Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Casa mea

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
valentindaniel

valentindaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.07.2007
Salutare.

Suntem in discutii cu un arhitect pentru un proiect de casa.
Terenul pe care se va construi este destul de limitat: fata / spate: 12.6 m cu 12.2 cu adancime 17.4.

Conform CU suprafata pe care se poate construi este de aproximativ 9x9, de accea varianta la are am ajuns este S+P+1.

Asteptam propunerea arhitectului pentru acest proiect, dar pana atunci eu si cu sotia am "proiectat" varianta vazuta de noi cam ca in pozele din atasament.


Voi ce spuneti - ce nu ar fi bine ? Sau ce ar fi mai bine?
Voi ce ati modifica?

Multumiri.

Attached Files



#2
dante01

dante01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.10.2003
suntem cumva in situatii similare.
si eu ma voi apuc de constructia casei anul asta, dar eu fac P+M, pe un teren mai generos ca dimensiuni.
pune si un suport topo (plan de situatie), sa vedem cum stai si cu alinierea cu pct cardinale si cu planetele...Posted Image  
e subsol sau demisol? cred ca demisol...

#3
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015

View Postvalentindaniel, on 03 februarie 2020 - 16:32, said:


Voi ce ati modifica?


Eu as lasa dormitoarele sus,iar la parter as lasa biroul. Biroul preuspune galagie;computer,convorbiri telefonice etc. La subsol,in afara de o zona rece,neincalzita(necesara ca si spatiu de depozitare alimente,muraturi etc) as face o camera gen " mens crib" .Unde sa pot avea un bar,un monitor,o consola de jocuri sau un sistem audio,un loc unde sa chem niste prieteni,si sa "ne mai rupem capul" din cand in cand(cand vremea de afara nu permite iesirile). Evident,valabil pentru ambele sexe. Ce se intampla acolo,ramane acolo :).
In rest,cam asa ne dorim si noi.
Spor!

#4
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Eu as prevedea un vestibul la intrarea in casa, și nu as pune baia lângă bucatarie. De ce ai nevoie de ditai biroul de 16mp, și nu ai prevăzut o camera tehnica? Sau o faci la subsol?

Edited by wizake, 03 February 2020 - 19:59.


#5
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Scara pozitionata in acel colt iti genereaza un traseu mai lung fata de intrare si un spatiu mai mare la holul de la etaj. Banuiesc ca spatele ar fi nordul. Ai putea muta scara si baia pe dreapta ,avand acces la balconul de sus de pe hol.
Dormitorul in locul bucatariei ,iar bucataria in locul scarii.

Sau dormitor cu bucatarie pe partea din fata.

#6
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Salut.
Vad doar 2 lucruri bune aici: subsolul si dormitorul de la parter.
Ce as modifica? Restul...

-Windfang la intrare sub terasa. Nu vrei sa stai cu gramada de papuci in living. Plys ca intra frigul direct in casa. E nevoie de o zona tampon.
-Livingul de acum e un fel de hol de trecere unde stai si te uiti la usa de la wc. Livingul trebuie facut sa poti avea un televizor in fata, un semineu etc care sa fie in afara traseului pe care circula alte persoane.
-Lipseste o terasa la exterior.
-Puneti ferestre la bai
-Peretele ala stramb de la etaj ... wtf...

Bafta.

#7
valentindaniel

valentindaniel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 02.07.2007
Multumesc tuturor pentru sugestii.

Ca sa fac cateva completari la detaliile din descrierea initiala - imi cer scuze ca le-am omis.:

Casa trebuie facuta la calcan, iar peretele pe care nu este nici un geam (calcan-ul) este spre vest iar drumul de acces spre nord

Forma pe care am dat-o casei este conform retragerilor din certificatul de urbanism: alipire la calcan cu  retrageri de minim 5 m in spate, minim 3m fata de vecinul din fata si minim 3m fata de drumul paralel cu casa.

Chenarul din jurul casei reprezinta limitele terenului

Din pacate este mic si am incercat sa obtinem maxim din spatiul respectiv.

Este adevarat ca living-ul este ca un fel de hol mai mare, dar nu-mi dau seama cum l-am putea adapta astfel

Attached Files


Edited by valentindaniel, 03 February 2020 - 22:58.


#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postvalentindaniel, on 03 februarie 2020 - 16:32, said:

[...]Voi ce ati modifica?

Aproape tot. Ti-o spun acum fiindca, dupa cum am tot spus si spus, pe forumul asta, cel mai ieftin este sa faci modificari pe hartie; chair si atunci cand nu pare ca e asa.

Imi imaginez ca vrei sa te bucuri de curtea din spate si, cu toate acestea, scara iti ia orice priveliste. Livingul e inghesuit (nici macar tu n-ai reusit sa pozitionezi cat de cat normal canapeaau si cele doua fotolii) si are un view pe care ti l-a admiratPosted Image, deja, altcineva. Bucataria este, si ea, inghsuita si nu prea vad cum poti s-o fai functionala, in planul prezent.

Pentru situatii ca a ta s-au inventat open plan concept (astept sa-mi sara, in cap, cei ce NU au bucataria deschisa ... dar stiu, ei, mai bine Posted Image ), pozitionarea mobilei si altfel decat impinsa, la perete, scarile ca element de design, definirea spatiilor prin mobilier sau pereti incompleti, usile in perete s.a.m.d.

Subsolul ... daca ai, intr-adevar, nevoie de spatiul acela, din subsol, si stii exact de ce iti este necesar, fa-l! Daca l-ai pus, acolo, doar fiindca te-a apucat spaima cand ai vazut ce mica este casa ... mai gandeste-te.
Daca n-ai teama de scari si spatiul acela iti este chiar necesar, desi nu e pe gustul tuturor si nici nu stiu limita de inaltime, poate e de preferat o casa "urcata" pe un parter "tehnic", care sa includa (mentinand, in principiu, retragerea acestuia fata de etajul de deasupra) si terasa acoperita; un fel de P+E+whatever.

Eu astept sa vad ce zice arhitectul.

View Postvalentindaniel, on 03 februarie 2020 - 22:55, said:

[...]Din pacate este mic [...]

... sau din fericire ...

Un spatiu de genul asta este, mai degraba, provocator. Ai ocazia sa faci o casa speciala, unica; si, prin asta, nu ma refer la briz-brizuri si artificii. La o suprafata mica, poti da frau liber imaginatiei. Avantajul este acela ca poti introduce finisaje scumpe, suprafete vitrate mari si alte elemente de design care, la o casa mai mare, te-ar usca $$

Intai de toate ... poate reusesti sa depasesti stadiul de "trei camere pe hol".
Spor!

#9
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  IMG_20200204_103157.jpg   119.71K   41 downloads

#10
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
"Subsolul ... daca ai, intr-adevar, nevoie de spatiul acela, din subsol, si stii exact de ce iti este necesar, fa-l"

Fiind la calcan va trebui sa coboare mai jos cu fundatia fata de casa vecinului. Asa ca se foloseste de acest lucru pentru a realiza un subsol ,care nu e rau pentru ca nu prea are loc la suprafata pentru depozitare. Dar poate fi si ca un loc de "refugiu la un pahar de vorba" :)


#11
banuj

banuj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 23.09.2006

View Postvalentindaniel, on 03 februarie 2020 - 16:32, said:

pana atunci eu si cu sotia am "proiectat" varianta vazuta de noi cam ca in pozele din atasament.

Salut! Scuze, sunt putin offtopic, nu am ce sfaturi sa iti dau. Insa in schimb, as dori sa te intreb cu ce program ati realizat proiectele voastre?
Multumesc si scuze de offtopic.

#12
3071

3071

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 28.09.2016

View Postroman_roman, on 04 februarie 2020 - 10:33, said:

  mult mai bine asa! si etajul? :D

#13
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Attached File  IMG_20200204_143633.jpg   126.69K   44 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate