Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Ce temperaturi aveti la procesoarele AMD RYZEN ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#1
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Sambata seara cu mai multi amici ne-am strans la o bere si niste jocuri, FIFA 17, 19, Battlefiel V, GTA V si inevitabil am dat-o in discutii despre componente procesoare etc.
Cum erau alea vechi, cum sunt componentele acum, chestii de sambata seara fara chef de a iesi in oras.
Am avut in dotare un Xbox one cu FIFA 17, si un P.C. cu Ryzen 5 3600 cu FIFA 19, GTA V , Battlefield 5.
Am fost 4 baieti si jucam alternativ.

Si au inceput discutiile de la un baiat care vrea sa-si schimbe P.C.ul:
"ba cum e cum Ryzenul asta, ca vreau sa-mi schimb i5ul 2500k cu ceva nou, si colegii de la munca, si altii pe net mi-au spus sa stau departe de AMD, ca e cald, consuma mult, da crashuri ca are BIOSul beta, nu bate INTEL, e instabil la temperatura ".

Altul incepe sa intretina discutia si sa-i spuna lu' asta ca:
"asa e, ca i-a luat la nepot Ryzen si mereu are probleme, sa s-au ars doua placi video (nVIDIA) etc."

Dupa ce si-a terminat fiecare "discursul", le-am spus ca:
"in carcasa in care s-a jucat continuu 6 ore se afla un Ryzne 5 3600 cu cooler AMD WRAITH MAX, adica cel de top, si au ramas contrariati"

Asa ca hai sa demontam mitul care circula in capul celor care n-au pus mana niciodata pe un Ryzen, ca asa se perpetueaza informatiile gresite si lumea arunca banii dupa zvonuri false, si sa vedem ce-i gresit la cei care au probleme cu stabilitatea procesoarelor RYZEN, ca sa-i putem ajuta.

Eu am Ryzen 5 3600 stock si Ryzen 5 1600 3.75 Ghz OC.
1. Pe placa de baza GIGABYTE B450M-DS3H cu Ryzen 5 3600 si cu coolerul AMD WRAITH MAX in carcasa ZALMAN Z1 cu doua ventilatoare cu pasta Cooler Master V1.
Am ultimul BIOS F50 care vine cu AGESA 1.0.0.4.B, am temperatura in camera la 23 de grade si procesorul sta in IDLE la 32.5 grade, si utilizare de gaming ajunge la 58, uneori 62 de grade, in conditiia in care face bootlenek cu placa video GTX 1060, si procesorul munceste mai mult.
Cu primul BIOS erau oscilatii de temperatura in IDEL de la 35 sarea la 45 de grade pentru o secunda.
Cu ultimul BIOS sta la 32.5 grade si are spikeuri de temperatura pana la 35 de grade pentru o secunda si asta foarte rar, o data la poate 5 minute, si ating frecventa de BOOST de 4.14 Ghz panala 4.175 Ghz.
NU RECOMAND FOLOSIREA SA CU COOLERUL CARE IL DA AMD IN PACHET PENTRU CA ALA ESTE UN COOLER DOAR PENTRRU CEI CARE FAC BROWSING SAU OFFICE, aici a gresit AMD, ca puteau sa specifice ca acel cooler e doar marketing, mai bine mai lasau 10 dolari din pretul procesorului si-l vindeau fara cooler.

2. Pe placa de baza AsRock AB350-PRO4, cu ultimul BIOS, (pentru Ryzen 2000), Ryzen 5 1600 in OC la 3.75 Ghz la un voltaj de 1.25, cu coolerul stock, pasta Cooler Master V1 si este in carcasa Delux ME881, cu 4 ventilatoare unul in fata care trage aer rece in interior, unul in spate care scoate aerul rece din interior, si doua sus care scot aerul cald care se ridica, si procesorul sta in IDLE, (cu 23 de grade in camera), la 24 de grade, si in gaming urca la 60 de grade cu OC.
Acest procesor este foarte rece permite OC la 4.1 GHz pe coolerul stock cu voltaj de 1.41, dar la voltajul asta de 1.41v pe coolerul stock in IDLE sta la 40 de grade, in gaming la 82 de grade in taskuri de productie video poate atinge 88 de grade, si dioda CPU 92 de grade, l-am dus acolo pentru maxim o ora si l-am testat, poate cu un cooler destinat O.C. totul ar fi OK.

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
ai mai avut un topic aproape identic, inca unul la activ, de ce?
https://forum.softpe...ea-pe-ryzen-oc/

#3
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Ala e alt topic, si era despre altceva.
Era despre OC la procesorul meu.
Aici vreau sa le scot din cap celor care nu au avut niciodata un Ryzen, ca aia care lanseaza afirmatii, ori sunt fanboy INTEL ori vorbesc tot de pe margine, si cunosc o fata care si-a luat vineri un laptop cu INTEL cand avea la indemana un Ryzen 4000 mobile ca consuma pe jumatate dar ca performante e cu 50% peste ce a cumparat ea in aceiasi bani.
Cat si pentru cei care au platforme vechi si ar vrea un Ryzen ca le face cu ochiul pretul si specificatiile, dar nu cumpara pentru ca asculta la tot felul de pseudo cunoscatori.

Plus ca pe Ryzen 3000 se discuta de instabilitate mai mult, iar eu la toti cei pe care ii cunosc si au Ryzen 3000, niciunul nu are probleme, dar toti au carcase OK, coolere mai bune si BIOSUL updatat.
Au fost cateva probleme cu ryzen 3000 in prima luna de lasnsare, dar toate sunt rezolvate la deja 6 luni.

#4
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
TLDR....
Attached File  IMG-20200125-WA0020.jpeg   261.2K   109 downloads
Procesor Ryzen 5 3600, placa de baza Gigabyte AB350M DS3H V2, placa video RX 570, carcasa Gamemax Silent Hill
Temperaturile sint la 3 componente, cu 3 teste fiecare (OCCT doar la procesor, celelelte 2 teste combinate cpu+gpu), cite 10 minute per test.
Rezultatele sint inainte si dupa montarea unui ventilator de 140 mm in partea din fata a carcasei

Edited by trollerul_de_serviciu, 10 February 2020 - 14:07.


#5
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Ce cooler folosesti pentru procesorul tau si ce BIOS ai ?

#6
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Nu e al meu.
Coolerul standard din pachet, BIOS cea mai noua versiune (de acum vreo 3 luni, nu stiu daca a aparut alta mai noua intre timp).
Carcasa deja avea un cooler in spate.

#7
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
In noiembrie a mai aparaut un update.

#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Chiar in decembrie ;)
Nu cred ca e cazul, totul merge OK

#9
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Ryzen 7 3700x pe placa Asus B450 ROG Strix F, cooler BeQuiet Dark Rock Pro 4 ~70 de grade in CineBench multithread. Ca idee, un coleg si-a luat si el 3700X si placa Asus X570 dar foloseste coolerul stock si temperaturile sunt absolut ok. Ambii cu PBO enabled si fara overclock. Fara BSOD sau orice tip de probleme pana acum.

#10
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Se stie ca procesoarele amd se cumpara cu cooler separat. Asa e cel putin din vremea athlon 2500+. Daca esti zgarcit si merci cu ala stock normal ca e fierbinte. Mi-aduc aminte la un procesor luasem cooler separat dar nu l-am montat de la bun inceput. Ala stock a tinut 2 saptamani

#11
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Powerup, on 10 februarie 2020 - 18:32, said:

Se stie ca procesoarele amd se cumpara cu cooler separat. Asa e cel putin din vremea athlon 2500+.
mai documenteaza-te si cu seria zen. mai ales ultimele.

prea multa lume are inca idei preconcepute despre procesoarele amd bazat pe ce faceau acu 10-15 ani.

hai sa revenim putin in 2020....

PS: daca pui procesoru la treaba, o sa fie fierbinte cu cooler stock, fie ca scrie amd sau intel pe el.

#12
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Daca tu vrei sa ai 70 temperatura la cpu e problema ta, pentru mine e innacceptabil

#13
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020

 shmu, on 10 februarie 2020 - 18:10, said:

nu cred ...
dar are prea mult timp si rabdare.

ba cu monitoru.. ba cu temperaturile... ba cu cine stie ce...

 shmu, on 10 februarie 2020 - 18:43, said:

mai documenteaza-te si cu seria zen. mai ales ultimele.

prea multa lume are inca idei preconcepute despre procesoarele amd bazat pe ce faceau acu 10-15 ani.

hai sa revenim putin in 2020....

PS: daca pui procesoru la treaba, o sa fie fierbinte cu cooler stock, fie ca scrie amd sau intel pe el.

Multumesc.
Tocmai de asta, din rabdare si timp am vrut sa le scot gargaunii din cap celor care spun ca Ryzen are problemele FXurilor.
Si ma stii ca nu sunt fanboy, dar INTEl e inca-n pana de idei, abia prin aprilie vor scoate seria 10 cu alt socket si tot pe 14nm, dar vor pune HT pe toate procesoarele.

#14
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Ai avut FX sau asa ai citit pe net ca sunt fierbinti? Cu un cooler bun nu au fost probleme nici la fx. De fapt ia vezi ce overclock s-a putut face cu fx

#15
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 Powerup, on 10 februarie 2020 - 19:06, said:

Daca tu vrei sa ai 70 temperatura la cpu e problema ta, pentru mine e innacceptabil

Hmm, 70 e mult ?
In load 100%
Eu am mers la 95 cu in i5 3470, vreo 6 luni, si nu am avut probleme.
Iar toate procesoarele au temperatura maxima pe la 80-90 de grade, asa ca nu sint probleme la 70

#16
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020

 Powerup, on 10 februarie 2020 - 19:28, said:

Ai avut FX sau asa ai citit pe net ca sunt fierbinti? Cu un cooler bun nu au fost probleme nici la fx. De fapt ia vezi ce overclock s-a putut face cu fx

Si-a luat un copil de pe scara pe vremea cand eu i-am recomandat i5 4460 iar el a ales ceva de la AMD cu octa core, care atingea destul de repede 80 de grade, pe cand eu la INTEL 80 de grade n-am atins niciodata si tot cu coolerul stock.

#17
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

 Powerup, on 10 februarie 2020 - 19:28, said:

Ai avut FX sau asa ai citit pe net ca sunt fierbinti? Cu un cooler bun nu au fost probleme nici la fx. De fapt ia vezi ce overclock s-a putut face cu fx
cu un cooler BUN (animal mare). dar si cu ala, daca faceai OC, luai foc.
nu multi isi permiteau pe vremea aia watercooling.

ia vezi tu cam ce OC se putea face cu un cooler mai "normal". alea de le gaseai pe la 15-200 lei.

Edited by shmu, 10 February 2020 - 21:59.


#18
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Iata si temperaturile de pe Ryzen 5 1600 cu OC la 3.75 Ghz cu cool'n quiet activ, 25 de grade in camera.
Vara la 23 de grade sta la 23 / 24 de grade, la 25 de grade sta la 28.50 grade, daca ii dezactivez funtia cool'n quiet si procesorul sta in permanenta la 3.75 Ghz la 25 de grade in camera procesorul sta la 30.25 de grade.
Carcasa DeLux ME881, ventilator fata care baga aer rece in carcasa, ventilator spate care trage aerul cald din carcasa, si un ventilator sus care trage aerul cald din carcasa.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate