Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

Plata avans pentru o vila prin Booking.com

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Salut, sper ca am postat unde trebuie. ideea este ca am facut o rezervare pe site-ul Booking.com ptr. o vila in Grecia, pentru luna iulie 2020 ptr. 7 nopti.
Am primit confirmarea si dupa 5 zile a venit un e-mail de la gazda prin care mi se cere sa platesc un avans de 230 Euro, pe care apoi ii pot recupera
daca renunt la rezervare cu cel putin 60 zile inaintea datei de check-in. Stiu de aceste conditii, le-am citit inaintea rezervarii, dar vreau sa ma asigur ca
nu e teapa, adica daca cineva dintre voi ati mai facut asa ceva, sau ati folosit site-ul asta si stiti daca este de incredere.
Mersi de orice informatie.

#2
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010

 mateus13, on 15 ianuarie 2020 - 20:00, said:

Salut, sper ca am postat unde trebuie. ideea este ca am facut o rezervare pe site-ul Booking.com ptr. o vila in Grecia, pentru luna iulie 2020 ptr. 7 nopti.
Am primit confirmarea si dupa 5 zile a venit un e-mail de la gazda prin care mi se cere sa platesc un avans de 230 Euro, pe care apoi ii pot recupera
daca renunt la rezervare cu cel putin 60 zile inaintea datei de check-in. Stiu de aceste conditii, le-am citit inaintea rezervarii, dar vreau sa ma asigur ca
nu e teapa, adica daca cineva dintre voi ati mai facut asa ceva, sau ati folosit site-ul asta si stiti daca este de incredere.
Mersi de orice informatie.
Pe booking era cu avans ?
Eu am plãtit doar cu platã în booking, niciodatã  avans direct la proprietar.
Nu este cumva avans prin booking și restul la proprietar ?

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Este. Eu il folosesc de ani de zile.

#4
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Daca era optiunea asta si pe booking, trebuia sa o faci acolo. Daca nu ai facut-o, spunei ca este ok asa, nu vrei sa renunti si pastrezi asa cum e rezervarea.

#5
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018
PLătesti doar prin booking. Dacă iti cere avansul prin transfer bancar direct, pa.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Booking este de incredere. Dar nu inteleg mesajul ala primit de la gazda prin care te anunta sa platesti avans. Avansul unde sa il platesti? Ti-a dat cont? S-ar putea sa fie teapa.
Eu am nenumarate rezervari pe booking si nu am avut probleme pana acum. In schimb totul am platit prin booking. Banii nu se duc la gazda, se duc la Booking. Si Booking plateste mai departe gazda. Daca banii nu ti-au fost luati de catre booking in momentul rezervarii sau ulterior insa gazda iti cere personal bani... ceva este suspect.

Astea sunt metodele prin care se plateste cazarea:

1. Se va plati in momentul cazarii la receptie (se specifica asta).
2. Online in momentul rezervarii (suma integrala)
3. Online un avans in momentul rezervarii. Restul cand se apropie data rezervarii.  Banii sunt trasi automat de pe card
4. Online toata suma insa cu cateva zile inainte de data cand te vei caza.Banii sunt trasi automat de pe card

Edited by MembruAnonim, 15 January 2020 - 20:18.


#7
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Toate e-mailurile vin prin booking, dar mi sa dat un cont si o persoana la care fac plata

#8
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Am fost de multe ori în Grecia, dacă am făcut prin booking, ce am avut de plătit am plătit prin booking, dacă nu, am plătit proprietarului când am ajuns conform condițiilor. Nu s-a modificat nimic, niciodată.
Dacă am găsit ofertă bună pe site-urile lor de cazări, ne-am conversat pe email și am trimis avans așa cum am stabilit de comun acord.

#9
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

 mateus13, on 15 ianuarie 2020 - 20:19, said:

Toate e-mailurile vin prin booking, dar mi sa dat un cont si o persoana la care fac plata

Sanse mari de teapă. Zi-i că nu esti de acord. Dacă face figuri, caută in altă parte si da-i un report la Booking.com

#10
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
De ce nu cauti pe booking si ii contactezi direct apoi si zici ca platesti cand sosesti. Eu am facut de multe ori asa. Cei drept la vile mici. Se bucura ca economisesc 15% taxa lu’ booking.

#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Pentru Grecia sint slabe sanse sa fie teapa.

Prin booking nu a trebuit sa dau niciodata avans. Asa sa nimerit, sa aleg doar cazari fara avans.
In schimb am avut si rezervari direct la proprietar, prin email, la persoane care intre timp nu mai apareau pe booking si deaia le-am trimis email din timp pentru rezervare si mi sa cerut avans. De regula mi se spunea sa-i trimit macar un 100 euro si eu uneori am trimis mai mult. Dar niciodata nu am luat teapa.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mateus13, on 15 ianuarie 2020 - 20:19, said:

Toate e-mailurile vin prin booking, dar mi sa dat un cont si o persoana la care fac plata

Posibil teapa. Poate vezi ca iti anuleaza cazarea dupa plata.

Edited by MembruAnonim, 15 January 2020 - 20:35.


#13
mateus13

mateus13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 23.02.2014
Mersi de informatii, am sa contactez booking.com sa vad ce zic

#14
4rings

4rings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.04.2008
Nu e vorba de nici o teapa in mod normal, am rezervat exact in felul acesta(prin Booking.com) atat in Grecia cat si in Austria.
Nu va mai dati cu parerea pana nu va informati !

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 4rings, on 15 ianuarie 2020 - 21:09, said:

Nu e vorba de nici o teapa in mod normal, am rezervat exact in felul acesta(prin Booking.com) atat in Grecia cat si in Austria.
Nu va mai dati cu parerea pana nu va informati !

Stai ca nu intelegem. De ce zici ca este perfect normal? Nu este normal sa iti dea un cont sa ii versi banii. Banii se ruleaza prin Booking, ori ii dai in mana in momentul check-in-ului.

Daca se vrea avans, hotelul/pensiunea etc are posibilitatea de a introduce optiunea asta in booking. In momentul rezervarii, booking ii trage un avans de pe card turistului

edit: vorbesc din experienta. Au fost nenumarate hoteluri care mi-au retinut toti banii ori o parte din bani exact in momentul rezervarii. Asta pt se asigura ca totusi ma voi prezenta sau in caz ca nu ma prezint, si-au scos o parte din "paguba" sa ii zic asa. Se specifica daca hotelul mai ramburseaza banii sau nu si in cat timp poti anula rezervarea fara sa fii taxat.

Edited by MembruAnonim, 15 January 2020 - 21:30.


#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

 mateus13, on 15 ianuarie 2020 - 20:00, said:

Salut, sper ca am postat unde trebuie. ideea este ca am facut o rezervare pe site-ul Booking.com ptr. o vila in Grecia, pentru luna iulie 2020 ptr. 7 nopti.
Am primit confirmarea si dupa 5 zile a venit un e-mail de la gazda prin care mi se cere sa platesc un avans de 230 Euro, pe care apoi ii pot recupera
daca renunt la rezervare cu cel putin 60 zile inaintea datei de check-in. Stiu de aceste conditii, le-am citit inaintea rezervarii, dar vreau sa ma asigur ca
nu e teapa, adica daca cineva dintre voi ati mai facut asa ceva, sau ati folosit site-ul asta si stiti daca este de incredere.
Mersi de orice informatie.

Furnizorul tau este Booking.com
Cu el ai contractul nu cu vila xxx

Suni, si inregistrezi convorbirea, nume de persoana, data, ora.
Daca Booking iti spune ca asa se face, sa-ti confirme ATUNCI PE LOC ca poti anula fara penalizare

Inca o chestie, daca intri in perioada de penalizare, CAT e penalizarea?
S-o esaloneze, ca nu-ti ia toate cele 7 zile

#17
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

 crursu, on 15 ianuarie 2020 - 20:10, said:

Eu am plătit doar cu plată în booking, niciodată  avans direct la proprietar.
Info: în Austria cam așa se face: proprietarul îți trimite email prin platforma booking prin care îți cere să plătești avans direct lui, nu via booking (la un cont într-o bancă austriacă).

Pentru Grecia am plătit proprietarului doar prin booking , dar nu cred că riști f. mult plătind direct proprietarului, mai ales dacă te contactează via booking (nu direct).
Mie mi se pare că booking a lucrat mult în ultimii ani astfel încât lumea să aibă încredere în platforma lor.

Edited by afh, 15 January 2020 - 21:39.


#18
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,247
  • Înscris: 24.05.2006
Am rezervat de multe ori pe booking, dar de cate ori mi-au cerut avans, am dat cu cardul pe site la booking, n-am avut treaba cu proprietarul...cel mult mi-a dat un mail cu regulile de check in etc.
Si pe airbnb la fel.
Credeam ca e si un avertisment despre platile facute in afara platformei, ca nu recomanda si nu le garanteaza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate