Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Merita sa ne intoarcem in Romania ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4718 replies to this topic

#4555
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 21 ianuarie 2022 - 08:47, said:

Imaginea ta, ca si a lui Cristi, despre romanii plecati e data de bula in care te invirti.

Pai si cum stabilim a cui bula e mai apropiata de adevar? Dumneata nu ai o bulă a ta? Ai, atata doar ca e foarte ingusta.

View PostKiloW, on 21 ianuarie 2022 - 08:22, said:


Dacă e sa o ardem cu șabloane ieftine, degrabă ești aitist bine plătiți în România. Ești într-o mica bula înconjurat de analfabeți, pesedisti, manele și fum de grătare.

Si in vest poti fi inconjurat de tot felul de ciudalăi veniti din toate cotloanele Terrei. Iti mai pune unul mana pe bulănel, altul te mai invita la o friptura de mucus, altul se integreaza in vidul absolut si tot asa. Ahahahahaha. :lol:

View PostKarhu, on 21 ianuarie 2022 - 09:01, said:

sa intelegi societatea
N-ai ce societate sa intelegi. Nu e nimic de inteles. De fapt e, insa putini au inteles care e treaba. Eu sint unul din cei care au inteles. Am sa va detaliez si voua nitelus mai târliu. :lol:

View PostKiloW, on 21 ianuarie 2022 - 09:17, said:

Trebuie sa fii o moluscă fără simt de aventura sa refuzi.

Pe logica asta, aurolacii, prostituatele si ciorditorii sunt eroi aventurieri in toata regula. Ahahahahah! :P

#4556
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010
Voua oricine orice v-ar zice o tineti p-a voastra. Nu, dom'le, e de cacao, ca traiam eu in nu stiu ce catun si nu am primit servicii ca la spitalul Floreasca in Bucuresti. Bine. Nici n-o sa le primesti. Nici in Anglia nu au spitale in catunuri, ai treaba serioasa te duci la spitalul judetean. Cu judecatoriile nu stiu, ca n-am avut treaba.
Fiecare tine la visul lui. Cine a plecat si vrea sa fie sigur ca nu-i vine ideea sa se intoarca dupa ce s-a chinuit si a trait ca minoritarul cu cortul cativa ani printr-o tara straina pana sa isi faca o situatie stabila, normal ca nu va gasi nimic bun in tara.
Pasaportul, consulatul... Eu imi reinnoiesc pasaportul cand trec prin tara sa imi vizitez parintii. E de pe o zi pe alta in Romania Plaza in Bucuresti, au vreo 20 de ghisee,nu e coada, au si un oficiu postal la parter, acolo e intr-adevar o coada cam de vreo 5-10 minute asa.
Cand am avut o operatie de facut acum 1000 de ani s-a facut, la Budimex, totul ok si fara spaga. Cand i-a fost lu' mama rau si a luat-o salvarea au avut grija de ea si e bine, traieste si in ziua de azi si n-are nimic, tot fara spaga. Cand a avut tata o problema cu un genunchi au rezolvat-o, la fel, fara spaga si traieste bine mersi si in ziua de azi.
Da, fiecare traim in bulele noastre. Rad mereu cand imi amintesc cum o cunostinta de-a mea a crezut ca m-am mutat la sat in Romania ca sa mananc mancare bio. Nu, m-am mutat ca e bine acolo, casa mare, verdeata, liniste, pace, plus toate convenientele civilizatiei (asfalt, trotuar pavat, iluminat stradal pe led, canalizare, gaz, net, unul dintre cele mai mari Auchan-uri din sudul Romaniei la 10 minute de mers cu masina si, cel mai important, am familia acolo, plus ca am copilarit prin satul ala in vacante, nu e ca si cum nu cunosc pe nimeni).
Avem niste experiente foarte diferite despre Romania si avem experiente foarte diferite si despre "in afara". Avem si asteptari diferite si feluri de a fi diferite.
Nu vei convinge pe nimeni plecat in afara sa vina inapoi daca el e chitit ca Romania e naspa, va gasi orice motiv, e iarba mai verde, e cerul mai albastru, orice. Cu atat mai mult nu va veni daca are o situatie comfortabila cu care s-a obisnuit. Uneori si eu contemplez ideea de a ramane aici.
Cine a avut experiente naspa in tara va asimila pentru totdeauna experientele alea cu Romania. Cine nu a avut experiente naspa, sau au fost rare, va pune lucrurile intr-o balanta mai la rece si va compara.
Da, bula mea e diferita si am avut o situatie diferita. Nu stiu cum o fi sa vii dintr-un oras mic, eventual fara locuri de munca, iar cand am avut probleme s-au rezolvat, fara scandal, alergatura sau spaga, doar am urmat sistemul, bun sau rau asa cum a fost. Punctul meu de referinta e Marea Britanie, despre SUA si Germania stiu doar ce-mi povestesc prieteni care sunt p-acolo. Nu sunt incantat. Nu neaparat ca ar fi tarile alea naspa, doar ca nu sunt uimit de nimic din ce aud. Poate daca as fi avut o siuatie de cacao in Romania care m-ar fi frustrat maxim as fi fost si eu incantat, dar nu e cazul.
Mi se pare normal ca dupa ce ti-ai facut familie in afara, ai stat 10-20 de ani p-acolo, ai copiii facuti si educati acolo, ai o cariera acolo si cativa tovarasi fie romani, fie straini, cu care mai iesi la gratar sau mai mergi in concediu, sa nu te intorci in Romania. Lucrurile alea nu se fac intr-o zi. Dar nu are nimic de-a face cu judecatoria, DRPCIV-ul american sau spitalele din Germania. Are de-a face cu situatia personala a fiecaruia. Mie mi-e mult mai usor sa revin ca situatia mea din Anglia o pot replica in Romania in 3 luni, n-am copii la scoala aici, n-am vreo cariera mareata sau vreo functie inalta pentru care ar trebui s-o iau iar de la capat in tara, nici nu provin dintr-un neam foarte sarac, deci nu as avea dificultati financiare nici daca as veni cu mana in buzunar, desi nu e cazul.
Prin urmare cred ca raspunsul la intrebarea topicului se cam rezuma la "depinde de situatia personala a fiecaruia", in niciun caz la "padurile finlandeze sunt mai verzi ca padurile romanesti". Raspunsul il gasim cand ne uitam in mod cinstit in oglinda.

#4557
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Mykero, eu nu sunt în bula corporatista, acolo e prima greșeală. A doua greșeală este ca nu ai fost atent la ce am zis eu: am prezentat punctual experienta pe care am avut-o contestand o amenda, nu am zis ca sistemul X e top de sus pana jos, departe de mine asta. Știu ca procesele în civil durează mult, dar nici nu am trecut vreodată prin vreunul ca sa îmi dau cu părerea. Am spus de la început ca eu nu pot vorbi decât de propriile experiente sau ale apropiaților.

#4558
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010
Gropi, gunoaie, caini, etc. :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zgJJCvNiW8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4559
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View Postfigo1988, on 21 ianuarie 2022 - 14:52, said:

Da, niciunul. Posted Image Cred ca vorbesti de proceduri de acum peste 10 ani.

Din 2021.
E un trimbru de vreo 20 de lei, apoi iti mai cere unul de 1 leu, ceva in genul asta.
Trebuie sa te duci la posta sa cumperi timbre. Unde am fost eu posta are un ghiseu inauntru in judecatorie (deja foarte tare) numai ca ghiseul care vrea timbre are program 8-10 si ghiseul care da timbre are program 10-12 si e coada la amindoua (mai ales la ghiseul d e timbre se fac si alte lucruri care consuma o multime de timp gen xerox) dupa te duci la ghiseul cu nu stiu sa iei numar de nu stiu care dupa care te intorci etc. E fizic imposibil sa faci totul intr-o zi pentru ca asa e facut programul, dar nu poti sa revii a doua zi ca nu are program, e numai luni si miercuri ceva in genul asta.

Deci fii atent:
1. Prima zi o pierzi la politie pentru PV, dai declaratii etc ca trebuie sa astepti sa vina agentii de pe teren. Agentii sint niste baietasi de cartier care nu au nici cel mai mic profesionalsim sau gindire de orice fel. Ramii fara carnet ca asa zic ei. Iesi de acolo dupamiaza, ai scris povesti pe pereti, ti-ai luat dovada, ai pierdut ore multe.
2. Dupa care te duci la judecatorie sa faci contestatie. Nu pun timpul care ia sa scrii si sa argumentezi contestatia si sa o printezi, limbajul de lemn din modelele de pe net etc. Dosar cu sina, spre surprinderea mea, nu a trebuit.
3, Toata treaba la judecatorie ia apraope o saptamina, te duci o zi, vii peste doua si daca nu ai optimizat totul sau ti-a scapat ceva mai vii o data saptamina viitoare. Sint numai 3 zile X2 ore program, cu cozi si agomeratie si ghisee multiple.
4. Cu actele de la judecatorie te intoci la politie, daca se suprapune programul poate nu iti mai trebuie inca o zi, daca nu ghinion. Stat la coada la ghiseu, il ascuti pe ala cum urla la "clienti" si cu noroc dai actele de la judecatorie si iti da carnetul.
5. Te duci sa platesti amenda la posta (ca sa prinzi termenul de 10 zile, cald, coada lunga, cae mereu la ghiseul cu coada maxima. Acolo te trimite la "Finante" ca ea nu stie in ce cont se duc banii daca nu ai domiciul in Romania.

Si cu amenda tot neplatita am ramas ca la Finainte incepea programul dupa ce plecam eu din tara.

Tine cont ca drumurile acasa - judecatorie - politie - posta - finainte etc sint foarte consumatoare de timp, stai in trafic, te chinui sa parchezi, mergi prin caldura si praf etc.
E posibil sa existe proceduri mai simple, daca stii e cineva care stie toate caile interne, dar dupa cozile de acolo as spune ca majoitatea sint nevoiti sa treaca prin experienta asta.

PS: daca te intereseaza speta, topicul e aici (e deschis de un moderator):

https://forum.softpe.../#entry28022530

Cred ca eram inca in Romania cind am intrebat.
A, stai putin. Alta chestie innebunitoare e cit dezacord exsta in interpretarea unor legi in situatii banale, si mai ales cit d eilogica e interpretarea de catre agentii care se hahaiau intre ei si cu soferul celalt. Cu alte cuvinte esti expus oricarui abuz al oficialilor de la chestii simple ca o amenda de circulatie la inghetari de conturi, taxe si impozite hotarite cum vrea muschiul lor etc.


O problema pe care nu mi-am pus-o e ce ar fi fost dacă accidentul se întîmpla într-un oraș la 8h de condus de cel in care stăteam.

View PostScorpionul_Negru, on 21 ianuarie 2022 - 22:21, said:

Gropi, gunoaie, caini, etc. :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zgJJCvNiW8Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Acolo traiesti tu, in chestii turistice, in saline, pe trasfagarasan? Probabil ca nu ai fost prea des in Romania daca te incurajezi cu filmulete de marketing. E la fel de corect ca pozele astea:

https://www.wikidata...Ferentari_2.jpg

Numai ca genul asta d eblocuri abunda in toate orasele, chiar daca nu e chiar asa murdar in jur.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 January 2022 - 22:52.


#4560
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostMembruAnonim, on 21 ianuarie 2022 - 16:10, said:

Eu mi-am reinnoit permisul cu un click si $72, online; vine acasa prin posta.


Reinnoirea e gratis la mine si vine automat in posta la 10 ani.

View Postmykero, on 21 ianuarie 2022 - 16:21, said:

Figo, las-o moarta ca macane cu judecatoria romana, or fi romani plecati care te cred.
Iti dau un caz simplu, 4 frati care trebuie sa imparta o mostenire (tata si unchii mei). Totul ok, cu recomandare de la notar (cunoscut de familie) ca sa se faca toate actele prin tribunal, ca e mai rapid. Procesul a inceput in noiembrie 2013 si cred ca pana in 2028 nu va fi gata. Si nu glumesc, Kafka e mic copil pe langa cate poate inventa mintea stramba a unor judecatorilor din Romania - cred ca au fost pana acum peste 60 de infatisari. Si repet, sunt 4 frati care s-au inteles, au semnat toate hartiile si nu s-a razgandit nimeni. Si nici probleme legale nu sunt.
Sistemul de sanatate? Si-a rupt mana unchiul intr-un oras de 30.000 locuitori (in 2019, inainte de corona). 25(douazecisicinci!!!) de ore a stat cu mana rupta pe holurile de la UPU. Nici macar un pahar cu apa nu a primit. Nu vorbesc de jegurile de doctori, asistente si tot restul de jegmanitori. Sistemul e simplu: te f...e pentru ca poate.
Mai vrei? Mai am, numai sa zici...
Asta e Romania adevarata, nu bula aia cooperatista in care traiti voi. Am fost si eu in bula respectiva. Nu as da momentan viata mea actuala pe 10 bule ca alea. Stii de ce? Bulele au tendinta la un moment dat sa se sparga... si vezi realitatea hada care te inconjoara, realitatea pe care chiar nu ai cum sa o schimbi.

Maiica-mea si-a rupt mina acum vreo 10 ani, a cazut pe gheata. Are mina strimba si acum, si nu putin.

#4561
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007
Pt cine se îmbată cu apă rece: România e in urma tuturor țărilor din UE cu excepția Bulgariei in mai toate clasamentele care analizează aspecte economice și sociale ale vieții de zi cu zi: nivel de trai, putere de cumpărare, eficiența administrației, infrastructură, învățământ, sănătate, calitatea vietii etc etc
Acu’ ce sa zic, poate nu-i așa, cine știe, o fi vreo conjurație a masonilor, bubulilor și reptilienilor impotriva Grădinii Maicii Domnului :habarnam:
Fiecare poate să creadă ce vrea, nu mai suntem pe vremea lui Ceașcă să nu putem exprima idei neconforme cu doctrina partidului.

#4562
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 21 ianuarie 2022 - 22:38, said:

Acolo traiesti tu, in chestii turistice, in saline, pe trasfagarasan? Probabil ca nu ai fost prea des in Romania daca te incurajezi cu filmulete de marketing. E la fel de corect ca pozele astea:

https://www.wikidata...Ferentari_2.jpg

Numai ca genul asta d eblocuri abunda in toate orasele, chiar daca nu e chiar asa murdar in jur.

Aham. Facem o treaba? Venim amandoi o data in tara si mergem de manuta si cautam locatia aia, sa vedem daca nu cumva au facut deja curat p-acolo si au si reabilitat termic blocul? Si eu pot sa poze cu Detroit. Sau cu aurolacii din LA, SF, SD, NYC... lista poate continua.
Genul asta de blocuri abunda? Banuiesc ca "projects" din SUA sunt mai cu mot, nu? Sau council estates din UK, gen Grenfell care a luat si foc si au murit niste oameni, nici pana in ziua de azi nu au gasit pe nimeni vinovat...?
Vrei gunoi despre SUA? Poluare, criminalitate, gunoaie? Se gaseste cu mare usurinta. Si nu numai despre SUA.

Ceva din 2021:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jg6H4hCu7xM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/n8iqorMhmHs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4lNSajWDAkE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View PostKarhu, on 21 ianuarie 2022 - 22:58, said:

Pt cine se îmbată cu apă rece: România e in urma tuturor țărilor din UE cu excepția Bulgariei in mai toate clasamentele care analizează aspecte economice și sociale ale vieții de zi cu zi: nivel de trai, putere de cumpărare, eficiența administrației, infrastructură, învățământ, sănătate, calitatea vietii etc etc
Acu’ ce sa zic, poate nu-i așa, cine știe, o fi vreo conjurație a masonilor, bubulilor și reptilienilor impotriva Grădinii Maicii Domnului Posted Image
Fiecare poate să creadă ce vrea, nu mai suntem pe vremea lui Ceașcă să nu putem exprima idei neconforme cu doctrina partidului.
Helsinki:
[ https://www.yit.fi/siteassets/korjausrakentaminen/taloyhtioiden-korjausrakentaminen/as-oy-porthaninhovi-talon-tekniikka.jpg?w=1920&scale=down&mode=max&quality=80&format=jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sursa: https://www.yit.fi/p...y-porthaninhovi

Hakunila, an area in eastern Vantaa:

https://www.sato.fi/...-areas/54696532

View Postvrajitoruldinoz, on 21 ianuarie 2022 - 22:58, said:

Maiica-mea si-a rupt mina acum vreo 10 ani, a cazut pe gheata. Are mina strimba si acum, si nu putin.
Se poate si mai rau: https://www.theguard...bankruptcy-debt

Edited by Scorpionul_Negru, 21 January 2022 - 23:20.


#4563
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 21 ianuarie 2022 - 22:38, said:


Acolo traiesti tu, in chestii turistice, in saline, pe trasfagarasan?

Romania e o tara frumoasa, cu toate formele de relief. Pacat ca… 😥

Attached File  273E8580-CAF7-4FC9-A5AE-C041E793BDCB.jpeg   446.62K   28 downloads


Attached File  FB34C9B5-5D07-4771-B92C-7CFFE448CC97.jpeg   685.77K   29 downloads

Facute in 2019, no words.

#4564
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

View PostAlbastruIndigo, on 21 ianuarie 2022 - 23:17, said:

Romania e o tara frumoasa, cu toate formele de relief. Pacat ca… ��

Attachment 273E8580-CAF7-4FC9-A5AE-C041E793BDCB.jpeg


Attachment FB34C9B5-5D07-4771-B92C-7CFFE448CC97.jpeg

Facute in 2019, no words.
Din pacate magari care arunca gunoiul in mijlocul naturii exista in toate tarile.

https://www.bournemo...ping-locations/

#4565
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Vrăjitorul. Aia e alta speță. Tu amesteci timpul pierdut sa declarați accidentul cu contestația. Contestația se poate depune prin posta și ceri judecare în lipsa. Având în vedere ca e plin de oameni la coada sa plătească impozitele în prima zi din an deși se poate online, chiar nu mi-aș baza judecata pe cati alții erau în aceeași situație ca tine pe acolo. Dar nu înțeleg, de ce te-ai mai întors la politie după judecătorie? Îți luaseră permisul?

Uite, scrie și aici ca se poate trimite prin posta
https://cavaleria.ro...5-ghid-complet/

Din curiozitate, care ar fi procedura într-o situație identica în SUA?

Edited by figo1988, 21 January 2022 - 23:33.


#4566
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostScorpionul_Negru, on 21 ianuarie 2022 - 23:13, said:

Aham. Facem o treaba? Venim amandoi o data in tara si mergem de manuta si cautam locatia aia, sa vedem daca nu cumva au facut deja curat p-acolo si au si reabilitat termic blocul? Si eu pot sa poze cu Detroit. Sau cu aurolacii din LA, SF, SD, NYC... lista poate continua.

E totusi o diferenta, adica cam in orice cartier esti ajungi la niste blocuri nasoale, eventual cu puradei in fundul gol, in citeva minute, maxim zeci, de mers pe jos. Zi tu un oras si le gasim imediat. Reabilitarea aia termica e o vrajeala, daca cauzele pentru care blocurile alea arata asa nu s-au eliminat polisturenul ala o sa arate ca un ghetou urgent.
Dar sa zicem ca ai dreptate. Ce treaba au filmuletele de marketiong cu TRAITUL in Romania, sau mai mult cu mutatul? Tu esti in UK, crezi ca nu gasim niste filmulete incintatoarae despre UK?

Quote

Genul asta de blocuri abunda? Banuiesc ca "projects" din SUA sunt mai cu mot, nu?

Eu nu pot sa ajung la nici un prjects in mai putin d eo ora de mers cu masina, si asta numai daca tin neaprata si stiu cum sa ajung acolo. Blcouri rapanoase insa sint in absolut toaete orasele si oraselele Romaniei, le vezi permanent, toata tara e facuta din projects.
Si daca crezi ca spoaiala cu reabilitarea tine, te imbeti cu apa rece. Stai sa vezi cum arata in citiva ani.

View Postfigo1988, on 21 ianuarie 2022 - 23:29, said:

Vrăjitorul. Aia e alta speță. Tu amesteci timpul pierdut sa declarați accidentul cu contestația. Contestația se poate depune prin posta și ceri judecare în lipsa. Având în vedere ca e plin de oameni la coada sa plătească impozitele în prima zi din an deși se poate online, chiar nu mi-aș baza judecata pe cati alții erau în aceeași situație ca tine pe acolo. Dar nu înțeleg, de ce te-ai mai întors la politie după judecătorie? Îți luaseră permisul?


Eu am calculat timpul care iti ia pentru un accident de rutina si operatie de rutina. O mare parte e legat de judecatorie.
Si da, daca nu stii ti se ia permisul daca politia considera ca esti vinovat.
Problema esentiala este insa subiectivismul acestei consideratii. Esti vinovat ca asa vrea muschiul lor, fara vreo baza logica sau legala.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 January 2022 - 23:38.


#4567
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View PostScorpionul_Negru, on 21 ianuarie 2022 - 23:13, said:


Zone sărace și bătute de soartă, cu o multime de asistati social etc
Echivalentul Ferentariului în Fi, însă in Ro ar fi considerate rezonabile. Urâte arhitectonic dar este peste tot termoficare, apă caldă, serviciu de salubritate etc

#4568
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View Postvrajitoruldinoz, on 21 ianuarie 2022 - 23:38, said:

Eu am calculat timpul care iti ia pentru un accident de rutina si operatie de rutina. O mare parte e legat de judecatorie.
Si da, daca nu stii ti se ia permisul daca politia considera ca esti vinovat.
Problema esentiala este insa subiectivismul acestei consideratii. Esti vinovat ca asa vrea muschiul lor, fara vreo baza logica sau legala.

Din nou, nu e chiar asa. Și vorbesc din proprie experienta. Un accident de rutina înseamnă completat amiabilă în 20 de minute și o programare la service care de multe ori face și constatarea. Adică în total 0 drumuri inutile și maxim 20 de minute.

Cum ar fi fost în SUA dacă voiai sa contești decizia polițistului în cazul unui accident? Cumva nu cred  ca venea judecătorul la tine pe terasa sa îți asculte plângerea. Tu puteai foarte bine sa trimiți prin posta contestația și sa aștepți decizia prin posta.

Edited by figo1988, 21 January 2022 - 23:49.


#4569
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View PostKarhu, on 21 ianuarie 2022 - 22:58, said:

Pt cine se îmbată cu apă rece: România e in urma tuturor țărilor din UE cu excepția Bulgariei in mai toate clasamentele care analizează aspecte economice și sociale ale vieții de zi cu zi: nivel de trai
Depinde ce si cum s-a studiat toata treaba asta. E ca faza aia in care tu halesti 20 de paini iar vecinul tau doar doua. In medie fiecare haleste 11 paini. Studiul e interpretabil. Da, Romania e in urma tarilor din vest. E normal sa fie asa. Si totusi...  Totusi in tarile vestice exista saracie! Sa luam exemplu DE. Sunt nemtii persoane reci? Nu! Nemtii chiar sunt sociabili si carismatici. Se tot spune ca vesticii nu se rup in figuri, nu ies in evidenta prin haine, masini, bijuterii. Ehe... Nemtii ăia adevarati, cum am mai spus si cu alte ocazii, traiesc ca niste boieri.

Au niste case de nici nu va pot povesti. Casele lor sunt construite cu materile de foarte buna calitate, arata bine, sunt mobilate cu gust, sunt foarte spatioase. Pai numa' pivnita are cativa zeci de mp. Au haine scumpe, de calitate, nu ca sarakii, haine din plastic. Au bijuterii scumpe, ceasuri scumpe, tablouri scumpe si cate altele. De masini nici nu mai zic; masini noi, cate doua, uneori trei.
Livingurile alea spatioase au o utilitate foarte bine definita; sa primeasca multi musafiri. Nemtii au slujbe bune, bine platite, au timp liber sa socializeze, sa se plimbe pe unde vor muschii lor. Am cunoscut odata un tanar neamt, cam pe la.25 de ani asa, avea data in chirie o hardughie de casoi de pe la 1800toamna. 3 etaje avea casoiul asta. I-l daduse o matusa de-a lui. In schimb, el detinea o locuinta "inteligenta".

Ca tot se spune ca in Ro sunt masini foarte vechi. Dar oare de unde au fost aduse masinile astea? Din DE. In Germania circula milioane de vechituri de acum 20 de ani. Cine circula cu ele? Sarakii. Sarakii locuiesc in hambarele alea cu holuri fara ferestre, sarakii se bucura ca mananca de la lidl si ca se imbraca in haine de plastic. Apropos, toti asa zisii nemti/nemtoaice imbracati dampulea, de zici ca sunt cocalarii nostri, aia de prin anii 90, care se imbracau cu gecile alea bolfate, din platisc, sau luau pantofi la "treling", sunt de fapt niste taranoi saraki, veniti in DE din cine stie ce catun din lumea asta. Intre timp au devenit "nemti", insa neintegrati. E, astia sunt de fapt reci. Si sunt reci pentru ca si-au pierdut abilitatile de socializare.

Un taran roman, care traieste intr-o casuta din aia cu prispa, are o viata mai buna decat un sarak vestic, ce locuieste in 25 mp si e nevoit sa auda prin pereti beșinile vecinilor, sau sa miroasa 5 feluri de mancare, de la 5 vecini. Daca vrei sa definesti sarakia, descrii conditiile de trai ale emigrantilor fugiti de acasa. Amin!

Edited by Cristi_E, 22 January 2022 - 00:12.


#4570
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Pai asta e smecheria, in SUA nu te intilnesti cu situatia asta. In general poltia nu da amenzi si cu siguranta nu ia carnetul intr-un accident. Nu exista combinatia asta de imprejurari in care faci un accident cu pagube doar materiale, compania de masini de inchiriat te trimite la politie, politia ia o decizie ridicola, care in cel mai bun caz se bazeaza pe fapte imposibil de stiut fara camera si in cel mai rau pe ignorarea realitatii , iti ia carnetul, si trebuie sa faci contestatie sa iti iei carnetul. Si dupa aia ai zeci de pagini pe forumuri in care oamenii sint in doua tabere, pro si contra, pentru ca aparent nimeni nu stie (mai e discutia asta in alte locuri). Politia nu se pune aici prea des in situatia de a lua decizii care nu sint clare.

Dar daca ajungi in situatia de a frace o contestie e simplu, o scrii si o trimiti sau ma bine de duci in persoana (daca poti) sau trimiti un avocat. Nu exista timbre, ghisee, registraturi draci laci. Tu crezi ca judecatoriile americane sint pline de sute de oameni care scriu pe pereti la ghisee si fug disperati pe holuri - unde e T112? dar stiti unde e D223? doamna unde se plateste taxa de timbru? crezi ca un ghiseu are program 8-10 si celalat, de care depinzi, 10-12? Nu sint tejghele, nu sint ghisee, nu sint cozi. Nici politie nu e nici dracu. Am fost in destule cu felurite treburi.

View PostCristi_E, on 21 ianuarie 2022 - 17:17, said:

Pai si cum stabilim a cui bula e mai apropiata de adevar? Dumneata nu ai o bulă a ta? Ai, atata doar ca e foarte ingusta.

Pai normal, cine se asemana se aduna.
Nu e nici o bula aproape de adevar, fiecare cu a lui. Tarile dezvoltate nu-ti baga in traista ci iti ofera oportunitati. In mod evident exista categorii de oameni care nu pot sa foloseasca aceste oportunitati.

Edited by vrajitoruldinoz, 22 January 2022 - 00:23.


#4571
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 22 ianuarie 2022 - 00:14, said:



Pai normal, cine se asemana se aduna.
Nu e nici o bula aproape de adevar, fiecare cu a lui. Tarile dezvoltate nu-ti baga in traista ci iti ofera oportunitati. In mod evident exista categorii de oameni care nu pot sa foloseasca aceste oportunitati.
Observatiile obiective nu tin de "cine se aseamana se aduna".

Se discuta pe ce este, nu pe ce ar putea fi. Asa e mai "stiintific". Asa, si unii spun ca Marte ar putea fi teraformata, dar mai e mult pana departe. Asa ca deocamdata descriem si explicam situatia gasita la fata locului. Cine e destept traieste bine oriunde, insa  sarakul ramane tot sarak...

#4572
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Vrăjitorul, îți spun din nou, tu ai greșit, puteai sa faci contestația prin posta.

În al doilea rand, nu înțeleg, în SUA cine stabilește vinovăția în caz de accident rutier?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate