Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Merita sa ne intoarcem in Romania ?

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4718 replies to this topic

#4519
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,870
  • Înscris: 21.06.2016

 MembruAnonim, on 20 ianuarie 2022 - 16:49, said:

Eu am refacut ceva acte recent (pasaport, buletin) si in general a fost mult mai ok ca inainte; permisul auto inca nu l-am schimbat inapoi in romanesc si o sa vad si acolo cum e.
Cu ce am fost intr-adevar impresionat e ca se tineau de programarile online! mai erau oameni care incercau sa se bage in fata si nu ii lasau; mie asta mi se pare un mare punct de cotitura in Romania: statul sa ii favorizeze pe cetatenii care respecta regulile.

Cei care nu vor sa recunoasca progresul din ultimii ani din Romania, se mint singuri (zic eu).


Progres e fara indoiala, dar foarte inegal.
Pina la urma toate povestile astea nu sint foarte relevante, cine nu vine in Romania ca e mai multa sau mai putina birocratie?
Eu (deocamndata) nu ma intorc in Romania pentru motive mult mai simple:
1. Am o viata aici si nu mai am o viata acolo. Am prieteni in Romania, putini, citi au mai ramas, dar ei au vietile lor si ariile noastre de interes sint divergente in timp (=nu mai avem asa multe lucruri in comun).
2. Am o slujba buna si bine platita aici, care nu exista in Romania - poate cu WFH asta conteaza mai putin? om vedea.
3. Imi place aici mai mult decit acolo. In special imi place clima si natura, relieful, etc, si faptul ca sint foarte accesibile, nu de putine ori am facut simbata ski si duminca am mers la plaja sau cu barca. De fapt imi plac multe alte locuri pe planeta in fata Romaniei, nu m-as supara nici in Hawaii sau Costa Rica sau Spania.

Restul mi se par mai putin importante sau rezolvabile daca tii neaparat si ai bani.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 January 2022 - 02:18.


#4520
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vrajitoruldinoz, on 21 ianuarie 2022 - 02:13, said:

Progres e fara indoiala, dar foarte inegal.
Pai uite asta ar fi un challenge pentru tine, mai mare decat ce ai acum la job-ul tau: sa faci Romania o tara mai buna Posted Image; nu are firma ta vreun plan sa-si deschida sediu satelit prin Romania? poate te pune pe tine sa te ocupi de el si impaci si partea financiara cu asta.

Tu ziceai ca esti cu chipuri, embedded, nu? uite cine isi deschide sediu in Romania si ghici unde:

Edited by MembruAnonim, 21 January 2022 - 03:59.


#4521
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

 vrajitoruldinoz, on 21 ianuarie 2022 - 02:13, said:

Progres e fara indoiala, dar foarte inegal.
Pina la urma toate povestile astea nu sint foarte relevante, cine nu vine in Romania ca e mai multa sau mai putina birocratie?
Eu (deocamndata) nu ma intorc in Romania pentru motive mult mai simple:
1. Am o viata aici si nu mai am o viata acolo. Am prieteni in Romania, putini, citi au mai ramas, dar ei au vietile lor si ariile noastre de interes sint divergente in timp (=nu mai avem asa multe lucruri in comun).
2. Am o slujba buna si bine platita aici, care nu exista in Romania - poate cu WFH asta conteaza mai putin? om vedea.
3. Imi place aici mai mult decit acolo. In special imi place clima si natura, relieful, etc, si faptul ca sint foarte accesibile, nu de putine ori am facut simbata ski si duminca am mers la plaja sau cu barca. De fapt imi plac multe alte locuri pe planeta in fata Romaniei, nu m-as supara nici in Hawaii sau Costa Rica sau Spania.

Restul mi se par mai putin importante sau rezolvabile daca tii neaparat si ai bani.
Concluzia 1: N-are nimic de-a face cu tara, ci are de-a face cu situatia si meritele personale. Vremea in care fugeau romanii din tara de foame sau de jeg a trecut.
Concluzia 2: Daca ai o situatie serioasa in afara si iti place mai mult acolo, nu exista niciun motiv sa te intorci. Altfel spus, daca nu ai la ce sa te intorci, stai acolo unde esti.
Concluzia 3: Cine nu se simte bine in strainatate, se poate intoarce linistit in Romania, tara s-a dezvoltat mult in ultimii 20 de ani, nu e un rai, dar e un loc unde se poate trai destul de bine, iarasi, prin comparatie cu acum 20 de ani sau cu anii '90.
Concluzia 4: merita sa emigrezi din ratiuni profesionale daca unele domenii de activitate sunt subdezvoltate in Romania sau nu exista inca. Dar sa emigrezi ca "afara e mai bine" nu e o ratiune profesionala, e o legenda urbana. Cine crede ca pleaca in alta tara cu mana in buzunar si o sa-i fie brusc bine p-acolo se inseala amarnic.
Concluzia 5: Se pare ca suntem in mare parte de acord ca actualmente, desi e clar rost de mai bine, Romania e ok, nu mai e locul dezolant si lipsit de orizonturi, ci o tara relativ dezvoltata si in continua dezvoltare.

Ai la ce sa te intorci? NU - Atunci stai acolo unde esti.
Ai la ce sa te intorci? DA - Ai motive sa te intorci? DA - Atunci hai inapoi, nu mai e cum era cand ai plecat, daca ai plecat de mult timp, iar daca ai plecat de putin timp, nu ai pierdut nimic, ai castigat experienta de a fi fost "afara" si a vedea daca e iarba mai verde p-acolo.

Edited by Scorpionul_Negru, 21 January 2022 - 03:55.


#4522
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,870
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

sa faci Romania o tara mai buna

N-am nici un interes in sensul asta in momentul asta. Si nici vise ca s-ar putea.

Quote

u are firma ta vreun plan sa-si deschida sediu satelit prin Romania?

Are deja, in Bucuresti, oras in care nu ma intereseaza sa traiesc. E pe software, eu nu fac software.
E distractiv, numele meu e mai putin frecvent in Romania si inexistent in engleza. Pe vremuri lucram la o firma majoritar chinzeasca unde mai era unul cu numele meu in Spania, roman, primeam emailuri pentru el si viceversa.
Acum cind imi pun numele in oulook iese o lista interminabila. Mai orimesc mesaje noaptea daca am facut nu stiu ce, bineinteles pentru altul din Bucuresti.

#4523
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mie mi se pare ca multe tari din vestul asta sunt intr-o continua decadere din mai multe puncte de vedere (in special social, si de aici vin multe probleme).
Ia de aici ca tot e recenta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U_HthCCRF2U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu se poate ca asta sa nu aiba efecte mai devreme sau mai tarziu.
Ai vazut cu Netflix si Peloton? daca se duc mai multe in cap (adica spre normalitate) tot ce a crescut ca nebunie in 2021, adunat cu inflatie de 8-10%, eu zic ca sunt sanse mari sa iasa iarasi lumea pe strada in SUA din nou cu tot felul de proteste ca raman astia fara bani (multi din prostia lor).

Edited by MembruAnonim, 21 January 2022 - 04:14.


#4524
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,870
  • Înscris: 21.06.2016

 Scorpionul_Negru, on 21 ianuarie 2022 - 03:54, said:

Vremea in care fugeau romanii din tara de foame sau de jeg a trecut.

Asa e, numai ca, cum s-a mai spus, vorbim de intors nu de plecat.
Mi se pare un lucru foarte bun sa pleci in continuare. E o educatie, o aventura, cunoastere, ai cu totul alte oportunitati.
Nu-mi place reducerea la "ai ce minca", "ai o viata decenta". Mi se pare cam jalnica reducerea ambitiilor la atita lucru. Daca asta e tot ce iti doresti de la viata, ok.

#4525
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vrajitoruldinoz, on 21 ianuarie 2022 - 03:57, said:

Are deja, in Bucuresti, oras in care nu ma intereseaza sa traiesc. E pe software, eu nu fac software.
Uite, din Santa Clara in Iasi, pe hardware; cum suna? :P

SANTA CLARA, Calif. 10/01/2021
AMD (NASDAQ: AMD) today announced the opening of a new Design Center in Romania. Located in Iasi

sursa

#4526
Scorpionul_Negru

Scorpionul_Negru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,893
  • Înscris: 17.09.2010

 vrajitoruldinoz, on 21 ianuarie 2022 - 04:07, said:

Asa e, numai ca, cum s-a mai spus, vorbim de intors nu de plecat.
Mi se pare un lucru foarte bun sa pleci in continuare. E o educatie, o aventura, cunoastere, ai cu totul alte oportunitati.
Nu-mi place reducerea la "ai ce minca", "ai o viata decenta". Mi se pare cam jalnica reducerea ambitiilor la atita lucru. Daca asta e tot ce iti doresti de la viata, ok.
Din pacate foarte multi nu au explorat posibilitatile pe care le aveau in tara inainte sa plece intr-o "aventura a cunoasterii". Foarte multi aveau probleme (prosti, betivi, incompetenti, needucati, idealisti, naivi) si le-au carat cu ei. O tara noua nu le-a rezolvat problemele personale, motiv pentru care au ajuns in situatii descrise de Cristi sau de mine. Daca stau sa ma gandesc bine, nu cunosc niciun tanar profesionist p-aici, dar am cunoscut o gramada de inapti cu pretentii care imi tot pretextau ca mie imi merge mai bine ca sunt fenomenal la a vorbi limba nativilor. Chiar si daca ar fi fost asa, desi nu e, a cui e vina ca ei nu vorbeau acea limba deloc sau o vorbeau prost? In mod bizar, nu imi doresc ca acei oameni sa se intoarca in Romania. Pe partea cealalta imi doresc sa ii vad revenind pe tinerii (sau mai putin tinerii) profesionisti si cred ca o parte deja revin, pe masura ce se dezvolta businessurile pe care sunt ei axati, sau vin si le deschid ei.

#4527
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,313
  • Înscris: 08.01.2021
Iar ați scos argumentul asta fără sa puneți o cifra sau o statistica.
Da, mulți romani din străinătate sunt necalificați și o duc prost. Însă în Romania sunt mult și mai mulți romani necalificați care o duc prost. Și pleacă un procent important de oameni care NU sunt necalificați, dimpotrivă.

Dacă e sa o ardem cu șabloane ieftine, degrabă ești aitist bine plătiți în România. Ești într-o mica bula înconjurat de analfabeți, pesedisti, manele și fum de grătare.
Mai bine dai cu var în vest înconjurat de oameni civilizați de la care ai ce învăța decât sa ramai chiorul în tara orbilor din România. Degeaba faci mii de euro dacă ajungi la 35 ani un burtos care abia de da jos din benveu și dacă se strica liftul nu mai e capabil sa ajungă la apartamentul lui de lux de 55mp de la etajul 3.

#4528
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,870
  • Înscris: 21.06.2016

 MembruAnonim, on 21 ianuarie 2022 - 04:12, said:

Uite, din Santa Clara in Iasi, pe hardware; cum suna? Posted Image

SANTA CLARA, Calif. 10/01/2021
AMD (NASDAQ: AMD) today announced the opening of a new Design Center in Romania. Located in Iasi

sursa

Numai ca nu fac nimic digital ... :)

#4529
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,870
  • Înscris: 21.06.2016

 Scorpionul_Negru, on 21 ianuarie 2022 - 04:21, said:

Din pacate foarte multi nu au explorat posibilitatile pe care le aveau in tara inainte sa plece intr-o "aventura a cunoasterii". Foarte multi aveau probleme (prosti, betivi, incompetenti, needucati, idealisti, naivi) si le-au carat cu ei. O tara noua nu le-a rezolvat problemele personale, motiv pentru care au ajuns in situatii descrise de Cristi sau de mine. Daca stau sa ma gandesc bine, nu cunosc niciun tanar profesionist p-aici, dar am cunoscut o gramada de inapti cu pretentii care imi tot pretextau ca mie imi merge mai bine ca sunt fenomenal la a vorbi limba nativilor. Chiar si daca ar fi fost asa, desi nu e, a cui e vina ca ei nu vorbeau acea limba deloc sau o vorbeau prost? In mod bizar, nu imi doresc ca acei oameni sa se intoarca in Romania. Pe partea cealalta imi doresc sa ii vad revenind pe tinerii (sau mai putin tinerii) profesionisti si cred ca o parte deja revin, pe masura ce se dezvolta businessurile pe care sunt ei axati, sau vin si le deschid ei.

Imaginea ta, ca si a lui Cristi, despre romanii plecati e data de bula in care te invirti.
Eu am fost "tinar profesionist" si nu am intrat in contact cu nici un roman vreo 10 ani dupa ce am plecat din tara. Adica daca ma cautai nu puteai sa ma numeri. Nu ca am evitat activ, pur si simplu nu a fost pe lista mea. Am fost ocupat cu multe altele, am avut viata sociala mereu etc.
Am intilnit romani, din intimplare, pe la petrecri si prin alte locuri, dar nu i-am cautat.
Dupa 10 ani s-a rasculat ceva in mine si am zis buei hai sa gasim si noi niste romani, sa mai cunoastem si alti oameni, sa mai "diversificam". Si am fost la cea mai apropiata biserica romaneasca. Daca te iei dupa ce vezi la biserica romanesca crezi ca romanii sint un fel de mexicani, cu micile arome de "ala e securist, toata lumea stie". Dar eu stiu foarte bine ca e plin de romani pe la google si facebook si apple si IBM si Staford sau Berkeley, (cunosc suficienti) dar nu vine nici unul la biserica sau la petrecerile romanesti asa ca imaginea poate fi foarte distorsionata.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 January 2022 - 08:49.


#4530
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Vrăjitorul, pana la urma aia de la starea civila în ce tara erau? In București pentru pașaport se face programare online și se respectă

De judecătorii nici tu nu îți poți da prea mult cu părerea ca doar ai trecut pe acolo. Poate aia care completau au venit cu mana în fund de acasă. Documentele necesare sunt oricum trecute pe site.

De DMV ce zici? Absolut TOȚI fac mișto de cat de greu se mișcă și ce birocrație e

Edited by figo1988, 21 January 2022 - 08:52.


#4531
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 Cristi_E, on 21 ianuarie 2022 - 01:31, said:

Gen daca isi pierde slujba trebuie sa isi caute alta chirie, sa isi caute alta munca si sa o ia din nou de la 0. In realitate ajunge sa nu mai aiba viata personala, ajunge sa traiasca doar ca sa munceasca, sa  isi plateasca supravietuirea in rate.

Si daca patesti asta in Romania, locuind la Cj ai sanse bune sa gasesti ceva de munca, cel mai probabil in alt domeniu, dar gasesti. Dar daca locuiesti in oras mic ce mai faci, ca ai 2-3 fabrici de toate, daca le ai si pe alea?
Ai o casa, dar nu ai job si bani, posibilitati extrem de limitate pt copii, viata sociala zero. Naveta greu sa faci ca n-ai cum sa ajungi in oras mare de oriunde, n-ai infrastructura necesara.

Eu cand merg acasa daca mai cunosc cativa oameni, toti au plecat. Prieteni, fosti colegi, se intorc poate pe un weekend, viziteaza parintii si atat. Daca ne nimerim cativa ne vedem, in rest nu prea iesi pe acolo pt ca n-ai unde si n-ai cu cine. Si tu vii sa-mi spui ca acolo-i bine si nu intr-un oras mic din Germania unde poti sa gasesti joburi, ai o gramada de facilitati si modalitati de petrecere a timpului liber.

#4532
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,050
  • Înscris: 25.06.2007

 Scorpionul_Negru, on 21 ianuarie 2022 - 04:21, said:

Foarte multi aveau probleme (prosti, betivi, incompetenti, needucati, idealisti, naivi) si le-au carat cu ei.
Bingo!
Deci e clar de ce au ajuns sa stea cate 8 intr-un apartament nashpa si sa nu gaseasca joburi platite la mai mult de 1500 £/ luna
Oricum, cei la nivelul respectiv nici daca se intorc in Ro n-o s-o duca stralucit.
In vest pleci daca esti capabil sa inveti limba, sa intelegi societatea si, in plus, ai o meserie/ profesie decenta (nu necalificat/ paznic/ bagator de seama)

#4533
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,313
  • Înscris: 08.01.2021
Viata s-a îmbunătățit semnificativ și în Drăgănești, deci nu înțeleg, de ce ar pleca cineva din Drăgănești la București sau la Cluj? Acum e asfalt (ne-a aratat Cristi) și netflix și în Drăgănești. Poate doar de foame, pleci din Drăgănești doar dacă erai rupt în c.r de sărac și te duci sa le maturi străzile la Cluj. Majoritatea ălora plecați din Drăgănești sunt slab calificați, adevărat. Însă garantat cei trei care NU sunt slab calificați au întins-o.


Cu revenirea, repet ce-am mai spus. Când iei o decizie din asta (pleci, te întorci etc) faci o analiza risc-beneficii. Ai 25 ani, un job entry-level pe care oricând îl poți avea din nou, tot ce e pe numele tău încape într-o valiză? Da, dacă ai ocazia sa pleci și un pic de c...e pleci fără sa eziți. Trebuie sa fii o moluscă fără simt de aventura sa refuzi. N-ai nimic de pierdut și foarte multe de câștigat (și nu numai material)

Ai 45 ani, o situație, o rutina, ai un job bun pentru care te-ai luptat un pic, o consoarta in aceeași situație ca tine, niște copii integrați, născuți crescuți acolo, ești probabil la apogeul carierei gândești altfel. Nu mai schimbi (pleci sau te întorci) pentru 500 euro în plus.
Eu nu m-aș întoarce în Ro decât dacă as avea garanția unui venit de 4-5 ori mai mare decât aici, și nici măcar în situația asta n-aș veni imediat, ci peste câțiva ani când odraslele își iau zborul. Pana atunci, pas. Am prea multe de pierdut și prea puțin de câștigat.

Edited by KiloW, 21 January 2022 - 09:19.


#4534
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,870
  • Înscris: 21.06.2016

 figo1988, on 21 ianuarie 2022 - 08:50, said:

Vrăjitorul, pana la urma aia de la starea civila în ce tara erau? In București pentru pașaport se face programare online și se respectă

De judecătorii nici tu nu îți poți da prea mult cu părerea ca doar ai trecut pe acolo. Poate aia care completau au venit cu mana în fund de acasă. Documentele necesare sunt oricum trecute pe site.

De DMV ce zici? Absolut TOȚI fac mișto de cat de greu se mișcă și ce birocrație e


DMVul este absolut oribil dupa standardele americane. Adica trebuia sa te duci acolo FIZIC omogomgomg si uneori pierzi o ora, mai rar chiar vreo 2. Au introdus programarile on line tirziu. Dar in ultimii 10 ani nu stiu daca am stat la un loc 2h in DMV si am vindut si cumparat masini, schimbat carnet, scos de 3 ori carnet international etc.
Mestesugul de timpenie care e depunerea unei contestii la tribunal - cel putin unde am fost eu - e insa la un cu totl alt nivel, in alta lume. Apropo, am fost de vreo 3 ori la judecatorie in SUA pentru contestatii si nevas-amea o data, nu e ca si cum nu am vazut nicidata sistemul.

Despre pasaport pentru cetatenii romani care nu-s nascuti in Romania trebuie intii sa treci pe la starea civila (cred ca ca sa obtii certificat de nastere romanesc? am uitat) dar iti garantez ca ailalti nu erau nascuti in strainatate, si era citamai coada. Daca o fi in Bucuresti altfel nu neg, e posibill, dar atunci subiectul ar trebui sa fie daca sa se intoarca omul in Bucuresti nu in Romania.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 January 2022 - 09:22.


#4535
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,313
  • Înscris: 08.01.2021
Ficmea e născută în străinătate însă și româncă. I-am făcut la ambasada certificat de naștere romanesc. Oribila experienta dealtfel, hai sa deschid o paranteza. Căldură, canci aer condiționat, canci sistem de programare (nici măcar număr de ordine nu exista), coada imbulzeala, nervi, stat în picioare.  OK, "Sistemul" ).  Apare la un moment dat un aurolac schiop, cu un picior gangrenat, începe sa puta in sala aia infiorator. Bai hai să-l lăsăm pe asta în fata ca n-are cum sa stea în picioare la coada, moare și el și murim și nou toți aici. Credeți că s-a putut? Ei bine nu, au început sa urle tatele mai în fata la coada ca ele nu-s de acord. Au preferat sa suporte duhoarea aia zeci de minute decât sa mai aștepte 5 minute în plus, să-l lase primul pe ala și sa scape de el. Nu mai comentez lipsa de omenie, ci pur și simplu nici propriul interes nu-s capabili unii conaționali sa și-l urmărească. Închid paranteza.

Însă acum e parfum cu consulatul, programare online, depui copiile după acte online, etc. Serviciile consulare sunt din cu totul alt film decât erau acum o decada.

Edited by KiloW, 21 January 2022 - 09:33.


#4536
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,050
  • Înscris: 25.06.2007

 vrajitoruldinoz, on 21 ianuarie 2022 - 09:21, said:

Despre pasaport pentru cetatenii romani care nu-s nascuti in Romania trebuie intii sa treci pe la starea civila (cred ca ca sa obtii certificat de nastere romanesc? am uitat) a.
La ambasada din statul de rezidenta se obtin atat certificatul de nastere romanesc (in baza celui original, tradus si autentificat) cat si pasaportul.

 KiloW, on 21 ianuarie 2022 - 09:30, said:

Însă acum e parfum cu consulatul, programare online, depui copiile după acte online, etc. Serviciile consulare sunt din cu totul alt film decât erau acum o decada.
Aici in Fi asa a mers, online si apoi programare la ora cutare, atat acum 10 ani cat si acum 12 ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate