Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Posta Romana (2020)

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
141 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Posta Romana a inceput anul cu cateva shimbari, unele bune, alte mai putin bune.

+
putem plati cu cardul la ghiseu. Inainte se putea doar cash. A fost o intreaga discutie si multe nemultumiri legata de plata DOAR cash.

-
au scumpit anumite servicii: coletaria. Daca inainte te costa sa trimiti un colet simplu ~5,8 lei, acum costa ~6,86 lei


Daca mai sunt si alte schimbari, va rog sa le postati.

Edited by Dany_Darke, 31 January 2020 - 18:34.
corectat cu 5.8


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce naiba sa se schimbe ?
Au schimbat deja directorul
Acum este un tinerel la vreo 30 de ani absolvent de Spiru Haret
Va asteptati la ceva bun din partea lui ?

#3
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
nu au prevazut in buget masti de protectie impotriva coronavirus?
pacat, mare pacat

View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2020 - 16:45, said:

alte mai putin bune.
care-s mai putin bune?
marirea de pret? inca sunt la minim jumatate fata de preturile practicate in piata

Edited by tioopedi, 31 January 2020 - 16:58.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cred ca le-au dat calculatoare, monitoare si ceva program de gestiuune nou, totisi vad ca tot cu caietele alea au ramas pt colete

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Au scapat de imprimantele matriceale "cu ace", acum au imprimante laser. Bine, cred ca treaba asta este cel putin din 2019, daca nu si mai devreme.

Edited by MembruAnonim, 31 January 2020 - 17:09.


#6
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostNaijax, on 31 ianuarie 2020 - 16:56, said:

Ce naiba sa se schimbe ?
Au schimbat deja directorul
Acum este un tinerel la vreo 30 de ani absolvent de Spiru Haret
Va asteptati la ceva bun din partea lui ?


Teoretic da....practic mai vedem

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Or fi terminat stocurile alea e avize printate pe vremea lui Gheorghe Gheorghiu Dej?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmaccip, on 31 ianuarie 2020 - 17:27, said:

Or fi terminat stocurile alea e avize printate pe vremea lui Gheorghe Gheorghiu Dej?

Stiam ca de anul trecut nu se mai folosesc. Daca vrei sa trimiti un colet, lucratorul postal trebuie sa se ocupe de toata treaba (el introduce toate datele in sistem). Nu mai esti nevoit sa scrii toate datele pe acele tipizate.

Edited by MembruAnonim, 31 January 2020 - 17:31.


#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Ma refeream la avizele pe care ti le lasa factorul postal in cutia postala.
Inca n-au murit, sunt acolo.

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu am prins in armata stocul ala,sau cel putin modelul. Scria ca se va competa doar cu cerneala sau creion chimic, normal, pixul inca nu aparuse pe la noi, postadul era un batranel, cred ca nepotul lui Willis, greu de pensionat.sau de ucis, nu accepta completarea cu pixul, musai stilou sau creion chimic, ca doar asa scrie.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmaccip, on 31 ianuarie 2020 - 17:32, said:

Ma refeream la avizele pe care ti le lasa factorul postal in cutia postala.
Inca n-au murit, sunt acolo.

Subscriu. Acele avize ar trebui sa dispara. In mod normal ar trebui sa primesti sms/email. Scutesti si postasul de o treaba, micsorezi riscul sa se piarda, esti si tu informat mai rapid etc.

#12
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Trebuie sa evolueze mai intai la fax si dupa aia la sms si email...Posted Image

#13
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Au trimis niste rude un pachet recomandat din Germania, trei saptamani si inca nu a ajuns. Ultima inregistrare in Germania acum 2 saptamani, in sistemul Postei inca nu apare. Ce dracu sa se schimbe cand nu-s capabili sa trimita din UE in UE un pachet, mii de pachete tinute in situatie pe caiet cu foita trimisa de postas in posta. Astora le trebuie ca la spitale cu nosocomiale, inchis daramat tot si facut de la zero pe baze sanatoase ne-politizate. Sa mai spun ca daca comanzi de pe diverse site-uri din afara din UE iti ajunge comanda prin posta alora si apoi curier la noi in 3-4 zile. :)

#14
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postfilipxxx, on 31 ianuarie 2020 - 18:01, said:

Au trimis niste rude un pachet recomandat din Germania, trei saptamani si inca nu a ajuns. Ultima inregistrare in Germania acum 2 saptamani, in sistemul Postei inca nu apare. Ce dracu sa se schimbe cand nu-s capabili sa trimita din UE in UE un pachet, mii de pachete tinute in situatie pe caiet cu foita trimisa de postas in posta. Astora le trebuie ca la spitale cu nosocomiale, inchis daramat tot si facut de la zero pe baze sanatoase ne-politizate. Sa mai spun ca daca comanzi de pe diverse site-uri din afara din UE iti ajunge comanda prin posta alora si apoi curier la noi in 3-4 zile. Posted Image

daca s-ar face pe baze sanatoase ne-politizate, in ziua 2 ar da faliment toate firmele private de curierat.
deci este fff important ca serviciile "de stat" sa fie cat mai execrabile, ca sa se duca lumea la firmele private.
voi sunteti pur si simplu inocenti.
voi nu reusiti sa conectati punctele, ca si la stat si la privat sunt aceiasi baieti, care lucreaza la amandoua capetele.
va uitati la politica ca tzatzele la telenovele.

#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postfilipxxx, on 31 ianuarie 2020 - 18:01, said:

Au trimis niste rude un pachet recomandat din Germania, trei saptamani si inca nu a ajuns. Ultima inregistrare in Germania acum 2 saptamani, in sistemul Postei inca nu apare. Ce dracu sa se schimbe cand nu-s capabili sa trimita din UE in UE un pachet, mii de pachete tinute in situatie pe caiet cu foita trimisa de postas in posta. Astora le trebuie ca la spitale cu nosocomiale, inchis daramat tot si facut de la zero pe baze sanatoase ne-politizate. Sa mai spun ca daca comanzi de pe diverse site-uri din afara din UE iti ajunge comanda prin posta alora si apoi curier la noi in 3-4 zile. Posted Image

Stiu si eu pe cineva care a trimis din bruxel parca...si a mai si platit pentru ceva transport premium la posta...
A trimis pachetu inainte de craciun si a ajuns acum 2 zile...mai era in el si produse alimentarePosted Image Posted Image Posted Image

Edited by I2O, 31 January 2020 - 18:14.


#16
Ak-33

Ak-33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 06.01.2020

View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2020 - 16:45, said:



+
putem plati cu cardul la ghiseu. Inainte se putea doar cash.

valeuuuu , asta e + ?
aveam de luat un colet , (pe viteza ca trebuia sa ajung rapid in alta parte)trec pe la posta si vad ca e doar o singura persoana inainte , trebuia sa ia nu stiu ce comanda de la oriflame , si zice ca plateste cu cardul
s-a terminat smecheria , incepe babaioul de la ghiseu operatiune , si de aici circul , ca nu ii ia cardul ca ea deja a dat incasare pe casa , scoate manualul de utilizare suna la nu stiu cine , am stat 45 de minute sa aflam ca pt oriflame nu se putea plati cu cardul
deci din partea mea minus , nu plus

#17
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008
Cand am vazut titlul in topicurile noi am crezut ca e numele unui nou film de groaza Posted Image Posted Image

View PostNaijax, on 31 ianuarie 2020 - 16:56, said:

Ce naiba sa se schimbe ?
Au schimbat deja directorul
Acum este un tinerel la vreo 30 de ani absolvent de Spiru Haret
Va asteptati la ceva bun din partea lui ?

Credeam ca o fi fost singurul din Posta Romana care vorbeste fluent lb. engleza si de-aia l-au ales, ca deh, se pare care ca m-am inselat.

In plus, ce-i cu gaura aia de 2 ani de cand a terminat liceul si pana a intrat la facultate...n-a reusit din prima? poate a 2a sau a 3a oara cu interventia tatucului?

https://i.ibb.co/y64...e-Postarica.jpg

Deci au pus un director de 30 de ani, cu un CV dubios, asta dupa ce ca sunt deja cu 2 picioare in groapa?? Incredibil ce se intampla in Romania.

[ https://i.ibb.co/y64JkMp/Grigorica-director-de-Postarica.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by corina_geo, 31 January 2020 - 21:00.


#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,508
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMembruAnonim, on 31 ianuarie 2020 - 17:31, said:

Stiam ca de anul trecut nu se mai folosesc. Daca vrei sa trimiti un colet, lucratorul postal trebuie sa se ocupe de toata treaba (el introduce toate datele in sistem). Nu mai esti nevoit sa scrii toate datele pe acele tipizate.
de fapt poti sa completezi singur formularul on line si sa te duci cu el la ghiseu gata tiparit, sau doar cu AWB-ul si este tiparita acolo, fara sa se mai piarda timpul! iar partea de jos a formularului contine avizul pentru destinar care de poate detasa!
deasemenea, se poate trimite ramburs prin specificarea acestui lucru pe formular, automat generindu-se mandatul (normal sau electronic) pentru expeditor! sau se poate trece contul bancar in care se va primi rambursul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate