Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Posta Romana (2020)

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#127
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022

View Postechoshoworacle, on 28 septembrie 2023 - 09:49, said:


Exclus! Valoarea imobiliară a Poștei nu ar putea fi egalată nici în 1000 de ani de rentabilitate. Poșta are doar valoare imobiliară. In alte state nici nu mai există poștă. O spun cu tristețe.

[The] United States Postal Service (frecvent abreviat la USPS), în română, Serviciul Poștal al Statelor Unite (ale Americii), este o entitate independentă a puterii executive a guvernului federal al Statelor Unite ale Americii (vedeți, Format:Usc) responsibilă pentru furnizarea de servicii poștale și de curierat în interiorul Statelor Unite. În Statele Unite este aproape întotdeauna nenumită colocvial prin apelativul "the post office", în română, "oficiul poștal", deși există mii de oficii poștale de-a lungul țării. - din Wiki

Oricum, națiunile mari dețin servicii postale cu tradiție.

Vezi "the Postman" cu Kevin Costner.



#128
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postechoshoworacle, on 28 septembrie 2023 - 09:49, said:

  In alte state nici nu mai există poștă. O spun cu tristețe.
Hai lasa…chiar asa?

Deuche post ce o fii in Germania…sau Royal Mail in uk (care apropo, in ultima vreme e la fel de petarda ca si posta romana,poate chiar mai petarda ,  cu intarzieri masive la livrare si pierderi de colete )

#129
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Cum trimit un plic inapoi care vine pe adresa mea, dar persoana s-a mutat de aici acum 24 de ani de zile? Vine prin Posta Romana de la NN Pensii.

#130
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
In baza regulamentului GDPR

#131
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Mai exact? Acea persoana a locuit aici, presupun ca nu și-a schimbat adresa din buletin timp de 7 ani din 2000 până în 2007 când a intrat obligativitatea pilonului 2 și nici nu si-a mai actualizat datele la NN.

#132
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
Adresa ta este o data personală și nu o pot procesa neautorizat in numele altuia.

In plus este o breșă de   securitate să expună datele sale personale adresei tale, amenzile sunt ft mari.

#133
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Trecând peste Gdpr, presupun că trebuie să scriu pe plic ADRESA GRESITA și să prind poștașul să i-l dau, iar plicul se va întoarce la NN iar ei vor trebui sa rezolve problema.

#134
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
De ce nu ești corect sa scrii destinatar greșit, adresa corectă ? Daca scrii adresa greșită o sa revina la adresa.

Băiatul de unde am cumpărat apartamentul nu și-a schimbat CI și ani în șir am primit amenzi, dosare penale accident vătămare din culpa și distrugere, somatii rate la banca, polițe de asigurari și nu am rezolvat-o fara GDPR, oricât am incercat

#135
PietreNeispirescu

PietreNeispirescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 11.12.2023
Adresa este greșită, persoana nu mai locuiește aici, dar destinatarul este corect, asta însemnând că nu trebuie decât să facă o actualizare a datelor de contact. Dacă ar fi fost destinatar greșit NN s-ar fi aflat în încălcarea legii Gdpr transmițând informații confidențiale altui destinatar decât cel corect. Eu nu pot fi încadrat la destinatar greșit pentru că nu am accesat acele date, nu am deschis plicul.

#136
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
N-ai înțeles și nu mai insist.

#137
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
Azi m-a rugat poștașul dacă am facturi ceva de plată să-l sun să le plătesc la el. Cam șomează; pensiile pe card, facturile se pot plati pe oriunde; eu le plătesc de ani de zile cu Pago, coletaria... i-a ucis competiția, cu cartoanele de energie s-a terminat (era prosti cu dedicație pentru a ține în viață poșta pe timpul și umilința cetățenilor) Greu!
LE
Altădată îi căutăm noi, acum ne caută ei... S-a mai dus aroganța aia de funcționar bătut în cuie până la pensie. Nu mă bucur, vreau și cred că Poșta ar mai putea fi salvată chiar și în ceasul 14 dar nu tâmpenii de secol 20 cum a fost cu cartoanele de energie.

Edited by echoshoworacle, 23 February 2024 - 14:21.


#138
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

 Sterone, pe 08 februarie 2024 - 22:34, a scris:

Adresa ta este o data personală și nu o pot procesa neautorizat in numele altuia.

In plus este o breșă de   securitate să expună datele sale personale adresei tale, amenzile sunt ft mari.
De unde scoti imbecilitatile astea? Daca ala a setat adresa x, de unde sa stie expeditorul ca nu il mai gaseste acolo? Sa trimita un angajat inainte sa trimita un plic, sa verifice adresa?


#139
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
Imbecilului care nu pricepe toate i se par imbecilități așa cum prostului totul i se pare o mare prostie.

NN Pensii nu poate stoca , prelucra, asocia etc neautorizat adresa mea corelată cu numele oricui, nici măcar al meu, darămite corelată cu numele altuia, GDPR îi impune să aibă autorizarea necesară pentru asta și mai apoi sa actualizeze imediat înregistrările care nu corespund realității.

Cu 2 rânduri în baza Regulamentului vor șterge datele.

Restul e can-can

Edited by Sterone, 23 February 2024 - 22:55.


#140
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007
Pai nu mai sta, trimite-le alea doua randuri.

#141
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 16.01.2023
Nu era vorba de mine in topic, eu am rezolvat de mult timp problemele GDPR la toate adresele mele private.

#142
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,901
  • Înscris: 16.03.2007
Aveți idee cam cât durează livrarea unui colet trimis cu poșta română cu destinație Finlanda?

Ultimul status e:

In tranzit
Expediat din Romania - BSI Bucuresti
15 mart., 2:18pm (8 zile în urmă )
BSI Bucuresti

Edited by cris2d2, 23 March 2024 - 09:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate