Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

La mare in Nordul Italiei

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#109
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
La Monterosso al Mare este nisip. Bun, acolo e f aglomerat si scump in sezon pt ca Cinque Terre. Alaturi, la Levanto, e nisip mare/pietris mic. Parca si la Lerici e nisip. Noi am fost in aprilie/mai pe acolo, nu stiu cum e vara dar suspectez ca mult mai aglomerat.

Nordul Italiei e f aproape cu masina pt cei care locuiesc in Elvetia si Sudul Germaniei si ei contribuie la aglomeratie.

Edited by mdt, 11 October 2023 - 15:38.


#110
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Mie Levanto mi s-a părut foarte fain, nu înțeleg de ce nu e promovat.
Iar zona aia pietonala prin tuneluri mi se pare superba.

#111
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Plaje cu nisip gasesti la Sestri Levante, Moneglia, Levanto, Monterosso al Mare, Alassio, Ventimiglia, Sanremo, Alassio, Varigotti, Lerici., etc.
Da, nu e nisip peste tot, dar sunt suficiente.
In plus, multe plaje private au si nisip, am gasit asa ceva in iunie la Diano Marina si San Bartolomeo al Mare.
E greu de comparat vestul cu estul in ceea ce priveste nordul italiei. Eu merg in Liguria anual pt ca e cel mai aproape, dar am fost si la Lido di Jesolo. N-a fost rau deloc, din contra, civilizatie, organizare, tot ce vrei. Plus mancarea la superlativ, lucru care pt mine e un plus enorm.

#112
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
Pana la urma am rezervat un apartament in Bibione, de pe Airbnb la 130 EUR/noapte.

Acum studiez ce putem vizita prin zona, noua ne place sa evadam in fiecare dupamasa.

#113
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Bibione, Lido di Jesolo sunt excelente pentru o vacanta la plaja insa partea Ligurica mi se pare mult mai potrivita ptr sightseeing decat ptr plaje. Da, exista plaje cum a spus si Giuliani, insa este aproape imposibil sa gasesti un loc de parcare sau un sezlong liber. La Monterosso cand am fost si am cerut un sezlong (nu se poate fara) au zis ca aveau ceva liber peste 2-3 zile :) si mai era o mica plaja "libera" insa ne-au spus clar ca e ptr rezidentii din localitate.

#114
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 23.03.2015
In luarea deciziei a cantarit mult plaja la liber dinspre far, altfel ne indreptam spre alte meleaguri. Pe partea Ligurica intradevar e mai cu peisaje ... dar am vazut ca se aglomereaza rau de tot si in plus plajele sunt mici si private, ramane de vazut in alta vacanta.

De vizitat este ce... Portogruaro, Venetia, Trieste, Zoo, Grotta Gigante.... pentru cateva zile se gaseste destul de vazut.

#115
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postzadada, on 06 februarie 2024 - 12:52, said:

... De vizitat este ce... Portogruaro, Venetia, Trieste, Zoo, Grotta Gigante.... pentru cateva zile se gaseste destul de vazut.

În Trieste nu rata Castello di Miramare, chiar pe malul mării.

Ar mai fi Padova și Vicenza, iar dacă mergeți la Vicenza nu ratați Grotta Parolini, zisă și Oliero, și nici Villa Maser, cu frescele lui Paolo Veronese.
Vara vor fi deschise ambele.


Sănătate și toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 06 February 2024 - 16:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate