Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

La mare in Nordul Italiei

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#73
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
O sa scriu pe topicul dedicat, poze mai mult cu plaje decat cu altceva :)
Pacat ca softpedia are un proces f greoi de adaugat poze, trebuie sa le redimensionez inainte sa le atasez si asta cam descurajeaza dar o sa pun cateva.

#74
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,440
  • Înscris: 21.05.2017
Poți pune un link la album extern dacă te ajuta :)
Ca să nu te chinui sa faci embed.

#75
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Pe topicul de Sardinia, aici: https://forum.softpe...4#entry29185049 gasesti poze frumoase si relevante puse de Camelia si alti utilizatori

#76
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
O sa adaug cateva poze din plimbarile facute in zona ligurica si vreau sa mai adaug ca am vizitat o pestera fff frumoasa, o recomand fara nicio indoiala. Vara trebuie facuta rezervare cu o zi inainte sau dis de dimineata.
Am dormit aici intr-unul dintre cele mai frumoase sate de munte vazute vreodata - Borgio Verezzi
Avevi aici o prezentare a satucului

Attached Files


Edited by atupi, 14 July 2022 - 12:24.


#77
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
Mai pun cateva poze liguriene

Attached Files


Edited by atupi, 14 July 2022 - 13:59.


#78
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Pozele sunt facute in zone putin aglomerate, sau mi se pare mie.

Adica nu prea vad nicio aglomeratie, sau n-am inteles eu bine la ce te refereai.

La Camogli plaja e doar cu pietre din cate vad, nu?

M-ar interesa, daca se poate, care din pozele alea sunt din Finale Ligure (poti sa spui doar numerele pozelor din mesajul de mai sus); am in vedere localitatea pt cazare in viitor.

Mersi.

#79
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
Doar poza cu arcul de triumf este din Finale Ligure. Nu am nicio poza de pe plaje iar din centru am ceva dar sunt poze din acelea 360 grade pe care nu le suporta softpedia.
Treaba sta in felul urmator, localitatea in sine este f frumoasa si are si niste plaje decente, insa dinamica locului ne-a luat prin surprindere.
Am venit in Finale Ligure seara pe la ora 20:30 si poza cu arcul de triumf este prima facuta acolo, era ora cand lumea cam pleaca de la plaje. Prin oras terasele se cam umpleau si pe strazi era ok. Ne-am plimbat si noi putin pentru ca orasul vechi este f frumos si ne-am incercat norocul la o terasa, au zis ca e totul rezervat dar ne suna ei peste 30-40 min. Ne-am intors la 21:40 si intradevar ne-au asezat la  o masa la interior. Pe la 22:00 incepea sa se goleasca si cand am plecat noi pe la 22:40 locul era cam gol. Chestia asta am vazut-o si in Corsica, cam nicio masa nu e ocupata de 2 ori la o cina, intervalul de servit cina e relativ limitat si toat alumea vine buluc atunci.
Ei, cand am iesit pe strazi din nou pe la 22:40 era moarte pe strazi, piata aia cu arcul de triunf gemea de oameni si pe stradutele din centrul vechi te miscai chiar greu.

Daca nu te deranjeaza plajele urbane f aglomerate poti sa te duci insa mie mi s-a parut totul prea "packed". Nici sa nu te gandesti sa folosesti masina sa te duci la alta plaja in afara orasului, doar daca ai rezervare sau au aia parcare imensa.
Daca ar fi sa aleg un loc in care sa-mi petrec cateva zile la plaja, as alege Varigotti insa cu parcare inclusa si nu as misca masina cat stau acolo sau poate doar ca sa ma duc sa vizitez alt oras. Sotia nici nu vrea sa auda de asa ceva :) iar localnicii mi-au impartasit opiniile, iulie si august sunt prea de tot si inteleg ca si inceputul lui septembrie. au zis ca datorita schimbarilor climatice sezonul s-a shiftat catre toamna.

Imi pare rau ca nu am pozat cardul de scutere parcate pe carosabil unde era cate-o plaja mai decenta ca sa intelegi ce spun.

#80
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Inteleg ce spui, adica imi imaginez mai mult. In 2019, 2020 si 2021 am prins zona chiar lejera as spune, in special datorita pandemiei iar in 2019 am fost in iunie.
Plajele urbane nu ma deranjeaza, din contra as putea spune ca tocmai asta caut. Adica vreau un oras in care sa pot face ceva fara sa fiu nevoit sa plec mereu altundeva cu masina, sa pot sta la plaja iar la pranz sa plec doar 10min pana la restaurant, etc.

In schimb, problematica parcarii e ceva de luat in seama. In anii precedent am mers prin diferite zone din Liguria si mereu am gasit parcare unde am vrut, insa probabil am avut doar noroc cu pandemia.

Oricum, inca vreo 4 ani imi permit sa evit perioada 15 iulie-30 August, cand voi depinde de vacantele scolare se va schimba treaba.

#81
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
Si noi am explorat coasta si am vizitat diverse orase si orasele si am gasit sa parcam fara probleme, insa cand vrei sa te duci la o plaja ai o surpriza neplacuta.

#82
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
Poate ar fi trebuit sa mentionez ca de la Genova nu m-am intors normal pe Milano ci am vrut sa fac un mic detour si sa vad macar din mersul masinii Valle d'Aosta si pot spune ca ne-a placut tare mult atat valea dar si pasul Saint Grand Bernard catre Elvetia.
Am atasat si un mic video ca prea s-a potrivit bine peisajul cu muzica de la radio :)

Attached Files


Edited by atupi, 19 July 2022 - 15:45.


#83
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View Postatupi, on 14 iulie 2022 - 12:21, said:

O sa adaug cateva poze din plimbarile facute in zona ligurica si vreau sa mai adaug ca am vizitat o pestera fff frumoasa, o recomand fara nicio indoiala. Vara trebuie facuta rezervare cu o zi inainte sau dis de dimineata.
Am dormit aici intr-unul dintre cele mai frumoase sate de munte vazute vreodata - Borgio Verezzi
Avevi aici o prezentare a satucului

Cred ca aici va fi concediul din 2023. Pare mirific!!!
Posted Image

Thanks, bro!

Edited by Cronos1, 19 July 2022 - 18:24.


#84
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
Daca planifici din timp si nu te duci in varf de sezon ai sanse sa faci o vacanta frumoasa.

#85
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,960
  • Înscris: 25.04.2016

View Postatupi, on 14 iulie 2022 - 12:21, said:

O sa adaug cateva poze din plimbarile facute in zona ligurica si vreau sa mai adaug ca am vizitat o pestera fff frumoasa, o recomand fara nicio indoiala. Vara trebuie facuta rezervare cu o zi inainte sau dis de dimineata.
Am dormit aici intr-unul dintre cele mai frumoase sate de munte vazute vreodata - Borgio Verezzi
Avevi aici o prezentare a satucului
Imaginea cu golful cu iahturi mari e din Portofino :) Acolo e la vie en rose la propriu ca si plantele sunt roz.

Edited by MMike, 21 July 2022 - 22:36.


#86
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
Poate o sa sune ciudat dar din toată vacanța Portofino e singurul loc în care nu mă voi mai întoarce vreodată. Daca l-ai văzut o dată este suficient.
Nu spun că nu e frumos dar este un turist trap, un hype nejustificat.

Edited by atupi, 22 July 2022 - 01:26.


#87
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,960
  • Înscris: 25.04.2016

View Postatupi, on 22 iulie 2022 - 01:23, said:

Poate o sa sune ciudat dar din toată vacanța Portofino e singurul loc în care nu mă voi mai întoarce vreodată.
Impresia mea e exact invers :)

#88
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,960
  • Înscris: 25.04.2016
Doar bani sa ai sa stai pe acolo :)

#89
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,582
  • Înscris: 17.08.2007
Daca nu esti unul dintre posesorii unuia din yachturile din acel golf chiar nu vad ce poti sa faci acolo. Pe mine ce ma exaspereaza maxim la Portofino e dispunerea, acum 3 ani am mai avut o tentativa de vizitare dar a fost imposibil sa jungem, totul era blocat, politia intorcea masinile.
De data asta am mers dis de dimineata, la 9:30 eram in Portofino  (6euro/parcarea si nr de locuri f limitat) iar la intoarcere inainte de 12 deja politia se pregatea sa limiteze accesul.
Santa Margherita Ligure mi s-a parut mult mai lejer si mai frumos, oars frumos, plaja dispo, parcari de asemenea.

Edited by atupi, 22 July 2022 - 19:53.


#90
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,960
  • Înscris: 25.04.2016
Eu ma refeream la a face o vizita scurta de cateva ore pentru a admira peisaju aparte, cu tenta exotica. Nici in poza ta nu ai putut surprinde culorile intense ale acelui loc, de altfel, greu de surprins in poze fara un aparat mai performant. Recunosc ca nici mie nu mi-a iesit poza.
Eu am ajuns acolo din Rapalo cu vaporasu pe mare. Sunt curse dese. De altfel, f.frumos si la Rapalo si Santa Margherita cu acei palmieri inalti si cladirile acelea vechi renovate, care da locului un aspect colonial din insule.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate