Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Merita sa ne intoarcem in Romania ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4718 replies to this topic

#4573
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostCristi_E, on 22 ianuarie 2022 - 00:22, said:

Observatiile obiective nu tin de "cine se aseamana se aduna".

Se discuta pe ce este, nu pe ce ar putea fi. Asa e mai "stiintific". Asa, si unii spun ca Marte ar putea fi teraformata, dar mai e mult pana departe. Asa ca deocamdata descriem si explicam situatia gasita la fata locului. Cine e destept traieste bine oriunde, insa  sarakul ramane tot sarak...

Tu ne trolezi.
Cu un post in urma o faci pe agnosticul, ca de unde stiu care bula si experienta e aia reala, si urmatorul post o iei cu observatiile obiective. Pai nu-s obiective deloc. Tu ne scrii de o anumita categorie de oameni, apoi ce crezi tu despre ei, ca sint deprimati si nu au prieteni si au viata trsita, si apoi chiar in categoria asta aparte faci tot felul de prespuneri despe situatia lor potentiala din Romania, ca au case, ca au slujbe banoase etc.

Edited by vrajitoruldinoz, 22 January 2022 - 00:28.


#4574
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 21 ianuarie 2022 - 23:38, said:

E totusi o diferenta, adica cam in orice cartier esti ajungi la niste blocuri nasoale, eventual cu puradei in fundul gol, in citeva minute, maxim zeci, de mers pe jos. Zi tu un oras si le gasim imediat. Reabilitarea aia termica e o vrajeala, daca cauzele pentru care blocurile alea arata asa nu s-au eliminat polisturenul ala o sa arate ca un ghetou urgent.
Dar sa zicem ca ai dreptate. Ce treaba au filmuletele de marketiong cu TRAITUL in Romania, sau mai mult cu mutatul? Tu esti in UK, crezi ca nu gasim niste filmulete incintatoarae despre UK?
Eu nu pot sa ajung la nici un prjects in mai putin d eo ora de mers cu masina, si asta numai daca tin neaprata si stiu cum sa ajung acolo. Blcouri rapanoase insa sint in absolut toaete orasele si oraselele Romaniei, le vezi permanent, toata tara e facuta din projects.
Si daca crezi ca spoaiala cu reabilitarea tine, te imbeti cu apa rece. Stai sa vezi cum arata in citiva ani.
Traiesc in UK care are o lista foarte luuunga de orasele in paragina. Vezi Stoke-on-Trent ca exemplu. Londonia, cum imi place mie sa ii zic, e plina pe margini de blocuri turn mai proaste ca blocurile comuniste romanesti. Cand intri cu trenul pe la Clapham Junction si traversezi Tamisa, pe dreapta vezi un sir de blocuri cu 15-20 de etaje, dreptunghiulare, puse la rand unul dupa altul. Casele "tip" britanice sunt foste locuinte sociale, arata toate la fel ca le-a facut British Construction Corporation (sau ceva de genul e numele) infiintata dupa WW2 ca sa le faca repede case la englezi ca ramasesera fara dupa bombardamente. Apoi populatia a inceput sa creasca (baby-boom post WW2) si astia au continuat sa tot construiasca acele case, d-aia toate orasele englezesti in afara de zona veche din centru arata la fel. Zidarie autoportanta, capriori sa tina acoperisul si placaje si rigips in casa pe post de pereti. Calitate foarte slaba. Arhitectura blocurilor aici de multe ori e aiurea. Gen ai o scara pe o parte a blocului si de acolo urci si la fiecare etaj iesi intr-un balcon care e pe post de hol din care intri in toate apartamentele. Sovieticii (dupa care au copiat si romanii) au luat cam cel mai utilitar layout pe care l-au gasit la francezi (Le Corbusier a inceput cu blocurile patrate si diversi monstri de beton, nu rusii, francezii au avut primii blocuri din astea, nu romanii), astfel apartamentele din fostul bloc sovietic sunt de obicei mai mari si organizate mai util. Casele tip de care ziceam au fost vandute in anii '80 de Thatcher celor care stateau in ele pe preturi mult reduse, ca era foame de bani si a vandut tanti Thatcher TOT (case, mine, companii de cai ferate, TOT) - a fost "marea privatizare", versiunea britanica.

Daca imi spui in ce oras stai gasesc cu usurinta pe net blocuri rapanoase sau case rapanoase, pentru mine e acelasi drac.
Reabilitarea termica nu include numai polistiren varuit pe dinafara, e o renovare generala a blocului, dar s-a facut inegal, mai exista multe parti prin care gasesti darapanatuiri de stau sa cada, insa oamenii au cam plecat de acolo, numai cei foarte saraci mai locuiesc in zonele alea, la fel cum si in SUA in toate panaramele alea de locuinte infestate cu droghisti stau tot oameni foarte saraci care nu isi permit mai mult.

Ce incerc sa scot in evidenta este ca lucrurile nasoale din Romania nu mai sunt regula, cum era candva, ci exceptia. Iar de ce sunt asa de incapatanat in directia asta - pentru simplul fapt ca eu, un cetatean simplu dintr-o familie de muncitori, nu am avut probleme deosebite in tara, motivul plecarii mele l-am detaliat - am azuit prea multe chestii "de bine" despre "afara" de la oameni ca tine si ca altii si le-am luat de bune, ca niciunul nu mi-a zis de partile nasoale, alea le-am aflat eu singur, la fel cum tot singur m-am informat despre SUA, UK si alte locuri, sa vad unde e adevarul. Si adevarul ala nu mi-a placut. Am plecat din "Romania cu RON" si am ajuns in "Romania cu GBP si pretentii".

View PostKarhu, on 21 ianuarie 2022 - 23:38, said:

Zone sărace și bătute de soartă, cu o multime de asistati social etc
Echivalentul Ferentariului în Fi, însă in Ro ar fi considerate rezonabile. Urâte arhitectonic dar este peste tot termoficare, apă caldă, serviciu de salubritate etc
Cine le considera rezonabile?

In Bucuresti am locuit si crescut intr-o zona care arata asa:
[ https://www.executari-insolvente.ro/files/untitled%20(136).png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E nerezonabila, nu? Si are peste tot termoficare, apa calda etc.

Actualmente cand trec prin tara stau intr-un sat care arata asa:

[ https://frankfurt.apollo.olxcdn.com/v1/files/vlfg84z8k66b2-RO/image;s=644x461 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.argesulvorbeste.ro/userfiles/stiri/11695/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tot nerezonabil e?

Edited by Scorpionul_Negru, 22 January 2022 - 00:43.


#4575
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 22 ianuarie 2022 - 00:27, said:



Cu un post in urma o faci pe agosticul, ca de unde stiu care bula si experienta e aia reala, si urmaorul post o iei cu observatiile obiective. Pai nu-s obiective deloc. Tu ne scrii de o anumita categorie de oameni, si apoi chiar in categoria asta faci tot felul de prespuneri despe situatia lor potentiala din Romania, ca au case, ca au sluje banoase etc.
Fac comparatii logice. Apoi, dupa cum v-am zis, eu trebuia sa rezolv 7 contracte pe zi. Intr-o saptamana intram in 35 de case diferite. Deci stiu mai bine decat voi ce vorbesc. Spuneam ca fac comparatii logice. Pai ia gandeste-te. Stai la tara intr-o casa din aia cu prispa, de acum o suta de ani. O casuta din aia e configurata cam asa; la intrare ai un hol, la dreapta o camera, la stanga alta camera, in fata inca o camera pe post de bucatarie, si o debara. E casa asta iti ofera conditii mai bune decat toate cacaturile de 25 de mp, unde ai frigiderul in dormitor si aragazul langa "baie". Mai bine te caci in veceul din gradina decat sa te caci intr-un veceu comun si sa iei toti carcalacii de la altii. Da, unii inchiriaza o casa intreaga, insa dau la chirie peste o mie de euro. E, si ajung sa traiasca ca niste saraki. Deci nici vorba de calitate si civilizatie.

#4576
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Postfigo1988, on 22 ianuarie 2022 - 00:26, said:

Vrăjitorul, îți spun din nou, tu ai greșit, puteai sa faci contestația prin posta.


Si cum imi recuperam carnetul in citeva zile? da daca nu puteam sa trimit contestatia in primele zile? Ce adresa dadeam?

Quote

În al doilea rand, nu înțeleg, în SUA cine stabilește vinovăția în caz de accident rutier?

De obicei - ma refer in special la accidenetele astea banale -  politia nu e implicata deloc si vinovatia o stabileste asiguratorul. Vinovatia exista numai pentru motive materiale legate de asigurari, procese civile. Poltia nu da amenzi pentru accidente (in general, sint exceptii) si nu ia carnete.

#4577
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007

View PostScorpionul_Negru, on 22 ianuarie 2022 - 00:34, said:


[ https://www.argesulvorbeste.ro/userfiles/stiri/11695/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tot nerezonabil e?

Fara trotuar si cu o strada de nu incap 2 masini pe ea. Apogeul civilizatiei...

#4578
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015
Da, dar alea sunt locuinte personale. Proprietarii au o viata mai buna  decat sarakii ce stau ca sobolanii in 28 mp sau in cine stie ce locuinte ciudate.

#4579
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View Postdani.user, on 22 ianuarie 2022 - 00:46, said:


Fara trotuar si cu o strada de nu incap 2 masini pe ea. Apogeul civilizatiei...
Intr-adevar, nu e strada principala, credeam ca se vede din poze. Vezi poza cealalta, ca are si trotuar. Sau uita-te la Bd. C-tin Brancoveanu cu 3 benzi per sens, acolo incap mai multe masini.
In "vest" nu sunt alei care nu au trotuar si nu sunt concepute pentru 2 masini, dar au permis accesul auto pentru acces la teren/casa(cred ca observi ca asta e o alee, nu o magistrala auto)? Evident ca sunt, e intrebare retorica, in Anglia se numesc "country lanes" sau simplu, "lanes" ("alei").

#4580
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,240
  • Înscris: 24.02.2007
Atat de buna ca n-au nici loc sa stea in fata usii sa sparga seminte.

View PostScorpionul_Negru, on 22 ianuarie 2022 - 00:56, said:

Intr-adevar, nu e strada principala, credeam ca se vede din poze. Vezi poza cealalta, ca are si trotuar. Sau uita-te la Bd. C-tin Brancoveanu cu 3 benzi per sens, acolo incap mai multe masini.
In "vest" nu sunt alei care nu au trotuar si nu sunt concepute pentru 2 masini, dar au permis accesul auto pentru acces la teren/casa(cred ca observi ca asta e o alee, nu o magistrala auto)? Evident ca sunt, e intrebare retorica, in Anglia se numesc "country lanes" sau simplu, "lanes" ("alei").

Am vazut in vest alei intre case, dar nu erau singura cale de acces spre acele case. Daca nici cand incepi de la 0 in camp nu lasi loc de un drum obisnuit...

#4581
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostCristi_E, on 22 ianuarie 2022 - 00:35, said:

Fac comparatii logice. Apoi, dupa cum v-am zis, eu trebuia sa rezolv 7 contracte pe zi. Intr-o saptamana intram in 35 de case diferite. Deci stiu mai bine decat voi ce vorbesc. Spuneam ca fac comparatii logice. Pai ia gandeste-te. Stai la tara intr-o casa din aia cu prispa, de acum o suta de ani. O casuta din aia e configurata cam asa; la intrare ai un hol, la dreapta o camera, la stanga alta camera, in fata inca o camera pe post de bucatarie, si o debara. E casa asta iti ofera conditii mai bune decat toate cacaturile de 25 de mp, unde ai frigiderul in dormitor si aragazul langa "baie". Mai bine te caci in veceul din gradina decat sa te caci intr-un veceu comun si sa iei toti carcalacii de la altii. Da, unii inchiriaza o casa intreaga, insa dau la chirie peste o mie de euro. E, si ajung sa traiasca ca niste saraki. Deci nici vorba de calitate si civilizatie.

Nu faci comparatii logice ci pretinzi ca ala care face salariul minim si sta intr-o camera de mizerie in vest daca ar fi fost in Romania facea 6000 de lei si avea o casa cu gard vopsit in alb. Adica ala, exact ala, aceeasi persoana! De ce nu le spui lor atunci ca or fi uitat? Interba-i de ce nu se intorc, ca le-ai programat o viata de lux.

Casele alea de 25mp sint locuinte tranzitorii, pentru oameni care inca n-au nimic si au nevoie sa se puna pe picioare. uita-te in ce ritm se misca chiriasii in ele.
Casa aia a ta nu are acces nici macar la niste servicii de baza gen educatie si sanatate, de multe ori nici asfalt daca e pe o strada secundara... sa-ti arat cum se darima (la propriu!) scoala din comuna bunicilor mei? Sa-ti arata cum e coada prin spitalele din Bucresti de oameni saraci din comunele din jur?

#4582
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View Postdani.user, on 22 ianuarie 2022 - 01:02, said:

Atat de buna ca n-au nici loc sa stea in fata usii sa sparga seminte.
Am vazut in vest alei intre case, dar nu erau singura cale de acces spre acele case. Daca nici cand incepi de la 0 in camp nu lasi loc de un drum obisnuit...
Si in est sunt alei intre case care nu sunt singura cale de acces catre acele case, dar in poza cu pricina e o alee care se extinde in camp (e nou-nouta), acel sat se extinde si el. Si satele din vest au fost la fel pana s-au extins si inca mai sunt acolo unde se extind in camp. Eu am impresia ca tu cauti nod in papura.

#4583
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 22 ianuarie 2022 - 01:02, said:



Nu faci comparatii logice ci pretinzi ca ala care face salariul minim si sta intr-o camera de mizerie in vest daca ar fi fost in Romania facea 6000 de lei si avea o casa cu gard vopsit in alb. Adica ala, exact ala, aceeasi persoana! De ce nu le spui lor atunci ca or fi uitat? Interba-i de ce nu se intorc, ca le-ai programat o viata de lux.

Nu. Iti spun ca ala locuia mai bine in tara decat in vest. Si daca a fost prost in tara, prost va fi si in vest. Si  nu, nu se intoarce pentru ca e acaparat de mirajul vestului. Isi permite cazan de 1000 de euro, toale din plastic, telefon luat in rate. Atata timp cat vor exista prosti, vestul va prospera pe spinarea lor.

#4584
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostScorpionul_Negru, on 22 ianuarie 2022 - 00:34, said:

Ce incerc sa scot in evidenta este ca lucrurile nasoale din Romania nu mai sunt regula, cum era candva, ci exceptia. Iar de ce sunt asa de incapatanat in directia asta - pentru simplul fapt ca eu, un cetatean simplu dintr-o familie de muncitori, nu am avut probleme deosebite in tara, motivul plecarii mele l-am detaliat - am azuit prea multe chestii "de bine" despre "afara" de la oameni ca tine si ca altii si le-am luat de bune, ca niciunul nu mi-a zis de partile nasoale, alea le-am aflat eu singur, la fel cum tot singur m-am informat despre SUA, UK si alte locuri, sa vad unde e adevarul. Si adevarul ala nu mi-a placut. Am plecat din "Romania cu RON" si am ajuns in "Romania cu GBP si pretentii".

Parca tu spui ca ai stat 8 ani in UK. Opinia ta o consider documentata. Daca nui-ti place dupa 8 ani nu mai e o chestie de adaptare.

Sint alte doua erori care trebuie evitate:
1. Germania e nasoala dupa ce am stat 6 luni. Astea siint probleme normale de adaptare. Opiniile de genul asta nu trebuie luate in cosniderare, ele se schimba.
2. Romania e misto, dar nu aia reala ci cea din amintiri, vacante, vise.

Daca tie nu ti se aplica 1, ai grija sa nu cazi in capcana 2.

View PostCristi_E, on 22 ianuarie 2022 - 01:09, said:

Si  nu, nu se intoarce pentru ca e acaparat de mirajul vestului. Isi permite cazan de 1000 de euro, toale din plastic, telefon luat in rate. Atata timp cat vor exista prosti, vestul va prospera pe spinarea lor.

Evident tu nu intelegi definitia mirajlui. Nu poti sa fii acaparat de mirajul vestului cind esti deja in vest. Mirajul se indeparteaza cind te indrepti spre el si dispare.
Ce incerci tu sa ne spui e ca el crede ca are o viata mai buna in vest, adica asta e realitatea pentru el. Iar tu crezi ca stii mai bine ca el ce fel de viata are el.

Edited by vrajitoruldinoz, 22 January 2022 - 01:24.


#4585
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 22 ianuarie 2022 - 01:13, said:


1. Germania e nasoala dupa ce am stat 6 luni. Astea siint probleme normale de adaptare. Opiniile de genul asta nu trebuie luate in cosniderare,e le se schimba.
2. Romania e miso, dar nu aia reala ci cea din amintiri, vacante, vise.

Man, exista hambarele alea ce ofera conditii improprii de locuit? Exista. Sunt pline de saraki? Sunt. Ce vrei mai mult de atat?

Tu vorbesti de scoala din satul bunicilor. Pai ala e un sat parasit. Si in SUA exista orase intregi care au fost parasite. Care-i faza?

Voi vreti sa dovediti ca toti românii traiesc in conditii mizere, iar in vest, chiar si in tomberon daca stai, tot mai bine o duci decat romanul  de rand. Bateti  campii.

#4586
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Iar tu vrei sa ne convingi ca toți emigranții stau in bidoane.

Vezi ca începi sa te contrazici singur. Când spui ca aia care au plecat erau rupți in cr și au plecat de sărăkie, când spui ca în România au vile cu termopan și ei stau în bidoane în Germania.
Ai schimbat ceva la medicație?

Edited by KiloW, 22 January 2022 - 01:26.


#4587
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostCristi_E, on 22 ianuarie 2022 - 01:19, said:

Tu vorbesti de scoala din satul bunicilor. Pai ala e un sat parasit. Si in SUA exista orase intregi care au fost parasite. Care-i faza?

Pai de ce crezi ca e parasit? nu cumva ca-s toti in Italia, Germania, Spania? Aia sint audienta ta, tu lor le spui sa se intoarca in satul lor parasit ca ar trai mai bine.

Oricum, nu-i parasit deloc. Are case parasite, populatia e in scadere dar nu e parasit.


Quote

Voi vreti sa dovediti ca toti românii traiesc in conditii mizere, iar in vest, chiar si in tomberon daca stai, tot mai bine o duci decat romanul  de rand. Bateti  campii.

In schimb tu ne explici cum aia care stau in vile in Romania sint aceeasi cu aia care stau in 25mp in acoperis in Germania.

Quote

chiar si in tomberon daca stai, tot mai bine o duci decat romanul  de rand.

Nu noi am spus asta ci personajul din povestea ta, prin gura ta a spus asta:

Quote

Si  nu, nu se intoarce pentru ca e acaparat de mirajul vestului.

Edited by vrajitoruldinoz, 22 January 2022 - 01:32.


#4588
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View PostKiloW, on 22 ianuarie 2022 - 01:26, said:

Iar tu vrei sa ne convingi ca toți emigranții stau in bidoane.

Vezi ca începi sa te contrazici singur. Când spui ca aia care au plecat erau rupți in cr și au plecat de sărăkie, când spui ca în România au vile cu termopan și ei stau în bidoane în Germania.
Ai schimbat ceva la medicație?
Nu am schimbat nimic la medicatie. Tu ai cam tras la masea si bati campii. Eu n-am zis niciodata ca toti românii stau in vile. Spun doar ca locuintele descrise de mine nu au nicio treaba cu civilizatia. Ca tot stati voi in gura cu civilizatia...
Adica exista conditii mai proaste de locuit decat sa stai intr-o camera de 10 mp, cu baie la comun si aragazul la capul patului?

View Postvrajitoruldinoz, on 22 ianuarie 2022 - 01:29, said:


Pai de ce crezi ca e parasit? nu cumva ca-s toti in Italia, Germania, Spania?

In schimb tu ne explici cum aia care stau in vile in Romania sint aceeasi cu aia care stau in 25mp in acoperis in Germania.


Ciorditori, prostituate, mafioti... au plecat prin vest.

Nu, iti explic ca exista tarani care o duc mult mai bine decat ăia care traiesc in chirie prin satucele vestice.


#4589
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Tiriac o duce mai bine decit mine. Deci ai dovedit tot ce trebuia.

#4590
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015
Tiriac sa o duca mai bine decat tine? No se puede senior. Sarakul ala?!  :lol:

Asta e treaba. In vest nivelul de civilizatie e in legatura directa cu cat castigi. Castigi bine? Saru' mana pentru masa.
Castigi putin? Experimentezi viata de favelă.




Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate