Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce temperaturi aveti la procesoarele AMD RYZEN ?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#19
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 27.03.2010
N0Trust, mi se pare mie sau ai 3.75GHz doar pe doua nuclee?
Ce temperaturi ai la 5 GHz pe toate nucleele?

#20
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
La AMD se face OC pe toate nucleele.
Cu functia cool'n quiet procesorul isi urca frecventa in functie de procentul de utilizare al procesorului, fara aceasta funtie el sta in permanenta la frecventa pusa in OC.

Chiar in atasament se vede ca si cu functia cool'n quiet activa, procesorul a coborat pe toate nucleele la 3.725 Ghz.

#21
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Functia cool'n quite nu pare sa aiba nici o legatura cu Overclock-ul:
"Cool'n'Quiet is a CPU dynamic frequency scaling and power saving technology introduced by AMD with its Athlon XP processor line[1]. It works by reducing the processor's clock rate and voltage when the processor is idle. The aim of this technology is to reduce overall power consumption and lower heat generation, allowing for slower (thus quieter) cooling fan operation. The objectives of cooler and quieter result in the name Cool'n'Quiet. The technology is similar to Intel's SpeedStep and AMD's own PowerNow!, which were developed with the aim of increasing laptop battery life by reducing power consumption."

Overclocking: In computing, overclocking is the practice of increasing the clock rate of a computer to exceed that certified by the manufacturer.
Daca tu rulezi la o frecventa mai mica, este exact opusul (chiar daca este in idle).
De ce pui temeperaturile in idle, pe cine intereseaza si cum o sa-i convingi pe "fanboi" Intel de ceva cu acele date?
Nu in ultimul rand, colegul te "trola", Ryzen nu prea poate atinge 5GHz pe cand Intel atinge si depaseste 5 GHz fara probleme cel putin pe I9 9900K.

#22
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Dar pe mine nu ma intereseaza OCul cu raciri speciale.
Eu am facut OC la Ryzenul 5 1600 de la 3.2 Ghz cu Turbo 3.6Ghz la 3.750 Ghz pe toate in permanenta si asta pe coolerul stock la temperaturile pe care le vezi.
Si la AMD cand faci OC trebuie sa dezactivezi cool'n quiet, tocmai pentru a nu-ti cobora frecventa cand taskurile sunt mai lejere. Fara aceasta functie procesorul sta la 3.75 Ghz, cu acesta functie poate coboara pana la frecventa de baza (3.20 Ghz), si urca la 3.75 Ghz pe toate nucleele doar daca este necesara frecventa setata ca OC.
Atinge si 4.1 Ghz pe coolerul stock in functie de siliciul din el, iti sta la 1.398v sau la 1.41v, cu 40 grade idle si 92 de grade in CineBench, testat de mine.
Dar pentru mine e ok 3.75Ghz la 1.25v pe coolerul stock cu 55 de grade in Assassin's Creed Origins, sau in cinebench a atins 72 de grade in 100% full utilizat.
Pe Ryzen 5 3600 il tin la frecventa stock si merge de indoaie orice i7 8xxx sau 9xxx :))

Plus de asta nu compari Ryzen 5 1600 care tinteste in Intel i5 7xxx, dar care are un pret de 200 de dolari la lansare, ca acum il gasesti cu 100 de dolari cu i9 care costa cat un rinichi, dar care nu merita nicio flegma raportat la preturile si puterea concurentei, adica Ryzen 9 3950X, care este de talia acelui i9.

#23
winall

winall

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 16.02.2019
Daca am intrat si eu pe subiectul astea sa va spun si eu temperaturile pe procesorul meu R 7 1800x, cooler stock, frecventa stock, placa de baza Msi B350M-pro-vdh, carcasa Deepcool Matrexx 50, am temperaturi rezonabile.
Tin cool-n quiet enable si am asa:
33 de grade in idle, 65 de grade in gaming, 77 de grade in teste sintetice stresat 100%.

Edited by winall, 20 February 2020 - 00:34.


#24
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 30.04.2017

 winall, on 20 februarie 2020 - 00:04, said:


Mai studiaza cazul, si adu si dovezi.
Ca sunt pe net, doar, ca intra in protectie sau isi da shutdown la 70 de grade FXul 8xxx
Eu vin de la FX 8350 si am trecut la Ryzen 7 1800X.
Daca nu activezi protectia de BIOS, FXul atinge si 90 de grade.
Nu trebuie sa activezi nimic, asa vine standard cu protectie la 70 de grade

#25
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Am pus dovezi cu FX 8350 ajuns la 80 de grade. Iar Winall a spus că a avut FX 8350 înainte, dar sa curățat după clona @bite.

#26
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 30.04.2017
Eu n-am vazut, nu zic ca nu se poate dar la fel de bine se poate sa tii procesorul rece cu un cooler aftermarket si o carcasa bine ventilata. Dar multi cumpara cutii aspectuoase pe post de carcasa. In fine n-are rost sa continuam ca nu despre asta e topicul

Edited by Powerup, 20 February 2020 - 10:49.


#27
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
45 de grade, la mine.

Attached File  Ryzen Master.PNG   469.43K   38 downloads

Ryzen 5 3600 + Cooler Master Hyper 212 LED Turbo.
E acceptabil?

#28
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Mi se pare mult.
Ce carcasa ai, ce ventilatie ai la ea, ce placa de baza si ce bios ai ?
Ce temperatura ai in camera ?

#29
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Asta este carcasa: https://www.pcgarage...master/trooper/
Are adaugate doua ventilatoare de 120mm pe panoul lateral. (pe langa cele standard)
Placa de baza este Gigabyte X570 Aorus Elite. Bios f11.
Temperatura din camera nu o cunosc, dar cred ca e destul de mare. Sunt fortat de imprejurari sa stau cu geamul doar putin intre-deschis deoarece am un motanel birmanez.
Ce ma sfatuiesti sa fac, sa mai scad temperatura?
Mersi.

#30
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Eu zic sa te joci cu curba Coolerului si ndaca nu rezolvi nimic  sa reaplici pasta.
Dar ca sa ne intelegem.. aia e temperatura in idle, nu?

Edited by andreyvsjoker, 09 March 2020 - 07:45.


#31
Bite

Bite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 11.08.2019
Posesorii de ryzen se feresc ca dracu de tamaie de hwinfo. Parca vor sa ascunda ceva. Nu e cazul lui @lost, si nici nu e idle la el cu peste 1.35 V la average. Are ceva ce lucreaza in background.
Notrust a depus o captura unicat, demna de Cartea Recordurilor. Bineinteles ca aia de Cartea Recordurilor nu ii vor valida recordul doar in baza acelei poze. Au pretentia de 1-2 minute de "idle" unde se vede clar minim, maxim si average la frecvente, consum, usage si voltaj. Pacat de poza.

#32
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Screenshotul lui lost este din Ryzen master, si nu din hwinfo, stiu, pentru ca se pare ca sunt exceptia, am Ryzen si verific cu HWInfo temeperaturile. Poate "e stricat" hwinfo dar temperaturile mele sunt normale si acolo.

#33
Bite

Bite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 11.08.2019
Nu stiu ce ai inteles tu din spusele mele. Daca lost avea si hwinfo in screenshot, toti care sunt familiarizati cu el nu ar mai intrebat daca sistemul chiar e in idle. Asa vad ca fac oamenii pe alte forumuri din afara si nicaieri nu am vazut ce vrea sa demonstreze notrust.
Nu e nimic stricat in hwinfo pentru ca isi culege informatiile din senzorii pe care ii citeste si BIOS-ul. Are insa o mare problema pentru ca iti arata si maximum si beleaua aia de average pe toata sesiunea, care e si ea monitorizata. Cu ryzenmaster pot scoate calculatorul pe fereastra, opresc toate procesele din windows, decuplez cablul de net si pandesc un minim absolut pentru a demonstra ca realitatea mea e alta.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Recomand folosirea HWMonitor.
Poate fi lasat in background si memoreaza atat minimele cat si maximele valorilor, in afara de cea din acel moment.

#35
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

 andreyvsjoker, on 09 martie 2020 - 07:44, said:

Dar ca sa ne intelegem.. aia e temperatura in idle, nu?
Nu!
Calculatorul meu nu e niciodata in idle...

#36
N0Trust

N0Trust

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 04.01.2020
Pai daca nu e in IDLE, ce temperaturi ai vrea sa ai ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate