Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Soarele si Luna

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
268 replies to this topic

#109
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnico123, on 09 februarie 2020 - 11:19, said:


Daca ar fi si ceva dovezi poate as crede.
Seems legit.
'dupa faptele lor ii veti cunoaste...'
In plus, io mai am un dar: ii recunosc dupa vorbe...

Ia spune, cam de cand ai aterizat tu aciia pe Tarlaua religioasa? Ce subiect se dezbatea cand ai aterizat...?  Pe cine crezi ca prostesti?  :naughty:

Edited by Dude_2nd, 09 February 2020 - 11:25.


#110
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 08 februarie 2020 - 16:26, said:


'Cetatea n-are trebuinta nici de soare, nici de luna, ca s-o lumineze; caci o lumineaza slava lui Dumnezeu, si faclia ei este Mielul. (Apoc.21:23)'
Ceea ce confirma ca credinciosii nu vor mai avea nevoie de 'tutorele/indrumatorul' Legii si nici de lumina prorocilor, caci desavarsirea lor va fi deplina, 'Dumnezeu si Mielul' fiind sursa lor de iluminare spirituala.

Concluzie:  Soarele = Legea, iar Luna = Prorocii care erau tutorii, indrumatorii Sotiei lu YHWH, Israelul, Ierusalimu de jos, sunt  nasturii hainelor lu Napoleon...
In antiteza cu Ierusalimu de sus, Sotia Mielului, care nu mai are nevoie de aceste surse de iluminare spirituala externe, caci 'Dumnezeu si Mielul' vor ilumina credinciosii.
Femeia reprezinta biserica, soarele lumina de la Dumnezeu, luna reprezinta legea (tot Vt vezi ca se suna trompete -hatsetsorah dupa luna) si stelele reprezinta sfintii.

#111
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 09 februarie 2020 - 11:31, said:


Femeia reprezinta biserica, soarele lumina de la Dumnezeu, luna reprezinta legea (tot Vt vezi ca se suna trompete -hatsetsorah dupa luna) si stelele reprezinta sfintii.
Biserica e fecioara, nu una gravida.

Soarele NU poate fi 'lumina de la Dumnezeu', penca Biserica/nou ierusalim 'nu mai are nevoie de soare...penca Dumnezeu o va lumina...'

Asta asa...pe scurt. :)

Edited by Dude_2nd, 09 February 2020 - 11:48.


#112
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu mai stiu cand am venit pe acest tread si nici ce subiect am accesat prima oara.  Am spus ca nu am studii in teologie si nici nu ma intereseaza sa fac publicitate vre-unei
religii ca nu sunt prea bine pregatit in domeniu, sunt doar un simplu enorias.

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2020 - 11:22, said:

Seems legit.
'dupa faptele lor ii veti cunoaste...'
In plus, io mai am un dar: ii recunosc dupa vorbe...

Ia spune, cam de cand ai aterizat tu aciia pe Tarlaua religioasa? Ce subiect se dezbatea cand ai aterizat...?  Pe cine crezi ca prostesti?  Posted Image


#113
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnico123, on 09 februarie 2020 - 11:34, said:

Nu mai stiu cand am venit pe acest tread si nici ce subiect am accesat prima oara.  Am spus ca nu am studii in teologie si nici nu ma intereseaza sa fac publicitate vre-unei
religii ca nu sunt prea bine pregatit in domeniu, sunt doar un simplu enorias.
Ai incercat in van sa tot deschizi topice in care sa pozezi in nebunu, crestinu nebun, sa-i speri pe toti -desi NU ai nici o treaba cu crestinizmu -, iar daca te-au tot barbierit Moderatorii, ai schimbat foaia: pozezi in enoriasu nestiutor...:D. Dar continui cu amenintarile si incercarile de intimidare primitive. :) crezi ca daca io nu mai scriu nimic, Curva cea Mare scapa? Sau care e logica ta? :)

Edited by Dude_2nd, 09 February 2020 - 11:40.


#114
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Ma confunzi, rau de tot. NU am deschis nici un topic pe religii  si de cand sunt pe softpedia am deschis doar un singur topic pe electronica.
Ma confunzi si pentru ca nu am avut niciodata probleme cu moderatorii, n-am fost suspendat niciodata.

Ma confunzi sigur. Asta nu inseamna ca afirmatia ta cu BO nu trebuie sa o explici sau sa dai ceva detalii de ce BO este o curva?

Edited by nico123, 09 February 2020 - 11:47.


#115
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnico123, on 09 februarie 2020 - 11:45, said:

Ma confunzi, rau de tot. NU am deschis nici un topic pe religii  si de cand sunt pe softpedia am deschis doar unul singur topic pe electronica.
Ma confunzi si pentru ca nu am avut niciodata probleme cu moderatorii, n-am fost suspendat niciodata.

Ma confunzi sigur. Asta nu inseamna ca afirmatia ta cu BO nu trebuie sa o explici sau sa dai ceva detalii de ce este o curva BO?
Deschide un nou topic, si-ti explic acolo.
Nu mai polua aciia!  :nonobad:

#116
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu am deschis nici un topic si nici nu o sa deschid curand. Te las in credinta ta.

#117
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postnico123, on 09 februarie 2020 - 11:49, said:

Nu am deschis nici un topic si nici nu o sa deschid curand. Te las in credinta ta.
asa sa faci. :)
Nu cumva sa deschizi, sa dai fatza cu dovezile irefutabile(ca in fapt, NU te intereseaza pe tine subiectu, tu ai un alt scop...)
Mai bine tot distrugi discutiile noastre intervenind cu rahaturi. :)

Edited by Dude_2nd, 09 February 2020 - 11:54.


#118
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2020 - 11:34, said:

Iserica e fecioara, nu una gravida.
Pe bune? Dar Hristos nu a iesit din IUDA care este parte din ADUNARE? Nu adunarea a fost in pustiu?

Si femeia a fugit in pustiu, intr-un loc pregatit de Dumnezeu, ca sa fie hranita acolo o mie doua sute saizeci de zile. (Apoc.12:6)

Nu a fost adunarea trimisa in pustiu de Dumnezeu si hranita FIZIC acolo? Biserica nu este intr-un pustiu? Adica unde lipseste apa=Cuvantul? Nu este biserica hranita de Dumnezeu cu binecuvantari? Mai nea'.....

Quote

Soarele NU poate fi 'lumina de la Dumnezeu', penca Biserica/nou ierusalim 'nu mai are nevoie de soare...penca Dumnezeu o va lumina...'
Pana ajungem acolo unde Dumnezeu va fi lumina totala, suntem pe Pamant. Biserica avea lumina=Evanghelia

a caror minte necredincioasa a orbit-o dumnezeul veacului acestuia, ca sa nu vada stralucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu. (2Cor.4:4)
Pe Pamant dpdv al Cuvantului biserica avea lumina= Cuvantul restul fiind in intuneric

norodul acesta, care zacea in intuneric, a vazut o mare lumina; si peste cei ce zaceau in tinutul si in umbra mortii a rasarit lumina." (Mat.4:16)

Quote

Asta asa...pe scurt. Posted Image
Asa pe scurt lasa prostiile astea lumesti unde nu compari lucruri duhovnicesti, dupa cum scrie ca trebuie sa faci.

View Postnico123, on 09 februarie 2020 - 11:45, said:

sau sa dai ceva detalii de ce BO este o curva?
Caci sunt gelos de voi cu o gelozie dupa voia lui Dumnezeu, pentru ca v-am logodit cu un barbat, ca sa va infatisez inaintea lui Hristos ca pe o fecioara curata. (2Cor.11:2)

Biserica este logodita cu Hristos=Cuvantul . Cand are alta doctrina decat Cuvantul, cum au TOATE bisericile din lume, se considera adulter. Dar nu este numai BO. Asta e cu paiul si barna de pe la prote si neoprote.

#119
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 09 februarie 2020 - 11:53, said:


Pe bune? Dar Hristos nu a iesit din IUDA.
Daca a iesit Hristos din Iuda, pei afla ca Iuda NU e Biserica:

'. Ei sunt israeliti, au infierea, slava, legamintele, darea Legii, slujba dumnezeiasca, fagaduintele,patriarhii, si din ei a iesit, dupa trup, Hristosul...'

Dupe cum vezi, Hristosul iese din Israelu dupa trup, nu din Biserica. Biserica care este Fecioara, pana la nunta. Nu face bastarzi, copii din flori:

'v-am logodit cu un barbat, ca sa va infatisez inaintea lui Hristos ca pe o fecioara curata. (2Cor.11:2)'

Asa ca asteapta Nunta, si abia apoi copiii. :)

View Postzexelica, on 09 februarie 2020 - 11:56, said:


Pana ajungem acolo unde Dumnezeu va fi lumina totala, suntem pe Pamant. Biserica avea lumina=Evanghelia

a caror minte necredincioasa a orbit-o dumnezeul veacului acestuia, ca sa nu vada stralucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu. (2Cor.4:4)
Pe Pamant dpdv al Cuvantului biserica avea lumina= Cuvantul restul fiind in intuneric

norodul acesta, care zacea in intuneric, a vazut o mare lumina; si peste cei ce zaceau in tinutul si in umbra mortii a rasarit lumina." (Mat.4:16)

Esti inconsecvent. :)

Soarele si luna sunt acelasi lucru si pt prima femeie (Israelu, deci Legea si Prorocii), cat si pt Mireasa Mielulii care NU mai are nevoie de acesti luminatori spirituali, intrucat 'Dumnezeu e lumina lor', nemaifind sub lege.

View Postzexelica, on 09 februarie 2020 - 11:56, said:


Biserica este logodita cu Hristos=Cuvantul . Cand are alta doctrina decat Cuvantul, cum au TOATE bisericile din lume, se considera adulter. Dar nu este numai BO. Asta e cu paiul si barna de pe la prote si neoprote.
Orice secta/biserica ce clameaza 'casatoria' cu Mielu, dar traieste la Curtea lu Herod, din bani lui, este o curva. Asta e de baza. Mai departe, ce spui tu...

Edited by Dude_2nd, 09 February 2020 - 12:06.


#120
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2020 - 12:01, said:

Daca a iesit Hristos din Iuda, pei afla ca Iuda NU e Biserica:

'. Ei sunt israeliti, au infierea, slava, legamintele, darea Legii, slujba dumnezeiasca, fagaduintele,patriarhii, si din ei a iesit, dupa trup, Hristosul...'

Dupe cum vezi, Hristosul iese din Israelu dupa trup, nu din Biserica. Biserica care este Fecioara, pana la nunta.
Israel era ADUNAREA care avea Cuvantul.

Romani 3
1. Care este deci intaietatea iudeului sau care este folosul taierii imprejur?
2. Oricum, sunt mari. Si, mai intai de toate, prin faptul ca lor le-au fost incredintate cuvintele lui Dumnezeu.

potrivit cu Evanghelia slavei fericitului Dumnezeu, care mi-a fost incredintata mie. (1Tim.1:11)

Prin analogie biserica este echivalenta cu Israelul dpdv al incredintarii Cuvantului.

Quote

Asa ca asteapta Nunta, si abia apoi copiii. Posted Image
Esti inconsecvent. Posted Image
Si femeia a fugit in pustiu, intr-un loc pregatit de Dumnezeu, ca sa fie hranita acolo o mie doua sute saizeci de zile. (Apoc.12:6)

Hristos a propovaduit 1260 de zile, 3 1/2 ani. Dumnezeu a dat binecuvantarea propovaduirii bisericii.

15. Apoi le-a zis: "Duceti-va in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.

Quote

Soarele si luna sunt acelasi lucru si pt prima femeie (Israelu, deci Legea si Prorocii), cat si pt Mireasa Mielulii care NU mai are nevoie de acesti luminatori spirituali, intrucat 'Dumnezeu e lumina lor'
Dumnezeu VA FI lumina fara soare dupa sfarsitul lumii, stimabile. Iar stelele sunt sfintii

In cer s-a aratat un semn mare: o femeie invaluita in soare, cu luna sub picioare si cu o cununa de douasprezece stele pe cap. (Apoc.12:1)

Taina celor sapte stele pe care le-ai vazut in mana dreapta a Mea si a celor sapte sfesnice de aur: cele sapte stele sunt ingerii celor sapte biserici; si cele sapte sfesnice sunt sapte biserici. (Apoc.1:20)

Depinde de context daca sunt sfinti sau pacatosi.

niste valuri infuriate ale marii, care isi spumega rusinile lor; niste stele ratacitoare, carora le este pastrata negura intunericului pentru vecie. (Iuda.1:13)

#121
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 09 februarie 2020 - 12:15, said:


Israel era ADUNAREA care avea Cuvantul.

Romani 3
1. Care este deci intaietatea iudeului sau care este folosul taierii imprejur?
2. Oricum, sunt mari. Si, mai intai de toate, prin faptul ca lor le-au fost incredintate cuvintele lui Dumnezeu.

Israel NU e Biserica, in plus Israel avea Legea si Prorocii ca Soare si Luna luminatori spirituali.
Biserica, nou ierusalim, cetatea de sus, NU mai are nevoie de Soare si Luna, deoarece Biserica 'nu mai este sub lege...'

Prima femeie, Israelu dupa trup, 'invaluita in soare, cu luna sub picioare si cu o cununa de douasprezece stele pe cap. (Apoc.12:1)'
A doua, mireasa, Biserica nascuta din Israelu dupa trup, 'n-are trebuinta nici de soare, nici de luna, ca s-o lumineze; caci o lumineaza slava lui Dumnezeu, si faclia ei este Mielul. (Apoc.21:23)'


Asa ca trebe sa gasesti explicatie precisa pt Soare si Luna ca 'luminatori' spirituali, nu abureli cu 'Dumnezeu ii lumineaza...'  
Legea si Prorocii sunt singurele care potrivesc fix. :)


La restu nu mai raspunz, ca subiectu e strict 'soarele si luna' .

Edited by Dude_2nd, 09 February 2020 - 12:32.


#122
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2020 - 12:04, said:

Orice secta/biserica ce clameaza 'casatoria' cu Mielu, dar traieste la Curtea lu Herod, din bani lui, este o curva. Asta e de baza. Mai departe, ce spui tu...
Nu merge. Sunt lasate TOATE bisericile unde satan a sadit neghine.

27. Robii stapanului casei au venit si i-au zis: "Doamne, n-ai semanat samanta buna in tarina ta? De unde are, dar, neghina?"
28. El le-a raspuns: "Un vrajmas a facut lucrul acesta." Si robii i-au zis: "Vrei, dar, sa mergem s-o smulgem?"
29. "Nu", le-a zis el, "ca nu cumva, smulgand neghina, sa smulgeti si graul impreuna cu ea.
30. Lasati-le sa creasca amandoua impreuna pana la seceris; si, la vremea secerisului, voi spune seceratorilor: "Smulgeti intai neghina si legati-o in snopi, ca s-o ardem, iar graul strangeti-l in granarul meu."

Este in vedere TOATA biserica

Tarina este lumea; samanta buna sunt fiii Imparatiei; neghina sunt fiii celui rau. (Mat.13:38)

15. Apoi le-a zis: "Duceti-va in toata lumea si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.

Deci, toate la pachet dupa care jmen tot la pachet, da porunca sa iesi si numai neghina nu asculta. Simplu.

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2020 - 12:23, said:

Israel NU e Biserica, in plus Israel avea Legea si Prorocii ca Soare si Luna luminatori spirituali.
Biserica, nou ierusalim, cetatea de sus, NU mai are nevoie de Soare si Luna, deoarece Biserica 'nu mai este sub lege...'

Prima femeie, Israelu dupa trup, 'invaluita in soare, cu luna sub picioare si cu o cununa de douasprezece stele pe cap. (Apoc.12:1)'
A doua, mireasa, Biserica nascuta din Israelu dupa trup, 'n-are trebuinta nici de soare, nici de luna, ca s-o lumineze; caci o lumineaza slava lui Dumnezeu, si faclia ei este Mielul. (Apoc.21:23)'


Asa ca trebe sa gasesti explicatie precisa pt Soare si Luna ca 'luminatori' spirituali, nu abureli cu 'Dumnezeu ii lumineaza...'  
Legea si Prorocii sunt singurele care potrivesc fix. Posted Image


La restu muai raspunz, ca subiectu e strict 'soarele si luna' .
Vorbesti numai prostii copiate de la te miri cine, stimabile.

Apocalipsa lui Ioan 21
1. Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era.
2. Si eu am vazut coborandu-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfanta, Noul Ierusalim, gatita ca o mireasa impodobita pentru barbatul ei.

In cetetaea asta nu mai e soare si luna, lumina nu dispare, e chiar Dumnezeu dar luna dispare, ca in cer nu vom mai fi sub lege.
Scrie ca unde nu mai e soare este in pamantul nou.

Edited by zexelica, 09 February 2020 - 12:30.


#123
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 09 februarie 2020 - 12:29, said:


Vorbesti numai prostii copiate de la te miri cine, stimabile.

Apocalipsa lui Ioan 21
1. Apoi am vazut un cer nou si un pamant nou; pentru ca cerul dintai si pamantul dintai pierisera, si marea nu mai era.
2. Si eu am vazut coborandu-se din cer, de la Dumnezeu, cetatea sfanta, Noul Ierusalim, gatita ca o mireasa impodobita pentru barbatul ei.

In cetetaea asta nu mai e soare si luna, lumina nu dispare, e chiar Dumnezeu dar luna dispare, ca in cer nu vom mai fi sub lege.
Scrie ca unde nu mai e soare este in pamantul nou.
Daca-s prostii, mai vedem; daca-s copiate, pune sursa. Or else, esti un mare mincinos/calomniator/acuzator. Chiar daca Nebisericos. :)

Cerul, pamantul si marea, sunt simbolice, exact ca Soarele si Luna de care NU mai are nevoie Biserica.

Cerul=  locu unde functiona Balauru Rosu
Marea = locu de unde iese Fiara
Pamantu = locu de unde iese Prorocu Mincinos


Soarele si Luna, pamantu, marea si cerul, fizice, vor fi necesare in continuare pt o viata perfecta a celor ce vor popula Terra. :)

Asadar, noi nu aburim ca tine, cu 'lumina', ci expres cu Soarele si Luna. Care reprezinta CEVA ce prima femeie, Israelu din care se naste Hristos/Biserica, are nevoie, 'invaluita in soare , cu luna la picioare..... dar a doua femeie, Mireasa, nou ierusalim, NU are nevoie 'Cetatea n-are trebuinta nici de soare, nici de luna, ca s-o lumineze; caci o lumineaza slava lui Dumnezeu...'

Simplu. :)
Tre sa gasesti ceva, altceva decat 'lumina de la Dumnezeu', 'Dumnezeu...blablabla', ceva care lumineaza spiritual, dar de care Biserica NU mai are nevoie. 'caci voi NU mai sunteti sub lege...' cum avea vechea femeie, aisraelu.

Edited by Dude_2nd, 09 February 2020 - 12:45.


#124
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 09 februarie 2020 - 12:45, said:

Posted Image

Cerul, pamantul si marea, sunt simbolice, exact ca Soarele si Luna de care NU mai are nevoie Biserica.
Genul asta de interpretare merge pana'n panzele albe. Eu am convingerea ca le indeplineste pe ambele, adica si literal dar si simbolic.
Altfel expresii de gen " leul va paste iarba cu boul " ar trebui sa n-aiba sens.

#125
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostXlander, on 08 februarie 2020 - 21:50, said:

Am inteles. Din pacate ambii sunteti pe piste intortocheate iar la capat va asteapta un semn. Scrie pe el Dead End.
Va chinuiti ambii sa introduceti Biserica in Ap.12, fara succes insa, pare teoria BB carpita cu petice.
La sfarsitul capitolului 20 se termina istoria acestui pamant si Univers si avem un nou pamant si ceruri din cap.21. Unde mai introduci tu elementul din profetie, in noua istorie ? Hai zau asa...
Chestiunea cu luminatorii si simbolistica nu mai are sens, evident ca noul pamant va avea un luminator gen Soare, vor fi stele pe cer, satelit natural etc. Probabil o alta configuratie, dar nu vor lipsi. Cetatea Noul Ierusalim nu va avea nevoie.
Apropos, pe la voi pe acolo v-au instruit cum va arata acea cetate la dimensiunile actuale ale pamantului, daca se vor pastra ? Incap 600.000 nivele cu plafonul de 3,5 metri. Suprafata utila per toate nivelele ? Colosala. Numarul posibil de locuitori ? Super-colosal si chiar la "colosal" inca mai putem da 2 km² per locuitor.

Cand se vorbeste de ”ceruri noi si pamant nou”, nu se vorbeste despre distrugerea Soarelui, stelelor si pamantului actual. Ca acestea ”nu se vor clatina vesnic”. Ci vorbeste de schimbarea societatii omenesti. ”Cerul” si ”pamantul” se refera la oameni. ”Cerul” fiind conducerea acestora si ”pamantul” fiind imparatia lui Dumnezeu de pe acest pamant. Diferita de ”mare” si ”ape”, care reprezinta o alta imparatie care, deocamdata, ”zace in cel rau”, chiar daca tot de Dumnezeu au fost facute.

#126
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 09 februarie 2020 - 12:57, said:


Genul asta de interpretare merge pana'n panzele albe. Eu am convingerea ca le indeplineste pe ambele, adica si literal dar si simbolic.
Altfel expresii de gen " leul va paste iarba cu boul " ar trebui sa n-aiba sens.
O prostie. :)

Adica Soarele, Luna, Marea,Pamantu...au fost facute gresit de Dumnezeu? E mai bine fara ele?

'Dumnezeu S-a uitat la tot ce facuse; si iata ca erau foarte bune....'

Ce ai putea tu adauga sau elimina a.I. sa fie mai bune decat foarte bune?  :)

Edited by Dude_2nd, 09 February 2020 - 13:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate