Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Desfiintarea postului - obligatii predare munca desfasurata

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,075
  • Înscris: 20.10.2015

 dalu364, on 09 februarie 2020 - 17:04, said:

Nu era mai bine daca erai ceva mai maleabil ? Poate dormeai cu matzu` plin ..........cu mancare sarata ..............si poate trageai si-un numar.

Posted Image
exact, asta e morala!

 Ion_Bumbu, on 09 februarie 2020 - 17:08, said:

Domnule, fiecare are parte de oamenii pe care`i doreste si`i alege asa cum crede el.
Nu veti gasi oameni pregatiti profesional obedienti cu care sa spalati pe jos.
Va doresc mult succes in recrutarea oamenilor dumneavoasatra, luati`i pe cei care accepta orice si va veti trezi cu "orice" la realizari, numai cu ce trebuie nu!
Posted Image

E vorba de bun simt aici nu de conditia sclav-stapan

Sa-ti dau un exemplu personal
Am fost angajat pe un post de inginer de calitate
Dupa 2 ani, restructurari, 13 oameni din management. Eu, printre ei.
ma cheama si-mi spun, eu eram in timpul ala in laborator faceam niste teste.
2 dincre cei concediati au fost condusi cu paza la usa companiei

EU, am zis ca inteleg si ca ma duc sa-mi termin testele pentru ca erau importante.
Directorului general i-a sasit tandara, "Nu, nu te merita astia, eu zic sa pleci!"
Il iau pe sefu afara, ii zic despre ce e vorba.
Ma lasa, am mai lucrat 2 ore.
Am plecat.
Desi lucrasem doar 2 ani mi-au dat 6 luni salariul compensatoriu.
Intre timp i-am zis sefului de un sistem nou de calitate la care lucram. Din pacate nimeni nu stia nimic.
Asa ca le-am propus, in limita timpului meu disponibil, printre interviuri sa-mi gasesc altceva, sa vin sa-i pregatesc.

La a 2-a sedinta, ma vede iar ala mare.
"Tu cat te mai "tarasti" inapoi la munca?" Si rade
"Stai Tom ca nu vin de dragul tau, vreau sa-ti invat oamenii cum sa fie mai eficienti!"
"Stiu, mi-a zis Kevin, stii ca nu prea e normal si legal..."
"Nici sa vin sa va vad?"
Dupa o saptamana eram re-angajat pe contract cu termen (1 ani) pe un salariu cu 30% mai mare

Duoa aproape 4 luni firma a fost comparata de alta corporatie care, se pare ca nu au inteles rolul meu acolo.
Asa ca nu mi-au oferit full-time.
I-am zis sefului ca imi caut de lucru.
Dupa o luna reziliam contractul de comun acord.

Da, e tare nasol sa te simti asa ca mine, sclav!

Si acum, dupa 20 de ani sunt in legatura pe facebook cu fostul sef de atunci, care inca ma regreta

#38
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019

 Tsunnnami, on 09 februarie 2020 - 18:21, said:



Si acum, dupa 20 de ani sunt in legatura pe facebook cu fostul sef de atunci, care inca ma regreta
Asa e, nu stiu cum e in alte parti dar la noi asa se zice: ca atunci cand pleci de undeva trebuie sa lasi un loc de Buna ziua.

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,075
  • Înscris: 20.10.2015

 AlexD2, on 09 februarie 2020 - 18:35, said:

Asa e, nu stiu cum e in alte parti dar la noi asa se zice: ca atunci cand pleci de undeva trebuie sa lasi un loc de Buna ziua.

Eu trebuie sa am fun la munca, trebuie sa-mi fac prieteni, trebuie sa simt ca sunt folositor in produsul sau serviciul respectiv
Concedierea, ca si moartea, e parte din viata.
Faptul ca nu scuip in urma nu inseamna ca am fost sclav.

Edited by Tsunnnami, 09 February 2020 - 18:38.


#40
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, in primul rind nu cred ca e loc de CV aici, cititi bine de tot ce spune initiatorul si dupa aceea incercati sa intelegeti.
Exemple personale, fiecare putem da, da parca nu`i locul aici.
A lasa loc de buna ziua da, acelor care merita, asta nu se intelege la noi, cum ajunge unul sef vrea sa fie tratat ca un satrap, cu cit mai mic patronul
cu atit mai mari veleitatile.

#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,075
  • Înscris: 20.10.2015

 Ion_Bumbu, on 09 februarie 2020 - 18:41, said:

cum ajunge unul sef vrea sa fie tratat ca un satrap

De unde se intelege prostia asta?

Eu am inteles ca postul lui se va disponibiliza si i-a fost adus la cunostinta
Foarte fair.

Rezultatul e unul singur. Bye, bye
In cazul asta trebuie sa-ti urmaresti interesul.

Cauti de munca, pregatesti interviul si... cauti referinte CAT MAI BUNE
Ba mai poti si negocia.
"Bah, te ajut dar uite la pachetul salarial include si timpul meu daca vrei sa vin de pe somaj sa te ajut, ca nu te las cu fundu-m balta, si vreu si referinte bune daca nu cumva vrei sa ma si ajuti sa gasesc alt loc!"

Sau poti fi prost

FIecare alege cum il aranjeaza mai bine

#42
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 31.01.2010

 Tsunnnami, on 09 februarie 2020 - 18:47, said:


De unde se intelege prostia asta?


Din experienta de lucru cu subcontractorii, firme conexe si asa mai departe.

#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,075
  • Înscris: 20.10.2015

 Ion_Bumbu, on 09 februarie 2020 - 18:41, said:

Exemple personale, fiecare putem da, da parca nu`i locul aici.


 Ion_Bumbu, on 09 februarie 2020 - 18:41, said:

ajunge unul sef vrea sa fie tratat ca un satrap


 Tsunnnami, on 09 februarie 2020 - 18:47, said:

De unde se intelege prostia asta?

 Ion_Bumbu, on 09 februarie 2020 - 18:52, said:

Din experienta de lucru cu subcontractorii, firme conexe si asa mai departe.

Adica:

 Ion_Bumbu, on 09 februarie 2020 - 18:41, said:

Exemple personale, fiecare putem da, da parca nu`i locul aici.


#44
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,542
  • Înscris: 05.06.2009
Inițiator, tu când ai fost angajat pe acel post știai sa faci tot ce era necesar sau și pe tine te-a învățat cineva din acea firma?
Legal trebuie sa predai lucrările, obiectele de inventar, să-ți faci nota de lichidare.
Moral ai putea să-i explici/arăți în mare despre ce este vorba, persoanei care va prelua atributiile/activitățile tale.
Concret, ce scrie în acel acord, se face încetarea contractului ca urmare a desființării postului tău sau cu acordul părților? Ți s-a dat și un termen de preaviz?

Edited by corinadaniela, 09 February 2020 - 18:59.


#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,075
  • Înscris: 20.10.2015
Nu contest ca in Romania densitatea de patroni prosti e mai mare decat in SUA, dar in cazul de fata nu mi se pare ca patronul actioneaza imoral

 corinadaniela, on 09 februarie 2020 - 18:58, said:

Concret, ce scrie în acel acord, se face încetarea contractului ca urmare a desființării postului tău sau cu acordul părților? Ți s-a dat și un termen de preaviz?

As refuza clar sau negocia la sange daca contractul e desfacut cu acordul partilor
Salariu pe 3 luni + o luna pe fiecare an lucrat acolo + ajutorul de somaj pe un an, altfel, legal ma concediaza

La un salariu brut de 3000 de lei, sa zicem cu 3 ani in spate as cere pentru acordul partilor, 37,000 de lei

#46
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, cu scuzele mele, traiesti pe alta lume!
Daca mai tin bine minte iti poate desface contractul de munca fara probleme in urma reorganizarii, marea problema este ca nu poate reinfinta postul tau decit dupa 6 luni.
Nu mai stiu daca firma are obligatia sa plateasca ceva in acest caz, a rezolvat guvernul Boc asta cu ocazia plecarii Nokia de la Cluj.
Am mai spus, daca pleaca cu acordul partilor sa citeasca bine ce semneaza.
Daca insa este efectiv asa cum a spus initiatorul, program redus, totul legal si la revedere.
Moral, este efectiv la latitudinea lui, doreste, OK nu, si mai OK, o data si o data trebuie si cineva sa se invete ca angajatii nu`s cirpe de spalat pe jos si la poarta nu asteapta 10 sa fie angajati!
Suna aiurea insa asta este situatia, o spun ca unu care am alergat in limba dupa oameni.

#47
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Tsunnnami, on 09 februarie 2020 - 16:38, said:

Ca-mi aduc aminte acum. Cu ceva timp in urma plecasem la cumparaturi cu lista facuta- de nevasta-mea.
Ma suna.
"Am uitat sa trec si sare, sa nu uiti!"
Raspunsul meu:
"Te fah dreaq d-aiciea, eu am facut lista??? Tu ai facut-o, data viitoare sa fii constienta!"
Si m-am dus fara sare.

In noaptea aia m-am culcat flamand
Fiecare intelege ce vrea

Un Dorel veritabil. Mei Tsunami, recunoaste ca ingineria aia de calitate e doar un vis neatins Posted Image

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,075
  • Înscris: 20.10.2015

 Ion_Bumbu, on 09 februarie 2020 - 19:16, said:

Domnule, cu scuzele mele, traiesti pe alta lume!
Daca mai tin bine minte iti poate desface contractul de munca fara probleme in urma reorganizarii, marea problema este ca nu poate reinfinta postul tau decit dupa 6 luni.
Nu mai stiu daca firma are obligatia sa plateasca ceva in acest caz, a rezolvat guvernul Boc asta cu ocazia plecarii Nokia de la Cluj.
Am mai spus, daca pleaca cu acordul partilor sa citeasca bine ce semneaza.
Daca insa este efectiv asa cum a spus initiatorul, program redus, totul legal si la revedere.
Moral, este efectiv la latitudinea lui, doreste, OK nu, si mai OK, o data si o data trebuie si cineva sa se invete ca angajatii nu`s cirpe de spalat pe jos si la poarta nu asteapta 10 sa fie angajati!
Suna aiurea insa asta este situatia, o spun ca unu care am alergat in limba dupa oameni.

Nelule, la "cu acordul partilor" nu se ia somaj
Deci as merge la negociere.
Ori dai banu si semnez acordul partilor ori imi gasesti alteva altundeva, acceptabil ori o facem ca la lege.
Asta as face-o nu numai "in alta lume" ci in "oricare lume"

 vata_pa_batz, on 09 februarie 2020 - 19:17, said:

Un Dorel veritabil. Mei Tsunami, recunoaste ca ingineria aia de calitate e doar un vis neatins Posted Image

Unii nu se prind acolo unde folosesc figuri de stil, o fi si vina mea ca ii bag in seama. Sa explic pentru cei care sunt mai slabi la intelegere. Am vrut cu exemplul ala sa fac o analogie la fisa postului. As fi cel mai mare prost sa ma casatoresc cu o persoana care sa-mi permita sa vorbesc asa.

Pe de alta parte, te-am mai provocat o data sa dam cartile pe fata si ai dat-o-n marsarier. Eu zic ca nu e tocmai ortodox sa ma ataci fara motiv. Eu, spre deosebire de tine, nu am de ce sa ascund nimic.
Sa speram ca ai prins-o

Edited by Tsunnnami, 10 February 2020 - 02:20.


#49
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 Tsunnnami, on 10 februarie 2020 - 02:19, said:

Unii nu se prind acolo unde folosesc figuri de stil

Da da...te-ai scapat si asta e, acum e mai greu cu reparatu Posted Image

#50
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,075
  • Înscris: 20.10.2015

 Tsunnnami, on 10 februarie 2020 - 02:19, said:

vina mea ca ii bag in seama


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate