Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Soarele si Luna

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
268 replies to this topic

#127
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2020 - 11:34, said:

Biserica e fecioara, nu una gravida.

Soarele NU poate fi 'lumina de la Dumnezeu', penca Biserica/nou ierusalim 'nu mai are nevoie de soare...penca Dumnezeu o va lumina...'

Asta asa...pe scurt. Posted Image

”Soarele” este patriarhul Avraam, care este si primul proroc. Asa ca ”soare” sunt toti prorocii. ”Luna” sunt cei care asculta cuvantul prorocilor si il dau mai departe, fiind pusi special in aceasta slujba, de a asculta pe proroci si a da mai departe. Acestia sunt preotii si, prin ”preotia universala”, toata Biserica.

Ca Cetatea nu va mai avea nevoie de lumina de la Soare (adica de la proroci) si ca Domnul Dumnezeu o va lumina, inseamna ca va fi o cetate fii si fiice ale lui Dumnezeu, care fiecare va avea pe Dumnezeu in el, adica fiecare va fi asemenea lui Dumnezeu. Adica stiinta acestor oameni va fi atat de inalta, incat nu va mai fi nevoie sa-i indrume permanent Dumnezeu cum sa mearga si ce sa faca.

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 21:18, said:

Se vede și din Isaia 60 că nu este vorba despre Lege și Proroci, Legea să lumineze ziua și Prorocii noaptea:

19 Nu soarele îţi va mai sluji ca lumină ziua, nici luna nu te va mai lumina cu lumina ei, ci Domnul va fi Lumina ta pe vecie, şi Dumnezeul tău va fi slava ta.
20 Soarele tău nu va mai asfinţi, şi luna ta nu se va mai întuneca, căci Domnul va fi Lumina ta pe vecie, şi zilele suferinţei tale se vor sfârşi.



De fapt prorocii sunt ”soarele”, iar ”legea” este doar unul dintre proroci, anume prorocul Moise. ”Luna” sunt preotii. Iar lumina care va lumina cetatea ce nu va mai avea nevoie de ”soare” si ”luna” este Stiinta.

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 22:18, said:

În timpul discuțiilor l-am citat pe Pavel, pentru că a dat răspunsul:

Galateni 4:

22 Fiindcă este scris că Avraam a avut doi fii, unul din femeia roabă şi celălalt din femeia liberă.
23 Dar cel din femeia roabă a fost născut conform cărnii, iar cel din femeia liberă, prin promisiune.
24 Lucrurile acestea sunt o alegorie, fiindcă acestea sunt cele două legăminte, unul, de la muntele Sinai, care naşte pentru robie şi care este Agar.
25 Fiindcă această Agar este muntele Sinai în Arabia şi corespunde Ierusalimului de acum şi este în robie cu copiii săi.
26 Dar Ierusalimul cel de sus este liber, cel ce este mama noastră a tuturor.
27 Fiindcă este scris: Bucură-te, stearpo, care nu naşti. Izbucneşte şi strigă tu care nu eşti în durerile naşterii, pentru că cea pustiită are mai mulţi copii decât cea care are soţ.
28 Iar noi, fraţilor, suntem copiii promisiunii aşa cum a fost Isaac.


Aceasta cetate nu poate fi decat Raiul lui Dumnezeu, care a fost ridicat de pe pamant, dupa caderea in pacat a primilor oameni. Spre acest rai se suiau si se coborau ingerii vazuti de Iacov, in acest rai a fost luat Enoh si a fost rapit Ilie si spre acest rai s-a inaltat Hristos, cand a fost ascuns privirilor de un nor. Si acest rai, care este in vazduh, este locul unde ajung sfintii, ca sa intampine pe Domnul in vazduh.
Tot acest rai este ”closca” sub aripile careia voia Hristos sa-i adune pe cei din Ierusalim, ceea ce inseamna ca in acest rai sta Hristos pe scaunul de domnie, impreuna cu Tatal.

#128
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View PostXlander, on 08 februarie 2020 - 21:50, said:

Am inteles. Din pacate ambii sunteti pe piste intortocheate iar la capat va asteapta un semn. Scrie pe el Dead End.
Va chinuiti ambii sa introduceti Biserica in Ap.12, fara succes insa, pare teoria BB carpita cu petice.

Nu ai înțeles. Dude nu introduce Biserica în Apoc. 12, și nici eu. El zice că femeia este Israelul după carne, iar eu că este ”mama” bisericii, femeia care naște sămânța promisă. Femeie despre care Pavel spune că este legământul cu Avraam pentru o sămânță după duh, alegoric Sara. în antiteză cu legământul ulterior al Legii, alegoric Agar, care naște copii după carne și în robie.

#129
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 09 februarie 2020 - 14:19, said:

Nu ai înțeles. Dude nu introduce Biserica în Apoc. 12, și nici eu. El zice că femeia este Israelul după carne, iar eu că este ”mama” bisericii, femeia care naște sămânța promisă. Femeie despre care Pavel spune că este legământul cu Avraam pentru o sămânță după duh, alegoric Sara. în antiteză cu legământul ulterior al Legii, alegoric Agar, care naște copii după carne și în robie.

Daca ar fi Sara, cine este ”soarele” si cine este ”luna” de sub picioarele ei, precum si cine sunt ”stelele” de pe capul ei?

#130
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011
Interesant este că luna reflectă lumina de la soare peste pământ noaptea! Deci dudă, varianta ta stă în picioare! :)

#131
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 09 februarie 2020 - 14:25, said:

Daca ar fi Sara, cine este ”soarele” si cine este ”luna” de sub picioarele ei, precum si cine sunt ”stelele” de pe capul ei?

Am zis mai la început: soarele și luna aici, iar stelele aici.

#132
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Resetez discutia.
Cu bunavointa si acordu domniilor voastre.



View PostDude_2nd, on 09 februarie 2020 - 10:12, said:


Apostolu e limpede:  'o femeie' (apoc.12:1)

Iar daca utilizeaza articolu nehotarat o, inseamna ca femeia NU poate fi deconspirars bydefault, cum zice Logic.
In contrast cu femeia-Mireasa a Mielului, unde Apostolu o identifica clar, prin articolu hotarat:

'Si eu am vazut coborandu-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfanta, Noul Ierusalim, gatita ca o mireasa impodobita pentru barbatul ei. (Apoc.21:2)'

Acuma, la acest nivel neputand fi identificata, tre sa mergi pe indicile bumbilor:
1. Cununa de 12 stele
2. Insarcinata, in travaliu
3. Invaluita in Soare si cu Luna la picioare
............restu nu le mai pui deocamdata.


Acuma, daca luam punctu 1: Cununa de 12 stele, Femeia poate fi, in ordine: Greta Thunberg(vezi poza de la profilu lu george_alexandru, e arhisugestiva), UE(are ca simbol si ea 12 stele), alianta China-Straya-Israel sau Turkey(au impreuna pe steaguri 12 stele),  Biserica lu Hristos(cladita pe 12 apostoli)...si in ultimu rand, dar cel mai improbabil, Israelu fizic, 'Ierusalimu de jos', Sotia lu YHWH, (avand ca punct de plecare cei 12 patriarhi)...

Daca mai aveti altii idei, puneti-le sa le discutam, inainte de a merge la pasu urmator.




#133
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 19:40, said:

Păi ce-am zis eu, că fiecare interpretează în sistemul lui de ecuații... La tine soarele este Legea și duce direct la Israelul după carne... Posted Image
De ce nu legea duhului de viață din noul legământ, cu o cunoștință generalizată, ceea ce ar duce la Israelul spiritual... ?!
De aceea trebuie început cu identitatea femeii, și nasturii împărătești facultativ, de dublă confirmare... Posted Image


De ce să nu fie Cristos, dacă el este „oglindirea slavei lui Dumnezeu” „ca să strălucească cunoştinţa slavei lui Dumnezeu, pe faţa lui Hristos”?
Femeia este îmbrăcată în lumină de la cap până la picioare. Raționamentul este analogia din text:

„Şi cetatea nu are nevoie de soare nici de lună ca să strălucească în ea, fiindcă gloria lui Dumnezeu a luminat-o şi Mielul este lumina ei” (21:23, BTF).


Pai, daca cetatea n-are nevoie de soare si Mielul este lumina ei, este clar ca Mielul nu este soarele!

View Postlogic1, on 09 februarie 2020 - 14:49, said:

Am zis mai la început: soarele și luna aici, iar stelele aici.


#134
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 09 februarie 2020 - 15:01, said:



Pai, daca cetatea n-are nevoie de soare si Mielul este lumina ei, este clar ca Mielul nu este soarele!
Exact. Nici Dumnezeu.

Edited by Dude_2nd, 09 February 2020 - 15:03.


#135
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 08 februarie 2020 - 16:56, said:

Am mutat aici răspunsul pe care tocmai l-am dat pe alt topic:



Mai specific decât lumina sau îndrumarea spirituală? Păi chiar are nevoie, soarele reprezintă lumina de la Dumnezeu, aruncată asupra femeii, iar femeia la rândul ei reflectă această lumină ca întinderea cerului. Cristos și Biserica (luna și stelele) adăugând prin lumina lor la această strălucire.

Faptul că nu are nevoie de lumina soarelui și a lunii este o hiperbolă. Asemănătoare cu ”la soare te puteai uita, dar la ea, ba”. Deși cei fără pecete ar putea privi spre sori și staruri pentru îndrumare, acestea se vor întuneca lăsându-i în derută și soarele îi va dogori.

PS Dacă pleci în interpretare de la ceea ce este spus despre femeie, nu ai cum să ajungi la Israelul după carne. Decât dacă ai o teologie care acordă Israelului un loc mai însemnat în necazul cel mare decât Bisericii.


Cum sa fie Biserica ”cununa de 12 stele”, cand ea este plina de stele?

#136
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2020 - 14:57, said:

Resetez discutia.
Cu bunavointa si acordu domniilor voastre.

Nu poate fi înțeleasă identitatea ei fără elementele din context, descrierea ei și a acțiunilor ei, a prietenilor și dușmanilor ei.

#137
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2020 - 15:02, said:

Exact. Nici Dumnezeu.

Nu Dumnezeu, ci slava lui Dumnezeu:

Apocalipsa 21:23 Cetatea n-are trebuinţă nici de soare, nici de lună ca s-o lumineze, căci o luminează slava lui Dumnezeu şi făclia ei este Mielul.

#138
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 09 februarie 2020 - 15:05, said:



Nu poate fi Ă®nțeleasă identitatea ei fără elementele din context, descrierea ei și a acțiunilor ei, a prietenilor și dușmanilor ei.
De acord. :) de aia am inceput cu descrierea femeii. :)
Am pus cateva elemente care ar putea elucida cununa de 12 stele.

Edited by Dude_2nd, 09 February 2020 - 15:08.


#139
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2020 - 15:02, said:

Exact. Nici Dumnezeu.

Soarele = slava lui Dumnezeu și luna = Mielul.

„Şi cetatea nu are nevoie de soare nici de lună ca să strălucească în ea, fiindcă gloria lui Dumnezeu a luminat-o şi Mielul este lumina ei” (21:23, BTF).



#140
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostDorel666, on 09 februarie 2020 - 15:06, said:



Nu Dumnezeu, ci slava lui Dumnezeu:

Apocalipsa 21:23 Cetatea n-are trebuinţă nici de soare, nici de lună ca s-o lumineze, căci o luminează slava lui Dumnezeu şi făclia ei este Mielul.
Slava lu Dumnezeu = Duhu lu Dumnezeu. E acelasi lucru. Dumnezeu in fiinta. :)

#141
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2020 - 15:06, said:

De acord. Posted Image de aia am inceput cu descrierea femeii. Posted Image
Am pus cateva elemente care ar putea elucida cununa de 12 stele.

Ai zis că aici nu este despre stele... Posted Image

#142
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 09 februarie 2020 - 15:09, said:



Soarele = slava lui Dumnezeu și luna = Mielul.

‾Şi cetatea nu are nevoie de soare nici de lună ca să strălucească Ă®n ea, fiindcă gloria lui Dumnezeu a luminat-o şi Mielul este lumina ei” (21:23, BTF).

Acuma pune in definirea Noului Ierusalim interpretarile tale:

'cetatea n-are trebuinta de soare=slava lu Dumnezeu, nici de luna=Hristos...'
Ai definit oBiserica antihrista. :)

Edited by Dude_2nd, 09 February 2020 - 15:12.


#143
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postlogic1, on 09 februarie 2020 - 15:09, said:

Soarele = slava lui Dumnezeu și luna = Mielul.

„Şi cetatea nu are nevoie de soare nici de lună ca să strălucească în ea, fiindcă gloria lui Dumnezeu a luminat-o şi Mielul este lumina ei” (21:23, BTF).



Pai, daca cetatea n-are luna, dar il are pe Miel, inseamna clar ca Mielul nu este luna.

#144
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,102
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2020 - 15:11, said:

Acuma pune in definirea Noului Ierusalim interpretarile tale:
'cetatea n-are trebuinta de soare=slava lu Dumnezeu, nici de luna=Hristos...'
Ai definit oBiserica antihrista. :)

Fii înțelept, semnul egal este pentru săgeți de corespondență în cadrul analogiei, pe care nu le pot reproduce în text.
Nu este pentru identitate între soarele fizic și gloria lui Dumnezeu... Posted Image

Edited by logic1, 09 February 2020 - 15:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate