Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare
 Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile
 Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 

Cainele nu poate sta fara mine

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,997
  • Înscris: 26.01.2010
Mititica din poza e impreuna cu mine de aproape 5 luni. Inainte sa se bage in sufletul meu a locuit timp de 3 ani de zile cu doi barbati si un border collie. Barbatii au iubit-o si au avut grija de ea cat de bine au putut iar saraca sor'sa border collie a acceptat-o fara sa aibe prea multe de spus. A fost catelusa sotiei unuia din tipi. Sotie care a plecat si a lasat-o impreuna cu sotu. Ai zice ca de asta are probleme acum dar din cate am inteles nu a fost atasata niciodata de femeie iar sentimentul a fost reciproc.
Pe mine m-a vazut de doua ori. Prima data a fost jucausa dar nu mi-a acordat prea multa atentie. A doua oara ,nu am mai scapat de ea si am luat-o acasa. De atunci nu a fost lasata singura decat de doua ori timp de cel mult 2 ore.

Sambata si duminica trecuta am petrecut timpul la fosta ei casa alaturi de sor'sa. Toate bune si frumoase pana cand a trebuit sa plec pentru cateva ore. Cum aveam de gand sa ma intorc ,mi s-a parut mai corect sa o las acolo in loc sa o tin inchisa in masina cat timp imi fac eu treburile. S-a suparat , a pus bot si a plans juma de ora la usa pana a luat-o sor'sa la tranta si a uitat de mine. la intoarcere am stat vreo juma de ora la pupat si mangaiat.

Ieri am fost la dentist. O ora si un pic am fost plecata iar pe ea am lasat-o la birou impreuna cu toata lumea care o iubeste si bibileste non stop. Cand m-am intors am aflat ca a stat tot timpul la usa , suspina si facea ture de colo colo, La un moment dat a inceput sa respire sacadat si chiar a vomat un pic desi nu a mancat nimic care sa-i dea senzatia de voma.

Cand sunt in zona se duce si se joaca cu managerul ,cu orice persoana care intra in birou , e jucausa si bine dispusa mereu. Cum plec undeva fara ea , cum se impacienteaza toata si intra in depresie.
Ma gandesc sa ma duc la medic cu ea dar sper sincer nu cred ca ma poate ajuta prea mult.
Daca ies in atelier si revin dupa 5 min , ii bate asa tare inima ca mi-e frica sa nu faca infarct la cat de bucuroasa e sa ma vada. Acum pur si simplu mi-e frica sa o las singura sa nu pateasca ceva mititica.

Ati patit asa ceva cu cateii vostri si daca da,cum ati tratat problema ?

#2
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,294
  • Înscris: 05.06.2002
e dependenta de tine. sunt si eu curios ce au de spus colegii cu mai multa experienta.

#3
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Se numeste anxietate de separare si arata ca aceasta catelusa nu este maturizata din punct de vedere psihic. Sunt niste suplimente antistress pe care i le poti administra. Am avut si eu problema asta cu un pui si a durat pana pe la doi ani dar a ta nu e pui insa bichonii sunt mai atasati si fitzosi de felul lor. Poate ai alintat-oprea mult, nu i-ai impus limite. Are fratele meu un bichon si nu e departe de al tau. Sta tot timpul lipita ori de el ori de sotia lui.
https://www.hillspet...aration-anxiety

Edited by Freddy12, 15 January 2020 - 21:54.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,294
  • Înscris: 05.06.2002
cred ca nu esti curioasa de fraze care incep cu "ar fi trebuit sa...".

ma gandesc ca acu ar trebui s-o obisnuiesti sa stea singura gradual si eventual poate se gaseste ceva care sa-i faca asteptarea mai usoara, dar nu-mi prea dau seama cum ar fi de procedat.

#5
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cumpara-i o jucarie de plus ca sa aiba impresia ca nu e singura.
Unul din suplimentele pentru calmare ar fi Serene-um, e din extract de plante.
https://www.petissim...tablete.html/ro
Ar mai fi si acestea
https://pentruanimal...caini/antistres
Eu i-am dat anul trecut Yucalm cainelui meu si nu a avut efect. I-am dat fiindca este prea agresiv si pus pe hartza cu ceilalti caini ai mei, cred ca e ultra protectiv cu mine. Este acelasi care avea anxietate de separare cand era puiandru.

Edited by Freddy12, 15 January 2020 - 22:06.


#6
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Incearca o separare treptata, partiala. Printr-o usa de exemplu. Cind nu te vede, vorbeste-i pina se linisteste. Apoi ia-o de la capat. Poate i se reduce anxietatea. Apoi las-o in pace mai mult timp, revino si stai cu ea si repeta. In timp probabil ii va trece, cateii sunt destepti. Insa cred ca functioneaza mai bine la pui, nu la adulti.

#7
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Cauta-i un tovaras de sex opus. Te va trece in planul 2 sau chiar te va uita.

#8
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,997
  • Înscris: 26.01.2010

 Freddy12, on 15 ianuarie 2020 - 21:50, said:

Se numeste anxietate de separare si arata ca aceasta catelusa nu este maturizata din punct de vedere psihic. Sunt niste suplimente antistress pe care i le poti administra. Am avut si eu problema asta cu un pui si a durat pana pe la doi ani dar a ta nu e pui insa bichonii sunt mai atasati si fitzosi de felul lor. Poate ai alintat-oprea mult, nu i-ai impus limite. Are fratele meu un bichon si nu e departe de al tau. Sta tot timpul lipita ori de el ori de sotia lui.
https://www.hillspet...aration-anxiety
A fost luata de puiut pentru o femeie care nu i-a pasat de ea si a acceptat compania barbatilor pentru ca nu a avut de ales. A fost iubita dar ea nu s-a atasat de nimeni pana la mine. De alintat nu cred ca am alintat-o iar limite nu m-am gandit sa-i impun pentru ca nu a fost nevoie. Daca nu ar suferi in halul asta cand plec de langa ea nu as fi realizat cat de labila psihic e mititca.

 Fane, on 15 ianuarie 2020 - 21:51, said:

cred ca nu esti curioasa de fraze care incep cu "ar fi trebuit sa...".

ma gandesc ca acu ar trebui s-o obisnuiesti sa stea singura gradual si eventual poate se gaseste ceva care sa-i faca asteptarea mai usoara, dar nu-mi prea dau seama cum ar fi de procedat.

Nu ma deranjeaza sa aflu ce ar fi trebuit sa fac :)
Nu am vrut o juma de catel dar odata ce am acceptat sa o iau , acum sunt responsabila si vreau nu vreau , tre sa fac orice e posibil sa-i fac viata mai frumoasa. Cand vezi cum te adora un catel ca ea e imposibil sa nu ti se topeasca inima.

#9
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Pffff, asta imi reaminteste cat de mult imi plac pisicile ! Am doua prin zona, chestii pe care le tratez foarte serios : intra in casa, mananca, dorm, pleaca ! Toata lumea are de castigat !
Referitor la situatia ta, am un coleg de munca care si-a luat o chestie de genul asta. Ei, potaia aia de 2000 de euro, nu face nimic fara nea stapanu' ! Cum pleaca asta la munca, incepe jihadul prin casa : urlete, urlete, urlete !
Chestie de atasament !

#10
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,997
  • Înscris: 26.01.2010

 Freddy12, on 15 ianuarie 2020 - 21:55, said:

Cumpara-i o jucarie de plus ca sa aiba impresia ca nu e singura.
Unul din suplimentele pentru calmare ar fi Serene-um, e din extract de plante.
https://www.petissim...tablete.html/ro
Ar mai fi si acestea
https://pentruanimal...caini/antistres
Eu i-am dat anul trecut Yucalm cainelui meu si nu a avut efect. I-am dat fiindca este prea agresiv si pus pe hartza cu ceilalti caini ai mei, cred ca e ultra protectiv cu mine. Este acelasi care avea anxietate de separare cand era puiandru.

Biroul meu e plin de jucarii iar livingul de acasa la fel. Ma gandeam la ceva pastile de calmare genul celor pe care le-ai postat.
Ce rasa e cainele tau ?

 Dihorul Razboinic, on 15 ianuarie 2020 - 22:15, said:

Incearca o separare treptata, partiala. Printr-o usa de exemplu. Cind nu te vede, vorbeste-i pina se linisteste. Apoi ia-o de la capat. Poate i se reduce anxietatea. Apoi las-o in pace mai mult timp, revino si stai cu ea si repeta. In timp probabil ii va trece, cateii sunt destepti. Insa cred ca functioneaza mai bine la pui, nu la adulti.

Asta pare sa fie cea mai folosita metoda. Am postat acelasi mesaj si pe un site special pentru catelusi de talie mica si nu sunt singura cu problema asta. Celalate persoane lasa cainii in compania altor oameni si ai lor par sa fie ok atata timp cat sunt cu alti oameni. A mea , parca pica cerul pe ea cand o las cu colegii mei. Unul din manageri in fiecare zi are program de jucat cu ea. Se aseza pe jos si se preface ca e mort iar ea vine sa-l salveze. Il iubeste pana in panzele albe atata timp cat sunt eu de fata.Cum dispar , cum nu o mai intereseaza cine o baga in seama.


 stefan011, on 15 ianuarie 2020 - 22:31, said:

Cauta-i un tovaras de sex opus. Te va trece in planul 2 sau chiar te va uita.
Nope .nu tine figura.
E un mini aussie care vine si se joaca cu ea mereu. Il aduce fostul sef la birou ca pare sa existe ceva poveste amoroasa intre ei si-s amuzanti sa vezi cum se joaca. Procedeaza la fel.Daca ma duc la baie si ei se alearga prin coridoare, se opreste fata si ma asteapta suparata la usa.

#11
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Cauta un dresor bun, explica-i situatia. Ai nevoie de rabdare si dedicatie - si, desigur, sa stii cum sa actionati. Jumatatea aia de ora de pupaturi nu-mi suna prea bine...

#12
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,997
  • Înscris: 26.01.2010

 Fjell, on 15 ianuarie 2020 - 22:41, said:

Pffff, asta imi reaminteste cat de mult imi plac pisicile ! Am doua prin zona, chestii pe care le tratez foarte serios : intra in casa, mananca, dorm, pleaca ! Toata lumea are de castigat !
Referitor la situatia ta, am un coleg de munca care si-a luat o chestie de genul asta. Ei, potaia aia de 2000 de euro, nu face nimic fara nea stapanu' ! Cum pleaca asta la munca, incepe jihadul prin casa : urlete, urlete, urlete !
Chestie de atasament !

A mea e mai ieftina. 1000-1500 $ la liber dar nevasta sefului mi-a oferit 5000 pe ea la inceput. Acum ca stie cat de atasata e de mine daca ii dau eu 5000 sa o ia , nu ar accepta ca e iubitoare mare de caini.
La mine nu e jihad ca nu ramane singura acasa, La magazin ma duc mai mult in cele care accepta cainii iar cumparaturile le fac mai rapid decat Speedy Gonzales cand tre sa o las in masina.
Faza ciudata e ca daca o las in masina nu are nico o treaba. Sta pe luneta masinii si nici macar nu se gudura ca m-am intors. Stie ca mai devreme sau mai tarziu ma intorc la masina si realizeza ca nu am cum sa o parasesc cred ca altfel nu-mi explic de ce nu e depresata cand revin din magazin

 TS030, on 15 ianuarie 2020 - 22:50, said:

Cauta un dresor bun, explica-i situatia. Ai nevoie de rabdare si dedicatie - si, desigur, sa stii cum sa actionati. Jumatatea aia de ora de pupaturi nu-mi suna prea bine...

Juma de ora de pupaturi in care ii bate inima din piept de zici ca=i cat pe aici sa sara. E trist dar adevarat :(

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,988
  • Înscris: 20.10.2015
Ai o gentuta in care o transporti?

Pregateste un carnetel ca te invat.

#14
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 Noua_pe_site, on 15 ianuarie 2020 - 23:01, said:

Juma de ora de pupaturi in care ii bate inima din piept de zici ca=i cat pe aici sa sara. E trist dar adevarat Posted Image
Pai da. E mare chestie, atat plecarea ("abandonul") cat si intoarcerea acasa. Intrebarea e cum facem ca sa devina o banalitate...

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

 Noua_pe_site, on 15 ianuarie 2020 - 19:57, said:

...
acolo unde are culcusul si se considera acasa o poti lasa fara probleme.

 Tsunnnami, on 15 ianuarie 2020 - 23:46, said:

Ai o gentuta in care o transporti?

Pregateste un carnetel ca te invat.
la-s ca si tu ai rasfatat cainele in loc de copil.

#16
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Cu catelusele e greu daca le obisnuiesti sa fie mereu langa tine . Si mie mi s-a repetat de f multe ori s-o invat sa stea si singura macar 2-3 ore pe zi dar n-am ascultat de nimeni de dragul ei si am luat-o peste tot cu mine . Ei , e asa de dependenta de mine incat acuma realizez cat de naiv am fost ca nu am lasat-o si singura si nu i-am acordat o oarecare independenta . Am prieteni cu patrupezi , prietenie intre ei si catelusa mea insa de cate ori o las in grija , se lasa cu chelalaieli de mi se rupe inima , asa ca din moment ce nu am fost capabil s-o cresc altfel acuma suport consecintele si o iau cu mine si in concediile de vara si de iarna ; cand ramane acasa ca merg cu treburi si nu pot s-o iau cu mine, am camera de supraveghere cu microfon si difuzor si daca o vad ca o apuca bolunzenia cu pad-ul de pipi vorbesc cu ea prin aplicatie si se linisteste .

#17
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,997
  • Înscris: 26.01.2010

 Tsunnnami, on 15 ianuarie 2020 - 23:46, said:

Ai o gentuta in care o transporti?

Pregateste un carnetel ca te invat.

Nu am nevoie de gentuta. Si nici de lesa. La munca si acasa ma urmareste oriunde ma duc. Daca nu sunt atenta si fac greseala sa ma intorc cumva iar ea inca faca pishu , se opreste din pisare si vine langa piciorul meu.
Avem cateva matze la munca pe care le alearga cand le prinde si se face ca nu ma aude cand o strig. Am descoperit ca daca ma indrept spre usa cladirii si nu ii acord nici o atentie apare instant langa mine. Nush cum realizeaza ca-s pe cale sa plec si lasa matzele in pace imediat.
La magazine cand ne ducem am o paturica pe care o pun in cosuletul mic si sta cuminte acolo super incantata de atentia primita.

Am carnetelul pregatit si-s gata sa primesc lectii , baga mare :)

 TS030, on 15 ianuarie 2020 - 23:46, said:

Pai da. E mare chestie, atat plecarea ("abandonul") cat si intoarcerea acasa. Intrebarea e cum facem ca sa devina o banalitate...

Ai dreptate ,cum facem ?
Am zis sa incep sa o las cate 5 min singura si asta am facut. Am lasat-o in birou iar eu m-am dus in atelierul care e la 20 de pasi mai incolo.E disperata acum ca parasit-o .Cand am intrat m-am dat un pic in spate si i-am zis ca e ok, m-am intors si m-am dus direct la birou fara sa o ating. S-a urcat in bratele mele si se uita cu ochi galesi la mine. Am mutat-o in patutul ei de pe biroul meu si m-am facut ca nu o observ iar acum roade o jucarie si miauna din cand in cand.

 arg, on 15 ianuarie 2020 - 23:52, said:

acolo unde are culcusul si se considera acasa o poti lasa fara probleme.

Culcus are si acasa si la birou :(

#18
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
S au uitat fundamentele dresajului canin...
Un câine e tot intr o haită, chiar dacă celălalt membru al haitei e un om. Ăsta e instinctul lui.
Omul, fiind cel care asigură bunăstarea este seful haitei iar restul i se supun.
Faci un set de reguli si le impui. Chiar dacă nu i convin câinelui.
De fiecare dată când cedezi e o victorie de a lui si până la urmă va considera că el e șeful si tu trebuie să l asculți pe el.
Așa se întâmplă mereu cu câinii ăștia cât sticla de bere, de aia sunt si cei mai bezmetici, nu sunt dresați sau măcar educați.
Cu un câine de talie mai mare nu prea îți permiți să sari niste etape din creșterea lui. Când știi că poti sa l iei de urechi si să dai cu el de azvârlita esti indolent. Rezultatele indolenței din copilărie se văd in comportamentul câinelui matur.
Pe scurt, reguli respectate la virgulă cât să îi intre in țeasta aia groasă a lui de câine că tu esti șeful.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate