Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

O mica ferma ( cresterea puilor de carne , gainilor ouatoare , caprelor )

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Tzasty

Tzasty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2018
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu sfaturi pentru urmatoarea intentie eu as vrea sa fac o mica ferma pe terenul parintilor detin undeva la 7Ha teren agricol si locul pentru ferma este de 3500mp unde as putea cred eu sa fac ceva frumos in ideea ca as vrea sa stiu cateva date daca ma poate ajuta cineva:
1. as vrea sa cresc 1 000 pui de carne cu crestere lenta ( la 100-120 zile ) cu o greutate de sacrficare de 1,7kg - 2,2 kg si intrebarea este daca stie cineva cat costa furajarea lor pe aceasta perioada in ideea ca eu ma gandesc ca un pui pentru inceput nu as putea sa-l valorific la un preat mai mare de 22/kg
2. gainile ouatoare din ce am inteles furajarea lor are un cost pe zi de 0.30 lei
3. caprele sunt o pasiune :) dar vreau sa devina si o afacere
ideea de a avea mai multe animale si nu sunt axat doar pe un singur animal vine din partea de diversificare sa ajung la un client cu minim 3 produse
4. Si intrebarea care ma macina este daca eu pot sa vand oamenilor de la oras doar cu un certificat de producator scos de la primarie ?
ce taxe trb sa platesc catre stat ?
trebuie sa imi fac SRL ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns!

Seara frumoasa!

#2
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Vrei sa le vinzi vii? Pt sacrificare iti trebuie abator autorizat, cu veterinar care sa certifice ca sunt sanatoase etc .

https://lege5.ro/Gra...ite-de-la-acest

Mai bine cultivi rosii :)

#3
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
te promovezi pe facebook si pui ore de livrare prin diferite puncte din oras "la ora 12 sunt in centru, am x, y si z, la ora 14 ajung pe Magheru" si tot asa
in felul asta dai sus statului roman

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 unknown_35, on 14 februarie 2020 - 22:34, said:

Vrei sa le vinzi vii? Pt sacrificare iti trebuie abator autorizat, cu veterinar care sa certifice ca sunt sanatoase etc .

https://lege5.ro/Gra...ite-de-la-acest



     Nici nu au iesit puii din ouă si tu deja te gândești la sacrificare.
     Ca sa crești pui iti trebuie intai condiții. Spații special amenajate, apa, paie și multe altele. Găinile nu cresc in copac. Daca nu ti le fura vulpea ți le fura vecinii.

#5
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Eu atat stiu:  Nu eco&restul. Serie de 5k pui. Morti in 2 zile 50 buc. Inlocuiti de responsabilul de hala cu ceva ,,cazaturi,, de la Avicola B. Peste gard. Fara sa zica nimic.In 3 zile au murit toti.   La ,,pelicani,, e risc.Si daca o faci cum trebuie tre sa o gandesti bine. Da bine bine.  Cand sacrifici ai 1000 de pasari de care trebuie sa te debarasezi ,,ieri,,. Adica deja sa ai contracte,nu merge la  door to door.  Dar bafta si da-I batai.

#6
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019

 Tzasty, on 14 februarie 2020 - 22:21, said:

....
Daca pui asemenea intrebari inseamna ca nu esti pregatit .
Pune pe cele 7 ha lucerna si ia subventia de la apia , fara avize , licente ,  certificate &shit .

Edited by bdx100, 14 February 2020 - 23:20.


#7
Tzasty

Tzasty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2018

 cspot, on 14 februarie 2020 - 22:46, said:

Nici nu au iesit puii din ouă si tu deja te gândești la sacrificare.
Ca sa crești pui iti trebuie intai condiții. Spații special amenajate, apa, paie și multe altele. Găinile nu cresc in copac. Daca nu ti le fura vulpea ți le fura vecinii.

pai si crezi ca nu ar trb sa ma gandesc unde valorific si cum o valorific ?
sau ?
adica mie asta mi se pare partea cea mai grea , sa vinzi ce produci ( adica sa nu iti fie greu sa vinzi de ce produci ) ca de crescut ma gandesc ca mai am si eu o idee de cum se cresc si daca le sacrafic si le vand d2d prin facebook care este riscul sa primesc amenda s-au mai poate mai rau

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Frate-miu avea ,multi ani in urma, contract facut cu casa de pensionari marisoara. Inainte de a popula hala deja era contractul.   Hint-ul era ca lucra ca Flat&compania.  Bugetar mai sef de birou. Dar stim/cunoastem.    Sacrificare in ograda ta e spre imposibil,la abator nu scoti % sa stai in bani. Munca e voluntara.   Daca o faceai acum jde ani mai era cum era,mergi pe culture vegetale. Macar nu dai de mancare chiar zilnic.   Vegetal-de la papadie pana la arbori de cauciuc(glumesc)

#9
Tzasty

Tzasty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2018

 MikeSpike, on 14 februarie 2020 - 23:31, said:

Frate-miu avea ,multi ani in urma, contract facut cu casa de pensionari marisoara. Inainte de a popula hala deja era contractul.   Hint-ul era ca lucra ca Flat&compania.  Bugetar mai sef de birou. Dar stim/cunoastem. Sacrificare in ograda ta e spre imposibil,la abator nu scoti % sa stai in bani. Munca e voluntara.   Daca o faceai acum jde ani mai era cum era,mergi pe culture vegetale. Macar nu dai de mancare chiar zilnic.   Vegetal-de la papadie pana la arbori de cauciuc(glumesc)

sunt constient dar eu speram sa pot amenja ceva adica sa nu fie nevoie sa fac un abator sa pot sa vand pui si care erau costurile cu cresterea lor per/ buc in decurs de 120 zile

 unknown_35, on 14 februarie 2020 - 22:34, said:

Vrei sa le vinzi vii? Pt sacrificare iti trebuie abator autorizat, cu veterinar care sa certifice ca sunt sanatoase etc .

https://lege5.ro/Gra...ite-de-la-acest

Mai bine cultivi rosii Posted Image

Multumesc pentru sfat dar de anul acesta si programul tomata se mareste la o productie de 3T pe 1 000 mp , deci nu :)
Pai si acum vine intrebarea cum poate un taran sa creasca si el 50 de pui si sa-i vanda ( presupun ca nu poate sa-i vanda cel putin legal )

 Ak-33, on 14 februarie 2020 - 22:47, said:

il doare la cuc de ferma , el vrea posturi pentru poaina
ascultati ma ce va spun

n-am idee despre ce vb :)

 bdx100, on 14 februarie 2020 - 23:20, said:

Daca pui asemenea intrebari inseamna ca nu esti pregatit .
Pune pe cele 7 ha lucerna si ia subventia de la apia , fara avize , licente ,  certificate &shit .

Pai la momentul asta sunt date in arenda si primesc subventia pentru ele deci nu ma ajuta idee dar ms frumos gand

 persona695, on 14 februarie 2020 - 22:40, said:

te promovezi pe facebook si pui ore de livrare prin diferite puncte din oras "la ora 12 sunt in centru, am x, y si z, la ora 14 ajung pe Magheru" si tot asa
in felul asta dai sus statului roman

Nu vreau sa fiu in anumite puncte din oras , pot sa le livrez la usa la o comanda minima doar ca nu stiu daca am voie sa fac asta

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
E cam greu ce vrei sa faci...la mine la tara oamenii au inceput sa le puna bec rosu la gaini...cica nu dorm si mananca non-stop. Diferenta mare intre gainile tale si cele de supermarket nu e.Daca vrei sa le cresti bio, ai nevoie de parafa UE (ceea ce mi se pare corect) si astfel poti sa-ti vinzi marfa mai scump ;).



Daca nu vrei sa faci bio,e mai usor, dar greu de vandut...nu o sa-ti dea nimeni 20 de lei pe kg, cand poti sa cumperi un pui la rotisor de la mega cu 15-20 de lei :)

#11
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Op,intra pe aria agro. Hunor si altii stiu cu ce se mananca retete/costuri.  Lucreaza de la 1x mii la mai departe.Bucati pelicani.   Sant in domeniu,lucreaza sau au avut tangent dese cu domeniul asta. Ps. nu te lua la politica cu Hunor,are minusuri pe zona asta.Salutari Hunor!

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Deci, experienta nu ai.
    Nutreturi nu ai.
    Pui nu ai.
    Oameni care să te ajute nu ai.
    Idei unde sa valorifici marfa nu ai.
    Presupun ca nu stii cum se cresc puii/Găinile.
    Costurile vor fi mari. Pierderile vor fi masive.

Edited by cspot, 14 February 2020 - 23:52.


#13
Tzasty

Tzasty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2018

 jimi91, on 14 februarie 2020 - 23:47, said:

E cam greu ce vrei sa faci...la mine la tara oamenii au inceput sa le puna bec rosu la gaini...cica nu dorm si mananca non-stop. Diferenta mare intre gainile tale si cele de supermarket nu e.Daca vrei sa le cresti bio, ai nevoie de parafa UE (ceea ce mi se pare corect) si astfel poti sa-ti vinzi marfa mai scump Posted Image.



Daca nu vrei sa faci bio,e mai usor, dar greu de vandut...nu o sa-ti dea nimeni 20 de lei pe kg, cand poti sa cumperi un pui la rotisor de la mega cu 15-20 de lei Posted Image

Ok daca zici ca partea asta e grea ( o sa fie pui de tara care cred ca ar ajuta si nu am de gand sa ii cresc in 35-41 zile cum se cresc cei din fermele mari si injectati ) eu in momentul de fata mananc pui de tara care cresc in 120 zile maxim si au 1,5 kg + sau minus pana la maxim 2kg si crede-ma ca au alt gust spre deosbire de cel din comert ) ideea este sa incerci si ma gandesc ca te castig de client dar e legal sa o fac eu ca pers fizica , sa cresc pui in felul asta cu , grau , porumb , iarba , tarate si sa-i vand ?

 cspot, on 14 februarie 2020 - 23:51, said:

Deci, experienta nu ai.
Nutreturi nu ai.
Pui nu ai.
Oameni care să te ajute nu ai.
Idei unde sa valorifici marfa nu ai.
Presupun ca nu stii cum se cresc puii/Găinile.
Costurile vor fi mari. Pierderile vor fi masive.

idei unde sa valorifc marfa am doar ca nu stiu daca e legal
cum se cresc puii am idee
despre nutreturii era intrebarea care sunt costurile daca stie cineva cat costa per buc sa fie dus la 120 zile
oamenii sa ma ajute se gasesc ( parintii si oameni contra cost )

#14
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Parintii mei au tot felul de oratanii in curte pt consum personal. Nu prea merita. Daca ii lasi prin curte sau le dai iarba risca sa faca oxiuri - le trebuie tratament. Daca nu ii lasi liberi nu le merge bine. Porumbei/ vrabii etc vin la mancarea lor si risca sa le aduca boli. Trebuie vaccinati ( pesta si alte minuni). Dupa fiecare tratament veterinarul trebuie sa iti spuna cat timp nu ai voie sa le sacrifici pt consum.

Ratele sunt cele mai profitabile si rezistente - dar la noi in Romania nu prea se manaca rata decat pe varza.

Trebuie sa te gandesti ce vei face cu orataniile moarte - nu ai voie sa le ingropi in curte, iar cei cu gunoiul vor refuza sa le ridice - iti trebuie contract cu un incinerator.

Ziceam de rosii in gluma - dar in general orice vegetala e mai usor de cultivat/valorificat decat un animal.

Nici cu laptele nu va fi usor - daca vrei sa il valorifici legal.

#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 Tzasty, on 15 februarie 2020 - 00:01, said:


Ok daca zici ca partea asta e grea ( o sa fie pui de tara care cred ca ar ajuta si nu am de gand sa ii cresc in 35-41 zile cum se cresc cei din fermele mari si injectati ) eu in momentul de fata mananc pui de tara care cresc in 120 zile maxim si au 1,5 kg + sau minus pana la maxim 2kg si crede-ma ca au alt gust spre deosbire de cel din comert ) ideea este sa incerci si ma gandesc ca te castig de client dar e legal sa o fac eu ca pers fizica , sa cresc pui in felul asta cu , grau , porumb , iarba , tarate si sa-i vand ?



idei unde sa valorifc marfa am doar ca nu stiu daca e legal
cum se cresc puii am idee
despre nutreturii era intrebarea care sunt costurile daca stie cineva cat costa per buc sa fie dus la 120 zile
oamenii sa ma ajute se gasesc ( parintii si oameni contra cost )

E o diferenta intre traditional si bio...supermarketurile au nevoie de dovezi, stampile UE, aprobari, pentru a vinde un produs clasificat ca bio :)...daca tu nu le ai, degeaba investesti in ele, ca nimeni nu stie :). Asta e o parte.

A doua chestie, personal vorbind, mie puiul de tara, nu mi se pare cine stie ce...da, o fi mai sanatos...dar nu e mai gustos :|....am taiat anul trecut 3 cocosi, rupeau gainile in doua - asta era motivul, frumosi, crescuti de noi, grasi....dar ca gust, n-au fost cine stie ce :|..si am teren la tara, au unde sa se plimbe, mananca iarba, furaje etc.

In fine, nu vreau sa te descurajez, dar, e complication ce vrei sa faci :|...ai nevoie de o investitie serioasa...si cum ai spus si tu...trebuie sa le cumpere cineva :)

#16
B-M-A

B-M-A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.05.2012
Pai e plin FB-ul si site-urile de anunturi de vanzatori de animale. Vezi pe acolo cam ce fac. Nu cred ca aia au vreun act. Iar regula cu statul roman si contribuabilul cand vine vorba de legi e in primul rand "sa avem de unde lua". Daca tii capul aplecat si te faci ca tii si tu acolo doua gaini sa nu mori de foame, nu se deranjeaza ei pentru tine. Welcome to Romania, unde daca incerci sa fii prea legal, vei deveni ilegal

#17
Tzasty

Tzasty

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.12.2018

 jimi91, on 15 februarie 2020 - 00:11, said:


E o diferenta intre traditional si bio...supermarketurile au nevoie de dovezi, stampile UE, aprobari, pentru a vinde un produs clasificat ca bio Posted Image...daca tu nu le ai, degeaba investesti in ele, ca nimeni nu stie Posted Image. Asta e o parte.

A doua chestie, personal vorbind, mie puiul de tara, nu mi se pare cine stie ce...da, o fi mai sanatos...dar nu e mai gustos Posted Image....am taiat anul trecut 3 cocosi, rupeau gainile in doua - asta era motivul, frumosi, crescuti de noi, grasi....dar ca gust, n-au fost cine stie ce Posted Image..si am teren la tara, au unde sa se plimbe, mananca iarba, furaje etc.

In fine, nu vreau sa te descurajez, dar, e complication ce vrei sa faci Posted Image...ai nevoie de o investitie serioasa...si cum ai spus si tu...trebuie sa le cumpere cineva Posted Image

vb de o micro ferma nu cred ca o sa vand la supermarket deja aici e alt nivel
si legat de parera ta personala o apreciez dar mai multi au zis ca e mai bun cel putin pt copii mici in supe

#18
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Tzasty, on 15 februarie 2020 - 00:41, said:



vb de o micro ferma nu cred ca o sa vand la supermarket deja aici e alt nivel
si legat de parera ta personala o apreciez dar mai multi au zis ca e mai bun cel putin pt copii mici in supe

    Eu zic sa începi cu vreo 10 pui de găină. Daca supraviețuiesc peste 30 de zile inseamna ca  ai sanse sa-ti faci o micro-ferma de-asta. Dar ma indoiesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate