Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mașina noua cu cheder zgaria...

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Desfiintarea postului - obligatii predare munca desfasurata

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

 mannick, on 09 februarie 2020 - 13:36, said:

Ai nevoie de cateva ore ca sa-ti gasesti un nou job....

Is this a joke ?!

#20
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 dana_alexa_92, on 09 februarie 2020 - 13:28, said:

Mentalitate tipic romaneasca. Probabil si politicienii gandesc la fel, de aceea ne merge atat de bine

Tu esti ,, patroana '' firmei ? Hai sa te invat ceva. Conform Codului Muncii, munca neremunerata este considerata infractiune, asa ca nu-i mai baga omului prostii de-astea crestinesti in cap. Dupa ce-l arunca afara ca pe-o masea cariata, tot el e obligat sa presteze ce nu are in atributii, nu ? Posted Image .
Omule, asculta la mine , ca-s patit : ,, facerea de bine, e fwtere de mama'' asa ca mai departe fa cum crezi de cuvinta.

#21
ascee_ro

ascee_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 15.02.2005
@mannick - comentariul a fost mai mult in ideea ca multi dintre cei tineri (si nu numai) nu isi cunosc drepturile - si somajul e un drept pentru care platesti in fiecare luna.  Iar chestia asta cu 'semnez cu acordul partilor' (daca a inteles bine OP si chiar e 'acordul partilor') e demisie, nu concediere.

Si concedierea (cum s-a zis mai sus) vine cu obligatii pentru firma - de asta poate fi un 'atu' de negociere cand ti se pune in fata 'acordul partilor ca se desfiinteaza postul'.

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,636
  • Înscris: 08.03.2017

 dana_alexa_92, on 09 februarie 2020 - 13:22, said:

Este o chestie de bun simt fata de cealalta persoana, nu fata de firma.
Text subliminal - a se citi invers sau a se ignora , probabil scris de patroana de firma .

#23
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Asta este o discutie si o gandirea de cand planeta asta.
Chiar cunosc persoane care nu au invatat in viata lor alter persoane.
Asta sa nu le fure locul de munca.

Cine vroiau sa invete alte persoane? Erau fraieri aia care faceau orice si vedeau un coleg nou ca inca un fraier la munca, sa scape ei de munca.

Morala este cand nu vrei coleg ii pui bete in roate.
Cand vrei un coleg te straduiesti sa-l inveti ceva.

Cati sefuleti nu sunt prin tara asta care una iti zic in fata si alta zic mai departe.
Morala romaneasca este Ca Ca Sa dai bine, tu, trebuie ca altul sa fie nepriceput.

#24
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 31.01.2010

 dana_alexa_92, on 09 februarie 2020 - 13:28, said:

Mentalitate tipic romaneasca. Probabil si politicienii gandesc la fel, de aceea ne merge atat de bine

Sustineti o atitudine de injosire a angajatului fata de o firma, va doresc sa va amintiti de tot ce ati spus aici la adresa initiatorului cind veti ajunge in situatia lui.

@initiator, vorbesti de salarii compensatorii, asta inseamna ca plecati de bunavoie, ma rog, cu sula`n coaste dar legal cu acordul partilor  si veti semna un angajament, vedeti ce scrie acolo, s`ar putea sa fiti nevoit sa acordati suport o perioada rezonabile de timp.
Daca scrie si ati acceptat atunci o veti face, daca nu, n`au cum sa va oblige si nici macar moral nu este fiind o activitate pentru care nu sinteti platit.
Mai este ceva, pe undeva parca aveati dreptul sa lucrati doar 4h, restul urmind sa va cautati un nou job, nu sint sigur de conditii, poate cineva care se ocupa de aspecte juridice sa va lamureasca, @Althea precis ar sti mai bine...

#25
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,222
  • Înscris: 23.08.2014
Nu te poate nimeni obliga sa inveti pe altul, insa moral ar trebui sa o faci, in plus nu pierzi nimic, tu oricum pleci, si persoana respectiva oricum va invata la un moment dat,Iti alegi tu ce vrei sa faci...poate in viitor o sa vrei sa te reangajezi la ei...

#26
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Viata este lunga si este diversa.
Ce crezi ca o sa faca cel care te inlocuieste? Crezi ca o sa iti zica Mc?
Chiar cunosc pe cineva care fusese dat afara, tipul nou din cauza ca nu a fost instruit de cel vechi, a venit la munca, a plecat. Patronul l-a sunat si l-a angajat la loc ca avea nevoie de om.

Atentie cu facerea de bine.
Din pacate societatea este cu atentie la neatentie.

Am o regula ca nu ma bag peste altcineva dar nici nu vreau sa se bage altcineva peste mine.
Si dobitoci care sa accepte lefuri mici se gaseste peste tot.

#27
dorin_tm

dorin_tm

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.10.2018
...Parole, acces aplicatii, persoane contact - aici nu trebuie sa predai nimic - de asta se ocupa dep. IT si managerul.
Nu ai obligatia sa inveti pe nimeni nimic ( daca nu e stipulat altfel in fisa postului )
In orice firma ( serioasa ) trebuie sa existe proceduri pentru orice.
Ai dreptul sa lucrezi cu norma redusa - pentru a-ti cauta un nou job.

Edited by dorin_tm, 09 February 2020 - 14:36.


#28
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,594
  • Înscris: 10.01.2019
Negociaza cu patronii conditiile in care pleci. Cere cat mai mult (macar salariul pe cateva luni) daca doresc sa inveti pe cineva.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,072
  • Înscris: 20.10.2015

 vampirash01, on 09 februarie 2020 - 13:12, said:

De curand postul meu a fost desfiintat, pe motiv ca  profitul departamentui nu este  suficient sa poata intretine salariul meu. Tin sa precizes ca nu este legat de productivitatea mea deoarece profitul este realizat de alte persone din departament care  in mod evident nu-si fac treaba , iar eu cum sunt pe postul de suport  si mentenanta a tuturor  taskurilor ca in mod normal trebuiau aduse de persoanele mai sus mentionate nu pre exista.

Intrebarea mea este , sunt obligat prin vreo lege sa invat persona care-mi va lua locul  si care nu are nici o experieta cu ceea ce fac eu ,si este pusa doar pt ca probabil

Da, in primul rand se numeste "bun simt", pentru orele in care ai stat degeaba si ei te-au platit.
Apoi, cat inveti pe altul ceea ce faci tu, ESTI PLATIT
Daca atunci cand te-ai angajat iti puneau intrebarea asta, ce mai raspundea? Ca o sa intrebi pe forum????




 dalu364, on 09 februarie 2020 - 13:40, said:

Conform Codului Muncii, munca neremunerata este considerata infractiune,
Cine spune de munca nerenumerata?
Daca ar fi dupa mine si mi-ar facea figuri d-astea, ii dau doar cat prevede legea la plecare, vorbesc de salarii compensatorii
Apoi as astepta ca altcineva sa ma sune pentru referinte pentru el sa ii comunic ce angajat bun este el si cum a plecat din firma

 Ion_Bumbu, on 09 februarie 2020 - 14:11, said:

Sustineti o atitudine de injosire a angajatului

Cel mai bine e sa nu te angajezi nicaieri, in felul asta ramai ne-injosit.


Ce am inteles eu:
Firma face reduceri de personal. Munca lui va fi preluata de altcineva, pentru acel "altcineva" va pareai o munca in plus, practic, probabil ca nu va fi, daca firma isi restrange activitatea.
Am mai inteles ca el este rugat sa-i spuna acelui "altcineva" cum lucra el, asta FIIND PLATIT, in timpul orelor de munca.
Apropo, salariile NU DIN PROFIT se platesc

Salariile compensatorii se dau cand il concediezi si nu cand pleci tu de buna voie. Somajul, la fel.

E probabil o firma mica.
Eu as merge sa discut cu patronul.

"bai Gica, inteleg ca sunt vremuri grele pentru tine, dar si pentru mine sunt.
Uite, sunt de acord sa te ajut, dar vreau si 2 lucruri de la tine
1. Cum arata pacheltul compensatoriu, pentru ca am cheltuieli si nu ma asteptam sa fiu pus pe liber
2. In relatiila tale cu clientii si furnizorii, unde crezi tu cel mai bine ca as putea incerca, sperand din partea ta si la referinte in asa fel incat sa nu stau pe liber!"

Nu-l mai invatati la prostii ca sunteti varza.
Voi cand mergeti la piata sa cumparati 1kg de rosii pentru ca atat aveti nevoie nu v-ar cadea bine ca taranul sa va zica: "iei 5 kg sau nu-ti vand nimic!"
Cand e vorba de banul vostru sunteti mai ai dracu decat cei mai ai dracu patroni

#30
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 23.12.2015
Din cate spui tu pare sa fi fost o decizie de business (poate esti prea scump, restrangere de activitate, comasare, etc) si chiar daca n-a fost ti-ar putea afecta, dupa cum ai spus chiar tu, salariile compensatorii. In plus daca esti in relatii cat de cat normale cu ei e bine sa lasi un loc de buna ziua ca nu se stie ce-ti aduce viitorul. Poate o sa ai nevoie de vreo referinta, sau cine stie cine pe cine cunoaste si o sa se ceara o referinta despre tine oficial sau neoficial, sau poate o sa se iveasca ocazia sa te reintorci la ei pe aceasi pozitie sau pe alta, sau colegii/sefii ajung pe cine stie ce pozitie si dai din nou peste ei, etc.

#31
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 31.01.2010

 Tsunnnami, on 09 februarie 2020 - 15:50, said:

Cel mai bine e sa nu te angajezi nicaieri, in felul asta ramai ne-injosit.

Domnule, munca la o firma ca angajat se face in baza unui contract de munca si a unor proceduri care o reglementeaza in conformitate cu specificul firmei si a contractului de munca.
Atitudine de ploconire pe care o tot "imping" unii inainte in fata firmei/managerului/patronului aia e injosire, in Romania aia este la ordinea zilei, asa se promoveaza.
Poti fi angajat si sa traiesti drept si avind coloana dreapta si in Romania, faci ce scrie sau accepti si altceva daca esti rugat si doresti/poti sa o faci, nimeni nu`i absurd, totusi in cazul de fata dupa cum spune initiatorul, firma efectiv doreste sa profite in mod nejustificat pe ultima suta de metrii de el.
Salariile/pachetele compensatorii se dau in cazul disponibilizarilor sau la intelegere intre parti, cam asa pare in cazul de fata.

Edited by Ion_Bumbu, 09 February 2020 - 16:19.


#32
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,179
  • Înscris: 10.07.2013
Chiar daca nu mai revii in acea firma, pleaca in conditii civilizate, daca salariul a fost platit la timp si nu ai fost penalizat pe nedrept.

Parerea mea. Posted Image

*Eu lucrez intr-o multinationala de succes si sunt bine vazut, atat de managerul direct cat si de patron.

Edited by xmanyacs77, 09 February 2020 - 16:22.


#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,072
  • Înscris: 20.10.2015

 Ion_Bumbu, on 09 februarie 2020 - 16:12, said:

firma efectiv doreste sa profite in mod nejustificat pe ultima suta de metrii de el.

Nu e neaparata nevoie
Dar eu in cazul unui patron care as cauta oameni, daca vine unu d-asta la mine si sun la firma precedenta, ii urez somaj fericit. Exact ca-n contractul de care pomenesti.

Ca-mi aduc aminte acum. Cu ceva timp in urma plecasem la cumparaturi cu lista facuta- de nevasta-mea.
Ma suna.
"Am uitat sa trec si sare, sa nu uiti!"
Raspunsul meu:
"Te fah dreaq d-aiciea, eu am facut lista??? Tu ai facut-o, data viitoare sa fii constienta!"
Si m-am dus fara sare.

In noaptea aia m-am culcat flamand
Fiecare intelege ce vrea

Apropo, eu in locul patronului nu-i spuneam ca o sa-l dau afara, intai ii pregateam oamenii, dar probabil patronul ala prost, a avut incredere.
Asa e, de ce sa se injoseasca sa fie platit pentru ceva care e obligat sa faca?

#34
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

 mannick, on 09 februarie 2020 - 13:36, said:

Exista o fisa a postului care spune ce activitati trebuie indeplinite de catre ocupant. Exista programe de training pentru angajati. Singura ta indatorire este sa predai gestiunea, restul este treaba departamentului de personal al firmei.



Cine Doamne iarta-ma are nevoie de somaj in Romania? Ai nevoie de cateva ore ca sa-ti gasesti un nou job....
Poate un job de c...t, ca alea bune sunt pe pile. Si depinde si in ce domeniu.
Eu de 3ani caut un angajator serios in Romania, dar nu am nici o speranta ca il voi gasi.  In ultimii 3 ani am lucrat cite 3-4luni/an, dupa care au inceput cu pretentiile si magariile. ''Patronii' romani nu stiu sa plateasca decit salariul minim pe economie, nu stiu diferenta dintre salariu si diurna, ''nu stiu'' sa treaca diurna in cim, nu au auzit de concediu de odihna platit,concediu medical si multe altele. Vor doar sa-ti folosesti la maxim timpul de lucru, dar fara sa plateasca orele suplimentare, weekenduri, sarbatori legale, fara spor de noapte sau de pericol.
Asa ca, decit sa muncesc degeaba mai bine stau degeaba.
Da, joburi sunt, se plang toti ca nu gasesc pe cine sa angajeze. Dar nu zice nici unul de salariul de c...t pe care il ofera si de conditiile mizerabile de lucru.

#35
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006

 Tsunnnami, on 09 februarie 2020 - 16:38, said:

................................

Sigur americane. La voi acolo e alta mentalitate. Dar sa nu uitam ca si marile catastrofe economice tot de acolo au venit.

ps.
Nu era mai bine daca erai ceva mai maleabil ? Poate dormeai cu matzu` plin ..........cu mancare sarata ..............si poate trageai si-un numar.

Edited by dalu364, 09 February 2020 - 17:05.


#36
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,713
  • Înscris: 31.01.2010

 Tsunnnami, on 09 februarie 2020 - 16:38, said:


Dar eu in cazul unui patron care as cauta oameni, daca vine unu d-asta la mine si sun la firma precedenta, ii urez somaj fericit. Exact ca-n contractul de care pomenesti.


Domnule, fiecare are parte de oamenii pe care`i doreste si`i alege asa cum crede el.
Nu veti gasi oameni pregatiti profesional obedienti cu care sa spalati pe jos.
Va doresc mult succes in recrutarea oamenilor dumneavoasatra, luati`i pe cei care accepta orice si va veti trezi cu "orice" la realizari, numai cu ce trebuie nu!
:D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate