai este varianta pompei de caldura, unde te duci spre COP de 6.
Din pacate cauti sa te informezi dupa ce ai instalat sistemul de incalzire, asta e, refa calculele si vezi ce decizie iei, ramai asa si platesti foarte mult sau faci o investitie si reduci costurile lunare.

Oricum, casa de 170mp incalzita electric cu "rezistente", curaj maxim.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate